Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2017, 22:26:34
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai am avut ceva rămas și s-ar putea să mai trec, ai simțit ameliorări sau ajutor mai puternice când te-ai dat și cu mir și ai și citit acatistul ?
Le-ai folosit în același timp ?
Simultan nu le-am folosit. E drept că de câte ori mă rugam pentru sănătate o aveam deja, cumva păstram în minte viu gândul că dacă ai o problemă/zonă dureroasă folosești uleiul, nu îl risipești în orișice zi.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2017, 22:59:50
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit Altă minune

De data aceasta, nu petrecută mie, ci verișoarei nașei părinților mei. Fiica ei voia să intre la medicină, a susținut examenul și anul trecut și l-a picat, urma să participe și anul acesta. Mama ei s-a rugat fierbinte (Doamne, ce clișeu înfiorător!) Sfântului, citindu-i acatistul. În noaptea ce preceda examenul, n-a reușit să doarmă, se trezea din ceas în ceas. O dată, l-a văzut pe Sf. Efrem stând în picioare lângă patul ei. Povestind întrebarea, spunea "Vreau să-i citesc acatistul toată viața". Fiica ei a intrat la medicină. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.08.2017, 18:44:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Maica Macaria Desipri, cea careia in vedenie i s-a aratat Sfantul Efrem cel Nou si prin asta a fost descoperit, e dintr-o familie de credinciosi cu mult har, iar fratele ei, pr. Andreas, este preot la BO greaca Sf. Ioan din Montreal.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.09.2017, 13:35:02
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Maica Macaria Desipri, cea careia in vedenie i s-a aratat Sfantul Efrem cel Nou si prin asta a fost descoperit, e dintr-o familie de credinciosi cu mult har, iar fratele ei, pr. Andreas, este preot la BO greaca Sf. Ioan din Montreal.
De multe ori mă gândesc cu câtă ardoare s-a rugat maica pentru ca Dumnezeu să-i descopere un asemenea sfânt, pe care probabil nu l-ar fi arătat omenirii până la a doua venire a lui Hristos, dacă nu ar fi existat un suflet atât de râvnitor ca al ei.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.10.2017, 14:54:26
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Smile

AJUTORUL SF. EFREM

Primii sfinți (alături de Maica Domnului) pe care i-am”descoperit” și i-am îndrăgit, simțindu-legrabnicul ajutor au fost sfinții Nectarie și sfântul Ioan Maximovici.De sfântul Efrem am aflat”întâmplător” prin luna decembrie a anului 2012, căutând niște cărțiîntr-o librărie cu carți religioase. Astfel, am luat la cunoștință că mai este un sfânt făcut cunoscutpe meleagurile românești, dar nu am acordat prea mare importanță zicând în mintea mea: “Ce,nu sunt atâția sfinți? Nu e la fel ca toți ceilalți?”Dar se pare că sfântul voia să îl cunosc, deoarece după aproximativ 3 săptămâni am primit în darde la prietenii mei, de ziua de naștere, o carte cu “Viața, arătările, minunile, acatistul șiparaclisul”, însoțită de o frumoasă dedicație (”Biruința a toată ispita este tăcerea și smerenia” –citat din învățăturile Sf. Ierarh Nifon al Constantinopolului) și o încurajare:”George, sfântulEfrem e tare, ajută pe toată lumea. Roagă-te și tu, că sigur te ajută.”Și, intr-adevăr, m-a ajutat, deoarece la aproximativ o lună și jumătate după ce am început să-icitesc viața și acatistul am găsit de muncă, în condițiile în care trecuseră aproape doi ani de cândterminasem facultatea și nu reușisem să mă angajez nicăieri, nici măcar la interviuri nu eramchemat (probabil scepticii vor zice că foarte probabil, nu aveam CV-ul bine făcut sau alte variimotive, dar la întocmirea acestuia mă ajutase o prietenă ce lucra în domeniul resurselor umane șicare cunoștea foarte bine cerințele pentru realizarea unui așa zis CV ”de succes”).Dar eu, în loc să-i mulțumesc sfântului pentru ajutorul primit după cum promisesem (că voitransmite această facere de bine spre publicare) am făcut un alt”bine” – am renunțat să mai citescacatistul după cum făceam înainte și am zis că totul se datorează unui concurs de împrejurări, e oconcidență și nicidecum că el m-a ajutat (deși inima îmi spunea altceva).Drept consecință a renunțării citirii acatistului, sufletul meu era neliniștit, dar în marea majoritatea timpului rămâneam nepăsător (și nu că nu aș fi avut timp sau eram obosit, dar intrasem într-ostare de amorțire sufletească).Totuși, după câteva luni am început să citesc din nou acatistul, și deși o făceam sporadic,simțeam că sufletul se liniștește.
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.10.2017, 16:12:39
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
AJUTORUL SF. EFREM

Primii sfinți (alături de Maica Domnului) pe care i-am”descoperit” și i-am îndrăgit, simțindu-legrabnicul ajutor au fost sfinții Nectarie și sfântul Ioan Maximovici.De sfântul Efrem am aflat”întâmplător” prin luna decembrie a anului 2012, căutând niște cărțiîntr-o librărie cu carți religioase. Astfel, am luat la cunoștință că mai este un sfânt făcut cunoscutpe meleagurile românești, dar nu am acordat prea mare importanță zicând în mintea mea: “Ce,nu sunt atâția sfinți? Nu e la fel ca toți ceilalți?”Dar se pare că sfântul voia să îl cunosc, deoarece după aproximativ 3 săptămâni am primit în darde la prietenii mei, de ziua de naștere, o carte cu “Viața, arătările, minunile, acatistul șiparaclisul”, însoțită de o frumoasă dedicație (”Biruința a toată ispita este tăcerea și smerenia” –citat din învățăturile Sf. Ierarh Nifon al Constantinopolului) și o încurajare:”George, sfântulEfrem e tare, ajută pe toată lumea. Roagă-te și tu, că sigur te ajută.”Și, intr-adevăr, m-a ajutat, deoarece la aproximativ o lună și jumătate după ce am început să-icitesc viața și acatistul am găsit de muncă, în condițiile în care trecuseră aproape doi ani de cândterminasem facultatea și nu reușisem să mă angajez nicăieri, nici măcar la interviuri nu eramchemat (probabil scepticii vor zice că foarte probabil, nu aveam CV-ul bine făcut sau alte variimotive, dar la întocmirea acestuia mă ajutase o prietenă ce lucra în domeniul resurselor umane șicare cunoștea foarte bine cerințele pentru realizarea unui așa zis CV ”de succes”).Dar eu, în loc să-i mulțumesc sfântului pentru ajutorul primit după cum promisesem (că voitransmite această facere de bine spre publicare) am făcut un alt”bine” – am renunțat să mai citescacatistul după cum făceam înainte și am zis că totul se datorează unui concurs de împrejurări, e oconcidență și nicidecum că el m-a ajutat (deși inima îmi spunea altceva).Drept consecință a renunțării citirii acatistului, sufletul meu era neliniștit, dar în marea majoritatea timpului rămâneam nepăsător (și nu că nu aș fi avut timp sau eram obosit, dar intrasem într-ostare de amorțire sufletească).Totuși, după câteva luni am început să citesc din nou acatistul, și deși o făceam sporadic,simțeam că sufletul se liniștește.
Mă bucur pentru reușita ta. Roagă-te lui de câte ori îți amintești. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare