Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.02.2010, 21:43:09
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Este un pacat sa emigrezi? Daca a emigra ar insemna sa-ti fie mai usor in acesta viata?
Sau este o virtute sa nu emigrezi?

Ma intereseaza din punct de vedere al invataturii crestine.
Intr-un loc evident, unde exista biserica ortodoxa in acel oras.

In conditiile in care inca ai parinti in tara si socrii + 1 frate.
Care probabil n-or sa vrea sa vina cu tine.
Nu te supăra pe mine, dar mă cam amuză unele întrebări puse aici pe forum. Dar hai să vedem.

Mă gândesc că dacă scria în Biblie dacă e bine sau nu să emigrezi, nu mai întrebai asta aici. Așa că presupun că nu scrie. Atunci rămâne la latitudinea omului de a integra această problemă actuală într-o credință veche de aproape 2 milenii. Și, evident, unii zic că e bine, alții că nu. La fel îmi imaginez că stăteau cei de la începuturile creștinismului și făceau un fel de dezbateri ce e bine și ce nu să pună în dogme, practici sau poate chiar texte biblice.

Mai departe. Dacă vrei să mergi numai unde este biserică ortodoxă, îți cam limitezi opțiunile. Tu vrei să emigrezi ca să...? Gândește-te pentru ce vrei să o faci. Oare sihaștrii sau alții care aleg recluziunea cum se descurcă fără o biserică? Nu cred că vei păți ceva fără o biserică ortodoxă prin preajmă. La o adică, te poți ruga oriunde, chiar și într-o biserică catolică. Dumnezeu se presupune că știe ce e în inima ta. Contrar unor păreri, eu nu vreau să fiu naiv sau radical, să cred că dacă ești ortodox și mergi într-o biserică catolică să te rogi, comiți un păcat. Să fim serioși.

Ultima chestiune. Ai zis că ai părinții în țară și socrii, plus un frate. Ei au viața lor, tu pe a ta, împreună cu soția ta. Dacă tu consideri că vrei să încerci ceva nou, și că ești pregătit pentru asta, fă-o. Nimeni nu îți poate spune ție ce e mai bine pentru tine, decât tu însuți. Tu îți cunoști cel mai bine calitățile și limitările. Sunt de părere că e bine să asculți sfaturile celor din jur, dar decizia îți aparține ție în totalitate. Pui în balanță factorii și iei o decizie bazată pe rațiune. Rațiunea ți-e dată de Dumnezeu pentru a putea lua decizii bune pentru tine, în situații de cumpănă, ca aceasta. Ia vezi, ce e bine pentru tine?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.02.2010, 22:06:21
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Eu cred ca tu, personal, esti foarte atasat de parintii si fratii tai. Nu stiu daca esti casatorit, dar daca esti, e clar ca atunci cand spui familie, te gandesti strict la parinti si frati. Asta este un pacat!!!!! Asa e de cand e lumea si chiar Sfanta Scriptura ne spune despre asta: omul, dupa ce se casatoreste, isi formeaza propria lui familie si noua lui responsabilitate, formata din sotie si mai apoi din copii. Pentru ca "omul va lasa pe tatal si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor forma amandoi un singur trup": nu asa ne invata Scriptura?... Iar parintii care au pretentia ca fiul lor, dupa ce se casatoreste, sa le ofere aceeasi atentie ca inainte de casatorie, mai exact in exemplul tau doresc sa ramana in tara (pt ei), SAVARSESC EI INSUSI UN PACAT. Egoism? Da, dar din partea lor...
Nu numai de ai mei. Si nu numai eu. Si eu si sotia de toti.
Imi aduc aminte inainte de a ma insura ca am luat cina cu viitorii mei socri.
A fost acolo si fratele meu. Ma rog, ei stiau ca urmeaza sa ma casatoresc cu fata lor.

Si din vorba in vorba le-a zis fratele meu: ca eu sunt cu un picior deja plecat, Boston scrie pe noi. Nu pot sa uit cum le-a ramas mancarea in gura. Si s-a lasat o pauza grea...
Apoi a trecut timpul, din comoditate am tot amanat... Ei zic toti, faceti cum e mai bine pentru voi... Dar acum de curand am facut o vacanta de aprox 3 sapt plecati. Pai nu suna mama sotiei plangand ca o doare inima ca suntem asa departe? I-am si invatat cu vizite dese. Da' deh...

Si d-aia zic ca e usor asa ca sa fie bine pt noi, sa nu fie rau, dar in spatele nostru ce lasam?
Daca noi am fi parinti? Ei se simt parasiti?

Last edited by bmadalin; 04.02.2010 at 22:13:13.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.02.2010, 22:22:27
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Dar cei care au emigrat in timpul comunismului ca sa-si salveze viata? au pacatuit? ma gindeste-te.
Este bine ca si-au salvat viata. Era singura solutie pentru ca altfel comunismul i-ar fi omorat pe toti. Avind in vedere aceasta realitate indiscutabila, devine mai greu de inteles cum de au supravietuit, totusi, cei care au rams in tara.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.02.2010, 22:22:54
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Nu numai de ai mei. Si nu numai eu. Si eu si sotia de toti.
Imi aduc aminte inainte de a ma insura ca am luat cina cu viitorii mei socri.
A fost acolo si fratele meu. Ma rog, ei stiau ca urmeaza sa ma casatoresc cu fata lor.

Si din vorba in vorba le-a zis fratele meu: ca eu sunt cu un picior deja plecat, Boston scrie pe noi. Nu pot sa uit cum le-a ramas mancarea in gura. Si s-a lasat o pauza grea...
Apoi a trecut timpul, din comoditate am tot amanat... Ei zic toti, faceti cum e mai bine pentru voi... Dar acum de curand am facut o vacanta de aprox 3 sapt plecati. Pai nu suna mama sotiei plangand ca o doare inima ca suntem asa departe? I-am si invatat cu vizite dese. Da' deh...

Si d-aia zic ca e usor asa ca sa fie bine pt noi, sa nu fie rau, dar in spatele nostru ce lasam?
Daca noi am fi parinti? Ei se simt parasiti?


Daca pe mama sotiei tale o doare inima cand sunteti plecati, nu o doare decat din egoism. Iar daca ea, care e mama si ar trebui sa se gandeasca numai la binele fetei, se gandeste mai mult la binele ei, eu cred ca nici nu poate fi numita mama (imi cer scuze, daca jignesc pe cineva). Cred ca atunci cand ai un copil (si mai ales fata) trebuie sa constietizezi din timp ca va veni vremea cand va pleca departe.
Dumnezeu ne da un sot/o sotie, tocmai ca sa nu fim singuri. Copiii ii nastem si-i crestem, dupa ce se casatoresc, istoria o ia de la capat. De ce s-ar simti parasiti?
Chiar ar trebui deschis un topic pe subiectul egoismului
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.02.2010, 22:27:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Acum intrebarea era despre emigrarea in conditiile urmatoare, care de altfel este unul din cazurile cele mai frecvente:
- emigrare pentru a-i fi cuiva si sotiei lui si copiilor lui mai bine din punct de vedere lumesc: mai putin stres, mai interesant serviciul, copii la o scoala mai buna, servicii medicale mai bune, mai civilizat, etc....
- parintii si fratii nu-i poate lua cu el ca doar au si ei viata lor aici, nu poate cara inca 8 oameni dupa el.
- parintii si fratii ar prefera ca el sa rama aici mai aproape desi ei zic: lasa-ne pe noi, fa cum ti-e tie mai bine.

Nu este asta o treaba egoista?
Deoarece cautam la ale noastre, binele nostru in detrimentul celor apropiati (parinti / frati)?
Poate Dumnezeu a avut un plan cu noi aici, d-aia ne-a nascut aici, putea sa ne faca norvegieni de pilda?

Sau sotia, copiii sunt mai aproapele nostru decat parintii si fratii si trebuie sa ne concentram binele in directia asta? Prin sacrificiul parintilor nostri, viitorimea o s-o duca mai bine...

Ce ziceti?
De ce sa fie pacat sa vrei sa iti mearga mai bine, sa ai serviciu mai bun, mai putin stresant, si sa le mearga mai bine copiilor in viata?

Dumnezeu ne da dar nu ne baga in traista.

Parintii trebuie sa se desparta oricum de copii. Ei pleaca si isi fac cuibul lor. Nu putem sa ne facem viata neaparat langa ei. Sigur, daca au nevoie de ajutor, ne descurcam cumva si ii ajutam si de la distanta sau ii aducem la noi...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.02.2010, 23:22:21
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca pe mama sotiei tale o doare inima cand sunteti plecati, nu o doare decat din egoism. Iar daca ea, care e mama si ar trebui sa se gandeasca numai la binele fetei, se gandeste mai mult la binele ei, eu cred ca nici nu poate fi numita mama (imi cer scuze, daca jignesc pe cineva).
Cand iti lipseste prezenta cuiva f. tare e vorba de egoism?
Si atunci dragostea cand e? Cand nu-ti lipseste? Sau cand iti lipseste dar te faci ca nu. Cand iti stergi lacrimile sa nu te vada celalalt.

Am avut niste unchi mai indepartati, si nu e poveste.
Au avut 11 copii + altii nepoti pe care i-au tinut la scoala, ca ei erau instariti, de la oras. Imi placea de ei pt ca desi eu ii cunosc de batrani, erau tot timpul veseli. Era o veselie continua la ei.

Tanti a murit la 80 si ceva de ani. El cred ca avea si mai multi ani. S-au iubit atat de mult incat dupa moartea ei a inebunit de durere. Ajunsese de nu-si mai cunostea nici proprii copii. La mai putin de o luna s-a dus si el dupa ea. Asta e egoism ?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.02.2010, 23:30:18
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Tanti a murit la 80 si ceva de ani. El cred ca avea si mai multi ani. S-au iubit atat de mult incat dupa moartea ei a inebunit de durere. Ajunsese de nu-si mai cunostea nici proprii copii. La mai putin de o luna s-a dus si el dupa ea. Asta e egoism ?
Vizavi de egoism... Eu mă întreb uneori același lucru. Durerea unchiului tău a fost pentru că a rămas singur sau pentru că a murit soția lui?... Personal cred că moartea soțului/soției înseamnă pentru cel rămas în viață cam un singur lucru - singurătate. Dispariția unei persoane pe care o iubești și care te iubește, deci un persoană care îți face bine. Te doare pentru că nu îți mai e bine... Cel puțin asta e părerea mea în momentul de față... Am avut și eu experiențe în dragoste, deși nu sunt căsătorit și pot spune că mă durea lipsa acelei persoane care m-a lăsat.

În fine, cine știe. Poate e nevoie de o nouă definiție a egoismului.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.02.2010, 23:37:42
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca pe mama sotiei tale o doare inima cand sunteti plecati, nu o doare decat din egoism. Iar daca ea, care e mama si ar trebui sa se gandeasca numai la binele fetei, se gandeste mai mult la binele ei, eu cred ca nici nu poate fi numita mama (imi cer scuze, daca jignesc pe cineva). Cred ca atunci cand ai un copil (si mai ales fata) trebuie sa constietizezi din timp ca va veni vremea cand va pleca departe.
Dumnezeu ne da un sot/o sotie, tocmai ca sa nu fim singuri. Copiii ii nastem si-i crestem, dupa ce se casatoresc, istoria o ia de la capat. De ce s-ar simti parasiti?
Chiar ar trebui deschis un topic pe subiectul egoismului
Iarta-ma dar gresesti. Uite cum nuanteaza lucrurile un mare sfant al zilelor noastre Nicolai Velimirovici:

"De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si
se va uni cu femeia sa si vor fi amîndoi un trup (Facerea 2: 24).

Este voia lui Dumnezeu ca neamul omenesc sa creasca si sa se inmulteasca. Mijloacele prin care se lucreaza acestea au fost create de Domnul, intru a Sa dumnezeiasca maiestrie. Este taina dumnezeiasca aceea ca omul isi lasa pe tatal si pe mama sa si se uneste cu femeia sa. Dar a-si lasa tata si mama nu inseamna a-si abandona tata si mama, ci înseamna a deveni la randul sau parinte.
Atunci cind copiii devin parinti, ei deja nu mai sint doar copiii, ci ei devin si prietenii parintilor lor. Atunci cind fiii cei uniti prin sfinta taina a cununiei ajung sa simta la rindul lor durerile nasterii de fii, ei isi respecta si mai mult parintii.
Legatura cununiei nu ii scuteste pe oameni de respectul si ascultarea pe care o datoreaza in continuare parintilor lor. Porunca dintru inceput a lui Dumnezeu de a-ti cinsti parintii trebuie respectata intru totul. Dar, potrivit ciclului firesc al vietii, omul isi lasa pe tatal si pe mama sa si devine parinte el însusi; el devine întemeietorul unui nou viitor în timp ce parintii lui pleaca, împlinindu-si chemarea lor în lume"
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.02.2010, 23:45:59
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Vizavi de egoism... Eu mă întreb uneori același lucru. Durerea unchiului tău a fost pentru că a rămas singur sau pentru că a murit soția lui?... Personal cred că moartea soțului/soției înseamnă pentru cel rămas în viață cam un singur lucru - singurătate. Dispariția unei persoane pe care o iubești și care te iubește, deci un persoană care îți face bine. Te doare pentru că nu îți mai e bine... Cel puțin asta e părerea mea în momentul de față... Am avut și eu experiențe în dragoste, deși nu sunt căsătorit și pot spune că mă durea lipsa acelei persoane care m-a lăsat.

În fine, cine știe. Poate e nevoie de o nouă definiție a egoismului.
mmm, sa inteleg ca si tu incerci sa explici dragostea prin prisma evolutionismului, ca prietenul ateu de pe threadul alaturat: a facut organismul o fapta buna si a vazut ca a avut castig de pe urma ei, oamenii l-au laudat etc. Apoi a mai facut si altele sa aiba castig si mai mare. Si uite asa a ajuns sa iubeasca. Din egoism, sa se simta el bine....

De fapt si binele are in spate interese ascunse, rele. Apoi mergem mai departe cu inferenta si ajungem ca binele a fost nascut de rau. De fapt nu de rau, de un interes nu prea curat. de ceva mai urat. Frumosul a aparut ca consecinta a uratului.... mmmm, oare?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.02.2010, 23:50:23
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Cand iti lipseste prezenta cuiva f. tare e vorba de egoism?
Si atunci dragostea cand e? Cand nu-ti lipseste? Sau cand iti lipseste dar te faci ca nu. Cand iti stergi lacrimile sa nu te vada celalalt.

Am avut niste unchi mai indepartati, si nu e poveste.
Au avut 11 copii + altii nepoti pe care i-au tinut la scoala, ca ei erau instariti, de la oras. Imi placea de ei pt ca desi eu ii cunosc de batrani, erau tot timpul veseli. Era o veselie continua la ei.

Tanti a murit la 80 si ceva de ani. El cred ca avea si mai multi ani. S-au iubit atat de mult incat dupa moartea ei a inebunit de durere. Ajunsese de nu-si mai cunostea nici proprii copii. La mai putin de o luna s-a dus si el dupa ea. Asta e egoism ?


Mai inteles gresit. N-am spus nici o clipa ca a iubi inseamna egoism.
Bunicul meu a murit la 97 de ani, iar bunica nu a rezistat mai mult de 3 saptamani fara el si s-a dus si ea. Asta inseamna dragoste adevarata, sunt foarte de acord. Pentru ca cei doi au fost un trup, iar prin moartea unuia ramane doar jumatate pe pamant... Aici este intr-adevar ceva extraordinar si nimic din caracteristicile egoismului.
Alta insa este problema cu copiii. Eu la asta ma refeream. Nu spun ca trebuie sa-i uiti, sa nu-i vizitezi, sa nu-i ajuti.... Din contra: "cinsteste pe tatal si pe mama ta". Dar si ei trebuie sa inteleaga ca prioritatile tale s-au schimbat, ca asa cum si ei la randul lor au facut, copilul pleaca de langa parinti, pentru a-si forma propria familie, pentru a avea proprii copii. A face altfel sau a avea alte pretentii, eu consider ca inseamna egoism. Este normal sa-ti lipseasca, sa plangi uneori de dorul lor, dar trebuie sa le vezi plecarea de langa tine ca pe ceva firesc...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 21:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 01:47:01