Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.05.2014, 11:24:42
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Păi Iisus Hristos însuși e primul comunist. El era împotriva oamenilor bogați mai mult decât însuși Karl Marx. Din câte știu, "mai degrabă trece o cămilă prin urechile acului, decât un bogat prin porțile Raiului", e zis de Iisus, nu de Karl Marx.
Și ambii au fost evrei. Tatăl lui Karl Marx a fost preot. Karl Marx a fost educat și crescut într-un context creștin. Desigur, când nu știi despre ce e vorba, arunci la nimereală niște cuvinte "nu e creștinismul, e comunismul.", "Nu sunt ortodocșii de vină, sunt catolicii !", "nu e partidul nostru politic de vina, sunt celelalte partide !" . În esență structurile de manipulare diferă doar prin nume. Diferențele sunt absolut nesențiale.

De exemplu într-un context creștin, ești îndoctrinat să crezi în dumnezeu.
Într-un context comunist, ești îndoctrinat să crezi în inexistența lui dumnezeu.

Par opuse, par că nu sunt împreună, și una va da vina pe celalaltă întotdeauna. Cine nu e atent, nu va observa că de fapt ele slujesc acelaș stăpân. Ce fac ele e acelaș lucru: tâmpire, îndoctrinare, te transformă în sclav inconștient.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.05.2014, 11:44:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

N-a fost Hristos comunist în primul rând pentru că nu s-a implicat în politică, n-a venit să rezolve problemele sociale, chiar dacă oamenii vroiau să-L pună împărat.
Le-a răspuns, însă, că Împărăția lui nu este din lumea aceasta.
Deci să nu amestecăm planurile. A venit în lume ca să ne ajute să trecem dincolo de ea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.05.2014, 11:57:18
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
......
Dacă nu înțelege părerea ta (pe care ține minte, NU trebuie să o respecte. trebuie să respecte doar ceea ce spune inteligența lui)
.....
Dacă e pe stradă și o mașină vine în viteză și el nici nu a observat-o, desigur că îl tragi repede să eviți pericolul. Dacă el îți va zice "de ce m-ai tras, că eu nu vroiam!", atunci îl impingi la loc în stradă, dacă asta e ceea ce dorea. Dacă el vrea să fie călcat de mașină - adică a înțeles care e pericolul, și totuși alege să intre în el - atunci e libertatea lui, nu ai nici un drept să-l sechestrezi sau să-l pedepsești "pentru binele lui".
....
"Citi copii ai crescut tu?asta din curiozitate te intreb."
Nu am crescut nici unul, însă am fost educator de copii și am experimentat varianta cu libertatea, și rezultatele sunt extraordinare.
......
Nu aveți de ce să vă simțiți atacați sau amenințați de câteva postări pe forum, pentru că ele nu vi se adresează vouă.
Am selectat doar cateva din marile aberatii pe care le deversati pe forum. Sunteti cu creierul spalat, e clar ("detergentul osho"), altfel nu ati debita cu nonsalanta asemenea prostii (gen "eu nu am crescut nici un copil, dar e normal sa-ti impingi copilul in fata masinii, daca el isi doreste asta").
Sper ca Dumnezeu sa va lumineze, cumva, sau macar, in marea Sa intelepciune, sa nu va aduca in preajma copiilor, fiindca sunteti chiar periculos.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 15.05.2014 at 13:03:39.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.05.2014, 13:12:48
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"Am selectat doar cateva din marile aberatii pe care le deversati pe forum. Sunteti cu creierul spalat, e clar ("detergentul osho"), altfel nu ati debita cu nonsalanta asemenea prostii (gen "eu nu am crescut nici un copil, dar e normal sa-ti impingi copilul in fata masinii, daca el isi doreste asta").
Sper ca Dumnezeu sa va lumineze, cumva, sau macar, in marea Sa intelepciune, sa nu va aduca in preajma copiilor, fiindca sunteti chiar periculos."

:) ce e asa periculos? ce copil isi doreste sa fie impins in fata masinii? Crezi ca exista asemenea copii?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare