Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.10.2014, 12:49:14
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
E clar ca ti-ai atins de mult limitele ... ce sa-i faci, daca nu poti mai mult, folosesti si tu ce ai in dotare.

Linkul ala e dat pentru cei ca tine care habar nu au ce teorie contesta si care sunt argumentele. Eu nu trebuie sa citesc argumentele evolutioniste ca nu sunt pasionat de prostiile astea, asa cum pretinzi ca esti tu. Esti ipocrit, DA!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.10.2014, 15:39:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu am citit argumentele teologice. Orice religie are argumente teologice si subiective, bazate pe scripturi scrise de cei care au infiintat religia. Eu am cautat in acea carte argumentele obiective si stiintifice pentru creationism.
Argumentele teologice sunt pentru credinciosi, nu pentru o demonstratie stiintifica. Ele arata care este revelatia si invatatura corecta.
Abia argumentele stiintifice sunt pentru demonstrarea adevarului din punct de vedere stiintific. E adevarat, scrierile Parintelui Serafim sunt mai vechi, au peste trei decenii si folosesc si date stiintifice mai vechi. In prezent explicatiile sunt mult mai clare si mai detaliate.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.10.2014, 17:36:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Argumentele teologice sunt pentru credinciosi, nu pentru o demonstratie stiintifica. Ele arata care este revelatia si invatatura corecta.
Abia argumentele stiintifice sunt pentru demonstrarea adevarului din punct de vedere stiintific. E adevarat, scrierile Parintelui Serafim sunt mai vechi, au peste trei decenii si folosesc si date stiintifice mai vechi. In prezent explicatiile sunt mult mai clare si mai detaliate.
Multumesc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.06.2015, 09:53:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow despre Pământul plat, cei doi Sori și Spațiul care nu există

N-am mai găsit topicul lui Florin-Ionut despre Pământul plat, asa că postez aici două link-uri interesante:

Published on May 26, 2015
Part one of an in-depth examination of some of the evidence that indicates that the Earth is not a spinning, orbiting globe.
https://www.youtube.com/watch?v=lchtwf5Fvhc

Published on May 27, 2015
Final part of an in-depth examination of some of the evidence that indicates that the Earth is not a spinning, orbiting globe.
https://www.youtube.com/watch?v=TdoGTeM0koQ
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.06.2015, 10:22:17
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
N-am mai găsit topicul lui Florin-Ionut despre Pământul plat, asa că postez aici două link-uri interesante:

Published on May 26, 2015
Part one of an in-depth examination of some of the evidence that indicates that the Earth is not a spinning, orbiting globe.
https://www.youtube.com/watch?v=lchtwf5Fvhc

Published on May 27, 2015
Final part of an in-depth examination of some of the evidence that indicates that the Earth is not a spinning, orbiting globe.
https://www.youtube.com/watch?v=TdoGTeM0koQ
Stai stai stai, tu crezi ca pamantul e plat? Sau ti se pare interesanta ideea?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.06.2015, 22:52:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Tu ai urmărit cele 2 documentare pe care le-am postat?
Sau doar te-ai grăbit să comentezi? :)
În ceea ce mă priveste, I think he makes a point.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.06.2015, 23:08:37
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Tu ai urmărit cele 2 documentare pe care le-am postat?
Sau doar te-ai grăbit să comentezi? :)
În ceea ce mă priveste, I think he makes a point.
N-o sa urmaresc niste documentare care zic ca pamantul e plat pentru ca stiu din start ca sunt gresite :))


And no, he doesn't make a point. We have photos from space, the most obvious proof of all.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.06.2015, 23:17:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
N-o sa urmaresc niste documentare care zic ca pamantul e plat pentru ca stiu din start ca sunt gresite :))


And no, he doesn't make a point. We have photos from space, the most obvious proof of all.
Ha, ha, ha. Mă faci să râd. Tot asa "profesezi" si în credintă? Măcar un pic de curiozitate să ai si, desigur, să te străduiesti să întelegi cât de cât si ceea ce pare "din start" neverosimil. Curaj, filmele sunt sub 2 ore.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.06.2015, 23:27:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ha, ha, ha. Mă faci să râd. Tot asa "profesezi" si în credintă? Măcar un pic de curiozitate să ai si, desigur, să te străduiesti să întelegi cât de cât si ceea ce pare "din start" neverosimil. Curaj, filmele sunt sub 2 ore.
Sunt familiar cu argumentele acestea.

"Guvernele ne mint, pozele sunt contrafacute, satelitii nu exista, aterizarea pe luna a fost falsa, totul este impotriva noastra si este o conspiratie."

Dar poti sa afli si singur ca pamantul nu e plat. Daca esti la mare, stai pe burta si observa apusul soarelui (bine, apusul e o dovada in sine ca pamantul nu e plat). Exact dupa ce a apus, ridica-te. O sa mai apuci o secunda de soare. Merge mai bine daca ai un loc mai inalt in apropiere. Daca te ridici imediat pe el, o sa mai ai cateva secunde de soare, imposibil pe un pamant plat.

Mai poate fi si faptul ca avem orizont. Pe un pamant plat nu ar exista un orizont definit, ci o ceata.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.06.2015, 00:16:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Stii ceva, mai bine nu te mai obosi să te bagi în toate ca atoatestiutorul.
Mai ales că nu comentezi la obiect ce s-a postat, i.e. filmele respective.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare