Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2009, 12:44:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Spalarea picioarelor din Sfanta si Marea Joi

Un obicei care se practica cu strictete in Patriarhia Ierusalimului unde chiar patriarhul spala picioarele.
Se tine si in unele manastiri dar din pacate in unele locuri a fost uitat.

Arata ca de fapt cel mai mare in crestin ortodoxie are rolul de a sluji celor mai mici la mantuire si la ce mai au nevoie.
Asa dealtfel si zice la Sfanta Scriptura:
"42.Și Iisus, chemându-i la Sine, le-a zis: Știți că cei ce se socotesc cârmuitori ai neamurilor domnesc peste ele și cei mai mari ai lor le stăpânesc.
43. Dar între voi nu trebuie să fie așa, ci care va vrea să fie mare între voi, să fie slujitor al vostru.
44. Și care va vrea să fie întâi între voi, să fie tuturor slugă.
45. Că și Fiul Omului n-a venit ca să I se slujească, ci ca El să slujească și să-Și dea sufletul răscumpărare pentru mulți"

Asemenea ne arata acest ritual caci Dumnezeu este smerit.
Icoana cu Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril arata ca Dumnezeu este smerit si bland.
Sfantul Arhanghel Mihail e chip al smereniei si Sfantul Arhanghel Gavril al blandetii.
Dealtfel asa ne-a si zis Domnul nostru Iisus Hristos despre sine:
"Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre".

Aci vedeti un video al acestui ritual crestin ortodox:
http://video.crestinortodox.ro/G3JOi...Joia_Mare.html
Nu stiu care patriarh al Ierusalimului este ca nu e cel actual.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2009, 21:39:13
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Apropos

"Hristos, înainte de a le da ucenicilor puterea de a lega și a dezlega, le-a spălat picioarele, arătându-le felul în care trebuie să-și manifeste puterea.

Evanghelia trebuie să intre în viața creștinilor, ea nu este doar un florilegiu de metafore și proverbe frumoase.

Și în zilele noastre există astfel de preoți “evanghelici”.

Un contemporan de-al nostru din Grecia, părintele Epifanie, aplica pilda spălării picioarelor la propriu.

Pentru că a fost un părinte cărturar și cu multă deschidere, veneau la el mulți studenți, care mărturiseau păcate caracteristice acestei vârste.

Dar starețul nu le dădea mătănii, ci îi lua în chiliuța sa, punea un lighean cu apă și le spăla picioarele, în tăcere.

Acesta era “canonul” pe care îl dădea părintele Epifanie pentru păcate grele.

Unii dintre acești tineri mărturiseau pe urmă că, chiar și când îi trăgeau prietenii la distracții, se fereau, pentru că le era rușine ca bătrânul să le spele iarăși picioarele."

http://savatie.trei.ro/
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2009, 22:14:15
elena1971 elena1971 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2009
Mesaje: 12
Implicit cuvantul lui Dumnezeu patrunde pana in maduva oaselor daca preotul are harul de a tin

Prezenta lui Dumnezeu am simtit-o intotdeauna in sufletul meu dar mai ales in momentele grele atunci cand credeam ca totul este pierdut.Rugaciunile catre Dumnezeu m-au facut intotdeauna sa ma simt bine.Ceea ce vreau defapt sa va marturisesc acum este legat de harul unui preot slujitor al lui Dumnezeu.Este un preot tanar,abia hirotonist,dar care a reusit ceea ce preotul de dinaintea lui nu a putut.Sa aduca oamenii din nou in biserica.In localitatea mea sunt doua Parohii ,una dintre biserici este monument istoric cealalta este mai noua si mai incapatoare.Din pricina faptului ca la bisericuta cea mica veneau foarte putine persoane ,mereu aceleasi,preotul nu reusea sa transmita bucuria Sfintei Liturghii in asa fel ca atunci cand o persoana care nu frecventa biserica prea des daca mergea o data la o slujba sa isi doreasca sa mai revina.Bunul Dumnezeu a facut o minune as putea spune pentru parohia noastra ,inscaunand un preot tanar ,care la inceput a avut de luptat cu rautatile enoriasilor ,cu lipsurile materiale ale parohiei,cu probleme de tot felul,dar care in momentul in care intra in Sfantul Altar pentru a sluji lui Dumnezeu transmite o emotie extraordinara si o bucurie nemarginita .Nu se citeste plictiseala pe chipul niciunuia dintre cei care sunt in bisericuta ci din contra tot mai multe persoane participa la cantarile bisericesti si ceea ce este mai minunat este ca nu iti doresti sa se termine slujba iar atunci cand se termina iti doresti sa revii.Patriarhia a aprobat construirea unui lacas nou inca de dinainte de a veni acest preot dar totul a ramas in stadiul de propunere,acum s-a reluat documentatia si speram ca prin ajutorul enoriasilor sa se reuseasca acest lucru.Bunul Dumnezeu sa il ajute pe parintele nostru sa duca la indeplinire aceasta grea si anevoioasa misiune dar nu imposibila.Dumnezeu sa-l binecuvanteze si sa-l aiba in paza.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2009, 23:29:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Care va vrea să fie mare între voi, să fie slujitorul vostru."

Mai spalam noi picioarele celor de langa noi? Noi nu le mai spalam nici mahnirile, nici chipurile intristate, daramite picioarele.

Suntem tare mandri, iar pentru aceasta, mult vom suferi si mult ne vom chinui.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2009, 21:36:33
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Care va vrea să fie mare între voi, să fie slujitorul vostru."

Mai spalam noi picioarele celor de langa noi? Noi nu le mai spalam nici mahnirile, nici chipurile intristate, daramite picioarele.

Suntem tare mandri, iar pentru aceasta, mult vom suferi si mult ne vom chinui.
Heh asa e frate Dorine, dar macar sa ne straduim, poate il induplecam pe bunul Dumnezeu sa ne dea dreapta socoteala.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2009, 00:18:13
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Care va vrea să fie mare între voi, să fie slujitorul vostru."

Mai spalam noi picioarele celor de langa noi? Noi nu le mai spalam nici mahnirile, nici chipurile intristate, daramite picioarele.

Suntem tare mandri, iar pentru aceasta, mult vom suferi si mult ne vom chinui.
Buna seara ,celor care stiu cat e ceasul !!!
Eu am spalat picioarele la cel putin doua persoane si nu am patit nimic rau ...{sufleteste simti ca zbori cand faci asta cu sufletul...} Indraznesc sa spun ca cineva a primit si lacrimile mele pe acele picioare dar nu a contat ...pentru ca era doar un om! tot eu am suferit cumplit. Acum pentru ca spuneai de mandrie ... sa fie oare mandrie ca scriu asta? nu ...sufletul meu e trist ,am fost o neinteleasa mereu dar nadajduiesc ca Domnul ma intelege.Sa cautam smerenia cu tot sufletul nostru si atunci cred ca este posibil sa dobandim ceea ce Domnul vrea pentru noi toti ...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea trinitate anonim97 Generalitati 105 06.05.2019 15:13:48
Spalarea mainilor partenie Botezul 8 07.01.2013 16:50:01
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 09:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 21.01.2008 23:57:54