Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.12.2009, 16:01:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
FOARTE FOARTE FRUMOS SPUS! Argumentele de genu "trebuie sa facem asa ca asa scrie in Bilbie" nu au nimic de a face cu ortodoxia. In ortodoxie, totul are sens, un argument ce tine de un anume aspect se integreza in "totul" credintei.
Mie, personal, nu imi place formularea "cum argumentam ca biblia ortodoxa este adevarata?". Dar cui sa argumentam? oare noi prin argumente am fost adusi la credinta? Am vazut odata pe un site sectar o carte care se numea "tehnici de evanghelizare". Mie imi suna a fi in acelasi duh cu acest thread... daca in loc sa stam la interminabile discutii in care sa "demonstram" de ce noi avem dreptate si altii nu (discutii la care recunosc si eu ca particip) mai bine ne-am ruga pentru ceilalti, ca sa-i castige insusi Hristos cu "argumentele" Lui. :) Mai putin rationalism sterp, si mai mult suflet. Doamne ajuta!
Am vrut sa mai dau un raspuns dar m-am oprit, fiindca nu sunt
eu demn de el. Dar pentru dvs. il dau: Argumentam cu trairea
noastra. Alta argumentatie nu exista.
Iertare si ma simt nevrednic de aprecieri.
Domnul sa va binecuvanteze!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.12.2009, 16:05:04
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Biserica este alcatuita din noi, nu din pietre. Ceea ce a dorit sa spuna e ca nu orice opinie personala este ridicata la rang de revelatie, caci multe opinii de acest gen se contrazic intre ele. Si daca ele ar veni de la Dumnezeu, ar insemna ca Insusi Dumnezeu se contrazice pe Sine, de vreme ce mie imi descopera ca un lucru e alb, iar celui de langa mine ca acelasi lucru e negru.
pot aplica principiul tau si la traditie.... Citesc Patericul si mereu ma intreb ca spune acest Parinte (avva) este in aceeasi directie cu Sfanta Scriptura? Multe din afirmatiile lor se contrazic cu Scriptura? sunt putin debusolat nu stiu pe cine sa cred
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.12.2009, 16:05:21
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Am vrut sa mai dau un raspuns dar m-am oprit, fiindca nu sunt
eu demn de el. Dar pentru dvs. il dau: Argumentam cu trairea
noastra. Alta argumentatie nu exista.
Iertare si ma simt nevrednic de aprecieri.
Domnul sa va binecuvanteze!
asa este :). Sa ne rugam sa ne duca Dumnezeu pana acolo! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.12.2009, 16:13:34
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
pot aplica principiul tau si la traditie.... Citesc Patericul si mereu ma intreb ca spune acest Parinte (avva) este in aceeasi directie cu Sfanta Scriptura? Multe din afirmatiile lor se contrazic cu Scriptura? sunt putin debusolat nu stiu pe cine sa cred
Poate cu Scriptura asa cum o intelegi tu, practicant si incepator.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.12.2009, 16:13:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
pot aplica principiul tau si la traditie.... Citesc Patericul si mereu ma intreb ca spune acest Parinte (avva) este in aceeasi directie cu Sfanta Scriptura? Multe din afirmatiile lor se contrazic cu Scriptura? sunt putin debusolat nu stiu pe cine sa cred
Nimic din ceea ce spun Sfintii Parinti nu este in contradictie cu Scriptura. Caci nu graiesc de la ei putere, ci graiesc cuvinte ca rod al rugaciunii lor catre Hristos. Asa ca Acelasi Hristos este si in Scriptura si in marturisirea lor.

De retinut: daca un lucru nu este inteles de noi, nu inseamna ca Sfantul Parinte a spus ceva contrar Scripturii. Dar asta e alta tema si as dori sa nu parasim tema propusa in acest topic.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.12.2009, 16:15:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
Mii de scuze dar Sfantul Apostol Pavel nu spune ca sfintii mijlocesc pentru oameni inaintea lui Dumnezeu. Deasemenea Sfantul Duh ne invata cum sa ne rugam "caci noi nu stim cum sa ne rugam" dar nu spune ca ar exista mai multi mijlocitori. In Intaia Epistola a Sfantului Pavel catre Timotei 2,5 cuvantul mediator este "mesites" (nu am gasit caractere grecesti) cu traducere de "mediator permanent"...
Tot prin off-topic s-a mai vorbit subiectul asta aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...456#post187456

Personal am facut si eu un post tot acolo pe subiectul acesta.

Romani 8:26-27 De asemenea și Duhul vine în ajutor slăbiciunii noastre, căci noi nu știm să ne rugăm cum trebuie, ci Însuși Duhul Se roagă pentru noi cu suspine negrăite.Iar Cel ce cercetează inimile știe care este dorința Duhului, căci după Dumnezeu El Se roagă pentru sfinți.

1Timotei 2:1-4 Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceți cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri, pentru toți oamenii, Pentru împărați și pentru toți care sunt în înalte dregătorii, ca să petrecem viață pașnică și liniștită întru toată cuvioșia și buna-cuviință, Că acesta este lucru bun și primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru, Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină.

1Timotei 2:8 Vreau deci ca bărbații să se roage în tot locul, ridicând mâini sfinte, fără de mânie și fără șovăire.

Oare de ce in acelasi loc in care zice ca exista in singur mijlocitor Apostolul Pavel indeamna pe fiecare sa faca mijlociri, cereri si rugaciuni?Dumneata te rogi atat pentru tine , cat si pentru altii?Nu esti atunci si dumneata un mijlocitor?

1Timotei 2:5-6 Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus, Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.

Acest verset trebuie inteles in cadrul acela apocaliptic, unde ne este prezentat Mielul junghiat de moarte , jerfta care sta intre Dumnezeu si oameni , si care a impacat lumea cu Dumnezeu.Citeste postul meu de pe linkul ala si postul lui ovidiu-s.

De asemenea si sfintii se roaga pentru noi(Apocalipsa 5,8;Apocalipsa 8:3-4)

Last edited by Danut7; 15.12.2009 at 16:20:35.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.12.2009, 16:16:01
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Poate cu Scriptura asa cum o intelegi tu, practicant si incepator.
dar pe langa aceasta mai cunosc ebraica si greaca (dialectul Koinee in care s-a scris Biblia)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.12.2009, 16:17:38
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
dar pe langa aceasta mai cunosc ebraica si greaca (dialectul Koinee in care s-a scris Biblia)
in Greceste s-a scris Noul Testament (nu toata Biblia) Septuaginta este o traducere a Vechiului Testamen in limba greaca
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.12.2009, 16:24:10
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu.Daca vrei poti sa spui ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu,pentru ca este prin Dumnezeu,insuflata de la Dumnezeu,dar personal eu nu prea folosesc expresia asta.Evreii mesianici mai numesc Legea Cuvantul lui Dumnezeu.Legea in schimb a fost scrisa si data de Dumnezeu in intregime,iar Scriptura nu reprezinta in intregime cuvintele transmise in mod direct de catre Dumnezeu oamenilor.Ci mai degraba si cuvintele mijlocitorilor care au participat la scrierea acestei sfinte carti si care au relevat in mod personal pe Dumnezeu lumii.Dar toata Scriptura este scrisa prin Duhul Sfant si toti cei ce au scris au scris sub inspiratia Duhului Sfant.

Multumesc!

Atunci ce nu inteleg eu? Daca este scrisa prin Duhul Sfant si toti au scris-o sub inspiratia Duhului Sfant, de ce nu este ea cuvantul lui Dumnezeu?
Eu inteleg lucrurile asa: Sfantul Duh este tot Dumnezeu, nu? Daca fiecare cuvant din biblie, si vechiul si noul testament, este scris asa cum este el, la indemnul Duhului Sfant ... atunci inseamna ca fiecare cuvant a fost asezat asa cum este el, prin voia si la indicatia lui Dumnezeu. Eu am imaginea unei vorbe soptite la urechea scriitorului ... Si tot rationamentul meu de mai sus, ma duce la concluzia ca este cuvantul Lui.
De ce nu este corect rationamentul meu?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.12.2009, 16:28:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Multumesc!

Atunci ce nu inteleg eu? Daca este scrisa prin Duhul Sfant si toti au scris-o sub inspiratia Duhului Sfant, de ce nu este ea cuvantul lui Dumnezeu?
Eu inteleg lucrurile asa: Sfantul Duh este tot Dumnezeu, nu? Daca fiecare cuvant din biblie, si vechiul si noul testament, este scris asa cum este el, la indemnul Duhului Sfant ... atunci inseamna ca fiecare cuvant a fost asezat asa cum este el, prin voia si la indicatia lui Dumnezeu. Eu am imaginea unei vorbe soptite la urechea scriitorului ... Si tot rationamentul meu de mai sus, ma duce la concluzia ca este cuvantul Lui.
De ce nu este corect rationamentul meu?
Nu am zis ca nu e corect , dar nici ca este corect , fiecare face ce-i place si spune cum vrea.Personal eu nu folosesc expresia des, atat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 09:14:14
Biblia Ortodoxa. Alexmot Din Vechiul Testament 55 16.10.2011 08:49:09
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06