Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.09.2009, 12:06:33
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Sa fie de ajutor!

Multumesc si eu pentru acest topic ,sper din tot sufletul sa fie de ajutor la cati mai multi crestinii,asa cum a ajutat pe multi in necazu si durerea lor.
Important e indiferent de ce rugaciune spune-m sa o zicem din tot adancul sufletului nostru,cu multa perseverenta , smerenie si milostenii.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.09.2009, 13:28:17
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit cu bucurie

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cătălin , dă semne evidente de îndreptare și luminare !
Le asteptam...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.09.2009, 13:32:10
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit cine nu are

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Multumesc si eu pentru acest topic ,sper din tot sufletul sa fie de ajutor la cati mai multi crestinii,asa cum a ajutat pe multi in necazu si durerea lor.
Important e indiferent de ce rugaciune spune-m sa o zicem din tot adancul sufletului nostru,cu multa perseverenta , smerenie si milostenii.
Cine e viu si nu are nevoie de rugaciune? Astazi am ascultat o predica despre suferinta -drumul firesc spre mantuire.

Citeam pe undeva de un calugar care plangea. A fost intrebat de ce plange.

"- M-a uitat Dumnezeu, nu mai am nici un necaz, nu ma mai pot ruga...".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.12.2009, 21:51:35
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.
Eu am practicat aceasta rugaciune si am simtit un ajutor palpabil inca inainte de a termina cele 9 marti...poate am cerut prea multe lucruri in acelasi timp - unele s-au rezolvat aproape imediat, altele nu inca...
La fel, devotiunea in cinstea Sfantului Anton de Padova ma ajuta intotdeauna, dar si eu ma tin de cuvant...

Last edited by elizabeta; 14.12.2009 at 21:55:35.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.12.2009, 10:01:19
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.
Candva, in urma cu multi ani aproape 20, eram intr-o situatie asemanatoare.Adica ma chinuisem multi ani, aproape 5 sa-mi gasesc un loc de munca permanent, nu-mi gaseam decat provizoriu...atunci nu-L cunosteam pe Dzeu decat intr-o masura f.mica ...ma rugam seara de seara din suflet, cu multa zdrobire de inima rugaciunea Tatal nostru, atat stiam, si apoi il rugam tot din suflet, il imploram sa-mi daruiasca un loc de munca. Intr-un timp relativ scurt 2- 3 luni, mi-a daruit un loc de munca si acel loc de munca il am si in prezent (peste cateva luni se vor implini 20 de ani de cand lucrez in aceeiasi institutie). Intre timp si viata mea a curs altfel..spre Dzeu, prin biserica si tainele ei, spovedanie, impartasanie, trairea credintei pe cat am putut si eu....
Ce vroiam sa subliniez, orice rugaciune spusa din suflet cu multa zdrobire, smerenie, pocainta, este primita si ascultata chiar daca suntem niste oameni nesporiti duhovniceste, netraitori in ale credintei cum eram eu atunci.Cu rugaciunea Tatal nostru...Dzeu mi-a daruit un loc de munca, mai tarziu tot El a facut sa sporeasca credinta si trairea mea ....si a fost nevoie ca eu sa-mi platesc restantele, corigentele sa zicem...dar in impas nu m-a lasat!

Dzeu sa va ajuta sa va rezolvati probleme, asa dupa cum site El mai bine decat noi toti ca aveti nevoie!.
Doamne ajuta! ...si nadejde ca va fi bine!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.12.2009, 10:11:18
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

RUGACIUNE DE LASARE IN VOIA DOMNULUI

In mainile milostivirii Tale celei mari,o,Dumnezeul meu,incredintez sufletul si trupul meu,simtirile si graiurile mele,sfaturile si gandurile mele,lucrurile si toate cele trbuincioase ale trupului si sufletului meu.Iar Tu,deci,binecuvinteaza-ma,miluieste-ma si ma izbaveste de tot raul,ca petrecand viata fara de pacat,in toate zilele vietii mele,sa ajung la viata cea vesnica cu Sfintii Tai,in Imparatia Ta si cu dansii sa Te slavesc in veci.Amin
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.12.2009, 13:19:07
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.
SFANTUL NICOLAE ma ajuta mereu in orice necaz.
O MINUNE A SFANTULUI NICOLAE

Era un bărbat în cetatea aceea, dintre cei slăviți și bogați, care mai pe urmă a rămas sărac și neslăvit, căci viața veacului acestuia este nestatornică. Bărbatul acela avea trei fete foarte frumoase și acum, fiind lipsit de toate cele de trebuință, nu avea nici hrană, nici îmbrăcăminte și cugeta să-și dea fetele sale spre desfrînare, iar casa sa să o facă casă necurată, pentru sărăcia lui cea mare, ca doar astfel să aibă ceva de folos și să cîștige pentru el și fetele sale îmbrăcăminte și hrană. Vai, în ce fel de gînduri necuvioase alungă pe om sărăcia cea mare! Deci bătrînul acela fiind în astfel de cugete rele și gîndul său cel rău vrînd acum a-l aduce cu ticăloșie în fapt, Dumnezeu Care nu voiește a vedea în pierzare firea omenească, ci cu iubire de oameni, se pleacă spre nevoile noastre, a pus bunătate în inima plăcutului Său, Sfîntul Nicolae și l-a trimis spre ajutor către bărbatul care era să piară cu sufletul, prin însuflare tainică, mîngîind pe cel ce era în sărăcie și scăpîndu-l din căderea păcatului.

Deci, auzind Sfîntul Nicolae de lipsa cea mare a bărbatului aceluia și prin dumnezeiască descoperire înștiințîndu-se de cugetarea lui cea rea, i-a părut foarte rău pentru dînsul și a cugetat ca astfel cu mîna sa cea făcătoare de bine, să-l răpească împreună cu fetele sale ca din foc de la sărăcie și de la păcat. Însă n-a vrut să fie de față cu bărbatul acela, ca să-i spună despre facerea sa de bine, ci, în taină a cugetat să-i dea aceluia milostenia sa cu îndurare. Și aceasta vrea s-o facă pentru două pricini: întîi ca să scape de slava omenească, pentru că ținea seama de ce zicea Evanghelia: Luați aminte, să nu faceți milostenia voastră înaintea oamenilor; și, al doilea, ca și pe bărbatul acela, care odinioară era bogat iar acum ajunsese în mare sărăcie, să nu-l rușineze, căci știa că sînt grele unele ca acestea, celor ce din bogăție și din slavă cad în sărăcie, fiindcă se rușinează sufletele acelora, aducîndu-le aminte de bogăția cea mai dinainte. Pentru aceasta, a gîndit a face așa, după cuvîntul lui Hristos: Să nu știe stînga ta, ce face drepta ta. Căci atît de mult fugea de slava omenească, încît chiar de acela căruia îi făcea bine se sîrguia a se tăinui pe sine.

Așadar, luînd o legătură mare de galbeni, a mers în miezul nopții la casa acelui bărbat și, aruncînd-o înăuntru pe fereastra acelei case, degrabă s-a întors la casa sa. Dimineață, sculîndu-se bărbatul și aflînd legătura, a dezlegat-o și văzînd galbenii s-a înspăimîntat, căci socotea că este vreo nălucire, temîndu-se ca nu cumva aurul ce vedea să fie vreo înșelăciune, de vreme ce nu aștepta de la nimeni și de nicăieri vreun făcător de bine. Drept aceea, întorcînd galbenii cu vîrful degetului, privea cu dinadinsul și cunoscînd că este adevărat, se veselea și se minuna, iar de bucurie, plîngea cu lacrimi fierbinți și, cugetînd mult în sine cine i-ar fi făcut lui o asemenea facere de bine, nu se dumirea. Deci, socotind a fi purtarea de grijă a lui Dumnezeu, îi mulțumea neîncetat, dînd laudă Domnului Celui ce se îngrijește de toți. Apoi îndată pe una din fetele sale, pe cea mai mare, a măritat-o după un bărbat și i-a dat aurul cel primit din destul pentru zestrea ei.

Despre aceasta înștiințîndu-se minunatul Nicolae, că a făcut după voia lui, bărbatul acela, i-a părut bine. Și iarăși se arăta gata a face aceeași milă cu a două fiică a bătrînului, sîrguindu-se a păzi și pe fecioara aceasta prin nunta legiuită de păcatul cel fărădelege. Deci, pregăti și altă legătură de galbeni, asemenea cu cealaltă și, peste noapte, ferindu-se de toți, a aruncat-o pe aceeași fereastră, în casa bătînului aceluia.

Dimineață, sculîndu-se acel om sărac, a găsit iarăși aur, asemenea ca întîia oară. Apoi a început a se minuna și de acela și, căzînd cu fața la pămînt, cu lacrimi fierbinți mulțumea, zicînd: "Dumnezeule, voitorul milei și chivernisitorul mîntuirii noastre, care mai întîi m-ai răscumpărat cu Sîngele Tău și acum casa mea și pe fiicele mele izbăvindu-ne prin aur din cursa celui rău, Însuți arată-mi pe cel ce slujește voii Tale celei milostive și bunătății Tale celei iubitoare de oameni. Arată-mi pe îngerul Tău cel pămîntesc, pe cel ce ne păzește pe noi de pierderea păcatului, ca să știu cine este unul ca acela, care ne scoate pe noi din sărăcia ce ne întristează și care ne izbăvește de gîndurile cele rele, că iată, după mila Ta, Doamne, cu îndurarea cea făcută în taină, cu mîna plăcutului al Tău, voi da și pe a doua fiică a mea cu nuntă legiuită după bărbat și așa voi scăpa de cursele diavolului, care vrea prin cîștig necurat să-mi aducă mare pierdere.

Apoi bărbatul acela, rugîndu-se Domnului și mulțumind bunătății Lui, a făcut nuntă și fiicei sale de a doua, avînd nădejde în Dumnezeu - căci neîndoită nădejde și-a pus în El - cum că va purta grijă și pentru a treia fiică a lui și-i va da și acesteia să aibă viețuitor iubit, după lege, trimițîndu-i iarăși aur din destul, tot cu acea mînă făcătoare de bine. De aceea, nu dormea noaptea străjuind, ca să poată simți pe făcătorul de bine și să se învrednicească a vedea de unde îi aduce aurul acela. Și iată, nu după multă vreme, a sosit cel așteptat. Căci a venit și a treia oară plăcutul lui Hristos, Nicolae și, ajungînd la locul cel obișnuit, tot așa a aruncat o legătură de galbeni pe aceeași fereastră și îndată s-a întors la casa sa. Tatăl fecioarelor găsind aurul aruncat pe fereastră, a alergat îndată cît putea în urma celui ce se întorcea la casa sa, pe care, ajungîndu-l și cunoscîndu-l cine este - căci sfîntul nu era necunoscut pentru fapta lui cea bună și pentru neamul lui cel luminat -, a căzut la picioarele lui, sărutîndu-le și numindu-l izbăvitor, ajutător și mîntuitor sufletelor, celor ce ajunseseră întru pierderea cea mai de pe urmă.
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.01.2011, 18:53:06
figarina figarina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 1
Implicit

va las rugaciunea sfintei marta .SE ZICE PESTE TOT K E FOARTE PUTERNIK EU SUNT LA A 2 MARTI Rugaciunea Sf.Marta este o rugaciune foarte puternica care se spune timp de 9 marti .In timpul rugaciunii se aprinde o lumanare de la biserica:

Sf.Marta , ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Spre a-ti arata recunostinta mea ,iti fagaduiesc sa-ti fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum(se spune dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta ,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.
Apoi se spune Tatal nostru si de 3 ori:
"Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau,Iisus.Sf.Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre .Amin!
Sf.Marta roaga-te pentru mine si familia mea.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.01.2011, 10:20:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit chestia asta cu jobul,o urasc!!!

Astazi,nu am mai putut si mi-am pierdut cumpatul,am plans incontinuu de la 4 pm de cand am primit un telefon de la un angajator...m-am bucurat ca m-a sunat din nou,mai ales ca stiu ca nimeni nu suna sa-ti spuna ca NU te angajeaza,insa a fost destul de cinic sa ma sune sa-mi dea vestea ca a angajat pe altcineva
Simt cum cad in depresie,este prea mult ceea ce se intampla in jurul meu,sau mai bine zis este prea mult ceea ce se intampla cu mine!
Poate si altii au insuccese,dar eu daca traiesc un pic izolata poate nu realizez ca este o perioada foarte grea pentru mai multi dintre noi...

Nici nu stiu ce rugaciuni sa mai zic,am fost destul de pozitiva cateva luni dar simt cum nadejdea ma paraseste,parca nu este in masura mea sa obtin nimic,orice as face rezultatul este acelasi;sunt destul de disperata pentru ca niciodata nu a fost atat de greu!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.01.2011, 15:47:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou (Nea Makri):
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ou-120734.html

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8031
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune grabnic ajutatoare - Rugaciunea Sfintei Marta mihaelatoporas Intrebari utilizatori 25 18.04.2017 15:56:18
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 16:04:32
ce rugaciune grabnic ajutatoare sa fac carmenrachita Rugaciuni 24 29.06.2012 08:31:16
Rugaciuni... silvia55 Rugaciuni 23 10.04.2012 09:42:20
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 16:36:50