Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.05.2010, 02:08:09
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Se stie foarte bine de ce am plecat multi: pentru un trai mai bun sau poate pur si simplu pentru ca, terminand facultatea, nu mai aveau parintii bani si pentru ... mita de a ocupa un post de munca...
"Icoana"?.... Mai bine zis "iadul pe pamant".
Personal, imi placea mai mult pe vremea lui Ceausescu, chiar daca trebuia sa mergem la Biserica pe ascuns. Dar eram simpli, curati, educati si Dumnezeu era cu noi si noi cu Dumnezeu.... Parerea mea...
Si in Romania ce sa faci? Cu ce sa traiesti? Uiti ca Romania este doar o tara consumatoare si nu produce mai nimic?
Un sigur lucru e sigur: ca ne mai intoarcem sau nu, asta doar Dumnezeu stie, dar Romania va ramane intotdeauna tara noastra iubita...
Nu nu uit ca Romania este o tara "consumatoare" si nu produce nimic(decat par, unghii si matreata), si din cauza acestui motiv am pus intrebarea...Simpla, clara si concisa . Intrebarea cu pricina nu "mascheaza" nici o semnificatie subtila .
Ei, s'acum, cine vrea raspunde cine nu, nu...

Nu ma indoiesc...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 12.05.2010 at 02:12:16.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.05.2010, 02:34:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Am plecat...pur si simplu, si nu ma regasesc deloc in descrierile unora din cei ambalati. Sunt originala, si daram astfel toate ideile negative, si preconcepute ale celor care arunca pisica in curtile altora.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.05.2010, 02:52:47
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am plecat...pur si simplu, si nu ma regasesc deloc in descrierile unora din cei ambalati. Sunt originala, si daram astfel toate ideile negative, si preconcepute ale celor care arunca pisica in curtile altora.
Nu ma indoiesc...
Ei, hai, indrazniti, ca nu musca nimeni...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.05.2010, 13:04:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Personal, cred ca avem chiar datoria, o data ce am plecat, sa nu traim toata viata ca emigrati. Sa ne implicam in realitatile locului unde am ajuns, sa incercam sa incetelem oamenii de acolo, nu saii comoparam mereu cu tara din care venim zicamd ca ea e mai buna (sau mai rea).
Oricum, pentru un crestin adevarata patrie este Imparatia lui Dumnezeu.
Eu asa vad lucrurile pentru mine. Ma simt acum mai implicata de realitatile de aici decat de cele din Romania, si mi se pare firesc asa. Nu inseamna ca m-am taiat de radacini, sunt ortodoxa si vorbesc limba romana si culmea, cu aceste doua 'lucruri' mi-am si castigat in mod direct sau indirect painea pe aici.
Sigur, nu asa vedeam lucrurile cand am plecat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.05.2010, 14:38:39
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

eu dupa ce mi-am terminat scoala, m-am casatorit si de amu urma sa ma angajez...asa frumos suna totul...familie,servici. da de unde? dupa ce am incercat 8luni de zile sa ne gasim si noi ceva decent de munca am pus hainutele intr-o gentuta si dusi am fost. avem 2ani de zile de cand suntem aici si de bine de rau avem bani sa ne intretinem traind decent. acasa ce faceam? stateam cu parintii-ai mei sau ai lui- si ii chinuiam pe ei. asa aici nu stie nimeni cand ne e bine cand ne e rau, cand sunam acasa spunem ca totul e roz si inflorit si gata.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.05.2010, 16:14:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Nu ma indoiesc...
Ei, hai, indrazniti, ca nu musca nimeni...
Pai ce sa zic, deja titlul thread-ului denota chiar faptul ca va indoiti, deci coltii sunt ascutiti bine, si asteapta victimele...

Icoana mea nu este Vestul...pentru ca nu are de ce sa fie icoana, se poate vorbi de aspecte pozitive, dar si negative...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.05.2010, 16:23:16
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai ce sa zic, deja titlul thread-ului denota chiar faptul ca va indoiti, deci coltii sunt ascutiti bine, si asteapta victimele...

Icoana mea nu este Vestul...pentru ca nu are de ce sa fie icoana, se poate vorbi de aspecte pozitive, dar si negative...
Sa inteleg ca va temeti de un "lup" batran ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.05.2010, 17:47:35
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Sa inteleg ca va temeti de un "lup" batran ?
Eu nu ma tem. Pana acum nu concepeam sa plec. Sincer pentru ca imi iubeam patria si poporul.

Incep sa inteleg ca tot ce se intampla aici este pe merit, ca inca situatia e buna pentru ce merita marea majoritate a oamenilor din tara asta. Ca legile firii ar face ca lucrurile sa mearga si mai rau, insa Dumnezeu inca (poate pentru sacrificiile celor din trecut) nu a ingaduit sa vina dezastrul. Dar pana cand?

Si nu ma apuc sa dau exemple...

Daca pentru cineva este un sacrificiu sa stea in romania, si sacrificiul asta nu foloseste nimanui, nici macar lui, atunci de ce ar sta?

Eu as fi interesat de altceva: care sunt lucrurile bune in tara asta? Eu pana acum am considerat ca biserica si nu vreau sa zic mai mult dar am suferit unele deceptii / smiteli pe care nu as putea sa le spun pentru ca ar insemna sa vorbesc de rau tot ce cred ca inca avem noi mai sfant.

Asadar intr-o tara:
- care ia de la copii handicapati / orfani, ia de la pensionari in timp care eu cunosc mai mult de 4 persoane cu masini > 60k Euro cumparate cu bani facuti din economia subterana unde statul nu vrea sa se apropie ca doar de acolo isi trag si ei partea...
- unde singurii care au iesit si s-au revoltat au fost tot batranii, pt ca cei tineri au iesit si au facut hora in fata guvernului
- unde copilul meu va da apa la 2 catei bieti de pe strada, inevitabil se va atasa de ei si apoi va auzi ca oamenii vor sa-i omoare ca sa ajungem ca-n vest, de parca d-aia face trenu' 10 ore pana la cluj si nu 2 ca TGV-ul
- unde din ce te implici sa ajuti vezi care sunt problemele cu adevarat si ca pentru o punga de orez se gasesc 500 de oameni care sa-ti pupe mana dintr-o populatie de 10 mii (zisele primarului de la mine)
- si unde interesul e ca oamenii aia sa fie saraci in timp ce ei.......dar nici nu mai continui....

Va doresc spor, eu cred ca am sa zic pas. Asta e o tara in care ori te calugaresti si rabzi sa te sfintesti, ori te combini si te imbogatesti. Calea de mijoc aici duce la balamuc...

Last edited by bmadalin; 12.05.2010 at 17:50:53.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.05.2010, 17:51:02
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Eu nu ma tem. Pana acum nu concepeam sa plec. Sincer pentru ca imi iubeam patria si poporul.

Incep sa inteleg ca tot ce se intampla aici este pe merit, ca inca situatia e buna pentru ce merita marea majoritate a oamenilor din tara asta. Ca legile firii ar face ca lucrurile sa mearga si mai rau, insa Dumnezeu inca (poate pentru sacrificiile celor din trecut) nu a ingaduit sa vina dezastrul. Dar pana cand?

Si nu ma apuc sa dau exemple...

Daca pentru cineva este un sacrificiu sa stea in romania, si sacrificiul asta nu foloseste nimanui, nici macar lui, atunci de ce ar sta?

Eu as fi interesat de altceva: care sunt lucrurile bune in tara asta? Eu pana acum am considerat ca biserica si nu vreau sa zic mai mult dar am suferit unele deceptii / smiteli pe care nu as putea sa le spun pentru ca ar insemna sa vorbesc de rau tot ce cred ca inca avem noi mai sfant.

Asadar intr-o tara:
- care ia de la copii handicapati / orfani, ia de la pensionari in timp care eu cunosc mai mult de 4 persoane cu masini > 60k Euro cumparate cu bani facuti din economia subterana unde statul nu vrea sa se apropie ca doar de acolo isi trag si ei partea...
- unde singurii care au iesit si s-au revoltat au fost tot batranii, pt ca cei tineri au iesit si au facut hora in fata guvernului
- unde copilul meu va da apa la 2 catei bieti de pe strada, inevitabil se va atasa de ei si apoi va auzi ca oamenii vor sa-i omoare ca sa ajungem ca-n vest, de parca d-aia face trenu' 10 ore pana la cluj si nu 2 ca TGV-ul
- unde din ce te implici sa ajuti vezi care sunt problemele cu adevarat si ca pentru o punga de orez se gasesc 500 de oameni care sa-ti pupe mana dintr-o populatie de 10 mii (zisele primarului de la mine)
- si unde interesul e ca oamenii aia sa fie saraci in timp ce ei.......dar nici nu mai continui....

Va doresc spor, eu cred ca am sa zic pas. Asta e o tara in care ori te calugaresti sa te si rabzi sa te sfintesti, ori te combini si te imbogatesti. Cale de mijoc aici duce la balamuc...
Bine grait...de gustul amar...ce sa mai zic...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.05.2010, 18:45:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Promisiunea ca ODATA va fi bine

Cei care-si iau inima-n dinti chiar si la virste inaintate pentru emigrare( 45-50 de ani) sunt cei care se duc DIRECT in locul promis de guvernanti in vesnica poveste ca peste 20 de ani va fi bine..

Acesti deschizatori de drumuri care pleaca din mizeria sociala morala si materiala a Romaniei nu mai fac precum poporul izraelit care a bijbiit ca hipnotizatii si ametitii prin desert 40 de ani!!! pentru a ajunge la locul unde "curge lapte si miere"
Ei se duc direct cu ghid "turistic"!..vremea "patriarhilor" care ne duc de nas s-a sfirsit pentru milioanele de romani treji( 5 000 000 lipsesc) care au spalat putina... multi insa INDIRECT prin impozite, fac greseala sa-i mai intretina prin trimiteri de bani pe nemernicii din guvern....dar asa sunt emigrantii la inceput...in timp o sa le treaca si faza asta.

In plus Romania nu mai este Romania romanilor, a ramas asa doar pentru romantici si nostalgici visatori dupa un "colt de rai" unde-l viziteaza prin Fagaras sau Bucegi dupa care trebuie sa te intorci la mizeria urbana si a patronului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43
manasiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 1 29.06.2007 00:07:30