Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.05.2010, 19:03:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielkiri Vezi mesajul
Am citit un articol scris de un preot ortodox, cu referire la semnul crucii. Au fost multe chestii foarte faine din ce a spus dumnealui acolo. Spre exemplu semnul crucii este o participare a trupului la rugaciune. Asa cum stam cu capul plecat sau cu mainile impreunate sau in genunchi, la rugaciune, asa si semnul crucii este ca o participare a trupului la rugaciune. Sunt de acort si cred ca este ceva bun.

Acum insa, pentru ca semnul crucii nu este un element distinct in toata Biblia mi se pare eronat sa afirmi ca semnul crucii este un lucru pe care il mentioneaza Iisus sau ca Iacov, prin binecuvantarea fiilor lui, defapt face semnul crucii.

Sunt convins ca multi crestini nu stiu ce reprezinta semnul crucii. Sunt multi crestini care fac semnul crucii cu tot devotamentul si totusi nu inteleg nici de ce il fac si nici ce semnifica el. ar trebui informati mai bine oamenii.

Este parerea mea.
Pentru invatatura ortodoxa Crucea este semnul jertfei ca dovada a supremei iubiri, insa o iubire smerita, pentru ca adevarata iubire se manifesta intr-un mod smerit, nu striveste, ci vindeca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
semnul Crucii Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 2 10.03.2010 21:54:01
Semnul crucii sa nu se puna oriunde georgeval Generalitati 7 14.09.2009 19:21:37
Semnul crucii Duiliu Generalitati 1 17.02.2008 22:49:29
semnul crucii ms.harsova Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 01.02.2008 00:00:29