Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.09.2010, 13:03:10
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Draga Catisma am citit si eu cateva din randurile de aici postate de tine si de ceilalti si nu te necaji ca multa lume este alaturi de tine.Dupa cum redai in propozitii scurte(dintre cele mai multe)ai un fel de teama in suflet.Ai ajuns la extenuare si iti doresti mult o ameliorare a ceeace ti se intampla.Nu vreau sa vb in necunostinta de cauza insa m-as gandi la o arie mai ampla de intrebari.Dar in primul si in primul rand sa nu-ti fie teama!Daca Il ai pe Domnul in suflet el nu se poate apropia de tine.Daca ar fi un suflet care te chinuie de atat timp exista probabilitatea sa fie prins intre cele doua lumi ,suflet care nu gaseste iesirea.E foarte greu de explicat sper sa ma intelegi.La vremea cand au inceput ti-a decedat cineva drag?un prieten?ai avut un animal de companie stiu eu o pisica un catel?faptul ca ti se aseaza pe piept asa s-ar traduce....cert e ca ti-e greu si as dori sa te ajut dar nu stiu cum....ai incercat sa dormi si in alta parte sa vezi daca tot asa iti face?
Nu te lasa si roaga-te de cate ori poti crunt este ca ai nevoie si de odihna iar daca somnul tau e razlet...odihna o vei primi de la Domnul.Domnul Fie Cu Tine!
  #122  
Vechi 09.09.2010, 15:31:38
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
AI GRIJA DE TINE CATISMA!
ROAGA-TE MULT SI SPUNE-MI SI MIE NUMELE TAU DE BOTEZ DACA L-AI MAI SPUS SI NU L-AM VAZUT IMI CER IERTARE!
Si tine cont de sfatul primit mai sus , nu te duce la reiki, bio...si altele pe moment iti vor da senzatia ca e bine dar in timp lucrurile se vor agrava!
Tine aproape de duhovnic si mergi la el ori de cate ori simti nevoia si roaga-L pe Dumnezeu " pacatele tineretii noastre nu le pomenii Doamne" psalmul 50...defapt duhovnicul stie cel mai bine Iarta-ma ca-ti dau eu sfaturi!
Doamne ajuta!!!
Nu-ti fă probleme, Aurelia, nu fac asa ceva. Îti multumesc mult, Doamne ajută si Dumnezeu să aibă milă si grjiă de noi.
  #123  
Vechi 16.09.2010, 15:59:13
MariusPetre MariusPetre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.09.2010
Locație: Unde a randuit Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Sfatul meu este urmatorul:

- spovedestete, daca este cu putinta impartasestete.
- postiti (miercurea, vinerea si in toate posturile de pe peste an);
- spunetiva rugaciunile de seara / dimineata, iar daca va este cu putinta sa spuneti si paraclisul Maicii Domnului;
- sa sfintiti casa cu mai multi preoti (dumnelor stiu ce trebuie sa citeasca);
- tamaiati / stropiti in fiecare dimineata si seara, si luati pe nemancare anafura / apa sfintita, ungetiva cu mir.
- impodobiti acasa cu icoane (sf. cruce, icoana Mantuitorului, icoana Maicii Domnului, icoana sf. caruia ii purtati numele, si orce icoana doriti). Purtani la dvs. sf. cruce la gat (sa fie sfintita).
- si nu uitati de savarsirea faptelor bune si DUMINICA SI IN SARBATORI sa participati la SF. LITURGIE.


Doamne ajuta, Domnul sa va ajute si sa alunge de la casa dvs. toata necuratia si orce lucrare diavoleasca.

Last edited by MariusPetre; 16.09.2010 at 16:14:12.
  #124  
Vechi 16.09.2010, 17:24:39
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Nu mai citi din cartile pr. Argatu,poate are si lucruri bune dar sunt si foarte multe lucruri neortodoxe,iar tu pui accent pe cartile lui.
Intra pe linkul pe care l-am lasat si poti sa asculti predica unui parinte in care spune pe sleau si despre sfaturile pr. Argatu.

http://www.ortodoxmedia.com/inregist...-Sfantului-Duh

poti asculta direct de aici : http://www.ortodoxmedia.com/dn/0262/...ului-Sfant.mp3
  #125  
Vechi 18.09.2010, 21:21:26
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariusPetre Vezi mesajul
Sfatul meu este urmatorul:

- spovedestete, daca este cu putinta...
Doamne ajuta, Domnul sa va ajute si sa alunge de la casa dvs. toata necuratia si orce lucrare diavoleasca.
Vă multumesc. Asa este. Aveti dreptate în tot ce spuneti, o pravilă tinută bine si toate recomandările pe care le-ati pomenit contează foarte mult. Maica Domnului să mă ajute si să ne ajute pe toti.
  #126  
Vechi 18.09.2010, 21:26:50
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandru08 Vezi mesajul
Nu mai citi din cartile pr. Argatu,poate are si lucruri bune dar sunt si foarte multe lucruri neortodoxe,iar tu pui accent pe cartile lui.
Nu pun accent pe cărtile lui, Alexandru. Sfaturile Pr. Argatu si ale altor părinti a ca Sfintia Sa mi-au deschis ochii si m-au ajutat foarte mult.

Nici Sfintii Părinti nu sunt perfect de acord unii cu altii. Important e să citesti si să faci o medie. Important e ce se spune, nu cine spune, iar în cazul de fată, părintii vorbesc, într-un procent foarte mare, aceeasi limbă.

„În pustiu luptai cu dracul. Dracul credea în Dumnezeu. Se temea de El. Puteai să‑l ții pe diavol la distanță, de aceea nu mă speriam. Că te trăgea, trăgea haina de sub tine - o blană de piele pe care stăteam lungit noaptea. Se întâmplau multe lucruri. Dar nu era primejdios. Eram totuși liber.”
(Pr. Arsenie Papacioc, făcând o comparatie între viata din închisoare si cea din pustie)
  #127  
Vechi 22.09.2010, 13:48:06
second_choice second_choice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

@dragadraga:

Cred ca eu am fost cea cu teoria pastilelor care taie legatura cu divinitatea – si poate s-a inteles gresit , eu lipsind de nuanta exprimarea.

Desi forumul e crestin, asta nu exclude stiinta – in nici un caz, decat pentru cei lipsiti de discernamant. Ba din contra, Dumnezeu ne-a lasat inteligenta pentru a cerceta si descoperi. Iar stiintele sunt instrumente prin care, din diverse perspective, Dumnezeu ne-a oferit posibilitatea sa putem intelege mai bine mecanismul si frumusetea divina. In ceea ce priveste medicii, ei sunt doctorii trupurilor noastre, asa cum preotii sunt doctorii sufletelor noastre. Si alte stiinte au rolul si rostul lor si impact asupra omului. A fi crestin – e doar una din laturile ce ne compun ca oameni, respectiv latura spirituala.

Sfaturile tale le gasesc extrem de pertinente si de echilibrate. Ai nuantat tu in locul meu –la faza cu pastilele si multumesc pentru asta: da, in ultima instanta. Eu consider ca in rezolvarea oricarei probleme de orice tip, o conditie primordiala inspre vindecare este mentinerea constiintei cat mai treaza pe cat cu putinta. Gasesc rar pareri medicale atat de echilibrate in analiza tuturor factorilor si din mai multe perspective.

@Micael: prin tine – am aflat si eu intr-un final cum se numeste ce patesc destul de regulat “paralizia in somn”, hypnagogia. Incepusem deja sa ma clarific din mai multe perspective, insa imi mai lipseau bucati din puzzle. Multam’ mult! Inca o data nu pot sa nu constat ce frumos lucreaza Dumnezeu prin oameni!

@catisma:
Eu cred ca duhovnicul care ti-a dat dezlegarea pt a te sfatui cu oamenii – este un om extrem de intelept, numai prin faptul ca are discernamantul ca adevarul si intelegerea unui lucru e precum un puzzle, nu se afla tot in aceeasi pravalie. Ci este compus din bucatele, exact cum e compus si omul: o parte spirituala, una psihologica, alta psihiatrica, alta de stil de viata si alimentatie, etc.

Si daca el te-a “aruncat” in lume, stiind bine ca Dumnezeu te va conduce catre o rezolvare, fiind constient ca lucrurile sunt complexe si din mai multe perspective – atunci poate ar trebui sa tii cont de acest lucru in introspectia ta asupra problemei – si sa iesi un pic din sfera ca “imi trebuie UN OM care sa ma indrume”. Omul care deja te indruma e chiar duhovnicul tau. El nu a abandonat misiunea, ci a fost constient ca nu e singurul detinator al adevarului, la el fiind doar partea spirituala si ce tine de rosturile in acest sens – pe care de altfel , indiferent prin ce trecem – in calitate de crestini, trebuie sa le urmam. Ba mai mult, fiind la fel de constient ca Dumnezeu ne arata adevarul intr-o forma ori alta.

Asadar, parerea mea este ca numai relaxandu-ti fiinta – atat cat mai poti dupa toate aceste runde nesfarsite – sa faci un prim pas in a iesi din sfera exclusivista a “UNUI OM pe care il cauti”, directionandu-ti asteptarea si cautarea eronat catre/de la acel UN OM – deodata ce si preotul te-a indreptat catre un puzzle, constient fiind de complexitatea situatiei tale si de diversitatea perspectivelor ce trebuie abordate. Si sa iti extragi de la fiecare si sa culegi bucatica cu bucatica informatia – usor usor incepand sa se deschida si porti noi inspre rezolvare.

Suntem indemnati catre o buna masura a lucrurilor – dar nu o putem atinge si intelege, pana nu ne deschidem in fata posibilitatilor si diversitatii perspectivelor, astfel incat sa ne luam gramajele bune din fiecare perspectiva si sa incepem sa ne echilibram mental , trupeste si sufleteste.

Pentru asta cred ca un prim pas ar fi – poate pare usor deraiat – insa cred ca ar fi acceptarea fenomenului si in locul luptei cu el sau opunerii de rezistenta (fiinta fiind panicata undeva in subconstient si terifiata de aceste repetiruri) sa incerci sa il investighezi, devenind atenta la detalii, frecvente, mesaje, imagini, sunete, etc si lansandu-ti mintea deschisa catre asocieri diverse din varii perspective, cu cea spirituala in frunte.

Cu alte cuvinte sa iti iei inima in dinti si sa-ti “cunosti invadatorul”. Cunoscand invadatorul, incepi sa detectezi care parte din tine e vulnerabila si de ce. Usor usor incepi sa te conectezi la sursa problemei, la fisura din tine care a dat loc acestor lucruri si poate asa deschizi si canalul cu divinitatea capatand o mai varie perspectiva asupra lucrurilor.
Pe masura ce faci acest lucru, este important de vazut si o perspectiva medicala (psihologic, psihiatric, alimentatie, sport, etc) – pt a obtine o imagine cat mai buna de ansamblu, in sustinerea si completarea celei spirituale.

Este f posibil ca actionand deodata din varii perspective – sa reusesti sa reiei controlul asupra vietii tale. Sa-ti dai acel declick din care sa poti merge mai departe.

Daca ar fi sa te rogi catre imbunatatirea unui lucru de la Dumnezeu, dupa parerea mea aceea ar fi rugaciunea prin care sa ceri Domnului “darea duhului discernamantului si-al intelegerii lucrurilor”. Daca pleci pe premisa ca il ai deja, cred ca e o premisa eronata – pt ca niciodata nu avem indeajuns discernamant pentru a traduce tot ceea ce traim, simtim si ni se intampla. Suntem limitati in cunoastere si buna judecata si cantarire a lucrurilor.

Trebuie sa ramai deschisa real (la nivelul intregii tale fiinte, nu doar verbal – ci gand, cuvant si actiune) la toate perspectivele, chiar daca temporar nu reusesti sa faci toate asocierile a ceea ce traiesti cu fiecare perspectiva in parte, iar apoi sa le conexezi pt o imagine de ansamblu. Iar fiecare asociere tb facuta cu o buna masura si in echilibru cu celelalte, chiar daca initial ai clatinari si tendinta de-a extremiza. Aceasta se regleaza cu atentie, pas cu pas. Per total ele compun un adevar si apoi si-o cale si-o solutie.

Deocamdata, eu inca detectez la tine o pironire in rosturile bisericesti – ceea ce dincolo de-un prag firesc al acestor lucruri – adaptate pt un om cu o situatie mai deosebita decat a altora – gasesc a fi o extrema periculoasa, prin insasi faptul ca te “inchide” catre restul perspectivelor care vin in sustinerea acestor rosturi, duce la extenuare si o invartire continua in cerc. Si inca unul vicios.

E doar ceea ce eu percep la tine. Sper s-o iei la rece si obiectiv!

Daca ar fi sa spun si mai mult – ti-as mai spune sa iti faci si-un chek-up medical complet pe toate zonele, de regula astfel de socuri si stari prelungite de nesomn, stres, extenuare –care la randul lor afecteaza si celelalte planuri ale vietii (afectiv, emotional, etc)- duc la diverse dereglari si boli in corp. E bine sa le ai in vedere din timp. Totul este interconectat. Nimic nu e de sine statator. Just take care!

Multa sanatate si mult bine!
  #128  
Vechi 22.09.2010, 14:56:19
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit macar aceste lucruri daca le-ar sti oamenii

CUM INTRA DIAVOLII IN OAMENI rin cele 7 pacate de moarte(intai ca si gand,apoi ca obsesie,iar apoi ca si a doua natura),prin neincetata lor pomenire,prin impartasania cu nevrednicie,ca pedeapsa pt. rautati. CUM IES DIAVOLII DIN OAMENIrin post si rugaciune,prin marturisirea pacatelor cu cainta la preot,prin CRUCE care ii arde,prin smerenie,prin pomenirea Preasfantului nume al lui IISUS(NU ESTE ALTA ARMA MAI TARE IN CER SI PE PAMANT)prin ingerul pazitor(dar numai la rugaciunile noastre).
  #129  
Vechi 22.09.2010, 15:59:25
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit @second_choice

Îti apreciez mereu inteligenta si bunăvointa cu care încerci să vezi fin toate problemele, dar eu deja mă aflu în altă etapă. Multumesc.

Am spus ceva mai de mult că nu mai am de gând să intru aici, cel putin o perioadă, dar am văzut că s-au mai adunat replici si am intrat doar să mai punctez câte ceva.

Doamne-ajută.
  #130  
Vechi 22.09.2010, 17:23:35
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

[quote=IonelS;271160]. Trebuie sa ceri voie duhovnicului tau sa citesti psalmi, dar vezi sa te invete ce si cum legat de cititul lor...Portiunile de psalm care contin blesteme le citesti la modul contemplativ sau deloc...



Scuze de intrebare...
De ce nu se citesc psalmii care contin blesteme?
Subiect închis

Tags
chinuiri de la diavol, farmece, părintele argatu, privare de somn, vraji



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 02:34:18
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 12:57:13