Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2020, 13:24:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Nu mai răspund la provocări.Am făcut-o o dată, pentru că eram provocat in continuu.Consider că am spus ce avem de spus.Haide să ne rezumam la subiect,nu la persoana mea.Daca am spus ceva rău, răspunde cu argumente unde crezi tu că greșesc.Dar dacă am spus bine,de ce continui să mă provoci? Desi vezi bine că te las în pace.
Deci cu argumente,nu cu: secularizat,ecologist, umanist, isteric, sectar,globalist etc etc
Până acum n-ai răspuns cu ce-i ajuți tu pe bătrânii singuri, înfometați, cum combați tu foametea din Africa și mai ales de ce tot lansezi, din nou și din nou aceleași subiecte în care să găsești vinovății colective ?

Te-a pus pe tine cineva purtător de grijă, ți-a dat ție autoritatea morală să ne arăți pe noi cu degetul că suntem ticăloși dacă mâncăm carne în afara posturilor ?

Ești tu sfânt Sinod să stabilești rigori mai aspre decât sunt deja ?

Ai măturat măcar frunzele toamna asta din jurul blocului ?

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Personal mi-a mers la suflet mesajul PreaFericitului Părinte Patriarh Daniel cu responsabilitatea și grija pe care creștinii ar trebui să o manifeste față de mediul înconjurător și față de celelalte ființe.
Am un deosebit respect față de dânsul și consider că ar fi minunat să îl punem in practica.
Și ce-ai vrea să spună Patriarhul, are mii de predici, tu te-ai oprit la câteva și le-ai făcut teme centrale.

Eu văd că majoritatea creștinilor practicanți reciclează, fac curat, parohiile sunt curate, nu aruncă pe jos, au grijă de bătrâni, am văzut mergând pe stradă chiar și după o întrunire de pocăiți pe un teren au lăsat curat în urma lor și erau sute de oameni, deci sunt oameni curați și mulți dintre neoprotestanți, nu doar ortodocșii practicanți.

Poate nu astea sunt temele centrale prioritare care țin de mântuirea noastră dacă noi le îndeplinim deja, mă judecă pe mine Dumnezeu că am tăiat un pom care stătea să cadă sau că am mâncat carne în afara posturilor ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.11.2020 at 13:50:22.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.11.2020, 11:29:06
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până acum n-ai răspuns cu ce-i ajuți tu pe bătrânii singuri, înfometați, cum combați tu foametea din Africa și mai ales de ce tot lansezi, din nou și din nou aceleași subiecte în care să găsești vinovății colective ?

Te-a pus pe tine cineva purtător de grijă, ți-a dat ție autoritatea morală să ne arăți pe noi cu degetul că suntem ticăloși dacă mâncăm carne în afara posturilor ?

Ești tu sfânt Sinod să stabilești rigori mai aspre decât sunt deja ?

Ai măturat măcar frunzele toamna asta din jurul blocului ?



Și ce-ai vrea să spună Patriarhul, are mii de predici, tu te-ai oprit la câteva și le-ai făcut teme centrale.

Eu văd că majoritatea creștinilor practicanți reciclează, fac curat, parohiile sunt curate, nu aruncă pe jos, au grijă de bătrâni, am văzut mergând pe stradă chiar și după o întrunire de pocăiți pe un teren au lăsat curat în urma lor și erau sute de oameni, deci sunt oameni curați și mulți dintre neoprotestanți, nu doar ortodocșii practicanți.

Poate nu astea sunt temele centrale prioritare care țin de mântuirea noastră dacă noi le îndeplinim deja, mă judecă pe mine Dumnezeu că am tăiat un pom care stătea să cadă sau că am mâncat carne în afara posturilor ?
Nu sunt perfect,că și tine.Toti suntem oameni păcătoși sub o formă sau alta.Fiecare are părerile lui și concepția proprie despre viața.Nu trebuie să le impunem.Le putem afirma.E tot ce putem face.Daca rezonează cu celălalt asta ține de liberul arbitru al fiecăruia.
Eu nu îți fac ție procese de conștiință.Nici pe tine nu te ajuta să îmi faci mie.
Nu trebuie să iei lucrurile așa personal și înverșunat.Intentia mea nu este să lezez pe cineva într-un fel.M-ai înțeles greșit.Nu trebuie să lăsăm ego-ul să se manifeste, pentru că nu ajută pe nimeni.
Dacă te-ai simțit cumva neconfortabil,îmi cer iertare!

Revenind la subiect,in spatele bătrânilor care ajung în situația asta, indiferent ce fel de om a fost la viața lui,se află un suflet. De asta trebuie să avem milă!

Demn de toată cinstea este Părintele de la Mănăstirea Dumbrava,jud.Alba, împreună cu Maica Stareță și toată obștea.
Pe lângă ascultări și rânduiala de obște,se ocupă de copiii și bătrânii abandonați.Au propriul azil pentru civili.
Memorabila este o întâmplare cu un bătrân paralizat abandonat la poarta mănăstirii de către rudele acestuia,localnici ,care știau că măicuțele îngrijesc bolnavi.
In fața acestor eroi care îngrijesc bătrâni, oricât de dificili și arțăgoși sunt( unii oameni bătrâni și bolnavi se înrăiesc din cauza suferinței și singurătății,sentimentului de părăsire) nu poți avea decât un adânc respect!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.11.2020, 15:09:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Nu sunt perfect,că și tine.Toti suntem oameni păcătoși sub o formă sau alta.
Eu am scăderi și păcate, de aceea și vreau să urmez viața bisericească pentru că văd că nu sunt desăvârșit, că mai e mult de lucru la mine și că timpul vieții e extrem extrem de scurt și se duce repede, ocaziile sunt puține de îndreptare.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Eu nu îți fac ție procese de conștiință.Nici pe tine nu te ajuta să îmi faci mie.
Nu trebuie să iei lucrurile așa personal și înverșunat.Intentia mea nu este să lezez pe cineva într-un fel.M-ai înțeles greșit.Nu trebuie să lăsăm ego-ul să se manifeste, pentru că nu ajută pe nimeni.
Dacă te-ai simțit cumva neconfortabil,îmi cer iertare!
Îmi cer și eu iertare pentru tonul mai aspru și vehement, dar nu am folosit jigniri față de tine, ironizări da recunosc, etichetările sunt nefericite înțeleg că în cazul tău, dar eu am vrut să încadrez un discurs că ar fi dintr-o anumită sursă răspândit în societate.

Nu mă refer acum la tine, în general sunt sătul până peste cap de discursurile unor politicieni autointitulați progresiști sau chiar scriitori de sinecură de la stat care ne învinuiesc pe noi pentru tot ce merge rău.
Anume că noi am fi needucați, răi, primitivi, neghiobi, puturoși, murdari, că românii sunt cei mai înapoiați și proști din uniunea europeană și de pe glob, în timp ce ei fiind factori de decizie sunt sursă a răului, a jafului național, a deznaționalizării și a destabilizării și sărăcirii românilor și mai încasează și un salariu baban și nesimțit în Parlamentul European.

Există oameni cu temperamente diferite, nu voi sta la nesfârșit cu capul plecat la toți care încearcă să ne atingă coarda sensibilă ca să ne manipuleze și să ne stăpânească, înțeleg că nu e și la tine situația aceasta.

Am văzut doar că culpabilizarea colectivă și învinovățirea în masă e o armă la îndemână folosită pentru a le tăia reacția oamenilor, înțeleg că tu nu ai folosit-o în sensul acesta, dar alții folosesc fără scrupule teme sensibile, pentru a avea autoritate asupra altuia sau pentru a călări un val de simpatie.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Revenind la subiect,in spatele bătrânilor care ajung în situația asta, indiferent ce fel de om a fost la viața lui,se află un suflet. De asta trebuie să avem milă!
Așa este, dar nu uit că au fost Sfinți Părinți care au stabilit reguli despre prioritatea ajutorării, în primul rând oameni care au respect de cele sfinte, ex doar văduvele care nu au despărțit familii să fie ajutate, celelalte să nu fie primite în stabilimente.

Răsar clar niște criterii de ajutorare, cel ajutorat să respecte morala publică, adică dacă vii la mănăstire să fii îngrijit tu nu-ți mai permiți să stai cu țigara în gură sau butonând aiurea la tv, în zi de praznic împărătesc, dacă te poți deplasa nu tati, faci și tu un efort și te încadrezi în specificul locului.

Dacă Biserica s-ar preocupa doar de cele lumești aici se include partea de asistență socială, ecologie, protecția animalelor dar și-ar neglija - rânduielile, slujbele învățăturile ar fi o scădere a Bisericii.

Până la urmă cine se face călugăr nu vrea să devină nici agronom, nici tâmplar, nici iconar, sau asistent social că altfel își alegea direct profesia aceasta, el vrea să trăiască în primul rând o permanență a slujbelor și abia apoi între slujbe se fac restul, dacă preocupările lumești iau locul slujbelor, duhul și disciplina de rugăciune a mănăstirii se pierd, atenția se mută de la cele sfinte, iar în obște intră gânduri și griji lumești.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Demn de toată cinstea este Părintele de la Mănăstirea Dumbrava,jud.Alba, împreună cu Maica Stareță și toată obștea.
Pe lângă ascultări și rânduiala de obște,se ocupă de copiii și bătrânii abandonați.Au propriul azil pentru civili.
Memorabila este o întâmplare cu un bătrân paralizat abandonat la poarta mănăstirii de către rudele acestuia,localnici ,care știau că măicuțele îngrijesc bolnavi.
In fața acestor eroi care îngrijesc bătrâni, oricât de dificili și arțăgoși sunt( unii oameni bătrâni și bolnavi se înrăiesc din cauza suferinței și singurătății,sentimentului de părăsire) nu poți avea decât un adânc respect!!!
Cinste lor și bravo ție că ai spirit de observație, dar repet călugării nu sunt niște roboței sau slugi la capriciile altora, indiferent cine ar fi ei, fie că sunt : bătrâni sau tineri, superiori ierarhici sau frați de ascultare, politicieni și puternici ai zilei sau simpli cerșetori - și călugării trebuie respectați de către cei care li se adresează cu o cerere sau o poruncă, unii călugări pleacă din astfel de mănăstiri pentru că simt că timpul de rugăciune e tăiat de griji lumești și de îndatoriri pentru care în lume ar fi fost deja încadrați în ele.

Statul nu poate arunca pe Biserică găurile lăsate la bugetele pentru fondul de asistență socială, Biserica nu e plombă care să repare raptul făcut de alții din bugete dedicate expres pentru asistență socială, nu e o companie de exploatare a muncii gratis folosindu-se latura sensibilă a oamenilor, în timp ce alții devalizează bugete.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.11.2020 at 15:30:01.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.11.2020, 17:59:27
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Ai dreptate.Rolul Bisericii nu este unul social, umanitar,ci liturgic și taumaturgic.

De multe ori Biserica se implică mai mult decât o face statul raportat la posibilități și menire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare