Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2010, 11:19:03
AlinaEM AlinaEM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Question Cartile oracol cu ingeri, un pacat?

Buna! O prietena mi-a aratat niste carti oracol cu ingeri "Ce vor ingerii tai sa afli". Este si carte scrisa de o autoare din America, Doreen Virtue. Nu cunosc numele ingerilor din acele carti oracol; doar pe Arhanghelul Mihail. Acea prietena mi-a zis sa imi pun o intrebare, chiar banala, si sa aleg o carte. Am extras una si raspunsul meu se gasea in cartea cu Arhanghelul Mihail, unde scria ceva de genu nu iti mai face griji, sunt aici sa te ajut, cheama-ma cand ai nevoie de ajutor. Am cautat pe internet despre inegrul personal pazitor si am dat peste niste site-uri, bineinteles nu romanesti, unde gasesti ingerul tau dupa data de nastere, dupa semnul zodiei. Am gasit vreo 4-5 ingeri toti cu nume necunoscute. In cartea "Ce vor ingerii tai sa afli" sunt si cateva indrumari cum sa te rogi la ingerul tau, cum sa ii ceri sa iti lase semne ca exista, cum sa il intrebi cum il cheama. Prietena asta a primit 2 pene foarte albe, dar si o alta tipa a primit. Intrebarea mea este: este pacat sa posed astfel de carti oracol de unde astepti un raspuns? Este pacat sa caut ingerul pazitor ce are nume ce nu-l cunosc?
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2010, 11:29:39
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Alina, ca sa eviti orice confuzii, iti sugerez sa citesti, daca iti plac Ingerii, urmatoarele:

- Acatistul Ingerului Pazitor si Canonul Ingerului Pazitor (canonul cred ca e in orice mic ceaslov), sunt rugaciuni foarte frumoase si folositoare sufletului
- Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil
- Acatistul Sfantului Arhanghel Rafail
- Canonul de rugaciunie catre Puterile Ceresti (adica, toate cetele Ingeresti si sfinti)

Rugaciunile acestea le plac insisi ingerilor, deci nu ai cum sa gresesti sau sa pacatuiesti citindu-le :) Si o sa inveti multe lucruri, asa, treptat, la fiecare citire o sa mai observi cate un detaliu.

Daca te intereseaza si mai multe despre "duhul" lor, poti citi din Vechiul Testament cartea lui Tobit (Arhanghelul Rafail il insoteste intr-o calatorie pe tanarul Tobie, il conduce la cea care ii era harazita sa ii fie sotie, il invata pe Tobie cum sa izgoneasca un demon etc, si toate acestea comportandu-se nu ca un sef, ci ca un slujitor credincios lui Tobie, abia la sfarsit declinandu-si identitatea reala, de arhanghel).

Ingerii sunt intotdeauna in relatie cu Dumnezeu, cu Hristos-Dumnezeu, cu Maica Domnului (I-au slujit lui Hristos, le-au vestit ucenicilor a doua Lui venire, la inaltare, Arhanghelul Gavriil a binevestit Maicii Domnului etc). Deci daca curiozitatea ta pentru ingeri nu te impinge spre Biserica si spre Dumnezeu, atunci e pacat si inselare ceea ce ti se intampla.

Nu-ti bate capul cu oracole si cu chestii scornite din tot felul de minti infierbantate. :)
Canonul Ingerului Pazitor cred chiar ca ar trebui citit cat de des putem, citeam intr-o carte ca face parte si din pravila calugarilor. Cred ca se bucura ingerii cand ne rugam astfel, cu rugaciuni inspirate de Duhul Sfant. Cum il cheama pe Ingerul pazitor si pene si alte prostii, astea nu au nici o legatura cu realitatea, pentru ca Ingerii nu au pene.. :)))) . Tu roaga-te lui cu Canonul si Acatistul si de mai mult nu ai nevoie si nici nu poti face, nu cauta sa ii ispitesti.

__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 25.05.2010 at 11:39:04.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2010, 13:39:13
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Stii cum se cheama folosirea acelor carti cu ,,ingeriŽŽ? Foarte simplu: ghicit in carti. Am vazut si eu astfel de carti, se pare ca sunt la moda acum. Sub masca unor ,,mesageri ai luminiiŽŽ se ascund niste ingeri cu nume inventate(in mare parte aceste nume nu sunt mentionate in Biblie sau in Sf. Traditie). Nu degeaba se spune ca dracii iau infatisarea ingerilor de lumina.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2010, 14:14:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Alina,

Am atasat mai jos niste rugaciuni mai complexe catre Sfintii Ingeri - daca vrei intr-adevar ca acestia sa te ajute.

Sa stii ca nu cunoasterea lucrurilor "ezoterice" mantuieste, ci trairea vietii duhovnicesti, conlucrarea Bisericii luptatoare cu Biserica biruitoare.

Pana si ingerii au avut de trecut ispita de a ramane in voia Lui Dumnezeu sau a se impotrivi voii divine. Unii au ales sa ramana in starea de bine, iar noi pe acestia ii avem grabnic-ajutatori, nu pe cei care le ofera unor superstitiosi informatii mincinoase. Aceia sunt ingerii cazuti, care ne vor si pe noi langa ei in locul cel mai indepartat de Creatorul nostru, al tuturor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2010, 09:39:09
AlinaEM AlinaEM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc mult mult mult de tot! Chiar eram confuza cu acele carti..
Multumesc! >:d<

Va trimit, totusi, ce am gasit pe net sa stiti despre ce vorbesc
http://www.shariezoteric.com/?page_id=32
http://astrologykom.blogspot.com/201...u-pazitor.html
http://www.ucm.ca/en/traditionalstud...th-angels.html
http://taina-stelelor.blogspot.com/2...zodiacale.html
http://www.novareinna.com/constellation/
http://www.divin.ro/?53t4l&subdetalii=Opinii&v7f2k=3172

Stiu ca e pacat sa cauti si in horoscop, deci, cum ati spus si d-voastra,deci e pacat si cu astfel de lucruri.

Last edited by AlinaEM; 26.05.2010 at 09:57:31.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2010, 10:07:06
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Alina, cand iti mai recomanda cineva site-uri cu esoteric, astrology, meditation, astral, yoga, chakra, bioenergy, divination, illumination, divine healing, transcendental, whatever, nici nu te mai obosi sa deschizi, ca gasesti invariabil numai rataciri care nu sunt de la Dumnezeu :)

Daca mai ai nelamuriri, sa vii sa intrebi aici :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 26.05.2010 at 10:10:35.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2010, 12:46:11
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Parerea mea este ca site-urile pe care ni le-ai impartasit contin multe aberatii. Ex. inger pazitor in functie de zodie?!?!?!
Din cate stiu eu, la botez primim un singur inger pazitor; intr-unul din acele site-uri se spune ca la nastere fiecare persoana primeste 3 ingeri pazitori.

Spuneai, de asemnea, ca in acea carte scrisa de o americanca te invata cum sa ii ceri semne ingerului tau ca exista. Chiar ai nevoie de semne? Ai grija sa nu dai de ingerii rai cu astfel de lucruri!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2010, 17:17:49
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

alina daca vrei sa alegi o carte cum spuneai in postarea ta cu ingerii eu iti recomand doua carti mai bune: CEASLOVUL SI ACATISTIERUL SI VEI LUCRA IN OGORUL DOMNULUI nu ai sa mai cauti cai verzi pe peretii ezoterici unde vei lucra in ogorul lui dilau cela rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2010, 15:59:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

"cartile oracol cu ingeri" sunt o prostie si cum prostia nu e pacat inseamna ca nici cartile respective nu sunt.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2010, 18:09:27
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
"cartile oracol cu ingeri" sunt o prostie si cum prostia nu e pacat inseamna ca nici cartile respective nu sunt.
Ba e pacat si ma tem ca tocmai l-ai comis
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20
Ingeri nightwolffba Generalitati 10 11.04.2008 08:35:50