Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2008, 19:42:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Da am fost in Romania pentru 3 saptamini si cu toata oboseala m-am simtit minunat. Bunul Dumnezeu m-a ajutat sa vizitez mormintul Pr Arsenie Bocca o dorinta a mea mai veche.Pot sa spun ca acolo este un colt de rai.Padurea, apa,crucile de lemn, florile proaspete de pe mormint,capitele cu fin iti da o liniste sufleteasca pe care nu pot spune in cuvinte. Maicutele de acolo au fost foarte primitoare mi-am cumparat multe lucrusoare cruciulite si alte. La intrare doua maicute aveau grija ca nici o femeie s a nu intre cu pantaloni asta mi-a placut cam asa ar trebui sa stea si la biserici.Am baut apa din izvorul tamaduitor.
Impresii despre Rom: multe constructii, oamenii tot asa cum ii stiam, blinzi si primitori, tacuti si fiecare cu problemele lor,magazine ca si in USA ca:Home Depot or Wall Mart pline cu de toate. Eu zic ca Rom merge spre bine, daca ar fi sa ma intorc m-as obisnui fara probleme.Cu circulatia e mai greu nu stiu daca as putea coduce masina in Rom. strazile sint prea mici pentru numarul de masini din Rom.Am fost si la o nunta in Bucuresti si am ramas frumos impresionata de cum se distreaza tineretul roman.Am participat la maslu si diminica la liturghie la diferite biserici. Vreau sa spun ca este ingrijorator cum preotii accepta sa se cinte acele pricesne( cintece) in bisericile ortodoxe parca nu isi au rostul lor in biserica noastra ar fi mai bine daca s-ar citi psalmi zic eu.In rest de fiecare data cind ma intorc in Rom ma simt acasa.
Doamne ajuta.



[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH000022.jpg]

[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH000003.jpg]

[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH010006.jpg]

[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH020029.jpg]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2008, 20:24:50
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

M-am bucurat mult de acest mesaj. Sufletul tau a ramas romanesc si nu exista bucurie mai mare decat sa-ti pastrezi fiinta in Hristos, oriunde ai fi in lumea acesta. Te asteptam cu drag sa vorbesti cu noi pe forum.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2008, 20:49:37
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Bunul Dumnezeu m-a ajutat sa vizitez mormintul Pr Arsenie Bocca o dorinta a mea mai veche.Pot sa spun ca acolo este un colt de rai.
Bine ai revenit printre noi... cu vesti frumoase!

Uite ca te-ai invrednicit sa ajungi si la Prislop!
Ai simtit linistea si pacea care te cuprind pe acest loc. ca nu-ti mai vine sa-l parasesti...?
Astai sigur BINECUVANAREA Parintelui!

La chilia din stanca ai urcat?

Ai dreptate! In Romania o sa fie bine! Si sa vezi cand s-or intoarce si romanii din afara cu experientele capatate pe acolo, o sa fie si mai bine!


Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2008, 20:53:14
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

ce de greseli am facut??? Iertare! am un minilap si caracterele sunt cam mici! ???
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2008, 21:12:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Multumim, Hartford, ca ne-ai impartasit si noua impresii din recenta calatoria in tara.

PS: te rog, poate ne spui si numele mic, mie una mi se pare cam aiurea sa ma adresez unei doamne cu numele unui oras.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2008, 21:37:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Bunul Dumnezeu m-a ajutat sa vizitez mormintul Pr Arsenie Bocca o dorinta a mea mai veche.Pot sa spun ca acolo este un colt de rai.
Bine ai revenit printre noi... cu vesti frumoase!

Uite ca te-ai invrednicit sa ajungi si la Prislop!
Ai simtit linistea si pacea care te cuprind pe acest loc. ca nu-ti mai vine sa-l parasesti...?
Astai sigur BINECUVANAREA Parintelui!

La chilia din stanca ai urcat?

Ai dreptate! In Romania o sa fie bine! Si sa vezi cand s-or intoarce si romanii din afara cu experientele capatate pe acolo, o sa fie si mai bine!

Am fost si in chilie desigur ca nu poti pleca de acolo sa nu intri si in chilia cu icoane,luminari, flori si banuti pusi de credinciosi printre pietre.
Nu imi venea sa mai plec parca parintele stia ca am venit de departe sa-l caut si stiu ca o sa ma caute si el la nevoie.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2008, 21:41:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) Multumim, Hartford, ca ne-ai impartasit si noua impresii din recenta calatoria in tara.

PS: te rog, poate ne spui si numele mic, mie una mi se pare cam aiurea sa ma adresez unei doamne cu numele unui oras.
Da ai dreptate dar asa am inceput pe acest forum cu numele Hartford, numele meu este Vassy
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2008, 04:57:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
M-am bucurat mult de acest mesaj. Sufletul tau a ramas romanesc si nu exista bucurie mai mare decat sa-ti pastrezi fiinta in Hristos, oriunde ai fi in lumea acesta. Te asteptam cu drag sa vorbesti cu noi pe forum.
Niciodata nu am uitat de unde am plecat. Imi iubesc neamul tara si religia mea. Am mai spus si cu alte ocazii sint mindra ca m-am nascut ortodoxa.Aici ma lupt cu semenii mei de a mentine limba romaneasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2008, 05:10:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, draga Vassy. Se simte ca ai inima mereu aproape de tara. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2008, 12:24:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ce sunt pricesnele?
Unde merg eu la biserica dupa slujba dascalul canta "Fecioara Preacurata", sau "Ridica-voi ochii mei la ceruri"
Astea sunt pricesne?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tara Sfanta Lyllyana Pelerinaje la locuri Sfinte 24 04.09.2015 05:42:19
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14