Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.05.2016, 11:07:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Buei nenică... du-te tu la plimbare dacă ai nevoie de aer! Cine te crezi... miliția sau Bahumed?
Ia-l și pe AlinB cu tine că prea sunteți superficiali. Poate vă vine mintea la cap.
Bre, daca nu suntem creduli, nu inseamna ca suntem superficiali.

Daca pentru tine profunzimea inseamna sa te muti intr-o alta realitate, indiferent ca e produsa cu iarba sau delir para-intelectual, atunci nu mersi, sar peste oferta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.05.2016, 23:12:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Frate Emanuel971 lupta ta este spre bine.Era cineva care nici macar nu a spus cu ce pacat se lupta .Deci omul inca nu nadajduia, ca va birui degraba pacatul, deaia nici nu indraznea sa ne spuna care e patima cu care lupta.

In primul rand nu deznadajdui daca cumva ai sa mai cazi,trupul e mult mai puternic decat estimam noi uneori.Era o povestioara care spunea cam asa:"Un credincios merge la un preot si il intreaba "Ce sa fac parinte ca am cazut?" Duhovnicul ii raspunde "Ridica-te!" Dupa ceva vreme crredinciosul, vine rusinat la duhovnic si ii spune din nou ca a cazut!"duhovnicul ii rasspunde "Ridica-te din nou!" Credinciosul parca nelamurit spune:"Si daca am sa cad din nou ce am sa fac?" Ridica-te de cate ori ai cazut ridica-te si nu deznadajdui !,caci in ce te va gasi Domnul in acea te va si judeca!"

Fiind tanar, in jurul meu nu au fost oameni apropiati, sa imi spuna de importanta postului, ca ajutor in lupta cu trupul.Da, e un marre ajutor postul si ar fi bine ca sa devina o obisnuinta dar combinat cu citirea Acatistelor,cum ti-a recomandat de fapt duhovnicul, sau a Proloagelor,Patericului sau alte carti ziditoare de suflet.Situatia asta te poate duce
inainte (duhovniceste)
, la fel cum l-a dus pe Apostolul Pavel "tepusul' acela in carne,care eu personal nu stiu la ce s-a referit ,dar poate fi acesta al pacatului trupesc???

Ceasul biologic functioneaza normal in cazul tau.Oamenii mai ales la sate se casatoreau mai demult aici in jurul a 18-20 de ani ca medie.Asta mai ales daca te apuca ganduri de vinovatie exagerate.
Doamne ajuta !
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #123  
Vechi 25.12.2016, 15:47:58
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Sarbatori fericite!In primul rand as vrea sa va marturisesc ca sunt foarte fericit sa va prezint bucuria mea in aceasta zi sfanta.Stiti de la inceputul topicului cum a inceput totul,am avut caderi,mai m-am abtinut si am cazut iarasi,am incercat toate metodele posibile si toate au dat gresi.Pana in aceasta vara cand am inceput sa lucrez si cu ajutorul Domnului de 6 luni nu am mai cazut in acest pacat al malahiei,am fost de cateva ori pe muchie de cutit dar am scapat.Ieri m-am spovedit si azi m-am spovedit,cel mai frumos cadou de Nasterea Domnului.Nu pretind ca lupta s-a incheiat,acum ca s-a terminat postul trebuie sa fiu mai vigilent.Am vrut sa va impartasesc acestea nu pentru a ma lauda,pentru ca nu am cu ce,prin puterea Domnului am scapat,ci pentru a inspira pe altii sa nu deznadajduiasca.Dau slava Domnului pentru toate.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 25.12.2016, 17:28:37
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Buna seara!O sa fiu direct,am 18 ani si sunt chinuit de diavol cu pacatul malahiei de aproape 9 ani.Nu am fost invatat,a venit de la diavol.Am stiut de prima data ca este un pacat caci am simtit o tristete in sufletul meu,dupa cativa ani mi s-a confirmat banuiala.Am mai avut tentative de a ma lasa dar fara prea mare succes.De craciunul trecut m-am spovedit si cu gandul la sfanta impartasanie m-am oprit aproape 2 luni dar am cazut iar.M-am spovedit,m-am abtinut o luna pana acum cateva zile cand am cazut iar,am simtit o durere in suflet greu de descris,ultima data am cazut iar in pacat acum vreo ora,dar AJUNGE,nu ii voi mai permite diavolului sa ma faca de rusine in fata Tatalui meu,am decis,nu voi mai manca nimic o saptamana,ma voi spovedi iar de voi cadea iar nu voi mai manca nimic 10 zile.Va promit ca nu voi mai cadea iar,il voi face pe diavol de ocara,o sa ca tin la curent(asa imi e mai usor sa imi respect promisiunile).V-as ruga,daca imi puteti da rugaciuni foarte puternice catre Dumnezeu.Multumesc (am facut acest post pentru ca asa mi-e mai usor sa respect promisiunile facute,sper ca nu supar pe nimeni)
offf, mare e gradina Domnului si multi prosti gasesti acolo.... bah, daca toti barbatii care o "freaca" ar face ca tine s-ar duce de-a dura omenirea... si nu ma refer la masturbare ci la felul in care incerci sa te lasi... daca incerci sa bati vreun record al satului in care locuiesti las-o si tu mai moale (sic!) un pic, dar altfel baga la cap ca este ceva natural la varsta ta "activitatea" aia. apuca-te de-un sport si socializeaza, teica, cauta sa cunosti o fata si faceti chestia aia impreuna.

edit.dar ai fost cam precoce... daca cauti parintele potrivit o sa-ti zica ca esti in pericol sa orbesti! hehehehehe

Last edited by Sindbad; 25.12.2016 at 17:33:31.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 25.12.2016, 19:01:47
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
offf, mare e gradina Domnului si multi prosti gasesti acolo.... bah, daca toti barbatii care o "freaca" ar face ca tine s-ar duce de-a dura omenirea... si nu ma refer la masturbare ci la felul in care incerci sa te lasi... daca incerci sa bati vreun record al satului in care locuiesti las-o si tu mai moale (sic!) un pic, dar altfel baga la cap ca este ceva natural la varsta ta "activitatea" aia. apuca-te de-un sport si socializeaza, teica, cauta sa cunosti o fata si faceti chestia aia impreuna.

edit.dar ai fost cam precoce... daca cauti parintele potrivit o sa-ti zica ca esti in pericol sa orbesti! hehehehehe
Eu nu stiu ce cauti tu pe un forum ortodox.Daca ce imi zici tu are si cea mai mica legatura cu ortodoxia.....
Nu te obosi sa imi raspunzi ca nu stau sa ma cert cu tine,sau cu altcineva,oricum nu celor ca tine le-am scris postarea anterioara.Am scris pentru cei care sunt cu adevarat ortodox si care mai au putinta de a discerne ce e bine si ce e rau(pentru asta nu ai neaparat nevoie de un preot).Sa fiu sincer cu tine,daca nu as fi stiut ca am scris pe un forum ortodox si as fi citit pur si simplu postarea as fi bagat mana in foc ca sunt pe vreun forum de doctori,psihologi si ce mai vrei tu.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 25.12.2016, 19:28:37
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Eu nu stiu ce cauti tu pe un forum ortodox.Daca ce imi zici tu are si cea mai mica legatura cu ortodoxia.....
Nu te obosi sa imi raspunzi ca nu stau sa ma cert cu tine,sau cu altcineva,oricum nu celor ca tine le-am scris postarea anterioara.Am scris pentru cei care sunt cu adevarat ortodox si care mai au putinta de a discerne ce e bine si ce e rau(pentru asta nu ai neaparat nevoie de un preot).Sa fiu sincer cu tine,daca nu as fi stiut ca am scris pe un forum ortodox si as fi citit pur si simplu postarea as fi bagat mana in foc ca sunt pe vreun forum de doctori,psihologi si ce mai vrei tu.
pai daca eram catolic puteam eventual sa-ti pun niste catuse, anglicanii nu te-ar fi lasat la culcare fara sa te lege bine, luteranii te-ar fi plimbat cu o placuta la gat ca sa fii batjocorit de tot satul, niste calvinisti ar fi fost in stare sa te si omoare, mai ales daca-ti erau parinti biologici.

pentru tine a fi ortodox inseamna sa fii inapoiat si idiot? evident, nu astept un raspuns, ma opresc aici. asa, ca fapt divers, sa stii ca o sa tot fii incercat de ala rau', dar de orbit n-o sa orbesti, fii fara grija... hehehehehe
Reply With Quote
  #127  
Vechi 25.12.2016, 19:50:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

În timp ce soluția ortodoxă e desfrânarea?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 25.12.2016, 20:06:35
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În timp ce soluția ortodoxă e desfrânarea?
explica ce intelegi prin desfranare, mai intai. dar nu prezenta definitia din dex, nu e suficient. ia sa vedem la ce te gandesti dta...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 25.12.2016, 20:35:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Asta înseamnă îndemn la desfrânare:
Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
cauta sa cunosti o fata si faceti chestia aia impreuna.
Ca și cel pe care l-ai dat pe alt topic.
Biserica recomandă stăruitor, însă, înfrânarea (în opoziție cu desfrânarea). Adică să-ți ții caii în frâu, nu să le dai drumul cum vor ei. Adică postul; de toate felurile. Domolirea mișcărilor trupului, nu zbuciumarea lui; răcorirea, nu încingerea; împuținarea lui nu doar ca volum, ci mai ales a senzorialității. Ca să faci loc unei simțiri mai subțiri și mai înalte.
Și mai recomandă și căsătoria.
Nu recomandă curvia.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.12.2016 at 20:43:14.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 25.12.2016, 21:29:41
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Asta înseamnă îndemn la desfrânare:

Ca și cel pe care l-ai dat pe alt topic.
Biserica recomandă stăruitor, însă, înfrânarea (în opoziție cu desfrânarea). Adică să-ți ții caii în frâu, nu să le dai drumul cum vor ei. Adică postul; de toate felurile. Domolirea mișcărilor trupului, nu zbuciumarea lui; răcorirea, nu încingerea; împuținarea lui nu doar ca volum, ci mai ales a senzorialității. Ca să faci loc unei simțiri mai subțiri și mai înalte.
Și mai recomandă și căsătoria.
Nu recomandă curvia.
nu, acela nu este un indemn la desfranare ci este normalitate. nimic din ceea ce este curat sufleteste nu poate fi impotriva credintei, nici macar impotriva bisericii, absolut nimic!

ps.banuiesc ca pentru tine doi tineri care fac sex in afara casatoriei curvesc... e ok, atat timp cat nu-i anatemizezi.
Reply With Quote
Răspunde