Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2009, 11:24:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de katile Vezi mesajul
In legatura cu topicul 'Mantuirea - numai la ortodocsi', am o mare nelamurire si as vrea sa aflu parerea voastra despre asta. Ce se intampla dupa moarte cu sufletele celor care au trait intr-o alta religie decat cea ortodoxa? Un om care s-a nascut intr-o perioada istorica si intr-un spatiu geografic in care Hristos era necunoscut, cum s-ar fi putut mantui? El pare condamnat din nastere sa ajunga in iad. Ce vina are el daca a venit pe lume intr-o societate necrestina in care a fost crescut in credinta stramosilor lui? Cum ar fi putut el sa-L cunoasca pe adevaratul Dumnezeu?

Fără credință, dar, nu este cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că Se face răsplătitor celor care Îl caută. Evrei 11:6

Deci fara credinta in Dumnezeu si fara credinta in rasplata fata de fapta buna , nu putem fi placuti Lui.Asta e credinta aceea ca exista un Dumnezeu si ca e rasplatitor a celor ce fac bine si a dreptilor.

Despre Dumnezeu este scris : Iubit-ai dreptatea și ai urât fărădelegea; pentru aceea Te-a uns pe Tine, Dumnezeule, Dumnezeul Tău cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtașii Tăi". Evrei 1:9

22. Voi vă închinați căruia nu știți; noi ne închinăm Căruia știm, pentru că mântuirea din iudei este.
23. Dar vine ceasul și acum este, când adevărații închinători se vor închina Tatălui în duh și în adevăr, că și Tatăl astfel de închinători își dorește.
24. Duh este Dumnezeu și cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh și în adevăr.
Ioan 4:22-24

21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
Matei 7:21

Deci oricine crede ca exista un Dumnezeu si ca e un rasplatitor a celor ce il cauta , Dumnezeu al dreptilor care a pus rasplata pe fapta cea buna se poate mantui.Dar fara credinta nu este cu putinta sa fim placuti lui Dumnezeu.Aceasta este cinstea adusa lui Dumnezeu implinind voia Lui si aceasta se intampla prin Cuvantul Sau si asta e ceea ce Domnul isi doreste , inchinatori in duh si adevar.Judecatile lui Dumnezeu sunt taioase si minutioase cerceteaza inimile si rarunchii , iar mila Lui mare este mai ales pentru cei ce Il cauta.Parerea mea e ca nu doar ortodoxul se poate mantui , sunt de parere ca ortodoxia este credinta cea dreapta si Biserica vizibila a lui Hristos, dar orice crestin care se naste de sus se alipeste de Biserica si devine membru al trupului lui Hristos.Cine nu e impotriva noastra este pentru noi.Eu sunt de parere ca mila lui Dumnezeu cauta un mod pentru noi ca sa nu fim aruncati in gheena si prin imensa Lui mila , Dumnezeu cauta pricina de dreptate si mantuire omului.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15