Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2010, 10:16:23
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Rugaciunea pt.vrajmasi - Sf.Nicolae Velimirovici

Isi uraste vrajmasii numai cel ce nu stie ca vrajmasii sai nu sunt vrajmasi, ci prieteni necrutatori. Cu adevarat, mi-e greu sa spun cine mi-a facut mai mult bine si cine mi-a facut mai mult rau pe aceasta lume : prietenii sau vrajmasii. De aceea, binecuvanteaza, Doamne, pe prietenii si pe vrajmasii mei.

Binecuvanteaza, Doamne, pe vrajmasii mei.

Eu insumi ii binecuvantez, si nu ii blestem.


Vrajmasii m–au purtat catre imbratisarea Ta, mai mult decat au facut-o prietenii.
Prietenii m-au legat pamantului, vrajmasii m-au slobozit din robia pamantului si mi-au naruit toate nazuintele lumesti. Ei m-au facut strain imparatiilor pamantesti si locuitor netrebnic al pamantului.


Precum o fiara haituita isi gaseste locas mai fericit decat una nehaituita, asa si eu, incoltit de dusmani, am aflat cel mai ferit salas adapostindu-ma sub Cortul Tau, unde nici prietenii, nici neprietenii nu pot pierde sufletul meu.


Binecuvanteaza, Doamne, pe vrajmasii mei, eu insumi ii binecuvantez, si nu ii blestem. Vrajmasii m-au invatat sa inteleg ceea ce nu au facut prietenii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2010, 11:10:18
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciune pentru dusmani

,,Doamne,Cel ce Te-ai rugat pentru rastignitorii Tai,Iubitorule de suflete,si ai poruncit si robilor Tai sa se roage pentru vrajmasi,iarta pe cei ne urasc si ne apasa pe noi.Indeparteaza-ne de la orice rautate si viclesug,indreptandu-ne catre viata cea cu dragoste frateasca si lucratoare de bine.Pentru aceea,cu smerenie ne rugam si intr-un gand Te slavim pe Tine,Unule,Iubitorule de oameni.''
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2010, 12:31:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
,,Doamne,Cel ce Te-ai rugat pentru rastignitorii Tai,Iubitorule de suflete,si ai poruncit si robilor Tai sa se roage pentru vrajmasi,iarta pe cei ne urasc si ne apasa pe noi.Indeparteaza-ne de la orice rautate si viclesug,indreptandu-ne catre viata cea cu dragoste frateasca si lucratoare de bine.Pentru aceea,cu smerenie ne rugam si intr-un gand Te slavim pe Tine,Unule,Iubitorule de oameni.''
" Doamne eu sunt decat un om neputincios . De aceea , ajuta-ma cu darul Tau sa fiu statornic in poruncile Tale . Trimite binecuvantarile Tale peste vrajmasii mei si intoarce inima lor cu dragoste asupra mea . Alunga suferintele si neodihna ce-mi vin de la ei si ne impaca pe noi . Da-mi pacea Ta , Doamne , ca sa putem vietui pe pamant cu pace , cu bucurie , si sa-Ti zicem in unire , cu fata senina si cu inima curata : " Si ne iarta noua greselile noastre , precum si noi iertam gresitilor nostri " . Ca Tie se cuvine slava , cinstea si inchinaciunea in veci . Amin!+"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2010, 13:16:51
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=hRf2Ze08EKs

e tradus in romana...si mai e cumva...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2010, 20:09:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Doamne eu sunt decat un om neputincios . De aceea , ajuta-ma cu darul Tau sa fiu statornic in poruncile Tale . Trimite binecuvantarile Tale peste vrajmasii mei si intoarce inima lor cu dragoste asupra mea . Alunga suferintele si neodihna ce-mi vin de la ei si ne impaca pe noi . Da-mi pacea Ta , Doamne , ca sa putem vietui pe pamant cu pace , cu bucurie , si sa-Ti zicem in unire , cu fata senina si cu inima curata : " Si ne iarta noua greselile noastre , precum si noi iertam gresitilor nostri " . Ca Tie se cuvine slava , cinstea si inchinaciunea in veci . Amin!+"
" Tu insuti intru tot bunule Imparate , cauta la mine nevrednicul robul Tau , si da-mi tarie , ca sa nu ma manii impotriva vrajmasilor mei si sa nu le intorc loviturile cu razbunare , caci << numai al Meu este a razbuna >>, graieste Domnul ; iar noua , fapturilor celor dupa chipul si asemanarea Ta , ne-ai poruncit Tu insuti << ca sa nu apuna soarele peste mania voastra >> , si daruri la sfintele Tale altare sa nu ducem pana nu ne vom fi impacat mai intai cu cei in neintelegere cu noi ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2010, 20:17:45
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Isi uraste vrajmasii numai cel ce nu stie ca vrajmasii sai nu sunt vrajmasi, ci prieteni necrutatori. Cu adevarat, mi-e greu sa spun cine mi-a facut mai mult bine si cine mi-a facut mai mult rau pe aceasta lume : prietenii sau vrajmasii. De aceea, binecuvanteaza, Doamne, pe prietenii si pe vrajmasii mei.

Binecuvanteaza, Doamne, pe vrajmasii mei.

Eu insumi ii binecuvantez, si nu ii blestem.


Vrajmasii m–au purtat catre imbratisarea Ta, mai mult decat au facut-o prietenii.
Prietenii m-au legat pamantului, vrajmasii m-au slobozit din robia pamantului si mi-au naruit toate nazuintele lumesti. Ei m-au facut strain imparatiilor pamantesti si locuitor netrebnic al pamantului.


Precum o fiara haituita isi gaseste locas mai fericit decat una nehaituita, asa si eu, incoltit de dusmani, am aflat cel mai ferit salas adapostindu-ma sub Cortul Tau, unde nici prietenii, nici neprietenii nu pot pierde sufletul meu.


Binecuvanteaza, Doamne, pe vrajmasii mei, eu insumi ii binecuvantez, si nu ii blestem. Vrajmasii m-au invatat sa inteleg ceea ce nu au facut prietenii.


Nimic nu este mai adevarat decit aceasta rugaciune
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2010, 21:08:35
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
De aici am transcris rugaciunea. Mie mi-a placut foarte mult documentarul despre viata Sf.Nicolae Velimirovici, mi-a adus in suflet pace si bucurie. Este esenta insasi a vietii ortodoxe - bucuria lucrurilor simple, suferinta, nedespartita nici o clipa de poporul ortodox.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2010, 21:09:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Nimic nu este mai adevarat decit aceasta rugaciune
Vrajmasii ne arata , ne descopera acel " nod in papura " pe care-l neglijam , cu voie sau fara voie , si pe care multi prieteni nu ni-l arata , din politete ! Din acest punct de vedere , si nu numai , vrajmasii ne sunt aliati in lupta noastra cu pacatele si defectele noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.12.2010, 21:18:01
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Dumnezeu nu este Dumnezeul egalitatii, ci al dragostei.
Egalitatea ar exclude toata dreptatea si toata dragostea, ar exclude toata morala.

Din mormantul dragostei creste dreptatea, iar din mormantul dreptatii creste egalitatea.

Priviti mai adanc in voi insiva si veti vedea ca voi nu vreti egalitate.
Ceea ce vreti nu este egalizarea tuturor, ci inaltarea celor mici si slabi la masura celor mari si puternici.

Insa, neavand puterea de a-i inalta pe cei mici si slabi, voi ii coborati pe cei mari si puternici de la inaltimea lor in mijlocul celor mici si slabi.

(Sf.Nicolae Velimirovici)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2010, 21:23:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vrajmasii ne arata , ne descopera acel " nod in papura " pe care-l neglijam , cu voie sau fara voie , si pe care multi prieteni nu ni-l arata , din politete ! Din acest punct de vedere , si nu numai , vrajmasii ne sunt aliati in lupta noastra cu pacatele si defectele noastre !
O, da! Insa traim vremuri in care, daca reusim sa constientizam acest lucru, dupa scurt timp uitam.. sau ne lasam purtati de valurile acestei vieti din ce in ce mai apasatoare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ierarh Nicolae Velimirovici ortodox4life Generalitati 9 20.12.2013 21:56:56
Blogul inchinat Sf. Nicolae Velimirovici Andreea321 Mari Duhovnici si predicile lor 1 21.11.2012 08:21:24
Sfantul Nicolae Velimirovici oana72 Generalitati 2 15.08.2012 17:21:56
"Minunea" unui fachir si rugaciunea lui Iisus (de Arhimandrit Nicolae Drobiazghin) andrei_im Alte Religii 1 14.05.2011 02:05:28
Nicolae Velimirovici doctor_faustus Mari Duhovnici si predicile lor 0 07.11.2010 12:03:15