Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2010, 18:14:41
bianca23 bianca23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2010
Mesaje: 8
Implicit se poate sau nu?

buna tuturor persoanelor de aici.
Am si eu o mare intrebare:daca esti ortodox si el e penticostal pocait deci se poate oficia taina casatoriei si la unul si la altul???Adica se poate face ceva sa impaci si capra si varza sau trebuie ca unul din ei sa treaca la religia celuilalt???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2010, 18:45:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ori asa, ori asa! nu exista cale de mijloc!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2010, 18:55:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu se poate impaca si capra si varza trebuie sa alegi si cred ca cel mai bine este sa alegi credinta ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2010, 20:09:32
bianca23 bianca23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

pai problema e ca eu aleg credinta mea fiind ortodoxa mi-as dorii ca si el daca m-ar iubii sa faca la fel, pentru ca eu sunt intr-o situatie foarte delicata:sunt fiica de preot ortodox..cum sa trec la pocaiti?
il iubesc atat de mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2010, 20:21:47
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bianca23 Vezi mesajul
Am si eu o mare intrebare:daca esti ortodox si el e penticostal pocait deci se poate oficia taina casatoriei si la unul [/b]si[/b] la altul???
Fiecare din cele două biserici apelează la versetele: Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtășire are lumina cu întunericul? Și ce învoire este între Hristos și Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios? 2 Corinteni 6: 14, 15.

Când veți merge în biserica ortodoxă acolo se va interpreta că penticostalul e necredincios și nu se poate oficia taina căsătoriei decât dacă devine credincios (adică trece la ortodocși).

Când veți merge la penticostali se va interpreta pe baza aceluiași verset că tu ești necredincioasa și nu se poate oficia taina căsătoriei decât dacă devii credincioasă (adică treci la penticostali)

În concluzie nu doar că nu se poate să faceți nuntă și în biserica unuia și în biserica celuilalt. De fapt nu puteți face nici în biserica unui nici în biserica celuilalt.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2010, 20:23:47
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bianca23 Vezi mesajul
pai problema e ca eu aleg credinta mea fiind ortodoxa mi-as dorii ca si el daca m-ar iubii sa faca la fel, pentru ca eu sunt intr-o situatie foarte delicata:sunt fiica de preot ortodox..cum sa trec la pocaiti?
il iubesc atat de mult.
Atunci stii deja rasunsul! Daca nu trece la ortodoxism niciun preot nu are voie sa oficieze nunta. Sfintele canoane nu permit un astfel de mariaj.

Incearca sa il convingi sa adopte credinta cea adevarata, iar daca nu reusesti, este mai bine sa alegi pastrarea credintei decat pastrarea unui om.
Nu este usor, dar stiu o persoana care a mai trecut printr-o astfel de intamplare. Se indragostise de un musulman, dar a reusit sa isi tina in frau sentimentele si a renuntat la el. Nu i-a fost usor, ba chiar a avut de ,,luptat", dar pana la urma a gasit un barbat ortodox, credincios ca si ea, cu care s-a casatorit. Dumnezeu i-a dat sa intalneasca persoana potrivita pentru ea.

Capra si varza nu pot fi impacate in acet caz, pentru ca scris este: Nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui Mamona.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2010, 20:27:06
bianca23 bianca23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

da iti dau dreptate...sper din tot sufletul ca pana la urma sa vrea macar sa incerce sa doreasca sa ma asculte pentru ca eu sunt gata de lupta pt el....
Tin foarte tare si sper din tot sufletul sa am un viitor frumos cu el de ce nu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2010, 20:33:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Bianca, esti pe un forum ortodox. In mod inevitabil vei auzi :"ramai la credinta ta adevarata". Daca te duci pe un forum penticostal vei auzi "vino la credinta noastra adevarata". Asa a fost invatat fiecare, si e normal sa spuna fiecare ce a fost invatat.
Cert e ca nici o biserica nu va oficia cununia pana nu veti avea amandoi religia bisericii respective. E foarte frumos ca va iubiti si v-ati gandit sa va oficializati relatia in fata lui Dumnezeu, dar aveti un mare obstacol in fata voastra.
Eu sunt de parere sa va luati o perioada de post si rugaciune, sa va rugati ca Dumnezeu sa va scoata din aceasta incurcatura si sa va dea izbanda. El are caile Lui de a rezolva lucrurile si va va indruma pasii ca sa faceti alegerea corecta. Dumnezeu sa dea rezolvare problemei voastre!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2010, 20:37:22
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bianca23 Vezi mesajul
pai problema e ca eu aleg credinta mea fiind ortodoxa mi-as dorii ca si el daca m-ar iubii sa faca la fel, pentru ca eu sunt intr-o situatie foarte delicata:sunt fiica de preot ortodox..cum sa trec la pocaiti?
il iubesc atat de mult.
Ce zice băiatul de o eventuală trecere la ortodocși? Ați vorbit?

Trebuie să-ți zic că în multe biserici penticostale băieților li se vorbește hotărât împotriva unei relații cu fetele ortodoxe.
Din două, una: ori el te consideră pe tine o creștină adevărată, ori nu prea îi pasă de credința lui.

În ambele cazuri este posibilă trecerea lui la credința ta.

Problema e că, după mine, trebuie să vă hotărâți repede asupra acestei chestiuni. Nu o lăsați nediscutată cu speranța că timpul și dragostea le va rezolva pe toate. Nu le va rezolva, timpul și dragostea le va agrava .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2010, 21:08:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bianca23 Vezi mesajul
da iti dau dreptate...sper din tot sufletul ca pana la urma sa vrea macar sa incerce sa doreasca sa ma asculte pentru ca eu sunt gata de lupta pt el....
Tin foarte tare si sper din tot sufletul sa am un viitor frumos cu el de ce nu.
Mai sunt (sau au fost) vreo 3 persoane pe forum intr-o situatie asemantoare cu a ta, poate mai multe, astea le cunosc eu.

Raspunsul e unul singur..nu da dragostea pentru Dumnezeu pentru ceea ce pare a fi dragoste pentru un om.

Nu stiu cati ani ai dar n-ar fi prea tarziu sa-ti cunosti credinta, cu atat mai mult cu cat esti fiica de preot.

Daca ti-ai cunoaste cu adevarat credinta si ai sti cu ce se maninca de fapt credinta lui, n-ar mai fi cazul sa-ti pui intrebari de genul "Dar nu ne putem casatori si la noi si la ei?".

Si poate l-ai putea convinge si pe el sa faca alegerea corecta.

Apropo, tatal tau ce zice de situatia asta?

Apropo, Doriana si penticostalulmantuit(evident!) sunt penticostali.
Insa la fel s-au pronuntat si adventistii cand a fost vorba de o relatie intre o ortodoxa si un adeventist..

Doua extreme total opuse nu se pot impaca intr-o casatorie!

Last edited by AlinB; 24.04.2010 at 21:10:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate știe cineva... laurastifter Umanitare 4 24.05.2012 15:51:13
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Se poate? heaven Preotul 28 21.04.2010 12:21:03
Se mai poate? livadarufelix Preotia (Hirotonia) 9 05.09.2009 22:11:30
Ce poate fi? iliecata2003 Generalitati 4 24.08.2006 09:31:59