Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.02.2017, 00:59:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate fi brutalitatea o însușire bună? Căci nu putem admite că Dumnezeu a creat ceva rău.
Competitivitatea a apărut după Cădere. Înainte de aceasta natura, nefiind coruptă de păcat, nu avansa către moarte, nu era perisabilă, nu avea nevoie să se hrănească și, ca atare, să ucidă.
Ceea ce spuneti aici garanteaza de asemenea ca, de fapt, caderea nu se putea petrece, dar, pentru ca totusi s-a ”petrecut”, rezulta ca se cuvine sa reconsideram caderea la cu totul alti ”parametri”, pe alte ”coordonate” de simbolistica, DOAR DACA nu vrem sa ramanem comozi in ”propaganda” clasica.

Ca urmare, brutalitatea este o insusirea ”rea” fiindca noi vrem sa o gatalogam ca rea, cand de fapt ea este ceea ce produce. Daca produce ceva bun, brutalitatea este buna, iar daca produce ceva rau, este rea; asadar, daca Dumnezeu o foloseste, inseamna ca sigur e buna fiindca rezultatul e numai bun.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.02.2017, 07:33:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate fi brutalitatea o însușire bună? Căci nu putem admite că Dumnezeu a creat ceva rău.
Competitivitatea a apărut după Cădere. Înainte de aceasta natura, nefiind coruptă de păcat, nu avansa către moarte, nu era perisabilă, nu avea nevoie să se hrănească și, ca atare, să ucidă.
Nici sa se reproduca(caci era neperisabila si nu avansa catre moarte)?
Atunci de ce exista Eva?

Rezulta ca nu era vorba de Eden fiindca acolo nu e nevoie de reproducere.
Deci despre despre ce €"cadere"€ e vorba?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.02.2017 at 07:42:59.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.02.2017, 09:08:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

La Căderea din Rai mă refer, evident. Care înseamnă și căderea omului din har.
Iată ce spune Sf. Ioan Gură de Aur despre Adam și Eva în Rai:

"Adam și Eva trăiau fără căsătorie. Trăiau în Rai ca în cer și se desfătau de prietenia lui Dumnezeu. Erau izgonite din sufletul lor dorința de împreunare, zămislirea, durerile nașterii, nașterea de copii, orice fel de stricăciune. Ca un curs de apă limpede izvorâtă dintr-un izvor curat era viața lor în Rai, împodobită cu fecioria" (Despre feciorie, în vol. "Predici la sărbători împărătești și cuvântări de laudă la sfinți", p. 26).

Ca și atunci, și după Hristos căsătoria poate și trebuie să aibă un sens mai înalt decât reproducerea (fără a nega virtutea nașterii și creșterii de copii). Dar ăsta e alt subiect.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.02.2017, 10:52:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
La Căderea din Rai mă refer, evident. Care înseamnă și căderea omului din har.
E numai caderea omului din har, fiindca nu poate fi vorba de Rai, chiar daca se tot vorbeste de Eden.


Citat:
Iată ce spune Sf. Ioan Gură de Aur despre Adam și Eva în Rai:

"Adam și Eva trăiau fără căsătorie. Trăiau în Rai ca în cer și se desfătau de prietenia lui Dumnezeu. Erau izgonite din sufletul lor dorința de împreunare, zămislirea, durerile nașterii, nașterea de copii, orice fel de stricăciune. Ca un curs de apă limpede izvorâtă dintr-un izvor curat era viața lor în Rai, împodobită cu fecioria" (Despre feciorie, în vol. "Predici la sărbători împărătești și cuvântări de laudă la sfinți", p. 26)...
Adam si Eva traiau in concubinaj(ca nu era cine sa le faca cununia) si dorinta de impreunare era absolut naturala, ca si nasterea, insa Dumnezeu le-a interzis sa mai "guste" deoarece ajunsesera la desteptare sufleteasca. Adam si Eva nu erau singurii oameni, ci primii care atinsesera desteptarea sufleteasca si de cand li s-a interzis, ei nu s-au mai putut abtine pentru ca ei nu s-au abtinut niciodata, iar "sarpele" simturilor le-a intunecat mintea si au cazut omeneste in greseala... naturala, care devenise intre timp pacat numai daorita interdictiei primite.
Asta e pacatul "originar", care e la originea oricarei nasteri; nu si a lui Hristos, e drept.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2017, 12:36:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Ai niște teorii de-ți stă mintea-n loc. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.02.2017, 21:18:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Poate decat sa folosim termeni pe care nu ii intelegem si ii fortam intr-un context gresit mai degraba vorbim despre fapte...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.02.2017, 21:40:46
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de CristianR
Ai niște teorii de-ți stă mintea-n loc. :)
...da,dar macar nu afirma la profil ca ar fi ortodox,asa cum fac altii cu ipocrizie.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius
Adam si Eva traiau in concubinaj(ca nu era cine sa le faca cununia) si dorinta de impreunare era absolut naturala, ca si nasterea, insa Dumnezeu le-a interzis sa mai "guste" deoarece ajunsesera la desteptare sufleteasca. Adam si Eva nu erau singurii oameni, ci primii care atinsesera desteptarea sufleteasca si de cand li s-a interzis, ei nu s-au mai putut abtine pentru ca ei nu s-au abtinut niciodata, iar "sarpele" simturilor le-a intunecat mintea si au cazut omeneste in greseala... naturala, care devenise intre timp pacat numai daorita interdictiei primite.
Asta e pacatul "originar", care e la originea oricarei nasteri; nu si a lui Hristos, e drept.
Sunt niste lucruri contradictorii in teoria ta.Ca sa existe o desteptare sufleteasca e necesara ,prima data,o adormire sufleteasca si adormirea sufleteasca necesita ,prima data,o stare de maxim sufletesc(starea de har dinainte de cadere). N-ai cum sa ajungi la desteptare sufleteasca de la natura cazuta ca n-ai pe ce sa construiesti si ce sa compari ca sa ajungi la concluzia ca ai fost adormit sufleteste...si te-ai desteptat.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.02.2017, 22:04:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...da,dar macar nu afirma la profil ca ar fi ortodox,asa cum fac altii cu ipocrizie.
Dacă la mine te referi, arată-mi prin ce nu sunt ortodox. Iar dacă îmi vei aduce învinuiri ce țin de dogmă, sper că ai să te referi și la un manual de dogmatică, nu doar la un catehism tributar scolasticii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 26.02.2017 at 22:13:56.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.02.2017, 22:39:10
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de CristianR
Dacă la mine te referi, arată-mi prin ce nu sunt ortodox. Iar dacă îmi vei aduce învinuiri ce țin de dogmă, sper că ai să te referi și la un manual de dogmatică, nu doar la un catehism tributar scolasticii.
Ma refer la altii ( ca florin.olteanu ,suslik,etc..)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.02.2017, 23:32:17
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ma refer la altii ( ca florin.olteanu ,suslik,etc..)
dar de unde stii dta cine e ipocrit si cine nu? de unde stii cine este ortodox si cine nu? poti sa faci o asemenea afirmatie fara sa gresesti? pentru ca este o chestiune de importanta majora, aici nu ai voie sa gresesti.


de florin olteanu nu zic, pentru ca nu l-am citit cu atentie, dar eu cred ca suslik e un aparator al ortodoxiei mai important decat multi pe acest forum. teologia e buna, e necesara, dar simtirea e obligatorie, eu asa cred. si chiar daca cuvintele unuia ca suslik sau ca mine, bunaoara, cuprind prea putina teologie, macar dau dovada de simtire din belsug.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare