Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.12.2009, 15:26:52
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cum se poate dovedi faptul ca Biblia Ortodoxa este adevarata? As vrea sa pot convinge anumite persoane ca nu este bine sa fie citite biblii protestante, ex cea dupa Cornilescu... Poate fi considerata carte eretica o biblie protestanta? Eu consider ca citirea unor astfel de biblii contravine poruncii bisericesti: " sa nu citim carti eretice!" Sunt persoane care citesc astfel de biblii pentru ca li se par mai usor de inteles, in timp ce Biblia Ortodoxa li se pare greoaie... Ce parere aveti? Credeti ca un ortodox citind o biblie protestanta poate pastra credinta nealterata?
De ce ar trebui sa argumentam asta? Credeti ca vom putea convinge pe cineva ca este adevarata folosindu-ne de argumente? S-ar putea dar daca avem un fata o persoana care crede ca alta biblie este adevarata nu cred ca vom avea sanse sa o convingem. Cine este in cautarea lui Dumnezeu se smereste si afla care Biblie si credinta e adevarata, o va simti, va simti prezenta lui Dumnezeu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.12.2009, 15:31:20
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Adevarurile pe care le spune un ortodox nu sunt adevarate
pentru ca e ortodox. Ele sunt cele care trebuie argumentate,
in primul rand cu sinceritate si apoi cu bunacredinta. Si, cat se
poate, si cu blandete si dragoste.
Iertare.
FOARTE FOARTE FRUMOS SPUS! Argumentele de genu "trebuie sa facem asa ca asa scrie in Bilbie" nu au nimic de a face cu ortodoxia. In ortodoxie, totul are sens, un argument ce tine de un anume aspect se integreza in "totul" credintei.
Mie, personal, nu imi place formularea "cum argumentam ca biblia ortodoxa este adevarata?". Dar cui sa argumentam? oare noi prin argumente am fost adusi la credinta? Am vazut odata pe un site sectar o carte care se numea "tehnici de evanghelizare". Mie imi suna a fi in acelasi duh cu acest thread... daca in loc sa stam la interminabile discutii in care sa "demonstram" de ce noi avem dreptate si altii nu (discutii la care recunosc si eu ca particip) mai bine ne-am ruga pentru ceilalti, ca sa-i castige insusi Hristos cu "argumentele" Lui. :) Mai putin rationalism sterp, si mai mult suflet. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.12.2009, 15:44:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Oare stiu cei ce spun ca aceasta Bibile nu e adevarata, ca mosii si stramosii nostri si-au dat viata ca ea si nu alta versiune, sa fie cantata si citita in Biserica? Cred ca e de ajuns sa ma opresc la acest argument.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.12.2009, 15:49:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
dar ce i-ai raspunde tu acelei femei la ultima intrebare la care nu i-a raspuns preotul... i-l voi trimite femeii personal
Da, exista un singur mijlocitor(impaciuitor) care a impacat lumea cu Dumnezeu.Dar si Pavel in acelasi capitol vorbeste despre mijlocirile pe care trebuie sa le facem unii pentru altii.Si apoi in alta parte ne spune ca si Duhul se roaga pentru noi.Deja automat exista mai mult de "un mijlocitor" daca e sa ne rezumam la intelesul versetului ,asa cum se rezuma unii, sau cum vor unii care ratacesc.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.12.2009, 15:50:09
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
"În biserică trebuie să existe și o disciplină a doctrinei. Revelația a fost dată bisericii, deci interpretarea Bibliei este însărcinarea bisericii, nu a membrului. De aceea, probleme neclare sau vederi personale nu pot fi subiecte pentru predicarea Evangheliei."
sa inteleg ca Biserica sunt doar ierarhi, monahii sau si oamenii simplii? atunci de ce se mai numesc crestini daca nu sunt din Biserica...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.12.2009, 15:53:03
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
sa inteleg ca Biserica sunt doar ierarhi, monahii sau si oamenii simplii? atunci de ce se mai numesc crestini daca nu sunt din Biserica...
Poti sa intelegi ce vrei, dar daca vrei iti repet
"...interpretarea Bibliei este însărcinarea bisericii, nu a membrului"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.12.2009, 15:56:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
sa inteleg ca Biserica sunt doar ierarhi, monahii sau si oamenii simplii? atunci de ce se mai numesc crestini daca nu sunt din Biserica...
Biserica este alcatuita din noi, nu din pietre. Ceea ce a dorit sa spuna e ca nu orice opinie personala este ridicata la rang de revelatie, caci multe opinii de acest gen se contrazic intre ele. Si daca ele ar veni de la Dumnezeu, ar insemna ca Insusi Dumnezeu se contrazice pe Sine, de vreme ce mie imi descopera ca un lucru e alb, iar celui de langa mine ca acelasi lucru e negru.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.12.2009, 15:56:00
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Poti sa intelegi ce vrei, dar daca vrei iti repet
"...interpretarea Bibliei este însărcinarea bisericii, nu a membrului"
talcuirea este un dar al lui Dumnezeu, dat celor ce Ii urmeaza poruncile, in vietuire si rugaciune. Din pacate in ziua de azi, intalnim mai rar aceasta sfintenie in sanul Bisericii. Teologii "de televizor" parca incep sa ne spuna altceva decat Sfintii Parinti.. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.12.2009, 15:56:53
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da, exista un singur mijlocitor(impaciuitor) care a impacat lumea cu Dumnezeu.Dar si Pavel in acelasi capitol vorbeste despre mijlocirile pe care trebuie sa le facem unii pentru altii.Si apoi in alta parte ne spune ca si Duhul se roaga pentru noi.Deja automat exista mai mult de "un mijlocitor" daca e sa ne rezumam la intelesul versetului ,asa cum se rezuma unii, sau cum vor unii care ratacesc.
Mii de scuze dar Sfantul Apostol Pavel nu spune ca sfintii mijlocesc pentru oameni inaintea lui Dumnezeu. Deasemenea Sfantul Duh ne invata cum sa ne rugam "caci noi nu stim cum sa ne rugam" dar nu spune ca ar exista mai multi mijlocitori. In Intaia Epistola a Sfantului Pavel catre Timotei 2,5 cuvantul mediator este "mesites" (nu am gasit caractere grecesti) cu traducere de "mediator permanent"...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.12.2009, 15:58:48
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
talcuirea este un dar al lui Dumnezeu, dat celor ce Ii urmeaza poruncile, in vietuire si rugaciune. Din pacate in ziua de azi, intalnim mai rar aceasta sfintenie in sanul Bisericii. Teologii "de televizor" parca incep sa ne spuna altceva decat Sfintii Parinti.. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!

bun... cine este Biserica? caci daca aflu raspunsul acesta voi sti daca sa ma numesc crestin sau...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 09:14:14
Biblia Ortodoxa. Alexmot Din Vechiul Testament 55 16.10.2011 08:49:09
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06