Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.05.2012, 02:12:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tuturor mult succes in sesiune! Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.05.2012, 02:13:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deasemenea si eu urez la fel. Am avut si azi un examen,sper sa fi facut ceva

Eh,trecem noi cu bine si de asta. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.05.2012, 03:04:20
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Dumnezeu sa lumineze mintea tuturor studentilor ce se pregatesc sa sustina examene! Cand eram in facultate si aveam un examen, apelam la ajutorul Sfintilor, de multe ori reuseam sa ajung si la sfintele moaste si mare ajutor si folos am avut (citeam si inainte) :-)

O sa va spun spre destindere o povestioara pe care mi-a spus-o mama mea inaintea unui examen. O mama merge la preot si lasa un acatist pentru baiatul ei care era in sesiune, cu rugamintea ca preotul sa citeasca acest acatist pe o perioada mai lunga (cam cat tinea sesiunea). Dupa o vreme, vine mama suparata si il intreaba pe parinte daca a citit asa cum l-a rugat, ca nu prea a simtit rodul rugaciunilor. Parintele ii raspunde: Doamna, eu am citit, dar se pare ca baiatul dumneavoastra nu prea.

Spor sa aveti si ajutor de la Maicuta!

Last edited by Ekaterina; 30.05.2012 at 03:06:22.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.05.2012, 08:31:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Dumnezeu sa lumineze mintea tuturor studentilor ce se pregatesc sa sustina examene! Cand eram in facultate si aveam un examen, apelam la ajutorul Sfintilor, de multe ori reuseam sa ajung si la sfintele moaste si mare ajutor si folos am avut (citeam si inainte) :-)

O sa va spun spre destindere o povestioara pe care mi-a spus-o mama mea inaintea unui examen. O mama merge la preot si lasa un acatist pentru baiatul ei care era in sesiune, cu rugamintea ca preotul sa citeasca acest acatist pe o perioada mai lunga (cam cat tinea sesiunea). Dupa o vreme, vine mama suparata si il intreaba pe parinte daca a citit asa cum l-a rugat, ca nu prea a simtit rodul rugaciunilor. Parintele ii raspunde: Doamna, eu am citit, dar se pare ca baiatul dumneavoastra nu prea.

Spor sa aveti si ajutor de la Maicuta!

Foarte distractiv,dar si adevarat:)

Domnul sa le asculte rugaciunile tutoror studentilor,si sa le aduca o vacanta placuta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.01.2013, 18:49:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru studenții de pe forum

Vă doresc din toată inima mult succes la examenele din sesiunea aceasta! Eu deja am dat primul examen din presesiune și a fost foarte bine, dar distracția adevărată începe de săptămâna viitoare, cu câte 2-3 examene pe săptămână și toate la materii importante. :)
Dumnezeu să fie cu noi toți și să ne lumineze mintea! Să dea Domnul ca aceste examene să fie pentru noi prilejuri de a progresa intelectual și spiritual, de a ne bucura de rezultatele studiului de până acum și, nu în ultimul rând, să ne dăruiască Dumnezeu puterea de a fi sinceri și corecți la toate examenele, pentru ca bucuria de la sfârșit să fie în primul rând duhovnicească!

Cu Dumnezeu înainte!

"Deschide cartea ca să înțelegi cum au gândit alții; închide cartea ca să gândești tu însuți!"

Doamne ajută!

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.01.2013, 18:55:52
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Ca să ne mai relaxăm

Aș vrea să vă spun un banc foarte simpatic, pe care l-am scris și la topic-ul "Să ne amuzăm o leacă", dar mă distrează atât de tare, încât aș vrea să-l redau și aici.
La un examen, studenții erau foarte emoționați fiindcă profesorul era... exagerat de exigent și autoritar.
Profesorul îl întreabă pe unul dintre studenți: "vă rog să-mi spuneți, care este diferența?"...
Studentul, uimit, întreabă: "diferența între ce și ce, domnule profesor?".
Profesorul răspunde cu o voce gravă: "îmi pare rău, nu vă pot da indicii".

Spor!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.01.2013, 20:10:57
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Vă doresc din toată inima mult succes la examenele din sesiunea aceasta! Eu deja am dat primul examen din presesiune și a fost foarte bine, dar distracția adevărată începe de săptămâna viitoare, cu câte 2-3 examene pe săptămână și toate la materii importante. :)
Dumnezeu să fie cu noi toți și să ne lumineze mintea! Să dea Domnul ca aceste examene să fie pentru noi prilejuri de a progresa intelectual și spiritual, de a ne bucura de rezultatele studiului de până acum și, nu în ultimul rând, să ne dăruiască Dumnezeu puterea de a fi sinceri și corecți la toate examenele, pentru ca bucuria de la sfârșit să fie în primul rând duhovnicească!

Cu Dumnezeu înainte!

"Deschide cartea ca să înțelegi cum au gândit alții; închide cartea ca să gândești tu însuți!"

Doamne ajută!

Hristos în mijlocul nostru!
Este si va fi!

Laura, la ce facultate esti studenta? Sunt extrem de bucuros sa vad tineri ca tine, cu o atitudine duhovniceasca foarte sanatoasa. Sa nu o iei ca lauda, :), dar cand citesc mesajele tale, si ale altora ca tine, ma ajuta f mult duhovniceste.
Sora mea sta in Bucuresti, si acum cativa ani, era intr-o duminica la biserica cu colega de camera si un amic. Dupa ce s-a terminat Sfanta Liturghie, si au iesit afara ca sa mearga spre casa, o batrana, pe care n-o cunosteau, si batrana nu-i cunostea pe ei, i-a luat de mana si a inceput sa zambeasca si sa le spuna ce mult se bucura ca-i vede ca sunt tineri si vin la biserica. Acum am inteles bucuria ei!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.01.2013, 20:34:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Este si va fi!

Laura, la ce facultate esti studenta? Sunt extrem de bucuros sa vad tineri ca tine, cu o atitudine duhovniceasca foarte sanatoasa. Sa nu o iei ca lauda, :), dar cand citesc mesajele tale, si ale altora ca tine, ma ajuta f mult duhovniceste.
Sora mea sta in Bucuresti, si acum cativa ani, era intr-o duminica la biserica cu colega de camera si un amic. Dupa ce s-a terminat Sfanta Liturghie, si au iesit afara ca sa mearga spre casa, o batrana, pe care n-o cunosteau, si batrana nu-i cunostea pe ei, i-a luat de mana si a inceput sa zambeasca si sa le spuna ce mult se bucura ca-i vede ca sunt tineri si vin la biserica. Acum am inteles bucuria ei!
Sunt la Teologie, din mila lui Hristos.
Mulțumesc din suflet pentru aprecieri!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examene - sesiune .... geo.nektarios Generalitati 15 12.01.2010 11:13:18
Stresul din sesiune Dia20_diana Generalitati 47 23.03.2008 00:01:58