Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2010, 22:06:25
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Slujirea profesorului de religie

Cati dintre profesorii de religie sunt constienti de faptul ca raportarea elevilor la ei este una deosebita.

Am inteles in ultima vreme ca asteptarile elevilor de la profesorul de religie sunt aceleasi ca si de la un preot.

A fi profesor de religie este echivalent cu a fi APOSTOLUL LUI HRISTOS IN SCOALA! Uitam adesea acest lucru! Ora de religie este o SLUJIRE! Nu este un simplu loc de munca si nicio o simpla meserie!

M-as bucura enorm ca profesorii de religie sa vorbeasca in aceasta sectiune despre problemele cel mai des intalnite in timpul orele de religie si modul in care se pot solutiona acestea.

Care sunt provocarile slujirii ca profesor de religie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2010, 22:50:07
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Cati dintre profesorii de religie sunt constienti de faptul ca raportarea elevilor la ei este una deosebita.

Am inteles in ultima vreme ca asteptarile elevilor de la profesorul de religie sunt aceleasi ca si de la un preot.

A fi profesor de religie este echivalent cu a fi APOSTOLUL LUI HRISTOS IN SCOALA! Uitam adesea acest lucru! Ora de religie este o SLUJIRE! Nu este un simplu loc de munca si nicio o simpla meserie!

M-as bucura enorm ca profesorii de religie sa vorbeasca in aceasta sectiune despre problemele cel mai des intalnite in timpul orele de religie si modul in care se pot solutiona acestea.

Care sunt provocarile slujirii ca profesor de religie?
Intr-o alta perioada poate era valabil ceea ce-ai mentionat mai sus, dar acuma avand in vedere respectul tineretului, fata de profesori la modul general, nu stiu ce sa spun. Poate doar in cateva cazuri in ca parintii au mai tinut sa-si educe asa cum se cuvine odraslele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2010, 23:48:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Am inteles in ultima vreme ca asteptarile elevilor de la profesorul de religie sunt aceleasi ca si de la un preot.
Dacă este așa, înseamnă că elevii sunt în eroare. Primii care ar trebui să le explice deosebirea dintre un preot și un profesor de religie este...profesorul de religie.
Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2010, 10:23:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu cred ca se raporteaza la noi ca la un preot.
Insa din experienta mea, de cele mai multe ori un profesor de religie ortodoxa aici, in occident, este cam singurul reprezentant oarecum oficial cu care are de-a face atat elevul, cat si colegii profesorului. Pentru ca elevii nu prea merg la biserica sau daca merg nu au ocazia sa vorbeasca cu preotul, nu au o relatie personala cu el, iar in cazul celorlalti profesori - nu sunt ortodocsi si in general nu conosc alti ortodocsi.
Deci, raspunderea e mare.
Nu stiu daca este interesant si acest punct de vedere pentru majoritatea de pe forum, eu nu stau in Romania.
As avea multe de scris dar poate alta data.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2010, 21:53:30
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Al lui Dumnezeu?

O data un elev mi-a facut o marturisire socanta, spunand despre profesorul de religie care nu se comporta crestineste cu ei: "Acesta este diavolul, nu omul lui Dumnezeu"!

Tulburatoare afirmatie! Practic profesorul de religie precum preotul trebuie sa dea impreuna cu al sau cuvant si marturia trairii credintei!

Adesea ne gandim la profesorul de religie ca unul care isi preda materia...se uita insa adesea ca materia aceasta este cuvantul ziditor si mantuitor de suflet!

As fi cu adevarat bucuros si mult imbogatit daca in aceasta sectiune profesorii de religie ar pune in dezbatere problemele pe care le au la ora si modul in care le rezolva!

Care sunt cele mai importante provocari ale slujirii ca profesor de religie?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2010, 22:02:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
O data un elev mi-a facut o marturisire socanta, spunand despre profesorul de religie care nu se comporta crestineste cu ei: "Acesta este diavolul, nu omul lui Dumnezeu"!

Tulburatoare afirmatie! Practic profesorul de religie precum preotul trebuie sa dea impreuna cu al sau cuvant si marturia trairii credintei!

Adesea ne gandim la profesorul de religie ca unul care isi preda materia...se uita insa adesea ca materia aceasta este cuvantul ziditor si mantuitor de suflet!

As fi cu adevarat bucuros si mult imbogatit daca in aceasta sectiune profesorii de religie ar pune in dezbatere problemele pe care le au la ora si modul in care le rezolva!

Care sunt cele mai importante provocari ale slujirii ca profesor de religie?
In primul rand, in cazul unui profesor de religie daca exista un dezacord intre ceea ce spune si ceea ce face cred ca pierde din "autoritate". Cuvintele Sfantului Grigorie Teologul referitoare la preotie cred ca sunt valabile si pentru profesorul de religie: "Daca vrei sa luminezi, tu insuti trebuie sa fii lumina"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2010, 00:51:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sper sa mai fie actual acest topic dupa Paste, tare ma intereseaza sa vad ce mai zic altii si sa va spun ce am mai patit eu..
Pastele cu bine, pana una alta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2010, 22:32:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul

Care sunt provocarile slujirii ca profesor de religie?
Iosif, in primul rind un profesor NU slujeste.
Daca esti angajat in invatamint trebuie sa practici si sa implementezi VALORILE pedagogiei nu a slujirii, pentru ea te faci preot.

..citeva aspecte ale perspectivei PEDAGOGICE

- Dezvoltarea gindirii critice si de introspectie
- Verificarea minutioasa si demonstrata a informatiei primite (cred ca este de ajuns)
etc

Evident ca multi elevi care sunt indoctrinati de parinti cu "Crede si nu cerceta" vor riposta in fel si chip... asa cum a facut acel copil de mai sus repetind fara sa gindeasca ceva ce a auzit la parinti

Ca urmare TOT procesul de predare a religiei depinde de tine si de tenta pe care o abordezi, daca vrei sa fi PROFESOR sau vrei sa faci pe preotul.

La asta se reduce toata polemica in jurul acestui subiect
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2010, 19:35:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Toti suntem slujitori

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iosif, in primul rind un profesor NU slujeste.
Daca esti angajat in invatamint trebuie sa practici si sa implementezi VALORILE pedagogiei nu a slujirii, pentru ea te faci preot.
....

Ca urmare TOT procesul de predare a religiei depinde de tine si de tenta pe care o abordezi, daca vrei sa fi PROFESOR sau vrei sa faci pe preotul.

La asta se reduce toata polemica in jurul acestui subiect
Daca ar fi asa de simpla problema asta, nu mi-as mai bate capul cu astfel de discutii.

SLUJIREA nu inseamna doar slujirea sacramentala. Hristos cand zice sa fim slujitorii tuturor, nu inseamna sa fim preotii tuturor.

Plus de asta nu uita de preotia universala pe care o primim la botez, adica slujirea fiecaruia spre slava lui Dumnezeu si spre propovaduirea cuvantului Evangheliei.

Pedagogul desavarsit este Iisus Hristos si Evanghelia marturiseste aceasta. Asa ca eu nu as absolvi profesorul de religie de o slujire a cuvantului lui Dumnezeu!

Falsa impresie ca trebuie sa servesti sistemul de invatamant si nu sa SLUJESTI lui Dumnezeu ca profesor de religie duce la haosul care exista in momentul de fata in educatia religioasa din scoala.

Crestinul care nu Ii slujeste lui Dumnezeu acolo unde se afla....nu se poate numi crestin.

Nu am pus semnul egal intre preot si prof. de religie. Am spus ca asteptarile oamenilor, respectiv copiilor de la ei sunt comparabile.

Principiile pedagogiei.....cred ca iarasi teoretizam teoria teoriilor a teoriei chibriturilor si chibritzelelor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2010, 19:38:26
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă este așa, înseamnă că elevii sunt în eroare. Primii care ar trebui să le explice deosebirea dintre un preot și un profesor de religie este...profesorul de religie.
Părerea mea.

De ce sa fie intr-o eroare??
Ora de religie nu are ca si continut Cuvantul lui Dumnezeu? Este o eroare atunci cand astepti ca cel care iti transmite cuvantul lui Dumnezeu CU BINECUVANTAREA BISERICII sa fie un model??

Ce eroare este in acest lucru?

Asteptarile celorlalti se rezuma la una singura: SA FACEM CEEA CE PROPOVADUIM, CEEA CE MARTURISIM! Marturisirea in cuvant si FAPTA! Ti se pare o eroare, o exagerare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea preotesei: chipuri de preotese E_my Preotia (Hirotonia) 40 14.12.2013 20:01:00
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 15:18:33
Vestimentatia profesorului Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 19.05.2011 20:00:24