Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.12.2010, 16:09:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca in Italia a fost interzisa aceasta reclama, noi de ce s-o acceptam? Daca nu zicem nimic, se poate intelege ca acceptam orice. Iaca, niste mesaje adresate Patriarhiei si televiziunilor n-ar strica. Nu-i nevoie chiar de cruciade. Dar putina demnitate nu strica, totusi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.12.2010, 16:46:15
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Obsrv si eu si crede-ma ca nu o fac special.
Nu inteleg fenomenul. Nu inteleg de ce starnesc asa reactii..(adica nici macar user name-ul nu e bun!)
Eh, anna21. Ne luam de una, ba de alta...de ce poate fiecare. anna21, nu satisfaci pretentiile multor useri. Ar trebui sa fii profund indurerata pentru ca, acestia sa topaie fericiti pe langa calculatoare/laptop-uri.

Nu avem nevoie de furci si coase pentru a schimba ceva in tara. Avem calculatoare, conexiune la internet. Putem foarte simplu sa trimitem niste e-mailuri din proprie initiativa catre CNA.
Depinde ce intelegem fiecare ca inseamna sa luam "atitudine"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.12.2010, 17:37:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este lege in Romania conform careia trebuie sa respecti simbolurile religioase.
Si poti sa invoci legea asta pentru respectiva reclama.
Mai anume e vorba de "ofensa publica adusa simbolurilor religioase".

http://www.crestinism-ortodox.ro/TEX...Nr489-2006.pdf
http://www.culte.ro/DocumenteHtml.aspx?id=1661

"Art. 13. – (1) Raporturile dintre culte, precum și cele dintre asociații și grupuri religioase se desfășoară pe baza înțelegerii și a respectului reciproc.
(2) În România sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de defăimare și învrăjbire religioasă, precum și ofensa publică adusă simbolurilor religioase.
(3) Împiedicarea sau tulburarea libertății de exercitare a unei activități religioase, care se desfășoară potrivit legii, se pedepsește conform dispozițiilor legii penale".

Dar nu stiu sa se intrebe un preot duhovnicesc mai inainte de a fi atacata respectiva reclama in instanta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.12.2010, 17:52:11
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Lucrurile stau si mai prost pe internet. Am aflat azi de existenta unui joculet flash care se numeste "Bible fight" si in care poti alege dintre diferite personaje din Biblie (printre care si Iisus sau Fecioara Maria) si sa incepi sa te bati pe acolo (ca in Mortal Kombat sau Street Fighters).
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.12.2010, 20:20:16
siyahanda siyahanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Vad ca in alte tari a fost oprita difuzarea!
http://www.reuters.com/article/idUSN0447928720071204
(probabil ca si in alte tari, nu am cautat)
De ce se face in Romania?
Pentru ca peste 80% crestini ortodocsi apreciaza asta?

Eu nu am televizor si nu stiu detalii ca sa fac eu sesizarea.
Dar poftim aici:
http://www.cna.ro/-Formular-sesiz-ri-.html

(dati si exemplul altor tari!)

Sa stiti ca eu am facut sesizari cand traiam in Romania si surprinzator, mi s-a raspuns de fiecare data!

Curaj.

(poate ca ar trebui sa faca mai multi crestini aceasta, pentru un impact mai puternic)
Si eu sunt indignata de reclama sectanta de la redbull, vreau sa fac sesizare dar nu am notat ora si postul pe care am vazut reclama, stie cineva, sau trebuie sa astept sa o mai vizionez inca o data ! ?
Am intrat aici sa initiez campania impotriva acestei reclame si am vazut ca rasfor mi-a luat-o inainte, bravo lui ! Pana la final, am vazut ca toti se certau cu acest user pe amanunte banale, prostii ! Haideti sa ne concentram pe ce e important, si anume sa oprim aceasta reclama murdara in care insasi Maica Domnului este ridiculizata !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.12.2010, 23:10:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Se impune o plangere la CNA, daca nu chiar la Politie. Ce mai asteptati? Daca v-ati simti cu adevarat ofensati, sigur veti face putin mai mult decat sa va plangeti pe un forum pe internet.

Legea exista, a mai fost invocata de BOR la aparitia traducerii in limba romana a Versetelor satanice de Salman Rushdie la editura Polirom, fara efect, insa. Pana acum nimeni nu a fost sanctionat sau condamnat in vreun fel.

Daca nu faceti asta inseamna ca numai gura e de voi. Vorba goala, fara actiune, mai ales cand circumstantele sunt atat de favorabile, nu e scuzabila.

Asa ca, ce mai asteptati?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.12.2010, 11:53:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Totuși nu se dă așa mult la tv. O singură dată am văzut reclama și doar sfârșitul ei, așa că nici nu știu bine subiectul.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.12.2010, 12:47:52
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am facut o plangere la CNA. acum sunt curios cum si in cat timp se va solutiona.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.12.2010, 12:52:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
am facut o plangere la CNA. acum sunt curios cum si in cat timp se va solutiona.
Bun. Noi stăm și ne plângem, dar tu ai și făcut ceva concret pentru credința noastră.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.12.2010, 12:56:20
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Bun. Noi stăm și ne plângem, dar tu ai și făcut ceva concret pentru credința noastră.
sa speram ca se rezolva.
am trimis un e-mai si la Patriarhie. Astept sa vad rezultatele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Reclama, sufletul cui ? andreicozia Generalitati 7 19.11.2010 17:42:37
Reclama cu covor rosu la AVORT cozia Generalitati 30 28.02.2009 17:43:33