Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2008, 21:03:46
e_diana e_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 12
Implicit

Am citit Paraclisul Maicii Domnului timp de o saptamana (nu mai stiu sigur cat timp) inaintea unui concurs de romana.Si scrie acolo ca "Nimeni din cei ce alearga la tine nu iese rusinat, Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara.Ci darul cel bun cerandu-l, il primeste intru cererea cea de folos."
Asa a fost :) m-am rugat la Maica Domnului sa bucur inima parintilor mei si sa ma ajute la concurs.Ce credeti?Am luat premiul I :) Nu stiti cate de bucuroasa am fost; nu-mi venea sa cred ca Preasfanta Fecioara mi-a auzit rugaciunea.Deci, sa o laudam din toata inima pe Maica Domnului si sa ne rugam pururea ei, ca ea este "nadejdea celor fara de nadejde", "aparatoarea si folositoarea tuturor crestinilor".
Nu am vrut sa ma laud ci sa va spun cea mai fericita intamplare din viata mea.Sa o cinstim pururea pe Nascatoarea de Dumnezeu care mi-a facut aceasta minune, caci niciodata n-am crezut ca o sa am asemenea rezultate.
Poate voua o sa vi se para un lucru neinsemnat dar eu ma bucur si ma minunez de faptul ca Maica Domnului mi-a ascultat rugaciunea.Si ma rog, asa cum mi-a ascultat mie rugaciunea, sa-i asculte pe toti cei ce se roaga ei, pe toti cei ce o lauda si o cinstesc si sa va ajute Preasfanta Stapana in toata nevoia si necazul :)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2008, 19:13:12
bucura-te bucura-te is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

nu mi se pare neinsemnat. daca ai sti de cate ori m-am rugat la Maica Domnului sa ma lumineze sau sa ma pazeasca in momentele importante chiar si de la scoala... si ajutorul nu a intarziat niciodata. miluieste-ne Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu pe noi pacatosii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2008, 21:26:34
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ce cuvinte am putea noi sa o slavim pe Maicuta Domnului? Ce oare am putea grai? Lacrimi curg, inima sopteste...Stapana mea...Stapana mea...Stapana mea...miluieste-ma...
Maica Domnului este MAMA noastra a tuturor de aceea se cuvine a o iubi
Mai mult decat limba poate spune
Mai mult decat mintea poate intelege
Mai mult decat inima..poate simti...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2008, 21:54:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Jenica, parca pe un topic erai trista de leprosii care, dupa ce au primit vindecarea, au uitat de Domnul. Iata, avem aici un exemplu al unui om care a cerut si a primit binefacere si ne face si pe noi sa ne umplem de bucurie.
"Pe moartea ce se salbaticise de demult, prin nasterea ta, Stapana, ai surpat-o, pentru acesta strigam tie: bucura-te mantuirea celor robiti, bucura-te innoirea tuturor Stapana".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2008, 07:58:10
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da Costel ai dreptate. Iarta diana, am uitat sa iti multumesc ca ai deschis acest topic. Astfel ne-ai dat ocazia sa scrim si noi dupa putinta un cuvant despre Preasfanta Stapana noastra Nascatoarea de Dumnezeu Pururea Fecioara Maria. Scriai la inceput ca te minunezi ca ti-a ascultat rugaciunea.:) Dar oare care mama nu isi asculta/ajuta copii sai? Tu (vad dupa concurs) esti inca copila dar vei creste vei fi la randu-ti mama.. vei intelege mai bine Dragostea Ei. Nu te teme continua sa vorbesti cu ea simplu ca unei Mame si sunt CONVINSA ca te va asculta. Indraznesc sa iti scriu acest indemn nu cu inima omului duhovnicesc ci cu inima unei mame.
Indrazneste Hristos a inviat!:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2008, 11:40:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

foarte frumoasa intamplarea ta, shi precis este asha cum spui shi asha s-a intamplat caci "orice vetzi cere in Numele Meu se va da voua" .... dar acum sa ai grija sa nu aluneci pe panta laudarosheniilor lumeshti caci locul acesta I pe care l-ai cashtigat cu ajutor de sus tzi-l transforma cel rau in slava shi iubire de marirea de sine, de placerea de shi sevrajul shi betzia lumeasca a maririi shi primirii laudelor de la lume, de la oameni, astfel ca potzi cadea in cea mai neagra nebunie, adica aceea a parerii invredniciei de sine de a ne lauda noi ca a fost meritul nostru, prin munca noastra, prin increderea noastra in noi shi prin puterile noastre, shi am dobandit Harismele, sporirea talantzilor, din vre-un merit al nostru, deci ai grija ca este nebunia de pe urma pe care o sadeshte cel rau din vreme, sa ne laudam cu darurile ca shi cum noi am fi fost indreptatzitzi sa le primim, ca shi cum le-am meritat sau ca shi cum noi inshine, fara Dumnezeu suntem in stare sa facem ceva bun pentru noi sau pentru altzii, shi crezand asha ne mandrim shi ne ingamfam nevoie mare shi ne apropiem de placerea de placere, de iubirea de placerea de a fi adulatzi, magulitzi, shi a ajunge chiar la a osandi pe aproape daca ni se ia jucarelele, adica fetele shi femeile transformate in obiecte ale satisfacerii propriilor interese ascunse ale minciunii maririi de sine shi poftelor lumeshti inclinate spre creshteri de trup shi nu spre petreceri duhovniceshti in creshteri cereshti intru Biserica lui Hristos shi credintza cea vie prin nadajdea in Har shi ascultarea de Dumnezeu.... shi ma opresc fiindca nu invatzatori trebuie sa fim ci traitori caci invatzatorilor li se va cere ca daca shtiu a invatza pe altzii li se va socoti ca asha sunt ei inshishi, shi daca nu vor fi gasit asha cum invatza pe altzii vor primi plata fatzarniciei lor, iar cum eu nu sunt nici invatzator shi nici shtiutor ma planga la gandul muntelui de fatzarnicie pe care l-am ridicat deasupra capului prin laudaroshenie shi neascultare shi nemultzumire lasandu-ma antrenat in slujirea falselor dreptatzi shi indreptatziri...???:(:(

deci ai de grija ca lumea te inghite ispitindu-te prin concursuri shi premii, la inceput shcolare, apoi de frumusetze, shi apoi de patimi... care e cel mai tare din parcare...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2008, 11:43:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am uitat sa dau shi citatul, deci ma iarta:
"Caci cine te deosebeste pe tine ? Si ce ai, pe care sa nu-l fi primit ?
Iar daca l-ai primit, de ce te falesti, ca si cum nu l-ai fi primit ?" (I Cor. 4, 7).
La fel, Evagrie ii spune celui mandru: "Tu esti faptura lui Dumnezeu, nu te lepada de Cel ce te-a creat".
Iar Sfantul loan Scararul zice: "E nebunia cea mai de pe urma sa se faleasca cineva, prin inchipuirea de sine,
cu darurile lui Dumnezeu... Cele de dupa nastere, ca si nasterea insasi, Dumnezeu ti le-a dat".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2008, 17:47:49
Ionescu42 Ionescu42 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

Viata este plina de astfel de intamplari Diana . Trebuie doar sa vrem sa le vedem si sa fim capabili sa recunoastem interventia divina in loc sa afirmam ca a fost vorba doar despre noroc .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2008, 11:38:58
just_myself just_myself is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua! Citesc de ceva timp forumul acesta fara a posta, insa de data aceasta am simtit nevoia sa va povestesc o intamplare foarte recenta (de aseara).
De ceva timp avand mare necaz sufletesc, duhovnicul si nu numai m-au sfatuit sa ma rog Maicutei Domnului.
Ajunsa ieri acasa am inceput sa spun rugaciunea "Tatal nostru" de cateva ori, dupa care am ridicat ochii sa ma inchin la iconita cu Maica Domnului de la Manastirea Mihai Voda. Nu incepusem bine sa rostesc "Aparatoare Doamna", cand iconita mea s-a umplut de lumina. Soarele era la apus, iar razele de lumina intrau printre storuri si luminau partea de est unde sta aceasta minunata iconita.

Eu cred ca a fost un semn. Exact in timpul rugaciunii catre Maica Domnului soarele sa lumineze asa frumos chipu-i sfant.

Dupa atata amar si chin va iesi soarele si pentru mine.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2008, 13:01:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam sa-i si multumim Preasfintei Maici! Trebuie sa spun ca mie mi s-a intamplat sa cer cu ardoare ceva, apoi sa uit sa multumesc. Ma mandream cu succesele mele de parca singura le-as fi obtinut, nu cu ajutorul lui Dumnezeu. Acum citesc si Psaltirea Maicii Domnului si nu ma mai rog pentru nimic in mod special.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05