Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.07.2011, 23:06:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Zaharia, te-ai inscris cumva bagator de seama/ purtator de zapis la vamile vazduhului?
Ia mai bine cerceteaza-te pe tine insuti inainte de a scrie postari kilometrice si neavenite.
Nu stiu ce poti si ce vrei dumneata sora sa intelegi din marturisirea ortodoxa dar eu , despre mine , nu-mi permit sa-mi bat joc de mine si sa ma comport cum imi vine mie la un moment dat . Ca om matur , nu-mi pot bate joc de instructia si educatia care s-a consumat cu mine . Aici ne diferim : dumneata marturisesti cum iti vine iar eu in acelasi mod cu data la care am intrat pe forum .
Chiar daca am vrea sa parem toti la fel de ...pacatosi,. de egali sau mai nu stiu eu cum iti spun ca : ,,oamenii e diferiti "
Chiar si atunci cind ridiculizez/ironizez vreo postare se stie (cei care au dorit sa stie au aflat deja !) ca marturisesc neschimbat ortodoxia .
Credeam ca puterea ta intelectuala se poate stringe intr-o postare mult mai consistenta si mai serioasa . Asta este ... multi nu pot multe si o duc bine !

Daca ai dificultati in a intelege postarile ample iti recomand sa renunti la ele . Stiu ca desi suntem romani cu totii totusi f. multi , nepermis de multi , au dificultati in a intelege si a formula exprimari in limba materna !
Evita pe viitor asemenea incercari ... este pt. profesionisti !! Tu singura ai remarcat ca nu poti valorifica postari lungi !
Socializarea (adica ceea ce credeti ca promovati voi) in mesaje scurte se cheama : telegrafie !! Nu uita !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.07.2011, 23:12:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Zaharia, incearca te rog, doar pentru un moment, sa nu devii ridicol. Nu faci deloc cinste instructiei pe care zici ca ai primit-o.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.07.2011, 23:35:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
buna !!!
multumesc din suflet celor ce m`au sprijinit...maine ma duc sa iau Inalta Binecuvantare.astfel voi putea sa fac ultimul demers pt a finaliza inscrierea
@adriana..o sa urmez sectia de teologie-didactica.

~ incercati sa nu va mai intzepatzi reciproc ..faceti un efort la nivelul unei zile macar

sa incercam sa fim mai buni..caci oricat de buni am fi tot nu suntem destul de buni (Arhim. Arsenie Papacioc)
O seara excelenta va urez !
Sper ca a fost bine si azi cu binecuvintarea. Si Domnul sa iti dea inca si mai multe binecuvantari, sa duci cu bine facultatea! :)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.07.2011, 05:34:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb apropo

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Incercati sa speculati intimplarea cu Marimira intr-un mod jenant , neasteptat pt. mine.
Eu ți-am zis cu un aer glumeț, dar de fapt mă gândeam că doar, doar iți pică fisa cumva să iți ceri iertare de la acest suflet pe care l-ai mâhnit cu justițiarismul tău prostesc. Nu te amăgi cu gândul ca esti altceva decât o frunză in vânt in fața lui Dumnezeu. Cum era citatul acela? "Ca o cârpă lepădată toată dreptatea noastră”... Deci, numai gândește-te că n-ar trebui să pui capul în pace pe pernă, știind că ai adus mâhnire unui suflet slab.

Domnul să te lumineze și să-ți dea gândul cel bun!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.07.2011, 00:52:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu te amăgi cu gândul ca esti altceva decât o frunză in vânt in fața lui Dumnezeu.
In fata carui dumnezeu suntem "frunza in vant?!? Nu in fata Lui Iisus Hristos, Dumnezeu-Fiul.

1. Doamne, Dumnezeul nostru, cât de minunat este numele Tău în tot pământul! Că s-a înălțat slava Ta, mai presus de ceruri.
2. Din gura pruncilor și a celor ce sug ai săvârșit laudă, pentru vrăjmașii Tăi, ca să amuțești pe vrăjmaș și pe răzbunător.
3. Când privesc cerurile, lucrul mâinilor Tale, luna și stelele pe care Tu le-ai întemeiat, îmi zic:
4. Ce este omul că-ți amintești de el? Sau fiul omului, că-l cercetezi pe el?
5. Micșoratu-l-ai pe dânsul cu puțin față de îngeri, cu mărire și cu cinste l-ai încununat pe el.
6. Pusu-l-ai pe dânsul peste lucrul mâinilor Tale, toate le-ai supus sub picioarele lui.
7. Oile și boii, toate; încă și dobitoacele câmpului;
8. Păsările cerului și peștii mării, cele ce străbat cărările mărilor.

9. Doamne, Dumnezeul nostru, cât de minunat este numele Tău în tot pământul!

Pe acest forum putem fi considerati "frunza in vant", caci unul vine, altul pleaca. Dar ce importanta are aceasta pentru mantuirea noastra? Nici una.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.07.2011, 05:38:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit filosofeala

okay, dacă nu-ți place "frunză în vânt" atunci înlocuiește cu "fir de praf". că tot țărână am fost, și în țărână ne vom întoarce.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.07.2011, 01:13:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvintele scrise de tine, Mirela, ma duc cu gandul la infricosata maretie a lui Dumnezeu in zidirea Sa, si prin comparatie la nimicnicia omului. Avem in Biblie aceasta marturie si anume acolo, unde Dumnezeu ii vorbeste lui Iov in vifor si nor:
"
1. Atunci Dumnezeu i-a răspuns lui Iov, din sânul vijeliei, și i-a zis:
2. "Cine este cel ce pune pronia sub obroc, prin cuvinte fără înțelepciune? 3. Încinge-ți deci coapsele ca un viteaz și Eu te voi întreba și tu Îmi vei da lămuriri!
4. Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui.
5. Știi tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat?
6. În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
7. Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau?
8. Cine a închis marea cu porți, când ea ieșea năvalnică, din sânul firii,
9. Și când i-am dat ca veșmânt negura și norii drept scutece,
10. Apoi i-am hotărnicit hotarul Meu și i-am pus porți și zăvoare
11. Și am zis: Până aici vei veni și mai departe nu te vei întinde, aici se va sfărâma trufia valurilor tale?
12. Ai poruncit tu dimineții, vreodată în viața ta, și i-ai arătat aurorei care este locul ei,
13. Ca să apuce pământul de colțuri și să scuture pe nelegiuiți de pe pământ? (Iov 38)

Dumnezeu ne poate vorbi asa; dar noi intre noi, nu, caci tarana suntem cu totii! Noi sa ne aratam dragostea frateasca, pe care o asteapta Domnul de la noi, indiferent ce fac altii. Eu asa am inteles. Si asta nu e "filozofeala".
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.07.2011, 11:14:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
okay, dacă nu-ți place "frunză în vânt" atunci înlocuiește cu "fir de praf". că tot țărână am fost, și în țărână ne vom întoarce.
De multe ori s-a intimplat sa nu rezisti discutiilor pina la sfirsit , adica sa nu poti face fata unor situatii la nivel moral-ideatic si atunci ai cedat fie prin a jigni (lucru pe care ti l-am atentionat la momentul oportun) sau a da fuga , precum copiii, la admin ticluind cite ceva .
Daca nu iti place o discutie sau nu o poti suporta este mult mai frumos, mai elegant sa te retragi putina vreme si sa revi cind te-ai mai linistit sau sa o abandonezi cu demnitate.

Despre Marimira ca si despre toti care gresesc , indiferent de cit de mari sufleteste sunt , era potrivit ca mai inainte sa dea busna cu justificari sa-si ceara scuze , lucru care pina la urma s-a intimplat . Ea era cea care promova sustinut iubirea si nejudecarea aproapelui (iti reconad sa urmaresti ce insemneaza ,,a nu judeca" in sens scripturistic, deci sa urmaresti discutiile de pe threadul ,,eu mai credincios ca vecinu" pt. a te lamuri) si tocmai ea a gresit cazind in propria-i capcana ! Ce vina am eu care uitindu-ma la ea observ ce face ?
Nu cel care isi vede de treaba lui isi cere iertare ci cel care greseste ! Nu ti se pare ca este mai mult decit logic ?
Vezi, asemenea atitudini , asemenea greseli , le fac crestinii care nici nu au habar de ceea ce a aratat Hristos ca este dreptatea si adevarul ci ei se indeletnicesc cu lucruri pe care nici macar nu le inteleg (a nu judeca , a iubi aproapele , a ne ruga pt. orice aproape , s.a.m.d.) Iar dupa ce cad in greseala , imediat incep sa caute vinovati , altii , dar pe ei ba !
De asemenea , am constatat recent ca esti unul din marturisitori care lucrezi cu 2 masuri : cind vrei tu, susti nejudecarea si iubirea aproapelui pt. ca in alte situatii , tot pt. ca asa vrei tu , susti contrariul , toate aceste cu aceiasi vehementa . Din punctul meu de vedere nu este un comportament onest iar din punct de vedere duhovnicesc acest comportament are un nume precis . Pt. aceasta a si fost interpelarea mea anterioara in legatura cu tine . Tu insa ai inteles ca este potrivit sa te dai atinsa . Dar eu privesc lucrul de a activa pe forum cu multa seriozitate tocmai pt. ca la baza lui este vorba de marturisirea ortodoxa , ori cu aceasta nu ai voie sa faci nici macar o glumita !

Toate acestea ti le-am spus cu dragoste frateasca rugindu-te ca pe viitor poate te vei indura si vei fi mai ponderata si mai putin grabita cu mustrarile nefondate !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 15.07.2011 at 15:57:46.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.07.2011, 04:42:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

M-am indurat.

Last edited by mirela.t; 17.07.2011 at 01:26:44.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.07.2011, 23:00:58
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Vai noua, vai! As vrea sa mai spun ceva, dar nu reusesc sa spun decat... vai!
De la facultatea de teologie se poate iesi, fie teolog, fie olog (om fara Dumnezeu, adica handicapat sufleteste). Ma intreb, daca vei merge la facultatea asta dar totusi nu prea dai doi bani pe duhovnicie, ai invatat macar Tatal nostru si Crezul? Ce fel de profesor de religie vei iesi, soro?!!! Unu' care o sa spuna copiilor ca toate invataturile "este bune" fiindca toate "vorbeste de Dumnezeu"!

Te-am judecat (crestinul intelept stie cum vine asta!!!) si te-am si certat, dar nu pentru ca esti (existi) sau pentru ca ai cerut sfat, adica pe degeaba. Existi din voia lui Dumnezeu si, in general, bine faci ca vrei sa afli mai multe! Te-am tratat cu asprime (precum staretul pe solicitantul de "azil" in manastire) pentru faptul ca si tu ti-ai permis sa certi pe altii si sa le poruncesti ca si cand ai fi ceva.

Mergi la facultatea de teologie, invata teologie, dar sa nu uiti cat timp vei fi acolo: vei da socoteala de scaunul pe care il ocupi! "Mult ti s-a dat, mult ti se va cere!"

Iarta-ma si sa dea Domnul sa te mantuiesti, altfel la ce-ti foloseste diploma de teolog!?

Iar celor care nu vor putea intelege prea usor cuvantul meu si poate se vor prinde sa "contrazica", la adaug acestea: teologii acestia "prosti da' multi", duhovniceste vorbind, pe care-i trimitem la coada de diplome, maine vor deveni dusmanii Bisericii si ai invataturii sanatoase. Unii de acest fel, care au terminat, iar acum au hartie la mana, deja au luat tarnacopul in locul crucii si in loc sa zideasca, darama! Ce sa zic, modelul francez!



P.S. Nu ma bagam in seama, da' ai "citat" din parintele Arsenie ca si cand ai lucra ceea ce sfintia sa zice! Sau poate nu vorbeai decat pentru ceilalti, care sunt asa de rai!!? Iti voi da si eu un sfat prin ecou (de la parintele Arsenie). Acum vreo douazeci si ceva de ani mi-a zis (si-ti zic si eu tie): "mă, tată, du-te la facultate că-ți trebuie si hârtia, da' raiu' nu se vede decât de sub epitrahilul duhovnicului! Să ții minte!"

La facultate, soro, chiar si preotii azi au cravate! Cauta-ti duhovnic cu epitrahil "incapator" si prin acest duhovnic implineste toata randuiala Bisericii, ca altfel esti in pericol sa devii sminteala pentru altii! La poarta iadului nu ne ajuta cu nimic faptul ca pe langa noi va intra si preotul care da recomandare pe motiv de "pace-n lume" sau de "jenă" față de diavol.
Parinte...apropo de "Ca si cand ai lucra ce zice sfintia sa"..eu am mare evlavie la Pr Arsenie Papacioc.deja ma puneti in postura de pacatoasa.nu ca nu as fi ...din contra..sunt cea mai pacatoasa,dar citatul dat a fost un cuvant de bine pentru toata lumea.
postarea a fost cam dura...poate ca ma pregatiti pentru ce se va intampla la facultate?atat puteti spune de institutia pe care ati urmat`o?aha. dvs stiti.spiritul ironic de care ati dat dovada nustiu in ce masura va apropia enoriasii.

va multumesc oricum pentru intentia de a ma corecta...dar sunt iremediabila
Reply With Quote
Răspunde