Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.03.2015, 14:43:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -1NDEPENDENT Vezi mesajul
Nu am cerut sfatul cuiva ca sa imi spuna cum sa scriu sau cum sa ma adresez cuiva. Un om intelept si-ar fi dat seama. Usor cu mandria ca pe multi ia aruncat in prapastie.
Doamne cat ne-ar ajuta uneori sa "aplicam pe noi" ceea ce le recmandam celorlalti.
Pe nea Ion asta l-a aruncat rau. Mai grav e ca i-a tras si pe altii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2015, 15:31:04
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit Credeti ce voiti

Daca nu ma credeti pe mine atunci cititi cartea "Pateric despre vise si vedenii".
Ascultati ce spun sfintii parinti si dupa ce ati citit acolo uitativa la ce scrie un Puterea rugaciunii.....
Oricum credeti ce voiti. Eu atata stiu ca orice vis si orice vedenie daca nu este insotita de Sfanta Cruce nu este de la Dumnezeu. Demonii nu pot lua forma Sfintei Cruci, cine a citit stie ce vreau sa zic. Domnul Urzica cand a scris ceea ce a scris despre vedenia sateanului Ion a uitat acest indiciu si acest lucru probabil din procina fptului ca o fi uitat ce spun si sfintii parinti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2015, 15:35:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -1NDEPENDENT Vezi mesajul
Daca nu ma credeti pe mine atunci cititi cartea "Pateric despre vise si vedenii".
Ascultati ce spun sfintii parinti si dupa ce ati citit acolo uitativa la ce scrie un Puterea rugaciunii.....
Oricum credeti ce voiti. Eu atata stiu ca orice vis si orice vedenie daca nu este insotita de Sfanta Cruce nu este de la Dumnezeu. Demonii nu pot lua forma Sfintei Cruci, cine a citit stie ce vreau sa zic. Domnul Urzica cand a scris ceea ce a scris despre vedenia sateanului Ion a uitat acest indiciu si acest lucru probabil din procina fptului ca o fi uitat ce spun si sfintii parinti.
Ca sa piarda un suflet dracul isi face si cruce.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.03.2015, 15:43:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Un control la spitalul 9 cred ca i-ar fi fost util.
Pute a Medjugorje, varianta ortodoxa. Sau Maglavit.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2015, 16:37:39
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit ..........,..

Ma intreb "Oare ganditi inainte de a spune ceva?". Demonii niciodata nu asi fac semnul Sfintei Cruci, ci atunci cand au prins putere mare asupra unui om sa ise para omului respectiv ca a facut semnul Sfintei Cruci. Ei nu au cum sa ia firma Sfintei Cruci si nici sa o faca, ci doar sa dea unui om senzatia ca au facut semnul crucii. In cartea cu sateanul Ion C. Popa este cu totul alt ceva, cititi. Lasati mandria la o parte si cititi invatatura sfintilor parinti legat de vise si vedenii, deoarece ei stiu ce este mai bine. De atata mandrie ca altfel nu ai pot spune ati spus ca "Ca sa piarda un suflet dracul isi face si cruce". Problema fiecaruia.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.03.2015, 16:47:57
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit faceti ce doriti

Asta este un site crestin ortodox. Adica crestin ortodox doar din titlu. Deci pe aici puteti strecura si invatatura sectara. Biserica este Trupul lui Hristos. Iar Domnul Iisus a spus "Cine nu ramane in Mine si Eu il elste aruncat afara ca mladita neroditoare, care s-a uscat si pe care o aduna lumea, o arunca in foc si o arde". Aceasta o spun mari sfinti nu eu. Multi au facut dupa mintea lor si s-au pierdut.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2015, 19:04:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -1NDEPENDENT Vezi mesajul
Ma intreb "Oare ganditi inainte de a spune ceva?". Demonii niciodata nu asi fac semnul Sfintei Cruci, ci atunci cand au prins putere mare asupra unui om sa ise para omului respectiv ca a facut semnul Sfintei Cruci. Ei nu au cum sa ia firma Sfintei Cruci si nici sa o faca, ci doar sa dea unui om senzatia ca au facut semnul crucii. In cartea cu sateanul Ion C. Popa este cu totul alt ceva, cititi. Lasati mandria la o parte si cititi invatatura sfintilor parinti legat de vise si vedenii, deoarece ei stiu ce este mai bine. De atata mandrie ca altfel nu ai pot spune ati spus ca "Ca sa piarda un suflet dracul isi face si cruce". Problema fiecaruia.
Eu spun sa lasi tu "neoprofetii" ca avem tot ce ne trebuie pentru mantuire in Biserica. Mandrie este sa crezi ca nu este suficienta Biserica si ca avem nevoie de un taran inselat sau cu probleme psihice. De fapt cred ca este o combinatie intre cele doua.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.03.2015, 19:06:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -1NDEPENDENT Vezi mesajul
Asta este un site crestin ortodox. Adica crestin ortodox doar din titlu. Deci pe aici puteti strecura si invatatura sectara. Biserica este Trupul lui Hristos. Iar Domnul Iisus a spus "Cine nu ramane in Mine si Eu il elste aruncat afara ca mladita neroditoare, care s-a uscat si pe care o aduna lumea, o arunca in foc si o arde". Aceasta o spun mari sfinti nu eu. Multi au facut dupa mintea lor si s-au pierdut.
Ai si tu dreptate. Tu si sustinerile tale sunt dovada.
In acelasi timp e normal sa existe si aceste discutii tocmai pentru a putea fi combatute practicile straine de Biserica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2015, 04:29:31
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cei ce vor sa lupte cu diavolii, sa ia aminte la cuvintele din Faptele Apostolilor 19, 13-16, acolo unde fiii unui evreu cautau sa scoata pe demoni in numele lui Hristos, fara a-L avea insa pe Hristos in inimile lor.

"Si au incercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scotand demoni, sa cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicand: Va jur pe Iisus, pe Care-l propovaduieste Pavel. Si raspunzand, duhul cel rau le-a zis: Pe Iisus Il cunosc si il stiu si pe Pavel, dar voi cine sunteti? Si sarind asupra lor omul in care era duhul cel rau si biruindu-i, s-a intaratat asupra lor, incat ei au fugit goi si raniti din casa aceea."

Nici macar ingerii nu lupta direct cu diavolul, ci tot cu trimiterea lui Dumnezeu. Sfantul Arhanghel Mihail ne apare intr-o confruntare cu diavolul, pentru trupul lui Moise."Dar Mihail Arhanghelul, cand se impotrivea diavolului, certandu-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a indraznit sa aduca judecata de hula, ci a zis: "Sa te certe pe tine Domnul!" (Iuda 1, 9)

Sa avem grija !
Nu uita crestine ca porti haina botezului si la botez ai fost intr-armat cu armele Sfantului Duh tocmai ca sa poti lupta, nu sa fii fricos! Exemplul care l-ai dat tu o fost o inselare a gandului de frica care l-ai primit, pentru ca acei oameni care indrazneau sa scoata demoni in numele Lui Iisus Hristos, nu erau botezati, nu aveau Putere. Nu ti-a zis nimeni sa hulesti pe demoni, dar nici sa-i iubesti! Zi si tu ca Sfantul Arhanghel : Sa te certe pe tine Domnul, demone care aduci frica de lupta contra patimilor in sufletul meu! Mentionez ca il alungi pe demonul care te ataca pe tine, este legitim sa lupti si sa-l blestemi spunand: sa te certe pe tine Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea rugaciunii pentru altul skicolour Rugaciuni 23 03.04.2015 11:13:54
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 22:09:51
Puterea rugaciunii! emisor1974 Intamplari adevarate 2 31.08.2006 22:29:07