Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.07.2011, 01:29:12
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
am facut rost intr-un final de recomandarea pr,dar nu datorita ajutorului dat de persoanele acestui forum :)..eu am venit pe un forum ortodox tocmai pentru ca eu credeam ca aici gasesc cele mai bune indemnuri,un gand bun,o vorba buna..nu a fost chiar asa cum ma asteptam,ce`i drept.dar nu ma plang.toti suntem buni la a judeca pe altul,nu?
multi m-au acuzat ca vezi dom`le nu am un duhovnic.de acord.dar nimeni nu a privit in profunzime din cei care au dat cu piatra..probabil nu s`au intrebat in niciun moment care ar fi cauza..asta este!
Dumnezeu sa va lumineze mintile !!!
p.s: zaharia,imi place cum comentezi tu intr-un mod obiectiv
p.p.s: am mai intrat ca vizitator pe acest forum inainte sa postez,deja stiu de cine sa ma feresc :))
Ceea ce ai vazut tu pe acest forum este doar inceputul unui lung sir de sminteli si dezamagiri,dar nu deznadajdui.Dumnezeu sa faca voia Lui cu tine !!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.07.2011, 02:09:33
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Da, dar nu neaparat toti ne mantuim prin studiul teologiei.Pentru ca nu toti avem sufletul plamadit la fel.Unii sunt mai puternici altii se smintesc mai usor.Stiti ca toate ne sunt ingaduite,dar nu toate de folos.Cum femeia prin nastere de prunci se mantuieste nu inseamna ca cine nu face copii ca nu poate ,ca nu face pur si simplu deoarece nu zamisleste sau ca nu a ales aceasta cale nu se mantuieste.
Nu am auzit ca o femeie cu copii sa nu se mai Spovedeasca si Impartaseasca din cauza ca se mantuieste prin nastere de prunci, asa cum nu am auzit ca femeile sa nu aiba nevoie sa fie crestine daca au copii pentru ca s-ar mantui prin nasterea lor. Stiu ca Sf. Ap. Pavel a spus asta, asa era la evrei, de asta datoria de a citi textele sacre si a le interpreta era doar a barbatilor, si nu doar a preotilor ci a tuturor barbatilor, ba chiar mai mult, prin asta isi incep baietii evrei viata religioasa pana in zilele noastre: la varsta de 12 ani trebuie sa citeasca din textele sacre si sa le interpreteze, de aceea il vedem si pe Domnul Iisus facand asta in Templu. Deci intrebarea mea ramane.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.07.2011, 02:20:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
am facut rost intr-un final de recomandarea pr,dar nu datorita ajutorului dat de persoanele acestui forum :)..eu am venit pe un forum ortodox tocmai pentru ca eu credeam ca aici gasesc cele mai bune indemnuri,un gand bun,o vorba buna..nu a fost chiar asa cum ma asteptam,ce`i drept.dar nu ma plang.toti suntem buni la a judeca pe altul,nu?
multi m-au acuzat ca vezi dom`le nu am un duhovnic.de acord.dar nimeni nu a privit in profunzime din cei care au dat cu piatra..probabil nu s`au intrebat in niciun moment care ar fi cauza..asta este!
Dumnezeu sa va lumineze mintile !!!
p.s: zaharia,imi place cum comentezi tu intr-un mod obiectiv
p.p.s: am mai intrat ca vizitator pe acest forum inainte sa postez,deja stiu de cine sa ma feresc :))
Ce bine ca ai reusit!! La ce sectiune vrei sa te inscrii? Multe binecuvantari in continuare! :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.07.2011, 02:57:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
p.s: zaharia,imi place cum comentezi tu intr-un mod obiectiv
p.p.s: am mai intrat ca vizitator pe acest forum inainte sa postez,deja stiu de cine sa ma feresc :))
Numai ca Zaharia comenta la modul zeflemitor. Prietenii stiu de ce. :)
Si da, fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur(a).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.07.2011, 03:15:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile nimeni nu-i perfect

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Vorba lui Teo Trandafir : deci, ce sa intelegem noi de aici ?
Ce mai face Teo Trandafir? Sper ca si-a revenit cu bine dupa operatie.
Carevasazica, Zaharia draga, tot mai suferi dupa Marimira. Vad ca te-a marcat, nu gluma.

In relatiile de zi cu zi, la munca, acasa, in societate, Domnul nu ne-a cerut sa fim nătângi.
Ci a zis sa fim intelepti ca serpii, dar nevinovati ca porumbeii.
Eu din povestea lui Glykys am inteles care e genul respectivei, am intalnit si eu destui "destepti" din astia.

PS: Zaharia, iarta-ma, dar esti cam "varza" la comunicarea virtuala. Pe viu, probabil ca e alta mancare de peste. :)

Last edited by mirela.t; 11.07.2011 at 03:18:20.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.07.2011, 10:09:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ce mai face Teo Trandafir? Sper ca si-a revenit cu bine dupa operatie.
Carevasazica, Zaharia draga, tot mai suferi dupa Marimira. Vad ca te-a marcat, nu gluma.

In relatiile de zi cu zi, la munca, acasa, in societate, Domnul nu ne-a cerut sa fim nătângi.
Ci a zis sa fim intelepti ca serpii, dar nevinovati ca porumbeii.
Eu din povestea lui Glykys am inteles care e genul respectivei, am intalnit si eu destui "destepti" din astia.

PS: Zaharia, iarta-ma, dar esti cam "varza" la comunicarea virtuala. Pe viu, probabil ca e alta mancare de peste. :)
Minata fiind de prejudecatile tale nici macar nu mai stai sa zabovesti la modul serios al postari .
Eu nu din gluma sau din smecherie am facut aceste postari ! Nu imi plac glumele de prost gust, nu le fac si nu le primesc dar nici fatarnicia .
Se stie f. bine ca au fost threaduri dedicate celor mai diverse lucruri (surori aflate in suferinta, familii sau oameni nevoiasi , abjurati de la credinta ortodoxa, privind vestimentatia de toate zilele si si in biserica, spovedania si darea de canoane ca si implinirea acestora , portul parului si al barbii, viata de zi cu zi a crestinului si marturisirea lui ortodoxa prin fapta si exemplul personal , si cite si mai cite sute de threaduri) in care se facea coada la a posta ridicolul cum ca iubirea si iertarea sau ajutorul in rugaciune este otova , fara nici un considerent , fara nici o rigoare ! Ba au iesit polemici care au dus la inchidere de threaduri din cauza atitudinilor stupide, mult inafara canoanelor si a poruncilor Hristice dar care erau sustinute in grup (se poate spune dupa atitudinea vehementa ca si in ...haita !) si care in felul acesta a schimbat dreapta marturisire a Adevarului , a poruncilor hristice si a sfintelor canoane cu ce crezi , cu ce voia grupul !
Ba, se gaseau grijulii de serviciu care nu aveau nici in clin si nici in mineca cu marturisirea ortodoxa ci cu dorinta neostoita cica de socializare (de birfa , in traducere directa !) si mai ales cu dorinta de moment a grupului de a impune o vointa absurda , prosteasca si care in loc sa caute sa indrepte si sa sprijine marturisirea adevarata dadeau busna , plini de bunatate, de iertare si iubire frateasca , la Admin si staruiau sa se inchida threadul . Astia sunt marturisitorii implicati in birfe !
Si acum ce sa vad ... ete, o intoarcere asa de 180 de grade si o justificare docta ?!?!? . Aiurea !!!!!...
Credeti dvs. sora ca eu glumesc ! Dar acestia sunt marturisitorii care atunci cind vor ei zic ceva iar cind nu , spun altceva si da o justificare in virful buzelor de genul : vazusi ma, ce credeai ca ma inveti tu pe mine teologie ! Pe mine nu teologia ma intereseaza băăăă, ci marea prietenie cu orisicine care are chef de birfa !

Incercati sa speculati intimplarea cu Marimira intr-un mod jenant , neasteptat pt. mine. Pe mine nu ma intereseaza neaparat munele ci tehnica , stratagema prin care se incearca manipularea forumului la un moment dat . Acum dvs. v-ati alaturat ei si ati devenit 2 cazuri . Sunt mult mai multe dar multa vreme m-am facut ca nu le vad desi un adevarat crestin lupta pt. adevar, nu se acopera cu indiferenta si apoi marturiseste pe la colturi si prin raspintii : e, ii iert, toti gresim, toti suntem, pacatosi ... ce sa facem...i-am iertat pe toti ! Prima conditie a iertarii duhovnicesti este indreptarea raului produs iar apoi renuntarea la a-l mai face . Asa ca pina lam iertare ... este cale lunga , altminteri nu ii este de nici un folos iertarea celui ce a gresit , cum lesne se vede si pe forum !

Eu nu am glumit si nu glumesc cu nimic desi cit de injurat birfit si turnat pe la Admin am fost... numai eu stiu ! Cu marturisirea ortodoxa nu este de gluma iar ca o remarca finala amintesc semnatura, motoul, sorei Miha-anca despre ceea ce vorbim fiecare

"Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc Adevarul". – Parintele Serafim Rose
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.07.2011 at 10:23:27.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2011, 11:06:32
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
p.p.s: am mai intrat ca vizitator pe acest forum inainte sa postez,deja stiu de cine sa ma feresc :))
Este cât se poate de trist că am ajuns să ne ferim unii de alții.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2011, 13:29:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Care era citatul ala cu Adevarul transformat in bata?

Bata si scut de fapt, dai indiscriminat cu bata, pe urma te ascunzi in spatele adevarului (si/sau a canoanelor, pe care le intelegi cum te taie capul) si cand se revolta lumea, trambitezi ce martir esti..

""Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc Adevarul". – Parintele Serafim Rose"

Cine s-ar gandi ca e o afirmatie cu doua taisuri?
Toti care o citeaza copios, isi inchipuie ca tin sabia de maner..

Last edited by AlinB; 11.07.2011 at 14:13:38.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.07.2011, 14:18:00
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Auaileu

mama ce ma doare me,nu mai da moga cu bota,nu mai dadea me!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.07.2011, 19:26:13
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

buna !!!
multumesc din suflet celor ce m`au sprijinit...maine ma duc sa iau Inalta Binecuvantare.astfel voi putea sa fac ultimul demers pt a finaliza inscrierea
@adriana..o sa urmez sectia de teologie-didactica.

~ incercati sa nu va mai intzepatzi reciproc ..faceti un efort la nivelul unei zile macar

sa incercam sa fim mai buni..caci oricat de buni am fi tot nu suntem destul de buni (Arhim. Arsenie Papacioc)
O seara excelenta va urez !
Reply With Quote
Răspunde