Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 16.02.2016, 15:49:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bineînțeles, totuși eu mă minunez cum cineva poate avea asemenea discipoli.
Cred că mai potrivit era să postez pe topicul "să ne amuzăm oleacă". :)
Omul e ciudat in exprimare dar ce spune in buna parte e adevarat.
Eu as zice sa stergi mai degraba link -urile ca seamana a reclama :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #132  
Vechi 16.02.2016, 15:50:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
Da.serios.
el,oamenii lui ..ne influenteaza prin dispozitivele astea ..are tot ce ii ingaduie Dumnezeu sa aiba..uite pe mine ma tot atrage sa intru pe forum si sa mai scriu ce cred de cuviinta ca e bine :) imi place sa intru pe forum :D
Si nu e la fel cu calculatorul, Internetul, etc?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #133  
Vechi 16.02.2016, 16:03:08
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și uite așa se conturează dogma infailibilității duhovnicilor. O fi ortodoxie ? O fi altceva ?
Pietism, în toată splendoarea lui feculentă. Părinții? Dogme? Patristică? Exegeze biblice? Sf. Scriptură? Demodate, toate. Guru să trăiască, pardon, duhovnicii infailibili.
  #134  
Vechi 16.02.2016, 16:13:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu as zice sa stergi mai degraba link -urile ca seamana a reclama :)
Am avut gândul ăsta, dar după ce ați dat doi useri "quote" le șterg degeaba.
  #135  
Vechi 16.02.2016, 16:31:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

eu le-am sters :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #136  
Vechi 16.02.2016, 16:52:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ideea era(cu totul )alta ,parintii care au vorbit despre pecete si pericolele elementelor precursoare pecetii,nu vorbeau ca tine si ca mine ...ca sa se afle in treaba,ci la indemnurile Duhului.
Asta e o dogma noua? "ortodoxa"?

Daca tu "vezi" tot la fel de bine realitatea ca si un parinte Paisie,Arsenie,Iustin care mai e rolul induhovnicirii,luptelor ascetice??

Parintele Arsenie n-a vorbit de nici un cipusor :D

Ba chiar dimpotriva, la inceput a zis sa stea lumea linistita.
Doar dupa ceva maraiala de la niste indivizi dintre care unul la scurt timp a trecut la masonerie (George Roncea) a acceptat sa zica ceva ceva ceva cu iz cipofobic, pentru ca i s-a batut obrazul la modul: "ce faci dom'le il contrazici pe parintele Iustin?".


Citat:
Daca unii care beau si ei o bere acolo si stau la jocuri pe calculator vad mai bine decat parintii induhovniciti,viata duhovniceasca nu mai are sens .
Stii cum se zice: Chiar si un ceas defect poate sa arate ora exacta de doua ori pe zi :D
Ca sa nu mai zicem ca si cel mai bun si precis ceas, se mai poate defecta :)

Si asta ESTE dogma ortodoxa spre deosebire de "anumite ceasuri care ne plac noua nu se pot defecta niciodata".

Asta este, daca vrei om infailibil du-te si saruta mana Papei :)

Noutate pentru tine: in ortodoxie n-avem asa ceva.

Citat:
,rugaciune,milostenie; ei vorbesc plini de infatuare impotriva unor parinti duhovnici ,musteste mandria din ei ...cu logica lor omeneasca ,care (cred ei)e mai buna decat discernamantul unor parinti care vorbeau cu Dumnezeu ,mai des decat comenteaza ei pe forum.
Bre tanti, nene, ce esti, nu are nimeni nimic cu persoana.
Nu cum faci mataluta cel/cea tare in teorie in "logical fallancy" dar cazi la tot pasul in jenantul "ad hominem"


Citat:
Adevarul trist e ca ,daca acum la elementele precursoare pecetii ,atat de putini crestini au reactionat va fi infinit mai greu la introducerea efectiva.E mai usor sa lupti cu cancerul in fazele initiale ,decat in momentul in care a facut metastaze si s-a raspandit in tot organismul.
Adevarul trist este ca doar sectarii sunt preocupati pana peste cap, ca tine de "ce e pecetea" si "pre-pecete" si alte nebunii din astea.

Ortodocsii se ocupa cu exercitiul discernamantului nu cu teama paranoida si schizofrenica fata de un obiect oarecare.



Citat:
'telectualii care se cred mai destepti decat parintii duhovnici...stiu ei mai bine.Ei se cred in stare sa lupte cu cancerul in metastaze,decat in stadiul incipient...si ii indeamna si pe altii sa faca asa.
Cancer este ceea ce matale promovezi, virtuti inchipuite si slava desarta pentru lupta imaginara cu obiecte care nu presupun nici o jertfa deosebita desi in imaginatia voastra va cresc coroane peste coroane pe cap.

Pai cu ce va luptati?
Cu cardul bancar, cand puteti retrage bani de la ghiseu?
Si cand o venit vorba de cardul de sanatate? Pai sa faca fiecare ce-l taie capul ca nu e in nici un fel rau.
Asta ce mai este?

Dupa ce ca bagati cuvinte in Apocalipsa ("cip") cazand sub blestemul Sf. Ioan Teologul, aveti si tupeul nesimtit sa inventati "pre-pecetea".

Ia uite aici:
Citat:

– Părintele Daniel: Noi știm că și Sfinții Părinți făceau greșeli, atunci când ne învățau contrar doctrinei Sfintei Tradiții. După cum spunea Sfântul Vincentiu de Lerin, Sfânta Tradiție este ceea ce au învățat toți, întotdeauna și peste tot

In orice caz, această teorie a pre-peceții — la noi, în Rusia, a fost inventat acest termen — este o învățătură care a apărut abia de curând. Așa ceva nu a existat înainte. De fapt, acest punct de vedere este greșit și în sensul teologic. Iurii Valerievici a vorbit despre semnificația spirituală, iar eu voi vorbi despre cea teologică. Adevărul este că pentru noi principalul lucru este legământul oamenilor cu Hristos. Noi suntem în acord cu Dumnezeu, iar Dumnezeu – cu noi. Și, după cum a spus Domnul, nimeni nu ne va răpi din mâinile Tatălui Ceresc, deoarece Tatăl nostru este mai mare decât oricine. Domnul a spus că „din mâna Mea nu fură nimeni”.

Și pecetea lui antihrist, care este descrisă în Apocalipsă, în capitolul al treisprezecelea, după cum este interpretată de Părinții Bisericii — Sfântul Ipolit Romanul, Sfântul Andrei al Cezareei, Sfântul Irineu de Lyon —, aceasta este o chestiune de acord personal cu antihrist. Acesta este, de asemenea, un legământ, dar diferit. Nu în zadar Sfântul Andrei al Cezareei spune că, așa cum noi primim pecetea Duhului Sfânt prin miruire, la fel și antihrist va da pecetea cea rea, necurată. Și aici problema nu este de mijloace tehnice – asta este o gândire îndreptată în direcție greșită. Pentru că o pecete poate fi aplicată și cu o mână obișnuită, cu orice. Sensul acestei peceți nu constă în mijloacele tehnice, ci în faptul că oamenii de bunăvoie trec de partea dușmanului. Acest lucru este foarte important!

Mulți oameni cred că antihristul nu va reuși să identifice persoanele fără pecete, dar în antihrist va trăi satana, după cum se menționează în Epistola către Tesaloniceni, că el va acționa prin acțiunile lui satana, iar satana are autoritate asupra tuturor duhurilor viclene. Duhurile viclene merg după noi și ne compromit. La fel cum e descris în istorisirea despre trecerea fericitei Teodora prin vămile văzduhului, ele înregistrează fiecare faptă rea pe care o facem noi. Oare îi va fi greu antihristului să cheme duhurile și să le întrebe unde se află cineva? Ba îi va fi foarte ușor să le întrebe. Pentru aceasta el nu are nevoie să ne urmărească. Antihristul nu va fi interesat să afle unde se află persoana, cu ce se ocupă, ce vinde. Pentru el va fi important ca persoana să încheie acordul cu el. Să intre în uniune cu el. El o să ne șantajeze prin foame, de aici interdicția asupra comerțului, și principiul va fi simplu – nu te vei închina la mine, te voi extermina cu foamea. Aceasta este logica, înțelegeți?


La noi a avut loc o substituire, care a fost realizată de către sectanți. Ideile că INN [CNP, n. n.] și pașapoartele biometrice, și pașapoarte în general sunt pecetea lui antihrist provin din mediul disidenților. Despre pașaport au inventat disidenții. La început disidenții ruși, vechii credincioși, apoi alergătorii – a existat o astfel de sectă, după cum a spus și Iurii Valerievici. Iar în ceea ce privește INN, această idee a venit de la adventiștii de ziua a șaptea. Și anume, în 1970 una dintre predicatoarele adventiste a avut o „viziune” cu un spirit, care i-a spus că aceasta este o pecete a lui antihrist – înțelegeți din ce surse confuze provin toate aceste lucruri?

Dar pentru ce răspândește satana toate aceste lucruri? Pentru că, atunci când va veni antihristul adevărat, toate aceste persoane care se tem de primirea pecetei vor primi adevărata pecete de bunăvoie. Deoarece vor căuta pecetea nu acolo unde va fi ea. Ei vor căuta pecetea în mijloacele tehnice, care de fapt nu sunt necesare pentru antihrist. Diavolul dorește să facă în așa fel, încât atunci când va veni dușmanul adevărat, oamenilor să nu le mai fie frică.
Merita macar putina atentie si opinia unui MUCENIC real al zilelor noastre? PARINTELE DANIIL SASOEV despre actele biometrice, pecetluire si Antihrist. SE POATE REEDITA IN ROMANIA FENOMENUL SECTAR DE LA PENZA, LA O SCARA MULT MAI MARE?

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2010/...l-sectar-de-l/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.02.2016 at 16:55:49.
  #137  
Vechi 16.02.2016, 17:29:36
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu e la fel cu calculatorul, Internetul, etc?

ba da insa e intr o masura mai mica ,parerea mea :D
  #138  
Vechi 16.02.2016, 17:53:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
ba da insa e intr o masura mai mica ,parerea mea :D
Bazata pe ce argumente?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #139  
Vechi 16.02.2016, 18:26:17
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
eu le-am sters :)
Si eu, chiar acum.
  #140  
Vechi 16.02.2016, 18:27:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțam... :)
Subiect închis