Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.07.2013, 13:00:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Aline, te-ai facut între timp preot și n-am aflat eu ?! :)
Chestie de cultura generala :)

Citat:
Oh, Doamne, ce vă mai pricepeți să teoretizați!
Ce scrie in Molitfelnic e teorie, sau cum??

Citat:
Eh, dacă chiar ești curios să știi, a trecut prin rânduiala care trebuia, aceea pe care i-a zis-o preotul respectiv.
(care nu era un oarecare, de capul lui, ci era trimisul PF Teoctist la fața locului).
Pai am simtit necesar sa intreb pentru ca ai scris asta:

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Apropo, de unde știți voi că la catolici nu lucreaza Tainele?
Duhul Sfânt lucrează acolo unde vrea El !
Nu unde îi dictează oamenii, fie ei cât de ortodocși.
Mi s-a parut o incompatibilitate intre ceea ce scrie in Molitfelnic si ce ai scris tu si de asta am intrebat.
Acum cred ca stii si raspunsul la intrebare si poate ai realizat si tu ca anumite idei pe care le ai se bat cap in cap cu realitatile din Biserica, chiar cele cu care ai avut contact personal, intr-un fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.07.2013, 13:01:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Biserica Greciei boteaza toti catolicii (inclusiv armeni, protestanti, etc.) din 1755 pana azi. O singura data a aplicat iconomia, in 1891, unei principese luterane, casatorita cu viitorul rege.
Faptul ca nu sunt botezati nu inseamna ca li se recunoaste botezul catolic, doar celor ce se convertesc la ortodoxie in unele tari si perioade nu li se mia face botezul daca a fost facut in forma exterioara corect. De exemplu si arienii nu erau rebotezati, desi nu credeau in Fiul lui Dumnezeu. Pe de alta parte rebotezarea eset interzisa de canoane, nimeni nu ar mai putea reboteza daca ar avea catolcii botezul valid, preotii sunt caterisiti. Chiar si daca un ortodox botezat se converteste la hinduism sau o secta obscura, cand revine la ortodoxie nu se reboteaza, i se face doar Mirungerea.
A fost prima clarificare a unui sinod, in 255, care spune ca Tainele ereticilor si schismaticilor nu sunt valide. Dar erau primiti fara a li se face botezul cei ce aveau o forma exterioara facuta. Sfantul Vasile cel Mare explica cel mai bine acest lucru in canonul sau, reafirmat si la sinadele ecumenice: http://www.crestinortodox.ro/canoane...are-90410.html
Chiar Biserica Ortodoxa Romana a hotarat in Sfantul Sinod din 2008 ca cine se Impartaseste la alt cult (in speta cel catolic, fiind voba de cazul IPS Corneanu) este oprit de la Impartasanie (adica afurisit) pana renunta la practica si se pocaieste.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.07.2013, 13:03:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu din cate stiu, botezul se recunoaste a fi valid (prin iconomie!) cu doua conditii:
1. sa fie facut in numele Sf. Treimi
2. sa fie facut prin intreita scufundare

Ori la romano-catolici NU se face prin intreita scufundare..

Catalin, ca tu esti expertul in "ecumenice", poti spune daca exista un document si ce biserici ortodoxe locale l-au semnat vizavi de recunoasterea "tainelor" sau macar a botezului romano-catolic?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.07.2013, 13:04:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Faptul ca se accepta catolicii fara botez nu e neaprat bine, nu are la baza Sf.Traditie sau Sf.Scriptura. Sf.Munte Athos, din cate stiu eu, ii accepta doar prin botez, ceea ce spune multe. Sf.Botez mai are si darul de a sterge orice pacat dinainte, omul este imbracat in haina noua si curata. Nu este corect sa ii lipsim de acest dar. Botezul catolic este recunoscut in BO de putina vreme, dupa ce a inceput miscarea ecumenista, adica din secolul trecut. Deci este o chestiune noua.
Este de fapt o practica inca de la inceput, iconomia. Nu inseamna ca aceia nu au Botez, ci ca botezul facut la eterodocsi se face valid, i se da fond, nu doar forma. Este aici un articol mai amplu despre iconomie si acrivie: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...oxa-68820.html
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.07.2013, 20:27:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Cred ca s-a exagerat discutia pe topicul asta. Biata fata care a pus intrebarea, cred ca nu mai intelege nimic !!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.07.2013, 21:18:56
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc mult de tot la toti pentru raspunsuri. Mi-au fost de mare ajutor.
In special Multumesc Mirelei T. pentru raspunsuri :) Cam asa gandesc si eu.

Am un preot calugar la care ma spovedesc, il voi intreba si pe el.. dar oricum m-am linistit, se pare ca prietenul meu nu va fi stresat cu un nou botez, va trebui doar sa zica Crezul si sa i se faca mirungerea. Pentru mine (si cred ca si pentru el) este mai important sa se confeseze :)

Inca o data multumesc,
Elena
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.07.2013, 21:24:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Confeseze...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.07.2013, 21:38:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da. La o șuetă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.07.2013, 22:41:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ori la romano-catolici NU se face prin intreita scufundare..
Catalin, ca tu esti expertul in "ecumenice", poti spune daca exista un document si ce biserici ortodoxe locale l-au semnat vizavi de recunoasterea "tainelor" sau macar a botezului romano-catolic?
Evident ca nu exista niciun document de acest gen si nici nu ar putea exista, din moment ce au fost chiar sinoade care au afirmat ca tainele din afara ortodoxiei nu sunt valide, iar o invatatura afirmata nu mai poate fi schimbata. Doar in cazul in care catolcii ar deveni ortoodcis si atunci ar face parte din Biserica.
Exista si la noi practica exceptionala sa nu se faca scufundare.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.07.2013, 23:34:14
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Pentru a se putea însura cu mândra visurilor lui, un biet prieten încearcă să treacă nevătămat de la catolicism la "ortodoxism" iar niște povățuitori neliniștiți ar dori să-l "boteze cap-coadă la Muntele Athos"
Reply With Quote
Răspunde