Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2010, 22:50:41
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Mai luptam pentru mantuire?

Citeam aseara pe blogul lui Sacssiv(ar fi cam cel mai documentat blog ortodox) ,articolul de mai jos si constatam ca are dreptate in ce spune,astfel,daca acum un an strangeam semnaturi ''anti-cip'' si altele,acum... nimic.Intrebarea e: acceptam pactul cu diavolul si devenim slugi supuse lui ,renuntam la lupta si o lasam pe seama altora, acceptam derularea Apocalipsei ca inevitabila?Nu-i rau sa avem credinta ca Hristos ne va isbavi,dar noi doar sa asteptam?M-am uimit si m-am bucurat cand am citit despre V.Gafencu,I.Ianolide,Par. N.Grebenea,Par.D.Bordeianu s.m.a.care au pastrat demnitatea si credinta poporului roman precum si de Par.Arsenie,Par.Iustin, Par.Adrian.F s.a. care inca traiesc o viata de marturisitori inchinata lui Hristos,avem deci pilde vii pe apostolii lui Hristos printre noi asa ca n-avem scuze pentru atitudinea noastra caldicica.Daca alegem asteptarea pasiva se pare ca ne mai ramane doar o sansa:sa ne invredniceasca Dumnezeu sa devenim si noi marturisitori ai Adevarului.Articolul de aseara (partial), si un video cu sfatul unor mari duhovnici ai nostri:
[COLOR=blue]INTREBARE catre cei UN MILION care au cerut referendum in chestiunea actelor cu CIP. Ce s-ar intampla daca toti am refuza noile BULETINE CU CIP?[/COLOR]Posted in [COLOR=blue]BULETIN CU CIP[/COLOR], [COLOR=blue]CARTE ELECTRONICA DE IDENTITATE[/COLOR], [COLOR=blue]CIPURI[/COLOR] by saccsiv on august 30, 2010. Dupa cum stiti, o parte dintre crestinii cunoscuti dintre cei cu bloguri, reviste, carti, conferite, au lasat-o mai moale sau ii ataca furibund pe cei ce inca indeamna sa refuzam CARTILE ELECTRONICE DE IDENTITATE cu CIP:[COLOR=red]Multi am fost la chemarea parintelui Iustin Parvu. Putini am mai ramas …[/COLOR] Oare cei un milion s-au sucit si ei? Consider ca nu toti, ci eventual doar o mica parte. Mai mult, sigur nu toti cei anti cip au semnat acel referendum, ca atare, per total, tot au mai ramas cateva sute de mii cu aceeasi parere de anul trecut.Asadar, ce s-ar intampla daca sute de mii ar refuza noile buletine? Desigur, SISTEMUL ar fi surprins, iar mass media, cu toate ca nu-i convine, va trebui sa vorbesca despre acest fenomen. Probabil o va face la modul negativ, dar de vorbit cat de cat, vor vorbi. Precum s-a intamplat cu vaccinurile. Si astfel, din ce in ce mai multa lume va afla ca ceva se petrece. Multi vor rade ragaind a bere. Altora insa, li se vor aprinde oarece beculete. Precum s-a intamplat cu vaccinurile Pentru aceasta insa, trebuie inceput de undeva. Oamenii trebuie sa afle. Si de unde din alta parte, decat din bloguri si conferinte? Precum s-a intamplat cu vaccinurile … Iar argumentul nostru trebuie sa fie spusele MARILOR DUHOVNICI:[COLOR=red]VIDEO – Mari duhovnici despre actele cu cip: “NU LE LUATI!”. Daca de STALPII ORTODOXIEI nu ascultam, de cine atunci sa ascultam?[/COLOR]
-La: http://saccsiv.wordpress.com/ puteti vedea si articolul de astazi si de fiecare zi .
-La: http://saccsiv.wordpress.com/about/ sunt multe informatii interesante si utile in cele doua cuprinsuri :cuprins A-N si cuprins O-W

Last edited by cosmin_lovin; 31.08.2010 at 23:17:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2010, 02:14:06
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Tipic, tipic, dar la inima nimic!"
Mi se pare ca se duce o propaganda de tot... rahatul. Nu cred ca fac valva cei ce merg regulat la Sf. Liturghie, ci tot cei stapaniti de gustul galcevii. Nu va mai cramponati de "drobul de sare" si mai ales nu mai dati atata importanta unui lucru total abstract: buletinul de identitate. Pana si Maria si Iosif au trebuit sa mearga sa se inscrie, pentru ca asta face parte din legea si evidenta Omului. Iar daca ESTI OM, trebuie sa traiesti ca oamenii. De ce se face asemanare cu vaccinurile. Ne baga cineva cipul in vena? Nu. E doar un obiect de identitate. Daca vrei sa "nu existi", nu te poti alatura nici macar unei manastiri, fiindca si acolo exista o evidenta stricta.
Unui crestin adevarat nu are de ce sa-i fie teama, nici chiar daca ar fi sa-si priveasca moartea-n fata. Daca exista o framantare, aceea trebuie sa vina de la fiecare pentru propria mantuire, nu cum sa se fofileze de la buletinul cu cip.
Ce inseamna un cip? Citi dintre voi nu are un cont in banca si un card bancar? Cati dintre voi nu are un abonament la un telefon mobil, care si ala contine un cip? Cati dintre cei ce folosesc o masina, nu au un GPS? Parca am intrat acum in padure cu toporul si ne facem cruce cand descoperim ca altii taie copacii cu drujba!
Oameni buni, cautati in interiorul vostru samburele discordiei care-i cel mai periculos dintre cip-uri, nu aplecati urechea la tot felul de zvonuri menite sa faca orice din mintile voastre, numai sa le tina ocupate in afara rugaciunii, a caintei si smereniei!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2010, 07:10:34
catalinra catalinra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 8
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=LqwDqN7LNsc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2010, 07:57:23
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit apocalipsa 13,14

14.Si amagea *pe locuitorii pamantului prin**semnele,pe cari i se daduse sa le faca in fiata fiarei.Ea a zis locuitorilor pamantului sa faca o icoana a fiarei,care avea rana de sabie si+ traia.15.I s'a dat putere sa dea suflare icoanei fiarei,ca icoana fiarei sa vorbeasca si* sa faca sa fie omorati toti cei ce nu se vor inchina icoanei fiarei.16.Si a facut ca toti:mici si mari,bogati si saraci,slobozi si robi,sa* primeasca un semn pe mana dreapta sau pe frunte,17.si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde,fara sa aiba semnul acesta,adica numele*fiarei,sau**numarul numelui ei.18.Aici*e intelepciunea.Cine are pricepere,sa socoteasca numarul**fiarei.Caci+ este un numar de om.Si numarul ei este:sase sute sase zeci si sase.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2010, 08:40:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
"Tipic, tipic, dar la inima nimic!"
Mi se pare ca se duce o propaganda de tot... rahatul. Nu cred ca fac valva cei ce merg regulat la Sf. Liturghie, ci tot cei stapaniti de gustul galcevii. Nu va mai cramponati de "drobul de sare" si mai ales nu mai dati atata importanta unui lucru total abstract: buletinul de identitate. Pana si Maria si Iosif au trebuit sa mearga sa se inscrie, pentru ca asta face parte din legea si evidenta Omului. Iar daca ESTI OM, trebuie sa traiesti ca oamenii. De ce se face asemanare cu vaccinurile. Ne baga cineva cipul in vena? Nu. E doar un obiect de identitate. Daca vrei sa "nu existi", nu te poti alatura nici macar unei manastiri, fiindca si acolo exista o evidenta stricta.
Unui crestin adevarat nu are de ce sa-i fie teama, nici chiar daca ar fi sa-si priveasca moartea-n fata. Daca exista o framantare, aceea trebuie sa vina de la fiecare pentru propria mantuire, nu cum sa se fofileze de la buletinul cu cip.
Ce inseamna un cip? Citi dintre voi nu are un cont in banca si un card bancar? Cati dintre voi nu are un abonament la un telefon mobil, care si ala contine un cip? Cati dintre cei ce folosesc o masina, nu au un GPS? Parca am intrat acum in padure cu toporul si ne facem cruce cand descoperim ca altii taie copacii cu drujba!
Oameni buni, cautati in interiorul vostru samburele discordiei care-i cel mai periculos dintre cip-uri, nu aplecati urechea la tot felul de zvonuri menite sa faca orice din mintile voastre, numai sa le tina ocupate in afara rugaciunii, a caintei si smereniei!
Interesant punct de vedere...
Ce ar spune parintele Ciprian?
Am inteles ca ai fost la dumnealui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2010, 14:27:19
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Interesant punct de vedere...
Ce ar spune parintele Ciprian?
Am inteles ca ai fost la dumnealui.
CIP-urile sunt departe de a-mi ocupa mintea, iar in manastiri cu atat mai putin se discuta acest subiect. La cati trec zilnic prin fata Parintelui Ciprian, ar fi culmea sa discute problema cip-urilor. Cine merge la duhovnic, o face in ideea de a se curata de trecut, nu din teama fata de viitorul acestei lumi.
In mintea multora dintre oameni se pare ca s-a cuibarit o teama lipsita de temei (pentru un credincios), iar asta mai ales fiindca el nu este informat. Iar informatia nu i se da in mod intentionat, tocmai fiindca e mai usor sa manipulezi o multime de ignoranti, decat o mana de persoane bine-informate.
CIP-ul in sine, nu are nici o putere. La fel cum e un calculator fata de mintea unui om. Calculatorul este de mii de ori mai destept decat omul, dar nu are discernamant propriu, nu are instinct, nu are nimic ce tine de viata si creatie divina. Ca atare cip-ul nu ne poate afecta decat in masura in care noi apelam la "binefacerile" lui. Altfel este un simplu obiect de decor. CIP-ul devine (si a devenit deja pentru multi) periculos in momentul in care ti se pare ca iti ofera confort si bogatie. Cunosc foarte multe cazuri in care oamenii s-au lasat momiti de oferte bancare, au facut imprumuturi uriase imaginandu-si afaceri profitabile si durabile. Au garantat cu casele lor, cu casele parintilor, ale rudelor, ale prietenilor. Iar acum a venit declinul si sunt ingroziti. Sunt scosi in strada fara mila, iar afacerea "infloritoare" s-a dovedit a fi o himera. Cine sa fie de vina, oare?
Imi amintesc de unul dintre acesti "multi", in urma cu mai bine de 10 ani. Era arogant si plin de sine. Avea si o functie destul de sus intr-un partid. "Dom'ne, cand n-ai bani, mirosi a prost, dom'ne. Dar stii cum? De la distanta mirosi a prost!!!" In ziua aceea am fost intors pe dos total, desi omul nu s-a referit la mine, ci el vorbea conform propriei filozofii. Dar m-a durut fiindca nu intelegeam cine face distinctia intelepciunii in raport cu portofelul. Acum iti vine sa-i plangi de mila. Nu mai are nimic. Ii vad de o vreme pe amandoi prin biserici marginase, pe la vecernii (ca la Sf. Liturghie vine multa lume si ei prefera sa pastreze imaginea de "instariti"). De cateva zile banca le-a scos si casa la vanzare...
De aici vine pericolul CIP-urilor. Dar atat timp cat nu vreau sa intru in jocul pervers al compromisului si ma rog Bunului Dumnezeu sa-mi dea puterea si rabdarea sa trec cu bine peste toate, nu cred ca am un motiv de teama de o bucatica de metal, indiferent ce inscriptie poate avea pe ea...
E adevarat ca, locuind intr-o metropola, esti dependent de apa lor, de curentul lor, de gunoiul lor, de soseaua lor, pana si de aerul lor. Cu atat mai multe posibilitati de constrangere, daca nu mai ai posibilitatea sa-ti achiti darile care cresc si cresc si cresc!... Dar daca locuiesti la tara, lipsit de confortul aerului conditionat, bei apa din fantana si la o adica te poti lipsi si de curentul lor electric, te poti sterge cu CIP-ul la fund (in lipsa de hartie igienica) fiindca nu esti coruptibil! Nu am vorbit cu Parintele Ciprian acest aspect, dar sunt convins ca impartaseste acelasi punct de vedere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2010, 06:21:56
MaryuS's Avatar
MaryuS MaryuS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
"Tipic, tipic, dar la inima nimic!"
Mi se pare ca se duce o propaganda de tot... rahatul. Nu cred ca fac valva cei ce merg regulat la Sf. Liturghie, ci tot cei stapaniti de gustul galcevii. Nu va mai cramponati de "drobul de sare" si mai ales nu mai dati atata importanta unui lucru total abstract: buletinul de identitate. Pana si Maria si Iosif au trebuit sa mearga sa se inscrie, pentru ca asta face parte din legea si evidenta Omului. Iar daca ESTI OM, trebuie sa traiesti ca oamenii. De ce se face asemanare cu vaccinurile. Ne baga cineva cipul in vena? Nu. E doar un obiect de identitate. Daca vrei sa "nu existi", nu te poti alatura nici macar unei manastiri, fiindca si acolo exista o evidenta stricta.
Unui crestin adevarat nu are de ce sa-i fie teama, nici chiar daca ar fi sa-si priveasca moartea-n fata. Daca exista o framantare, aceea trebuie sa vina de la fiecare pentru propria mantuire, nu cum sa se fofileze de la buletinul cu cip.
Ce inseamna un cip? Citi dintre voi nu are un cont in banca si un card bancar? Cati dintre voi nu are un abonament la un telefon mobil, care si ala contine un cip? Cati dintre cei ce folosesc o masina, nu au un GPS? Parca am intrat acum in padure cu toporul si ne facem cruce cand descoperim ca altii taie copacii cu drujba!
Oameni buni, cautati in interiorul vostru samburele discordiei care-i cel mai periculos dintre cip-uri, nu aplecati urechea la tot felul de zvonuri menite sa faca orice din mintile voastre, numai sa le tina ocupate in afara rugaciunii, a caintei si smereniei!
Vrei sa spui ca esti de acord cu implementarea cipurilor sub piele?Adica,sa treci peste cuvintele parintilor ce au fost mai sus mentionati?Si ei vorbeau prostii sau v-or sa faca orice cu mintile oamenilor spre a-i devia din drumul rugaciunii?
Imi pare rau dar ceea ce spui tu nu prea are relevanta.Toti avem buletine unde putem fii identificati cu usurinta?De ce aceasta chimbare?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2010, 06:31:25
MaryuS's Avatar
MaryuS MaryuS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
CIP-urile sunt departe de a-mi ocupa mintea, iar in manastiri cu atat mai putin se discuta acest subiect. La cati trec zilnic prin fata Parintelui Ciprian, ar fi culmea sa discute problema cip-urilor. Cine merge la duhovnic, o face in ideea de a se curata de trecut, nu din teama fata de viitorul acestei lumi.
In mintea multora dintre oameni se pare ca s-a cuibarit o teama lipsita de temei (pentru un credincios), iar asta mai ales fiindca el nu este informat. Iar informatia nu i se da in mod intentionat, tocmai fiindca e mai usor sa manipulezi o multime de ignoranti, decat o mana de persoane bine-informate.
CIP-ul in sine, nu are nici o putere. La fel cum e un calculator fata de mintea unui om. Calculatorul este de mii de ori mai destept decat omul, dar nu are discernamant propriu, nu are instinct, nu are nimic ce tine de viata si creatie divina. Ca atare cip-ul nu ne poate afecta decat in masura in care noi apelam la "binefacerile" lui. Altfel este un simplu obiect de decor. CIP-ul devine (si a devenit deja pentru multi) periculos in momentul in care ti se pare ca iti ofera confort si bogatie. Cunosc foarte multe cazuri in care oamenii s-au lasat momiti de oferte bancare, au facut imprumuturi uriase imaginandu-si afaceri profitabile si durabile. Au garantat cu casele lor, cu casele parintilor, ale rudelor, ale prietenilor. Iar acum a venit declinul si sunt ingroziti. Sunt scosi in strada fara mila, iar afacerea "infloritoare" s-a dovedit a fi o himera. Cine sa fie de vina, oare?
Imi amintesc de unul dintre acesti "multi", in urma cu mai bine de 10 ani. Era arogant si plin de sine. Avea si o functie destul de sus intr-un partid. "Dom'ne, cand n-ai bani, mirosi a prost, dom'ne. Dar stii cum? De la distanta mirosi a prost!!!" In ziua aceea am fost intors pe dos total, desi omul nu s-a referit la mine, ci el vorbea conform propriei filozofii. Dar m-a durut fiindca nu intelegeam cine face distinctia intelepciunii in raport cu portofelul. Acum iti vine sa-i plangi de mila. Nu mai are nimic. Ii vad de o vreme pe amandoi prin biserici marginase, pe la vecernii (ca la Sf. Liturghie vine multa lume si ei prefera sa pastreze imaginea de "instariti"). De cateva zile banca le-a scos si casa la vanzare...
De aici vine pericolul CIP-urilor. Dar atat timp cat nu vreau sa intru in jocul pervers al compromisului si ma rog Bunului Dumnezeu sa-mi dea puterea si rabdarea sa trec cu bine peste toate, nu cred ca am un motiv de teama de o bucatica de metal, indiferent ce inscriptie poate avea pe ea...
E adevarat ca, locuind intr-o metropola, esti dependent de apa lor, de curentul lor, de gunoiul lor, de soseaua lor, pana si de aerul lor. Cu atat mai multe posibilitati de constrangere, daca nu mai ai posibilitatea sa-ti achiti darile care cresc si cresc si cresc!... Dar daca locuiesti la tara, lipsit de confortul aerului conditionat, bei apa din fantana si la o adica te poti lipsi si de curentul lor electric, te poti sterge cu CIP-ul la fund (in lipsa de hartie igienica) fiindca nu esti coruptibil! Nu am vorbit cu Parintele Ciprian acest aspect, dar sunt convins ca impartaseste acelasi punct de vedere.
Te-as ruga frumos ca aici sa vorbim numai si numai despre credinta si metodele prin care oamenii sa se intoarca sa se roage la Atotputernicul Dumnezeu.Macar aici sa putem discuta in taina si cu credinta despre fiecare in parte ca de politica si toate celelalte spurcaciuni e de ajuns sa dam drumul la televizor.
Totusi nu inteleg de ce trebuie sa se faca aceasta schimbare,ceea a cip-ului?De ce anumite servicii secrete trebuie sa aibe acces la informatiile noastre.Nu e nimic sigur,dar unui credincios care crede in Cuvantul lui Dumnezeu ii este foarte usor sa asemene aceasta situatie cu cea a Apocalipsei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2010, 12:34:45
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MaryuS Vezi mesajul
Te-as ruga frumos ca aici sa vorbim numai si numai despre credinta si metodele prin care oamenii sa se intoarca sa se roage la Atotputernicul Dumnezeu.Macar aici sa putem discuta in taina si cu credinta despre fiecare in parte ca de politica si toate celelalte spurcaciuni e de ajuns sa dam drumul la televizor.
Iarta-ma, te rog, dar nu inteleg de unde ai dedus ca eu fac apel la contrariul celor spuse de tine. Nu stiu cate mesaje am pe acest forum unde sa nu se citeasca printre randuri macar, apelul la rugaciune. Totusi habotnicia si prostia nu dau rod bun in credinta.

Citat:
În prealabil postat de MaryuS Vezi mesajul
Vrei sa spui ca esti de acord cu implementarea cipurilor sub piele?Adica,sa treci peste cuvintele parintilor ce au fost mai sus mentionati?Si ei vorbeau prostii sau v-or sa faca orice cu mintile oamenilor spre a-i devia din drumul rugaciunii?
Imi pare rau dar ceea ce spui tu nu prea are relevanta.Toti avem buletine unde putem fii identificati cu usurinta?De ce aceasta chimbare?
Imi pare rau, probabil e vorba de o neintelegere, sau... poate rea vointa (desi nu cred!)
Cine vorbeste de implantarea cipurilor sub piele? Te rog, daca nu intelegi, cauta, documenteaza-te din mai multe surse, apoi poti sa tragi o concluzie pe care s-o marturisesti si altora. Aici nu se vorbeste de implantare, ci de un buletin de identitate cu CIP, adica o tablita metalica la fel cum este cel din telefonul mobil, de pe cardul bancar, de la GPS, etc. Concret, NU te poate influenta pe tine, un crestin ortodox practicant, in nici un fel, iar teama de acest tip de buletin este exact ca a celor din povestea cu drobul de sare. CIP-ul devine periculos in momentul in care esti dependent de OM, mai mult decat de Dumnezeu.
Computerul de pe care scrii tu mesajul este cu mult mai periculos decat buletinul de identitate: daca vrea Anticrist sa "te ia", te gaseste intr-un timp record. Totusi, este la latitudinea ta sa te folosesti de computer (cand faci o pauza intre rugaciuni), sa-L cauti si sa-L intelegi pe Dumnezeu, sau sa cauti infinite alte placeri lumesti, care fac deliciul lui Anticrist. (Promit sa deschid un topic special pentru folositea computerului intru intelepciunea lui Dumnezeu!)

Citat:
Totusi nu inteleg de ce trebuie sa se faca aceasta schimbare,ceea a cip-ului?De ce anumite servicii secrete trebuie sa aibe acces la informatiile noastre.Nu e nimic sigur,dar unui credincios care crede in Cuvantul lui Dumnezeu ii este foarte usor sa asemene aceasta situatie cu cea a Apocalipsei.
Schimbarile TREBUIE sa vina, ca si ispitele. Cum ai vrea sa treci prin viata? Rugandu-te de altii sa-ti duca crucea? Cine trebuie sa-si stapaneasca pornirile si tentatiile in locul tau? Cum vrei sa te desavarsesti daca nu intelegand ce inseamna virtutea si ce este infranarea, ce-ti este cu adevarat de folos, sau ce este doar o inselare? Internetul iti ofera mai multe rele decat bune. Daca ai ales sa cauti cararea ingusta a celor bune, dar nu faci din asta o risipa a timpului dat de Dumnezeu, (obligatiile zilnice de familie, serviciul, rugaciunea, biserica, etc) ai toate motivele sa crezi ca esti pe un drum bun. Ispitele vor veni pe toate partile: internet, tv, reviste, carduri bancare cu CIP-uri, spoturi publicitare prin care suntem rugati sa apelam la nu stiu ce pentru a deveni bogati, celebri si... fericiti... Peste tot sunt numai ispite, pentru ca a sosit vremea lor, dar vai de cei PRIN care va veni ispita... "Mai bine le-ar fi fost lor de nu s-ar fi nascut!..." Deci, daca nu dai fata in fata cu ispita, daca n-o constientizezi ca s-o poti inlatura mai cu temei, n-ai sa stralucesti niciodata in credinta ta, dar vei fi tentat sa te consideri deasupra altora numai fiindca tu NU ACCEPTI... teorii.

Si-apoi se bate foarte multa moneda pe Apocalipsa. Am spus-o si in mesajele anterioare si repet: cine si de ce se teme? Ce inseamna Apocalipsa de fapt? Nu cred ca este un crestin care are o relatie buna cu Dumnezeu si care sa se teama de ziua de maine, sau de faptul ca... va veni sfarsitul. Dimpotriva, poate asta ar trebui sa ne ajute sa ne indreptam duhovniceste pentru ca acest sfarsit sa nu ne gaseasca nepregatiti, dupa care sa putem rasufla usurati ca in sfarsit i s-au luat toate puterile diavolului de a-l mai chinui pe om in vreun fel. Ce e cu teama asta si de unde vine?
Vegheati si pastrati-va candelele credintei aprinse, ca nu stiti cand va aparea Mirele!...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2010, 13:45:03
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...ea-dusmanului/
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma este obligatorie pentru mantuire catalin2 Dogmatica 137 04.10.2011 15:59:10
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04