Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.06.2010, 13:04:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Sincer n-am studiat foarte mult site-urile ecologiste, am auzit insa pe unul dintre ele fraza asta :"Dumnezeu nu ne-a pus sa taiem copacii". Noi suntem vinovati, deci daca sta in putiinta noastra noi sa o si dregem! Vorba aia :"Cum iti asterni asa dormi!"
Aveti o atitudine copilareasca ; nu trebuia sa pierdeti atita timp cu mine ...jucindu-va ! Sa deslusim putin cuvintele de la coada la cap :
- de ce va-ti format obiceiul jenant de a adauga la exprimare dvs. cuvintul ,,sincer" ? atunci cind nu il folositi , cind nu precizati ca sunteti sincera , mintiti?
- cred ca D.zeu nu ne-a pus sa taiem copacii, ca de aceea i-a spus/aratat lui Noe sa-si faca arca din polipropilena si nu din copaci . Ce copilarie !
- importanta evangheliei , a ceea ce contine si reprezinta ea pt. om si pt. eternitate nu tine cont de gradul de impadurire a planetei sau de cavernele lasate de om cu mineritul in ea. Evanghelia contine tot, absolut tot ce-i este necesar omului pt. mintuire !
- definirea ca monstru a dvs. va apartine si chiar daca stiti dvs de ce va autointitulati asa eu totusi nu reusesc sa va vad o ,,monstra" (femininul fortat al monstrului !). Cit despre ,,lupta" pe care o duceti ma face sa cred ca nu stiti ce inseamna a lupta ! Asa , de exemplu, atunci cind luati o palma de la cineva credeti ca ati fost batuta ? sau cind inghitii o lingura cu lapte credeti ca ati mincat ? Tot asa este si cu aiureala de aruncat cu piatra pe care insinuati sa mi-o imputati . Reveniti-va cu copilariile . Problemele dvs. chiar si cele cu copii sunt ale dvs. si numai ale dvs. pe mine unu nu ma intereseaza ,iar daca tot sunt ale dvs, atunci ar fi politicos sa fiti discreta si sa nu le speculati astfel ... sunt ale dvs. si nu ale forumului . Mai exista o colega , pe nume Sophia, care in trecutul apropiat obisnuia sa faca aceleasi afirmatii ca si cum vezi doamne de aceea nu creste produsul intern brut al tarii din cauza problemelor dvs, si a asemenea altora . Nu sunteti pe un forum de probleme personale iar daca le aveti atunci uzati de politetea de a vi le pastra in intimitate ! Ma repet, incetati va rog cu copilariile, cu alintul si scenele publice ! Si chiar daca ar fi asa , nadajduiti sa va alinati sau sa va rezolvati problemele personale pe un forum , in mod public , asa ca la emisiunile TV jenante : ,,din dragoste", ,,fata lu' tata" , etc ?

V-am raspuns la ,,solicitare" deoarece m-ati facut sa zimbesc citindu-va si vazind cit de copila sunteti si cit de patrunsa ati ajuns de ecologie . Si nu pt. ca ar fi necesitat cine stie ce acuratete teologica pt. desbaterea subiectului de poluare planetara. Poate ca in curind ne veti propune un dramatic subiect despre criza balenelor albastre pe cale de disparitie sau despre un subiect mult mai uman , acela al lipsei de apa potabila/cap de locitor al Africii . De, nu suntem noi pe un forum crestin ortodox !? Pina aici toate au fost glume dar faptul ca dvs. luati in mare serios subiectul pe care il propuneti unui forum crestin ortodox si insistati si nu va lasati asa cu una cu doua si reveniti cu raspunsuri detaliate ,explicite si transante este de slaba inspiratie, dupa parerea mea, si va tradeaza doza de copilarie !
Oricum , pe mine m-ati relaxat, nu m-ati suparat , chiar m-ati facut sa zimbesc; pt. aceasta v-am dat si acest raspuns !

Last edited by zaharia_2009; 22.06.2010 at 13:13:31.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.06.2010, 13:27:41
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Aveti o atitudine copilareasca ; nu trebuia sa pierdeti atita timp cu mine ...jucindu-va ! Sa deslusim putin cuvintele de la coada la cap :
- de ce va-ti format obiceiul jenant de a adauga la exprimare dvs. cuvintul ,,sincer" ? atunci cind nu il folositi , cind nu precizati ca sunteti sincera , mintiti?
- cred ca D.zeu nu ne-a pus sa taiem copacii, ca de aceea i-a spus/aratat lui Noe sa-si faca arca din polipropilena si nu din copaci . Ce copilarie !
- importanta evangheliei , a ceea ce contine si reprezinta ea pt. om si pt. eternitate nu tine cont de gradul de impadurire a planetei sau de cavernele lasate de om cu mineritul in ea. Evanghelia contine tot, absolut tot ce-i este necesar omului pt. mintuire !
- definirea ca monstru a dvs. va apartine si chiar daca stiti dvs de ce va autointitulati asa eu totusi nu reusesc sa va vad o ,,monstra" (femininul fortat al monstrului !). Cit despre ,,lupta" pe care o duceti ma face sa cred ca nu stiti ce inseamna a lupta ! Asa , de exemplu, atunci cind luati o palma de la cineva credeti ca ati fost batuta ? sau cind inghitii o lingura cu lapte credeti ca ati mincat ? Tot asa este si cu aiureala de aruncat cu piatra pe care insinuati sa mi-o imputati . Reveniti-va cu copilariile . Problemele dvs. chiar si cele cu copii sunt ale dvs. si numai ale dvs. pe mine unu nu ma intereseaza ,iar daca tot sunt ale dvs, atunci ar fi politicos sa fiti discreta si sa nu le speculati astfel ... sunt ale dvs. si nu ale forumului . Mai exista o colega , pe nume Sophia, care in trecutul apropiat obisnuia sa faca aceleasi afirmatii ca si cum vezi doamne de aceea nu creste produsul intern brut al tarii din cauza problemelor dvs, si a asemenea altora . Nu sunteti pe un forum de probleme personale iar daca le aveti atunci uzati de politetea de a vi le pastra in intimitate ! Ma repet, incetati va rog cu copilariile, cu alintul si scenele publice ! Si chiar daca ar fi asa , nadajduiti sa va alinati sau sa va rezolvati problemele personale pe un forum , in mod public , asa ca la emisiunile TV jenante : ,,din dragoste", ,,fata lu' tata" , etc ?

V-am raspuns la ,,solicitare" deoarece m-ati facut sa zimbesc citindu-va si vazind cit de copila sunteti si cit de patrunsa ati ajuns de ecologie . Si nu pt. ca ar fi necesitat cine stie ce acuratete teologica pt. desbaterea subiectului de poluare planetara. Poate ca in curind ne veti propune un dramatic subiect despre criza balenelor albastre pe cale de disparitie sau despre un subiect mult mai uman , acela al lipsei de apa potabila/cap de locitor al Africii . De, nu suntem noi pe un forum crestin ortodox !? Pina aici toate au fost glume dar faptul ca dvs. luati in mare serios subiectul pe care il propuneti unui forum crestin ortodox si insistati si nu va lasati asa cu una cu doua si reveniti cu raspunsuri detaliate ,explicite si transante este de slaba inspiratie, dupa parerea mea, si va tradeaza doza de copilarie !
Oricum , pe mine m-ati relaxat, nu m-ati suparat , chiar m-ati facut sa zimbesc; pt. aceasta v-am dat si acest raspuns !
Va rog sa ma iertati daca v-au deranjat postarile mele. O zi buna!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.

Last edited by ioanaz; 22.06.2010 at 13:31:02.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.06.2010, 15:09:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati daca v-au deranjat postarile mele. O zi buna!
Of, sora, te-ai suparat dar degeaba. Recitind ultimul aliniat al postarii mele ai sa vezi , chiar daca nu folosesc cuvintul ,,sincer", ca nu m-am suparat de loc , ba din contra m-ai relaxat . Si inca si acum imi lasi acelasi parfum de copila glumeata in legatura cu propunerile tale . Eu am vrut sa te sesizez asupra faptului ca pe un asemenea forum nu se posteaza orice.Si-asa exista multa ,,propunere" slaba si amestecata cu alte religii care nu fac obiectul ortodoxiei si pe care multi frati o tolereaza sau chiat o apreciaza si o considera de mare interes ! Desigur, cine nu este multumit nu trebuie sa citeasca dar sa nu crezi ca deschizatorii de threaduri nu au nici o responsabilitate morala , adica ei pot face orice iar tie daca nu-ti convine este treaba ta, poti sa te retragi ca oricum nu conteaza ! Ce ai zice , de exemplu daca as deschide un fir despre ,,lozul in plic" deoarece acesta are legatura cu D.zeu si-anume prin impartirea ,,norocului" si despre ajutorul de la D.zeu . Sau daca as deschide altul despre ,,arcuri si prastii " deoarece stim ca prorocul David a aruncat cu o prastie bolovanul sau in Goliat. Si inca altii asemenea mie , tot la fel. Si ce ai zice in continuare , daca cineva mi-ar atrage vreo atentie eu sa devin malitios si capricios, rasfatat cind defapt eu nu am nici o indreptatire . Parca lucrurile nu stau chiar bine . Au ele niste legaturi cu D.zeu , ca de altfel toata zidirea, dar indepartate rau ca sa le disecam aici pe forum .
Eu asa ma gindesc si asa vad lucrurile . Dumneata , desigur, din contra ! Inteleg ca te-ai scuzat politicos si refuzi sa mai discutam ! Bine, asa sa fie , iti respect alegerea !

Last edited by zaharia_2009; 22.06.2010 at 15:12:07.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.06.2010, 08:23:40
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Of, sora, te-ai suparat dar degeaba. Inteleg ca te-ai scuzat politicos si refuzi sa mai discutam ! Bine, asa sa fie , iti respect alegerea !
N-ati inteles nimik! Nu m-am suparat, din contra, mi-am cerut iertare si o sa-mi cer in continuare pentru faptul ca s-a starnit o diputa intre noi, fratii, pana cand o sa ma iertati . De asemenea nu am zis ca "refuz sa mai discutam". Fiecare este liber sa gandeasca si sa se exprime dupa cum crede de cuviinta, atata timp cat aceasta este in limita regulamentului acestui forum si a bunului simt!
Va doresc din tot sufletul o zi buna!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.

Last edited by ioanaz; 23.06.2010 at 08:58:10.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.06.2010, 09:54:53
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

PSALMUL 8

1. Doamne, Dumnezeul nostru, cat de minunat este numele Tau in tot pamantul! Ca s-a inaltat slava Ta, mai presus de ceruri.
2. Din gura pruncilor si a celor ce sug ai savarsit lauda, pentru vrajmasii Tai, ca sa amutesti pe vrajmas si pe razbunator.
3. Cand privesc cerurile, lucrul mainilor Tale, luna si stelele pe care Tu le-ai intemeiat, imi zic:
4. Ce este omul ca-ti amintesti de el? Sau fiul omului, ca-l cercetezi pe el?
5. Micsoratu-l-ai pe dansul cu putin fata de ingeri, cu marire si cu cinste l-ai incununat pe el.
6. Pusu-l-ai pe dansul peste lucrul mainilor Tale, toate le-ai supus sub picioarele lui.
7. Oile si boii, toate; inca si dobitoacele campului;
8. Pasarile cerului si pestii marii, cele ce strabat cararile marilor.
9. Doamne, Dumnezeul nostru, cat de minunat este numele Tau in tot pamantul!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.06.2010, 16:04:11
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Imobiliare | 23 Iunie 2010 - 10:29 |

Clujenii care vor sa isi monteze panouri solare, pompe de caldura sau alte instalatii de producere a energiei bazate pe materiale ecologice vor beneficia de finantare din partea Ministerului Mediului. Acesta a alocat Clujului suma de 3.565.479 de lei prin Programul “Casa Verde”, judetul nostru aflandu-se pe locul sapte, dupa Bucuresti, Iasi, Constanta, Prahova, Bacau si Dolj.

Conform unui comunicat al Administratiei Fondului pentru Mediu, programul va fi operational incepand cu data de 1 iulie 2010. “Scopul acestui Program este imbunatatirea calitatii aerului, apei si solului prin reducerea gradului de poluare cauzata de arderea lemnului si a combustibililor fosili utilizati pentru producerea energiei termice folosite pentru incalzire si obtinerea de apa calda menajera”, se arata in comunicat. Bugetul alocat Programului pentru anul 2010 este de 110 milioane lei, fiind distribuit la nivelul fiecarui județ, in functie de numarul de locuitori.

Solicitantii care pot aplica la program trebuie sa fie persoane fizice, proprietari sau coproprietari ai imobilului, sa nu aiba obligatii restante la bugetul de stat sau la cel local si sa nu fi incalcat dispozitii legale privind protectia mediului.

Programul, care se adreseaza exclusiv persoanelor fizice, consta in acordarea unor sume fixe, din bugetul Fondului pentru mediu, in functie de tipul instalatiei, astfel: pana la 6.000 de lei pentru instalarea panourilor solare, pana la 8.000 de lei pentru instalarea pompelor de caldura si pana la 6.000 de lei pentru instalatie de producere a energiei termice pe baza de peleti, brichete, tocatura lemnoasa, precum si orice fel de resturi si deseuri vegetale, agricole, forestiere sau silvice.
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.07.2010, 09:52:57
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

De curand, prin intermediul acestui forum, am descoperit un acatist minunat intr-un topic intitulat "Acatiste (rugaciuni)" care poarta numele de "Acatist de multumire-Slava Lui Dumnezeu pentru toate". Multumesc celui care a impartasit cu noi descoperirea acestui acatist, membrului "Iubirea", care aduce o infinita liniste sufleteasca si pe care il gasiti la acest link: http://www.crestinortodox.ro/acatist...ate-67068.html .
Ce legatura are acest acatist cu topicul acesta? Ei bine exprima atat de bine, de curat si de pur ceea ce e lucrarea Lui Dumnezeu pe pamant si pentru care trebuie sa-I aducem Slava neincetat. O sa citez cateva fraze pentru a demonstra legatura si poate pentru a va indemna sa va ganditi de 2 ori inainte de a aduce orice prejudiciu mediului inconjurator:

"Icosul al 2-lea

M-ai adus in viata aceasta ca intr-un rai preasfant. Am vazut cerul ca un potir albastru si adanc, in azurul caruia canta pasarile, am ascultat fosnetul linistitor al padurii si susurul dulce - glasuitor al apelor, m-am infruptat din roadele bine inmiresmate si dulci, ca si din mierea cea parfumata. Ce bine e la Tine pe pamant si cata bucurie sa fii oaspetele Tau!

Slava Tie, pentru praznicul vietii;
Slava Tie, pentru buna mireasma a lacramioarelor si a trandafirilor;
Slava Tie, pentru felurimea cea desfatata a roadelor si a semintelor;
Slava Tie, pentru stralucirea de giuvaer din roua diminetii;
Slava Tie, pentru surasul desteptarii scaldate in lumina;
Slava Tie, pentru frumusetea zidirii mainilor Tale;
Slava Tie, pentru viata veacului acesta, prevestitoare a celei ceresti;
Slava Tie, Dumnezeule, in veci! "

"Icosul al 3-lea

Cat de minunat esti in sarbatoarea primaverii, cand se trezeste la viata toata faptura si noi strigam cu bucurie catre Tine: Tu esti Izvorul vietii, Tu esti Biruitorul mortii!

Mangaiate de lumina lunii si de cantecele privighetorilor stau vaile si codrii in vesminte de nunta. Intreaga lume e mireasa Ta si ca pe Mirele ei vesnic te asteapta. Daca iarba campului astfel o imbraci, pre noi, oare cum ne vei preschimba in veacul Invierii ce va sa fie? Cum vor lumina trupurile noastre, iar sufletele cum vor straluci?

Slava Tie, Celui ce ai scos dintru intunecimile pamantului felurite culori si gusturi si miresme;
Slava Tie, pentru zidirea cea primitoare si bogata in mangaiere;
Slava Tie, ca ne-ai inconjurat cu mii si mii de fapturi;
Slava Tie, pentru adancul intelepciunii Tale, care si-a pus pecetea peste intreaga lume;
Slava Tie, cu evlavie sarutam urmele pasilor Tai nevazuti;
Slava Tie, Celui ce ai aprins inaintea noastra lumina cea stralucitoare a vietii vesnice;
Slava Tie, pentru nadejdea vietii nestricacioase, nepieritoare, desavarsite;
Slava Tie, Dumnezeule, in veci!"

Va invit sa cititi in intregime acest acatist pentru ca e deosebit, iar daca v-am gresit cu ceva va rog sa ma iertati.
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.07.2010, 14:35:43
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit S.o.s.

S.O.S. racirea globala a lu'...sufletu'...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.07.2010, 15:05:28
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Am avut si eu ceva contact cu treaba asta de-i spun unii incalzire globala. Mai bine de 4 ani am stat tot in cercurile care studiau problema, fiind si eu implicat cu diverse sarcini. Parere personala finala: O MARE GOGOASA! Identica cu: suprapopulatia, resursele limitate, etc etc etc. Dupa ce am trecut in alta ramura a industriei, la vro 3 ani am vazut o stire (pe CNN nu pe ProTV) cum ca niste baieti isteti din Anglia au publicat pe internet o intreaga arhiva de e-mailuri colectionate din cercurile care au studiat aceasta problema. Din e-amiluri se doveste clar ca este o inventie. Cercetatorii aveau nevoie de finantare, iar mai apoi si oamenii importanti din lume si-au dat seama ca e bine sa ai cu ce speria populatia sa-i poti tine in frau, sa poti pune taxe.

Nu avem nevoie de o grija in plus care sa ne distraga atentia.

Last edited by FiulRisipitor; 26.07.2010 at 15:07:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sepre incalzirea globala achimovjan Generalitati 1 17.07.2008 17:45:22
Poliția globală a gândirii decretează pasaje ale Iustin32 Generalitati 3 22.05.2008 20:11:27