Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2010, 14:18:22
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Exclamation S.O.S.-incalzirea globala

Salut tuturor care veti deschide acest topic!
va propun spre dezbatere o tema actuala si care in acelasi timp cred ca are legatura cu religia: incalzirea globala, sau mai bine zis evitarea acesteia! Pamantul este mai mult decat casa noastra. Este daruit de Dumnezeu si inzestrat cu viata :apa, aer, pamant. Ne ofera adapost, hrana, apa, aer. Avem o multime de peisaje de vis rupte din rai, locuri memorabile de vacanta. Nimeni nu ne da voie sa ne batem joc de el.
Haideti toti care sunteti ecologisti convinsi sa incepem sa chiar FACEM ceva, nu doar sa discutam pe aceasta tema. Haideti sa aplicam regulile de aur :cei 3 R -reducere a consumului, reutilizare, reciclare. Haideti sa nu mai taiem copacii pentru ca ei sunt sursa noastra de oxigen. Va rog sa trageti un semnal de alarma de cate ori aveti ocazia si celor din jurul vostru.
Va trimit atasat un link cu Groenlanda: http://revistaplafar.ro/s-o-s/968/gr...ine-verde.html
si va invit de asemena la o discutie pe aceasta tema.
In concluzie "think green please"!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.06.2010, 14:44:53
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Unhappy revenire la subiect

“When all the trees have been cut down, when all the animals have been hunted, when all the waters are polluted, when all the air is unsafe to breathe, only then will you discover you cannot eat money?”— Cree Prophecy
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2010, 14:53:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu stiu, chestia asta cu "incalzirea globala" nu e asa globala. Adica sunt regiuni unde nu prea mai este vara, se tot raceste vremea si ploua des. Treptat nu mai avem vara (in unele tari din vestul Europei de ex.).
Asa ca as avea nevoie de explicatii pe tema asta.
In rest da, trebuie sa avem grija de natura.
Nu stiu acum cat si in ce fel se poate recicla. Nu este asa usor nici asta.
Si depinde si ce anume consum sa reducem.
In anii 80 n-aveam caldura, electricitate, etc., se facea economie. Acum ne intoarcem la aceleasi vremuri, vad. Ce fel viata trebuie sa mai traim, cat sa mai economisim? Platim preturi imense si tremuram de frig, ne chinuim ochii etc. Trist.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2010, 15:43:29
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiu, chestia asta cu "incalzirea globala" nu e asa globala. Adica sunt regiuni unde nu prea mai este vara, se tot raceste vremea si ploua des. Treptat nu mai avem vara (in unele tari din vestul Europei de ex.).
Asa ca as avea nevoie de explicatii pe tema asta.
In rest da, trebuie sa avem grija de natura.
Nu stiu acum cat si in ce fel se poate recicla. Nu este asa usor nici asta.
Si depinde si ce anume consum sa reducem.
In anii 80 n-aveam caldura, electricitate, etc., se facea economie. Acum ne intoarcem la aceleasi vremuri, vad. Ce fel viata trebuie sa mai traim, cat sa mai economisim? Platim preturi imense si tremuram de frig, ne chinuim ochii etc. Trist.
Iti trimit tot asa un link cu ceva explicatii despre ce inseamna incalzirea globala (efect de sera) si faptul ca aceasta nu inseamna incalzirea climaterica: http://www.youtube.com/watch?v=cxX-r4DDQ84
Reciclare se poate in multe feluri: refolosi hartia la xerox, dupa care dusa la un centru de reciclare, refolosi peturile, sticlele,etc.
Daca reduci consumul la electricitate nu inseamna costuri mai mari, dimpotriva becurile economice sunt solutia, scoate aparatele din priza cand nu le folosesti(in afara de frigider bineinteles). De asemenea mersul pe jos sau cu bicicleta e mai ieftin ca cel cu masina (asta dupa ce ai cumparat bicicleta bineinteles).
De asemena motoarele de cautare Google omoara cate un pui de foca la fiecare click (folosesc foarte multa energie pentru cautare, ..., topirea ghetarilor, moartea ursilor polari si a puilor de foca).
Daca ai respect pentru natura o sa fii de acord cu mine. Hai sa nu fim negativisti din start. Solutii avem, depinde doar de noi sa le punem in aplicare.
Iti doresc numai bine si Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2010, 16:02:15
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Solutii avem, depinde doar de noi sa le punem in aplicare.
Astea sunt "solutiile" propuse de unii:
http://ro.altermedia.info/noua-ordin...ice_15586.html
http://ro.altermedia.info/noua-ordin...lui_17189.html

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
ceva explicatii despre ce inseamna incalzirea globala (efect de sera) si faptul ca aceasta nu inseamna incalzirea climaterica:
Exact asta inseamna.


"Mitul dioxidului de carbon

Pentru a mai "inmuia" mitul dioxidului de carbon, trebuie sa reamintim urmatoarele date stiintifice: atmosfera este compusa din 0,035% CO2. Chiar daca aceasta concentratie s-ar dubla, acest gaz nu ar reprezenta decat 0,07% din compozitia atmosferica. Or, tot ceea ce traieste pe Pamant in prezent poate supravietui fara dificultate unei astfel de cresteri. In plus, marea majoritate a dioxidului de carbon din lume se afla la nivelul solului si dedesubt si, din cauza ca acesta este solubil in apa de mare, 71% din intreaga cantitate dispare in acest fel."

"In a statement sent to the Senate as part of his request, Happer explained his reasoning for challenging the climate change movement, citing his research and scientific knowledge. “I have spent a long research career studying physics that is closely related to the greenhouse effect, for example, absorption and emission of visible and infrared radiation, and fluid flow,” he said in the statement. “Based on my experience, I am convinced that the current alarm over carbon dioxide is mistaken.”"

Last edited by Anytza; 11.06.2010 at 16:17:41.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2010, 22:48:02
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Teoriile lor stiintifice nici macar nu merita sa le citesc, sincer. Sunt atatia oameni de stiinta, cercetatori care se intrec in afirmatii contradictorii de 2 bani. Se fac atatea studii si se trag atatea concluzii eronate, un studiu demonstrand azi ca-i "alba" maine ca-i "neagra". Toate aceste teorii PALESC in fata faptelor evidente : tornade, furtuni, tzunami, incendii de padure, topirea ghetarilor si alte asemenea fenomene.
Cat despre copii consider ca ei sunt o binecuvantare data de Dumnezeu si sunt total impotriva avorturilor. De asemenea sunt 100% convinsa ca daca ar veni cineva la tine sa-ti ceara sa nu faci copii, sau sa faci avort, l-ai refuza din start. Parerea mea e ca nu te poate obliga nimeni sa actionezi in vre-un fel fie ca e program ONU sau "NASA" :)).
Chiar nu ne costa nimik sa avem putina consideratie fata de pamant si mediul in care traim. Atata cer : respect!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2010, 15:37:48
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Siegfried Frederick Singer is an American atmospheric physicist. In March 2007, Singer appeared in the controversial documentary film The Great Global Warming Swindle which asserted that the mainstream view on global warming was "a lie" and "the biggest scam of modern times".
Singer has been a consultant to various major corporations, including GE, Ford, GM, Exxon, Shell, Sun Oil, Lockheed Martin and IBM."
http://www.telegraph.co.uk/earth/env...ming-data.html
http://www.telegraph.co.uk/comment/3...l-warming.html
http://www.lifesitenews.com/ldn/2009/dec/09121814.html
"The warming trend of the early Twentieth Century, which ran from 1910 to 1940, is a major embarrassment for the Global Warmers. They can’t simply ignore this “bend” in the hockey stick, because it is too well-known and too well-documented. But neither can they blame it on people and their infernal combustion engines, since atmospheric CO2 scarcely increased over this time period."
imi cer scuze ca sunt in engleza.
aceste sunt in romana:vezi filmuletul mai ales:
http://ro.altermedia.info/noua-ordin...ala_18511.html
http://ro.altermedia.info/noua-ordin...ate_17723.html
"Sa subliniem: Nume recunoscute precum Michael Mann sau Phil Jones sunt surprinsi afirmand textual ca au modificat date pentru a masca rezultate incomode care aratau, cotrar tezelor sustinute public de acesti autori, nu o incalzire globala ci mai degraba o racire a temperaturii in ultimul deceniu."

Last edited by Anytza; 11.06.2010 at 15:44:18.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.06.2010, 15:45:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Păi în cazul acesta vom auzi în curând de o nouă problemă gravă: răcirea globală. Am citit destule argumente științifice care pledau pentru încălzirea globală, combătute cu argumente la fel de științifică care pledau pentru răcirea globală. Încă un exemplu (mai era nevoie ?) asupra inconsistenței cunoașterii științifice în comparație cu adevărata cunoaștere: aceea a credinței. Până când se hotărăsc specialiștii în știința geografiei dacă ne încălzim sau ne răcim global, părerea mea e să ne preocupe mai degrabă păcatul global.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.06.2010, 15:51:15
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi în cazul acesta vom auzi în curând de o nouă problemă gravă: răcirea globală. Am citit destule argumente științifice care pledau pentru încălzirea globală, combătute cu argumente la fel de științifică care pledau pentru răcirea globală. Încă un exemplu (mai era nevoie ?) asupra inconsistenței cunoașterii științifice în comparație cu adevărata cunoaștere: aceea a credinței. Până când se hotărăsc specialiștii în știința geografiei dacă ne încălzim sau ne răcim global, părerea mea e să ne preocupe mai degrabă păcatul global.
Ai dreptate cu pacatul "global", insa eu cred ca ajutand natura, imi ajut aproapele de acum si cel din viitor. Si cu asta am spus tot.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sepre incalzirea globala achimovjan Generalitati 1 17.07.2008 17:45:22
Poliția globală a gândirii decretează pasaje ale Iustin32 Generalitati 3 22.05.2008 20:11:27