Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2008, 16:54:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

In toamna aceasta va mai fi… Vara lui Mihai?… Legenda

Perioada cuprinsa intre 29 septembrie si 14 octombrie, cand se astepta o incalzire trecatoare a timpului, este numita Vara lui Mioi sau Vara lui Mihai.

Se spune ca Mioi sau Mihai, dupa ce a strans recolta boierului la care muncea ca argat, a vrut sa-si stranga recolta de pe petecul lui de pamant. Numai ca vremea nu-i era deloc prielnica. Ploua, era frig, vantul sufla cu putere.
Atunci, Mihai disperat, a iesit pe prispa casutei lui si cu capul dat pe spate, cu mainile-nnaltate a ruga spre cer, a strigat:
- Doamne, daruieste-mi te rog, si mie cateva zile de vara sa-mi strang recolta ca sa am ce da de mancare copiilor la iarna.
Dupa strigatul lui disperat, cerul s-a deschis si Dumnezeu i s-a aderesat astfel lui Mihai:
- Stiu ca esti un om credincios, Mihai, de aceea iti voi darui o bucata de vara, zile in care sa-ti poti strange si adaposti si recolta ta.

Prelucrare personala


Urmariti cum va fi vremea in aceasta perioada - 29 sept - 14 oct - in zona in care locuiti si spuneti si aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2008, 16:02:07
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Smile

Eu stiam ca se numeste vara arhanghelilor si ca e pe la SF Arhangheli Mihail si Gavriil.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2008, 22:23:08
anamariab anamariab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2007
Mesaje: 5
Smile

Citat:
În prealabil postat de Qquasar Vezi mesajul
Eu stiam ca se numeste vara arhanghelilor si ca e pe la SF Arhangheli Mihail si Gavriil.

[color=green]De fapt, se numeste vara lui Mioi si este pomenita si pe site-ul crestinortodox, pe 28 sau 29 sept.
silverstar :oops: [/color]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2008, 22:54:39
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Indiferent cum se numeste nu are nimic de a face cu religia ci cu folclorul sau superstitiile!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2008, 00:08:59
anamariab anamariab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2007
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Indiferent cum se numeste nu are nimic de a face cu religia ci cu folclorul sau superstitiile!
[color=green]... sigur ca nu are nimic de a face cu religia. Eu nu am prezentat-o din punct de vedere religios.
Dar, sa se caute pe www.crestinortodox.ro, Vara lui Mioi si va fi gasita o informare pe care eu am prelucrat-o... :) [/color]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2008, 08:20:25
anamariab anamariab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2007
Mesaje: 5
Smile Legenda divinitatii omului...

[color=green]O legenda veche spune ca mai demult oamenii erau buni. Dar au profitat atat de mult de puterea divina din ei incat Brahma, stapanul tuturor zeilor, a decis sa le ia aceasta putere si sa o ascunda intr-un loc unde va fi imposibil de gasit. Tot ce i-a ramas sa faca era sa gaseasca ascunzatoarea potrivita.

A fost convocat consiliul zeilor pentru a se gasi solutia.

Zeii au sugerat: "De ce sa nu ingropam puterile omului in pamant?"

Brahma a raspuns: "Nu, nu vom face asta pentru ca omul va sapa adanc si le va gasi."

Atunci zeii au spus: "In acest caz, sa le trimitem divinitatea pe cel mai adanc fund al oceanului."

Dar Brahma a raspuns din nou: "Mai devreme sau mai tarziu omul va explora adancurile oceanului si cu siguranta ca o vor gasi si o vor aduce la suprafata."

Astfel zeii au concluzionat: "Nici pamantul, nici oceanul nu sunt locuri unde puterea divina sa fie in siguranta, insa alte idei de ascunzatoare nu mai avem."

Brahma a exclamat dintr-o data: "Iata ce vom face cu divinitatea omului! O vom ascunde adanc inauntrul lui pentru ca este singurul loc unde nu va cauta."

De atunci incoace, conform legendei, omul a cautat in toata lumea, a explorat, a urcat si a sapat cautand ceva ce a fost in tot acest timp inauntrul lui.

Eric Butterworth, Descopera puterea dinauntrul tau
[/color]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2008, 08:51:31
anamariab anamariab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2007
Mesaje: 5
Implicit

[color=green]Scuze! Am gresit! Legenda de mai sus trebuia postata la "Povesti cu talc".[/color]
__________________
"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moșii de vară mirela.t Diverse Sarbatori 15 29.05.2015 22:01:49
Mosii de vara 11.06.2011 mara2008 Slujba inmormantarii 1 09.06.2011 22:15:14
Legenda Arhanghelului Mihail si Gavril sovidiu Generalitati 7 17.04.2011 09:02:13
Vine vara ... ClaudiuT Tinuta in Biserica 18 08.05.2009 18:01:00
Tabara de vara romarol Stiri, actualitati, anunturi 0 24.05.2006 17:25:02