Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2009, 00:17:43
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Rugaciunea mea din clasa IV-A

Stiu ca nu oricine dintre dumneavoastra care cititi aceste randuri ati fost pionier, sau la scoala ati fost indoctrinat cu texte anticrestinesti.Acestea au fost alte timpuri, probabil cunoasteti destule, chiar din auzite,deci sa nu pierd si eu- timpul-, ci sa mentionez esentialul...
Bunica mea a daruit familiei o icoana in care erau ilustrate cele 7 taine ale bisericii si Sfanta Treime –mai bine zis Tatal-infatisat ca un batran bland ce-si tine ochii plecati si mainile sprijinite pe globul pamantesc.Totdeauna aceasta icoana mi-a inspirat respect dar si putina teama.Cu toate ca nimeni nu ma obliga sa ma inchin, eu in fiecare seara spuneam Tatal Nostru si Ingerasul.Atata am fost invatata, atata spuneam, dar eu o faceam din convingere…..Pana intr-o seara, cand ma pun in genunchi, zic in,,Numele Tatalui,si-a Fiului…,ridic privirea din pamant si ma uit la icoana…dar Dumnezeu din icoana era intors, avea un vesmant preotesc in verde, si o cruce pe spate ca preotii, o cruce de un verde smarald f. frumoasa.Raman perplex si ma uit…din icoana Dumnezeu se intoarce incet, isi pune mainile pe globul pamantesc si cu un zambet bland e gata sa ma asculte….
Stau o secunda, doua.. si o tasnesc spre bucatarie unde-i spun tremurand mamai mele ce s-a intamplat.Vad ca nu ma crede, dar nu ma supar…viata de zi cu zi prea a obosit-o si eram sub comunism…
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2009, 00:52:17
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Foarte frumos! Dumnezeu iubeste nespus copiii!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2009, 15:06:01
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Iti spun sincer ca te invidiez...............nu atat pentru viziune, ci pentru inima curata...............
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2009, 14:44:31
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Ceea ce conteaza e cantitatea de rugaciune care curata inima deosebit. La un moment dat ca sa scap de o problema care cred ca venea de la farmece sau ceva in genul asta ziceam 3 acatiste pe zi. Si odata fiind in biserica vad o colega sarutand icoana maicii Domnului si vad cum mana Maicii Domnului din icoana iese si se atinge de buzele colegei, fostei colege de scoala. Era suparata. Saptamana urmatoare vine aceeasi colega de data asta fericita si saruta din nou icoana Maicii Domnului ca multumire.
Acuma dupa ce a trecut problema din pacate si din comoditate nu am mai zis aceste rugaciuni.

Last edited by Adrian2009; 02.12.2009 at 15:18:35.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2009, 20:08:59
jinxxyd jinxxyd is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 2
Implicit

Cu toata pseudo-religia voastra,HABAR nu aveti de faptul ca nici macar religia crestina nu accepta existenta "farmecelor" si altor tampenii,astfel delirati.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2009, 20:16:51
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jinxxyd Vezi mesajul
Cu toata pseudo-religia voastra,HABAR nu aveti de faptul ca nici macar religia crestina nu accepta existenta "farmecelor" si altor tampenii,astfel delirati.
Uf, din care club esti tu, draga,
si unde ti-ai parcat matura?...daca te plictisim, mai da o tura deasupra orasului...sa te racoresti un pic...

Last edited by elizabeta; 02.12.2009 at 20:43:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2009, 18:28:55
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Aici e un film cu exorcism:
http://www.youtube.com/watch?v=BZ7_47r4XTo
Am citit undeva ca pentru a zbura pe o matura, pentru a fi ridicat de diavoli cu matura, cel ce face asa ceva trebuie sa dea o sticluta cu sangele unui copil ucis. Asta ca sa nu mai creada oamenii pe Harry Potter care asa zis lupta pentru bine zburand pe matura.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2009, 22:15:42
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrian2009 Vezi mesajul
Aici e un film cu exorcism:
http://www.youtube.com/watch?v=BZ7_47r4XTo
Am citit undeva ca pentru a zbura pe o matura, pentru a fi ridicat de diavoli cu matura, cel ce face asa ceva trebuie sa dea o sticluta cu sangele unui copil ucis. Asta ca sa nu mai creada oamenii pe Harry Potter care asa zis lupta pentru bine zburand pe matura.
Socant material, mi s-a facut pielea de gaina...
...Doamne fereste de asa ceva!....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2009, 22:27:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Socant material, mi s-a facut pielea de gaina...
...Doamne fereste de asa ceva!....
Inainte sa te uiti la asa ceva, fa un paraclis la Maica Domnului sa te acopere ca mare e puterea demonica si Doamne fereste, dintr-o sperietura sa capeti si tu un duh necurat! Nu te mai uita de una singura, e altceva daca vezi pe viu ca nu o faci cu propria voie, ci se intampla sa fie! Dar mai bine te feresti!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Programa de religie pentru elevii din clasa pregătitoare laurastifter Sectiune dedicata profesorilor de religie 11 17.11.2012 22:28:32
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 02:52:56
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58