Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1281  
Vechi 06.03.2017, 10:40:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Tot e bine ca nu i-a blestemat pe aia cu care s-a certat pe fb de-a lungul timpului...sau pe hackeri. :)
Reply With Quote
  #1282  
Vechi 06.03.2017, 10:46:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măi da' ce preocupări demne de Postul Mare aveți...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1283  
Vechi 06.03.2017, 10:58:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu noi ca noi nu am blestemat pe nimeni. Vulcanescu, bine, nici el nu ar fi vrut dar au pus ecumenistii Duminica ortodoxiei in post.
Reply With Quote
  #1284  
Vechi 06.03.2017, 11:00:40
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mda...m-am uitat acum la Vulcanescu si nu a zis aia dar pe site-ul ala talharesc despre sinod pe care l-ai pus tu Adrian ieri, scria de pictorii lui Francisc. :D
Are o obsesie cu pictura de la Draganescu. Altii avem rezerve cu privire la anume fenomene paranormale din activitatea pastorala a marelui duhovnic in cauza, precum si la cultul sau post-mortem, ca amploare si stil a acestui cult, dar Cricetus se ia de...o simpla pictura. Ca cica nu e dogmatica.
De mirenii care ataca Biserica, spunind ca Patriarhul/Sinodul e eretic, nu a zis nimic, sau de preotii care deschid Biblia, sau de cei care se insoara de enspe ori, cu "pogoramint".
Mi-e scirba. Daca asta e crestinism ortodox, ce face Hamsterul Agitat, atunci e posibil ca unii din ai pe care el si tartorul Serafim ii condamna sa ajunga pe bune in Imparatia Cerurilor.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1285  
Vechi 06.03.2017, 11:03:03
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Mai era in gasca lui Cricetus, inca unu', da' mirean, care mi-a trintit-o: "exista totusi o problema mai mare decit erezia?'.
Speechless.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1286  
Vechi 06.03.2017, 11:04:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
"exista totusi o problema mai mare decit erezia?'.
Speechless.
Da. Apostazia. Hula.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1287  
Vechi 06.03.2017, 11:08:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da. Apostazia. Hula.
Exact. Sau schisma.
Ce zicea Sf. Ciprian al Cartaginei? "Nici cu singe nu se spala vina schismei". Si Ardei Umplut imi zicea mie ca sint necatehizat. In sensul ca nu stiu, in nici un caz. In sensul ca pe unele nu le accept, poate.
Dar tot e mai bine decit sa fii unul care rupe biserica in care a fost botezat, din ratiuni de fanatism endemic si rafuiala personala.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1288  
Vechi 06.03.2017, 18:01:16
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Dar tot e mai bine decit sa fii unul care rupe biserica in care a fost botezat, din ratiuni de fanatism endemic si rafuiala personala.
Vezi 1054.

Dar tot mai bine să nu-ți pese de proști. Lasă-i pe proști în prostia lor. Iar tu vino cu mine. (o reiterare a celebrului pasaj conform vremurilor actuale)
Reply With Quote
  #1289  
Vechi 06.03.2017, 18:58:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mesaj care conținea și afirmații fără argumente, dar tu ai luat numai ce-ți convin de acolo.
Nu ne intelegem, eu am dat un link care continea un mesaj cu cateva argumente. Eu n-am luat nimic.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Păi tu cu canonul în față vii și-mi spui că argumentul este unul fals, ba mai mult, ecumenist? Tocmai, ideea de genul lasă că merge și așa, nu e lucru însemnat, este un curent ecumenist, pe care din nou îl aperi.
Tocmai canonul acela e un argument fals, daca citesti ce am scris pana acum. Reformatorii, care cer reintoarcerea la primele secole, spun ca acel canon e un argument ca nu se ingenuncheaza la Liturghie. Gresit, de aceea tu ai gasit citat numai o jumatate de canon. In primul rand acele canoane spun sa nu se ingenuncheze duminica, la rugaciune, dar sa se ingenuncheze in celelelalte zile. Deci nu ceea ce spun reformistii, ca nici in celelalte zile, la Liturghie, sa nu se ingenuncheze. In al doilea rand, mi-am dat seama ieri, acele canoane e foarte probabil sa nu se refere la Liturghie, ci doar la rugaciunile personale. Pentru ca spun ca rugaciunile sa se faca fara ingenunchere. Si mai e un aspect edificator, canonul spune sa nu se ingenuncheze de sambata seara pana duminica seara. Dar chiar si reformistii spun ca ingenuncheaza si preotul si credinciosii intr-un moment la Liturghiei. Deci nu are nicio legatura canonul cu ce afirma reformistii.
Iar celalalt argument gresit are cel cu "drepti", pe care reformistii l-au vazut ca o comanda din armata.
Ceea ce speri sa intelegi si sa nu te mai iei dupa "teologi" oarecare, e ca Biserica nu poate fi biruita niciodata, nu are devieri, caderi de sute de ani, nevoia de reintoarcere la inceputuri.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ce zici Cătă, Părinți precum Ică, Pruteanu sunt ecumeniști?
De cate ori am spus ca diac. Ica are conceptii ecumeniste si ca parintele Pruteanu spune multe lucruri complet eronate? Diac Ica si parintele Necula sunt principalii propagatori ai conceptiilor ecumeniste la noi. Parintele Pruteanu, chiar daca in aparenta nu e adeptul conceptiilor ecumeniste, ajunge sa afirme lucruri complet eronate, chiar mai gresite decat ce spun si cei ce au conceptii ecumeniste. De exemplu despre casatorie, despre sfinti, spune ca Sfanta Lumina de la Ierusalim e o pacaleala, etc.
Reply With Quote
  #1290  
Vechi 06.03.2017, 19:01:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Eu as reformula altfel, Ovidiu: "Ce zici, Cata, toti care "au schimbat ceva in Biserica", incepind de pilda cu Sf. Hrisostom sau Vasile, care au reformat Liturghia din timpurile lor, sint protestanti/ecumenisti?"
Catalin, Biserica se reinnoieste. Trebuie sa se reinnoiasca in interfata cu lumea. Paradoxal, Biserica e in razboi permanent cu Stapinul Lumii, si ofera vesnic asistenta spre libertatea vesnica sclavilor nefericiti ai Lumii. Ei bin, poate face asta, fara sa schimbe modul de infatisare a mesajului care insa e in sine neschimbator?!
Of. Tie, o icoana expusa la muzeu, in o cusca incasabila, ti se pare mai putin incoana decit in altar?! Sint cai diiferite de a vorbi inimii cuiva care trebuie chemat la Hristos.
Cred ca ai inteles complet gresit, e invers. Eu sustin ceea ce spui tu, argumentele acelea trebuie sa i le dau eu lui Ovidiu, nu invers.
Reply With Quote
Răspunde