Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2007, 18:44:03
remember remember is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

acum 40 de zile am aflat cu tristete ca o persoana de care ma simteam legata intr-un fel inexplicabil a murit .cu catva timp ,mai precis de pe 6 iulie incepusem sa merg la manastirea cernica unde am participat la slujba de maslu ,am un fiu care ma dusese la exasperare cu comportamentul lui ,incet sau totusi ca o revelatie am inteles ca faptele acestui copil sunt facute sa ma apropii de dumnezeu de care ma departasem .am mai mers si pe 11 iulie si am dat acastist ptr 40 de zile si am citit zilnic acatistul sf acoperamant ,paraclisul maicii domnului .desi copilul meu se indrepta vazand cu ochii,eu traiam o intensa stare de neliniste .pe 20 iulie sotul meu mi-a adus vestea ca dl x a murit .nu-l mai vazusem din 30 noiembrie 2005 ,deci cam de 20 de luni .era o persoana de 52 de ani .vestea mortii am aflat-o in ziua inmormantarii lui . am dat telefoane si am aflat unde este inmormantat ,de fapt cimitirul.apoi au urmat alte zile ,de fapt o saptamana ,pana m-am hotarat sa merg .si pentru ca sa fiu chiar hotarata m-am intalnit cu un coleg ,intamplator care mi-a explicat exact .daca ati sti ca intr-un cimitir nu e chiar simplu sa te descurci prima data ,ma apucase plansul cautand si aproape din pamant mi-a iesit un paznic care m-a ajutat .am gasit mormantul neschimbat desi trecuse o saptamana ,am vorbit singura exprimandu-mi parerea de rau .apoi am fost o saptamana la munte dar gandul imi era doar la acea persoana .pe urma citind ca dupa 40 de zile sufletul pleaca la cer ,zic sa-mi iau la revedere .am gasit mormantul la fel de parasit si atunci cu furie si printre lacrimi am facut ordine carand poate 20 de coroane ,aprinzand candela si o lumanare de acasa .ieri il vedeam imaginar pe un drum de aer cum intors 3/4 spre noul lui drum imi facea cu mana ,totodata simteam cum ma mangaie pe frunte .azi simt impacare sufleteasca si uneori un miros de busuioc .azi sunt 40 de zile de cand a murit aceasta persoana de carte m-am simtit legata inexplicabil .acum 26 de ani in timpul serviciului a avut un accident si multi dintre colegi am mers sa-i donam sange ,credeti ca are vre-o legatura ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2009, 00:55:35
punctulzero punctulzero is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Mesaje: 7
Implicit Sunt si alte legaturi?

Ati cunoscut perosna respectiva?
Ati iubit-o?
Are vreo legatura cu propriul copil?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2009, 01:23:47
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Sfintii parinti sunt categorici cand vine vorba de vedenii. Daca vrei liniste, roaga-te pentru el si lasa-l in seama Domnului. Stie Dumnezeu ce are de facut. Nu te lua dupa ce vezi. Poate fi adevarat, sau poate sa fie o amagire din partea diavolului. De cele mai multe ori e o amagire.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2009, 14:02:35
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Remember, te indemn sa studiezi Biblia si vei gasi raspuns la orice intrebare. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.09.2009, 14:34:10
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de don_razvan Vezi mesajul
Remember, te indemn sa studiezi Biblia si vei gasi raspuns la orice intrebare. :)
Asta e sfatul unui sectar care citeste de capul lui Biblia dar daca-l intrebi ce sa faci concret cand ai viziuni, o sa-ti spuna ca nu-i nici o problema, e semn ca ai duhul profetiei ca Ellen White a adventistilor si asa poti sa mai faci o secta.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)

Last edited by Iustin32; 20.09.2009 at 14:37:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2009, 22:50:26
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa-i multumesc lui Iustin32 pentru prezentarea frumoasa pe care mi-a facut-o.
In primul rand nu sunt sectar si in al doilea rand, nu citesc din capul meu Biblia.
Vreau sa va arat un verset care, spre surprinderea lui Iustin, se gaseste in Biblie, si ne arata cum sa vorbim unii cu altii. Versetul se gaseste in Efeseni 5:19 : "vorbiti intre voi cu psalmi, cu cantari de lauda si cu cantari duhovnicesti". Multumesc pentru cantarea ta !
Iustin, daca sfatul meu de a studia Biblia ti se pare atat de "depasit", ma intreb, tu ce sfat ai da ?
Raman surprins ca intr-o discutie libera, in care fiecare isi aduce aregumentele, unii devin atat de revoltati pentru ca nu vor sa recunoasca niste adevaruri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu animalele dupa moarte? bmadalin Generalitati 184 20.12.2020 05:48:40
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 08:26:06
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 10:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02