Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #35  
Vechi 14.12.2013, 21:01:00
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Ma intreb..mamelor, ne mai dorim oare sa urmam aceste exemple?!?

Părea că îmi picură gingășie înăuntrul meu, prin ochii ei


Preoteasa Olga Michael: tămăduitoare, moașă și sfântă

“În timp ce toți sfinții Americii de Nord care au fost până acum canonizați sunt bărbați, o femeie ortodoxă originară din America de Nord a devenit tot mai cunoscută în ultimii ani, cu precădere printre femeile ortodoxe.

Preoteasa Olga Michael a fost soția protoiereului Nikolai O. Michael din satul Kwethluk, de lângă râul Kuskokwim, din Alaska. Așa cum scrie în cartea Părintelui Michael Oleksa, Alaska ortodoxă, ea nu a fost „o prezență impresionantă din punct de vedere fizic, nici una impunătoare”. A crescut opt copii până la maturitate, la câțiva dintre ei dându-le naștere fără ajutorul unei moașe. În timp ce soțul ei era ocupat cu activități în cadrul altor parohii, ea avea grijă de familie și făcea multe lucruri pentru alții. Unul din aceste lucruri amintește de istoria Tavitei (Faptele Apostolilor), căci “pe lângă faptul că în primii ani țesea veșminte pentru Părintele Nikolai, cojoace minunate, cizme și mănuși pentru copii, ea țesea și împletea ciorapi sau haine groase pentru alții. Aproape că nu exista prieten sau vecin care să nu aibă ceva făcut de preoteasa Olga special pentru el”

În interiorul dealului era cald și foarte liniștit. Lumina foarte blândă provenea dintr-un vas scund și din deschizătura din vârful dealului. Totul în jurul meu era foarte gingaș, mai ales Maica Olga. Căsuța din interiorul dealului mirosea a cimbru sălbatic și a pin alb amestecat cu soarele, trandafirii și viorelele. Maica Olga m-a ajutat să mă ridic pe un fel de pat, asemănător cu o cutie de lemn plină cu mușchi și ierburi. Era moale și mirosea a pământ și mare. Eram epuizată și m-am întins. Sfânta Olga s-a întors la lampă și a încălzit ceva pe care mi l-a frecat ușor de pântece. Arătam ca o gravidă în cinci luni (pe atunci nu eram însărcinată). Am început travaliul. Eram puțin speriată. Maica Olga s-a suit alături de mine și, apucându-mă delicat de braț, se prefăcea că participă cu mine la travaliu, arătându-mi ce să fac și cum să respir. Tot nu zisese încă nimic. M-a ajutat să împing ceva în afară, apoi a așezat acel lucru pe mușchi uscat pe pat. Eram foarte obosită și când s-a sfârșit plângeam puțin, de ușurare.

Până în acest moment nu vorbise, dar ochii ei exprimau multă gingășie și înțelegere. Ne-am ridicat amândouă și am băut niște ceai. Pe când beam, Sfânta Cuvioasă Olga se contopea tot mai mult cu lumina din cameră, devenind una cu aceasta. Fața ei părea să aibă un mare nimb de lumină, ori soarele lumina de sub pielea ei. Cred că totul iradia lumină în ea. Eram atât de cufundată în mirare, încât nu am dat multă importanță la toate celelalte. Era genul de privire iubitoare de mamă, care urează bun venit pruncului. Părea că îmi picură gingășie înăuntrul meu, prin ochii ei. Acest lucru nu era înfricoșător, deși la vremea aceea nu știam multe lucruri despre oamenii care strălucesc la propriu din dragoste pentru Dumnezeu (am înțeles mai multe după ce am citit despre Sfântul Serafim). Acum știu că anumite răni adânci mi se vindecau atunci. Mi-a redat viața care îmi fusese răpită, o viață care acum este definită prin frumusețea și dragostea lui Dumnezeu față de mine, reabilitarea zidirii mâinilor Sale.
După un timp am simțit că mă umplu de o stare de bine și de o pace, care mi-a cuprins sufletul, ca și cum sufletul meu ar fi plâns asemenea unui prunc părăsit care în sfârșit aflase mângâiere. Chiar și acum când scriu… minunea acelei stări de pace și acea râvnă pentru viață pe care starea de bine mi-a adus-o mă face să plâng cu bucurie și evlavie.

După ce a supraviețuit în mod miraculos atunci când s-a îmbolnăvit de cancer și părea că nu se mai poate face nimic, în cele din urmă a murit în urma revenirii ulterioare a bolii, pregătindu-se cu mult curaj și cu credință pentru moartea care a avut loc în 8 noiembrie 1979.
Părea că zăpada obișnuită și gheața râului din acea perioadă a anului vor împiedica multă lume să vină la înmormântare. Dar vremea, potrivnică sezonului, s-a schimbat și un vânt din sud a ajutat ca gheața și zăpada să se topească, permițând astfel enoriașilor din satele învecinate să călătorească până la Kwethluk. „Sute de prieteni… au umplut biserica – sfințită de curând, în acea minunată zi (parcă de primăvară) a înmormântării. La ieșirea din biserică, procesiunea a fost însoțită de un stol de păsări, deși, la acel timp al anului, toate păsările plecaseră de mult în sud. Păsările au zburat în cerc deasupra sicriului până când acesta a fost adus la mormânt. Pământul, înghețat de regulă, a fost foarte ușor de săpat, datorită topirii neobișnuite a gerului. În acea noapte, după masa de pomenire, vântul a început să bată din nou, solul a înghețat iarăși, gheața a acoperit râul, iarna s-a întors. Era ca și cum pământul însuși s-ar fi deschis pentru a primi această femeie. Cosmosul încă participă la slăvirea lui Dumnezeu de către poporul dreptcredincios.”

Totuși, nu doar povestea ei a fost atât de specială și a schimbat viața altora, ci și întâlnirile cu prezența ei, care au avut loc în chip minunat. O femeie originară din Kwethluk, care trăiește acum în Arizona, a avut un vis în care preoteasa Olga a apărut și a asigurat-o că mama ei este bine, deoarece ar fi urmat să o însoțească pe preoteasa Olga într-un loc luminos și plin de bucurie. Femeia aceasta nu știa pe atunci că mama ei era bolnavă, că a fost dusă de urgență până la Anchorage și că va muri curând. Dar a doua zi a primit vești despre situația urgentă a mamei sale și a dat o fugă de la Arizona la Alaska, aducând mamei mângâiere prin cuvintele spuse de preoteasa Olga cu privire la soarta ei întru veșnicie. Femeia murit în pace avându-și fiica alături, fără să treacă prin șocul sau mâhnirea care ar fi cuprins-o cu siguranță dacă nu ar fi primit înștiințare în vis.

Altă femeie, după ce a văzut o fotografie a preotesei Olga a simțit “o prezență foarte palpabilă, plină de compasiune, dragoste și delicatețe”.

Cea mai detaliată experiență vine din partea unei femei ortodoxe care, ca și în exemplul anterior, a suferit ani de zile de pe urma consecințelor unor severe abuzuri sexuale în copilărie. Aceasta este mărturia ei despre întâlnirea cu preoteasa Olga:
„Într-o zi eram cufundată în rugăciune și trează. Mi-am amintit un eveniment foarte înfricoșător. Rugăciunea mea a început cu rugămintea către Maica Domnului de mă ajuta și milui. Treptat, am simțit că stau în pădure simțind încă puțină frică. Curând am simțit o undă delicată care străbătea pădurea, apoi o mireasmă proaspătă de grădină. Am văzut-o pe Maica Domnului așa cum era îmbrăcată în icoană, dar mult mai palpabilă și luminoasă, pășind spre mine. Cu cât se apropia de mine, am văzut că cineva mergea în urma ei. S-a dat la o parte și a indicat înspre o femeie scundă, cu o înfățișare care emana înțelepciune. Am întrebat-o pe femeie: „Cine ești?” Și Maica Domnului a răspuns: „Sfânta Olga”.
Sfânta Olga mi-a făcut semn să o urmez. Am parcurs un drum lung până când s-au sfârșit copacii. Am ajuns la un delușor care avea brăzdată o ușă într-o parte. Mi-a făcut semn să stau jos, iar ea a intrat înăuntru. După puțină vreme a ieșit niște fum din vârful dealului. Sfânta Olga a ieșit cu niște ceai din ierburi. Amândouă am băut în liniște ceaiul și am simțit căldura soarelui pe fețele noastre. Am început să simt o durere în pântece și ea m-a dus să mă întind puțin, înăuntru. Ușa era atât de joasă, încât a trebuit să mă aplec mult, ca pentru rugăciune.

Dacă va binevoi Dumnezeu, fie ca să putem striga într-o zi: „Binecuvântată Maică Olga, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!”

MATUSHKA OLGA MICHAEL, A Helper in Restoring the Work of God’s Hands”

Traducere de preoteasa Alexandra
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 13:55:18
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 16:18:33
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 17:07:41