Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.11.2016, 04:16:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să pleznesc, nu mă supăr, dar să fiu cu Hristos.
Esop, unul dintre primii ecumenisti, a scris o fabula care in talmacirea unui frantuz suna asa (pun varianta galica in ideea ca se mai delecteaza si dr. Dragomir):

La Grenouille qui veut se faire aussi grosse que le Boeuf

Une grenouille vit un boeuf
Qui lui sembla de belle taille.
Elle, qui n'était pas grosse en tout comme un oeuf,
Envieuse, s'étend, et s'enfle, et se travaille,
Pour égaler l'animal en grosseur.
Disant : " Regardez bien ma soeur;
Est-ce assez ? dites-moi; n'y suis-je point encore ?
Nenni. - M'y voici donc ? - Point du tout.
M'y voilà ?
Vous n'en approchez point "
La chétive pécore.
S'enfla si bien qu'elle creva.

Le monde est plein de gens qui ne sont pas plus sages:
Tout bourgeois veut bâtir comme les grands seigneurs,
Tout petit prince a des ambassadeurs,
Tout marquis veut avoir des pages.

.................................................. .....

Una dintre traducerile in romana suna asa:

Broasca si boul

Vazand pe pajiste un bou
Voinic, o broasca oarecare,
Cam de marimea unui ou,
Se straduia s-ajunga cat si el de mare.
"Suratelor, le spuse, luandu-si-l model,
Mai am destul pana s-ajung cat el?"
"Mai ai destul!", "Si-acum?, "Tot ai!",
"Nu sunt departe?"
"Esti, draga surioara, tot cam mica".
S-a mai umflat odata, pe viata si pe moarte,
Si a plesnit ca o basica.

Vai, cati mai breji, nu-si ies si ei din minti!
Burghezii vor sa iasa-n lume precum printi,
Si orice printisor isi ia ambasador,
Iar toti marchizii paji isi vor.

P.S. Intamplator sau nu, in traducerea romaneasca apare explicit cuvantul ... basica. De puroi nu zice nimic; se subintelege...
Atrage atentia si faptul ca broscuta tot cere sfat, intreaba pe surate. Dar, din pacate, nu din nevoia de luciditate ci din cealalta nevoie, de a i se confirma "adevarul" aspiratiei ei inalte si maretia realizarii. E ca un actor care, pe scena, cere aplauze...
E indreptatit, astfel, sa solicitam si o alta fabula, una imbunatatita, pentru a ne apropia, fie si intuitiv, de complexitatea situatiei.

Last edited by ioan67; 04.11.2016 at 09:14:16.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.11.2016, 04:39:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Cateva repere posibile pentru universul tematic al noii fabule:

https://copiipovesti.blogspot.ro/201...bula-esop.html
http://www.aboutromania.com/donici7.html
http://www.povesti-pentru-copii.com/...incinosul.html
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.11.2016, 08:35:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Un membru al Bisericii intemeiate de Hristos, de confesiune penticostala, da clasa multora.
Respect!
Iarăși începi cu prostiile tale. Chiar nu ai de gând să te potolești?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.11.2016, 11:20:55
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fraților, în numele inocenței de copil, vă scriu și vă vorbesc.
Răspundeți-vă vouă și spune-ți-ne și nouă:

1. Credeți că și alte culte care se numesc creștini au Har și Sfinte Taine ?
2. Credeți că un eretic se mântuiește?
3. Ne smerim noi înșine și unii pe alții, fiindcă asta printre multe, înseamnă să lucrăm la mântuirea noastră și a tuturora în jurul nostru.
Dar ce facem noi, din Biserică, cu cel care nu vrea să se smerească?
4. Ce face Biserica, cu episcopul Romei? Cu orice om care nu vrea să smerească și să vină în Biserică... Cum va mai fi acela păstorit?
5. Sau cum mai poate el să păstorească, ca un membru al Bisericii, când nu se smerește și învață stricăciuni ?
6. Smerenia oare nu se arată și în dogmele care le crede și le învață Biserica ?
7. Cei ce se consideră infailibili... Fără de greșeală. E mântuitoare învățătura care vine de la episcopul Romei?"

Vă rog mult, vă întreb acestea pe toți de pe forum și pe toți creștinii de pe pământ, din Biserică, vă întreb și vă rog da-ți un răspuns sincer, din inima voastră, la cele 7 întrebări.
1. Da, fara indoiala.
2. Da. Prin pocainta, cu ajutorul lui Hristos, e posibila mantuirea oricarui pacatos
3. Ne rugam pentru el, si-l sfatuim spre bine
4. Biserica il respecta pe episcopul Romei
5. Fratele Francisc pastoreste exceptional, dar asta nu-i treaba noastra
6. Ba da
7. Da.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.11.2016, 11:37:53
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Au și cei din penticostalism, har, nu ?
Și sfinte taine au, și ce mai vor ei să aibe, nu ?
Au. Mai ales fata de tine si de nazdravaniile teologice pe care le debitezi candid, au un har nemasurat.
Insa fata de erorile gramaticale de neacceptat la un absolvent de seminar, n-au pic de har.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Iarăși începi cu prostiile tale. Chiar nu ai de gând să te potolești?
Faptul ca un penticostal da clasa multora e o prostie, intr-adevar.
Afirmatiile celelalte, nu.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.11.2016, 13:33:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioane, lasă-te de obiceiul tău de a jigni. Acum te-ai domnit, când ai văzut că ai primit câteva banări, acum jignești cu subînțeles, indirect. Nu vreau să îțio fac raport, ca nu cumva să fi banat, că nu vreau să-ți fac rău, nici fizic, nici sufletesc. Dacă ai ceva de spus, spui deschis, limpede, sincer, îmi spui nu te mai da rotund, nu mai învăța pe alții, mai ales pe cei mai în vârstă ca tine, că nu ai mereu dreptate. Știi cine are dreptate, cel puțin în Biserică? Cel ce cunoaște cel mai mult, Noul Testament, Patristică, Sfintele Canoane, Dogmatică, Istorie. Și trăiește, aplică, în asceză, smerenie, rugăciune, dragoste, discernământ, acestea ale Bisericii, nu răstălmăcite înafara Bisericii. Deci ăla are dreptate, și ține Biserica sănătoasă și întărește sau îndreaptă hotărârile episcopilor în Sinoade. Iar aceste puteri, sunt în Duhul Sfânt, nu ține cont de vârstă. Că poți să fi de 80 de ani și să fi eretic, ateu sau păgân. Atunci ce folos? Că atunci n-ai de zis nimic în Biserică, că niciodată n-o să ai dreptate. Deci fiindcă ești psiholog, sau fost psiholog cel puțin, eu am pretenții de la frăția ta. Poți mai mult. Hai, îți suntem alături toți, să ajungi ca Hristos să locuiască în tine. Nu trebuie decât să te smerești și să cunoști și să împlinești poruncile Domnului. Atât. Bucură-te.

Adriane, nu-i frumos nici să minți, nici să-ți răspunzi ție însuți și să te acuzi aiurea, nici să ai două conturi pe două computere, nici să te ascunzi, nici să-ți fie frică, nici să vrei dualism și alte prostioare. Biruiește pe volkarion, barsaumas, și alte prostii și ispitiri. Hai, fi bărbat, lasă-te de cele care nu plac Domnului. Fi puternic, bărbat în Hristos. Ai un potențial minunat. Smerește-te în Biserică și înmulțește virtuțiile și dăruiește tot ce ai primit, tuturor. Și cine se va smeri, va birui ereziile și va rămâne în Biserică, cine nu, va cădea, că s-a uscat de har și taine și nu mai aduce rod. Fi în Biserică, frățior. Te îmbrățișez în Domnul.

"Penticostal_tradițional", eu la mine nu vorbește bine românește... :) ce să faci? Dacă tu vrei ortodox, roagă pentru mine :)
Da, neo-protestanții spun că orice cult/sectă au har și taine și ce mai vor ei să aibe. Nu înseamnă că și Noul Testament și Sfinții Părinți spun la fel. Biserica spune că ereziile n-au har, nici taine. Dar mai ales nu am întrebat pe frățiorii din erezii, ci pe creștini, deci pe ortodocși.

Doamne ajută-vă. Doamne ajută-ne.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.11.2016, 13:40:41
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Iogre, bati cimpii, nu sint userul simpllu. Intreaba-l pe admin daca am clone pe acest forum, sau nu. Si eu sint intrigat de identitatea dinsului/dinsei; pare a fi un user mai vechi.
Daca eu ma mintui sau nu, e irelevant pentru tine, si reciproc, just?
Sa scriem la obiect, ok?
Bun, multam.
Cum se zice in Banat: ciao!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.11.2016, 13:42:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Adriane, nu-i frumos nici să minți, nici să-ți răspunzi ție însuți și să te acuzi aiurea, nici să ai două conturi pe două computere, nici să te ascunzi, nici să-ți fie frică, nici să vrei dualism și alte prostioare.
Greșești. simpllu nu este Adrian.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.11.2016, 13:52:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Iogre, bati cimpii. Daca eu ma mintui sau nu, e irelevant pentru tine, si reciproc, just? Sa scriem la obiect, ok? Bun, multam. Cum se zice in Banat: ciao!
Doamne ferește, n-am bătut niciun câmp :) i-am lăsat acolo-n pace :) Mai glumim, eu așa te simt, așa înțeleg. Să mă ierți, dacă greșesc. Te-am sfătuit doar ce să nu mai faci, că nu-i bine. Dacă vrei asculți, dacă nu, nu. Nu-i obligatoriu nimic.

Dar asta cum că nu-mi pasă dacă te mântui sau nu, aici nu-i așa. Nu suntem creștini, dacă nu ne pasă de mântuirea celorlalți și dacă nu mărturisim pe Domnul înaintea oamenilor. Dacă ne ocupăm doar de mântuirea noastră, suntem egoiști. Vrem doar pentru noi, tot binele? Nu. Fiindcă orice primim de la Domnul, este pentru un singur scop: să dăruim totul, tot ce am primit, oricui vrea să primească. "În dar a-ți luat, în dar să dați" și mai ales:

"Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri." - Marcu 8, 38.

Pfuuu, miracol de cuvinte, nu? :) Le iubesc atât de mult, of, că sunt viața mea !

În zona Banatului spunem: ciau-ciau. Dar în zona creștină, fiindcă sunt creștin înainte de-a fi bănățean, înainte de-a fi român sau european, sau orice alte prostii, deci înainte de toate, spunem Doamne-ajută. Și eu numai așa spun, fiindcă înainte de-a fi un salut, e o rugăciune. Începem și terminăm dialogul cu o rugăciune :) ce minunat, nu?

Slavă Ție Doamne, slavă Ție.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.11.2016, 14:13:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Penticostal_tradițional", eu la mine nu vorbește bine românește... :) ce să faci?
Daca iti dai seama si depui stradanii spre indreptare, ai parte de respectul meu, fratior drag.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar mai ales nu am întrebat pe frățiorii din erezii, ci pe creștini
Apoi, dara, daca toti mai marii tai, adunati in Mare si Sfant Sobor Panortodox, declara sus si tare ca eu sunt crestin, pre ei nu ma incumet a-i contrazice . Iar fratia voastra asa a cuvantat spre auditoriul sau, aka intreaga noastra planeta: "vă rog mult, vă întreb acestea pe toți de pe forum și pe toți creștinii de pe pământ"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare