Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 30.08.2010, 14:17:46
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Si va mai numiti si crestini ortodocsi ... Multumitii Domnului pentru atat de multe Biserici si nu nesocotiti darurile lui. De eram cu adevarat credinciosi si respectam legile Domnului era Romania: numai biserici, spitale 0. Iertati-ma caci sunt si eu praf si pamant.
tu glumesti sau....?
tare as vrea sa va vad pe toti cum nu mai cumparati aspirine sau paracetamoale, nu mai dati pe la doctori, nu mai chemati salvarile cand vi se face rau, nu mai platiti contributiile la sanatate, va lasati sotiile sa nasca acasa fara asistenta medicala etc etc, daca tot sunt inutile spitalele
Reply With Quote
  #262  
Vechi 30.08.2010, 14:26:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Recunosc ca mi s-a parut putin in contratimp postarea cu pricina fata de alte postari ale fratiei voastre si poate m-am gandit prea repede la "distinsul" Pavel Corut (Brrrrr........!!!!!, din nou) pe care se parea ca-l citati. Acordati-mi un termen de gratie spre reanalizare si primiti scuzele mele daca am inteles gresit. Dar, va rog sa ma ajutati, nu prea pot sa inteleg legatura dintre preotii aceia, multi (!!!!), si lipsa cadrelor medicale de la maternitate sau din sistemul medical. Nici nu am pretentia ca sunt intelept, dar acum, cu aceasta neintelegere a mea pe deasupra, am cazut serios pe ganduri!
Pe Pavel Corut l-am vazut accidental pe la TV.
Daca unele convingeri ale mele se aseamana cu ale lui, este pura intamplare.
Nu imi place personajul.

Personal nu am nimic cu bisericile si slujitorii ei.
Ce am scris era un raspuns la ce a scris I.Calin:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale.
Foarte bună.

Lui i s-a parut foarte buna aceasta proportie, ceea ce m-a intrigat.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 30.08.2010, 14:27:59
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
tu glumesti sau....?
tare as vrea sa va vad pe toti cum nu mai cumparati aspirine sau paracetamoale, nu mai dati pe la doctori, nu mai chemati salvarile cand vi se face rau, nu mai platiti contributiile la sanatate, va lasati sotiile sa nasca acasa fara asistenta medicala etc etc, daca tot sunt inutile spitalele
Sustin afirmatia fratelui meu TreciLaRugaciune (Doamne ajuta!), dar imi permit sa corectez putin: Daca eram credinciosi cu adevarat poate ca Adam nu cadea si atunci chiar n-aveam nevoie de paracetamol. Insa in aceasta situatie de acum, chiar azi de dimineata am luat o bulina pentru durerea mea de cap (chiar paracetamol, face bine la sinuzita). Asta nu inseamna ca nu cred ca daca Domnul vrea imi poate scapa trupul de suferinta si printr-o lucrare strict spirituala. Ba chiar garantez pentru asta!

Concluzie: si spitalele sunt cu randuiala lui Dumnezeu, slava Lui pentru toate!
Reply With Quote
  #264  
Vechi 30.08.2010, 14:39:55
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul

Personal nu am nimic cu bisericile si slujitorii ei.
M-am linistit. Doamne-ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Lui i s-a parut foarte buna aceasta proportie, ceea ce m-a intrigat.
Chiar si asa, intrigat, am avut senzatia ca ati afirmat ca din cauza acelor "multi" preoti nu s-a putut plati o a doua si o a treia asistenta la maternitate si din cauza asta (poate partial din cauza asta) s-a intamplat nenorocirea.

Mie imi suna ca partasie la vina, atata timp cat "nesatuii" de preoti stiu cum sta treaba in sistemul sanitar, ca doar se mai uita si ei pe la TV, si totusi isi iau salariile alea nesimtite pe care statul le da din buzunarul cetateanului. Aferim, bre! dupa cum ar zice un prieten de-al meu musulman, adica "Bravos, musiu" dupa Caragiale.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 30.08.2010, 14:42:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Sustin afirmatia fratelui meu TreciLaRugaciune (Doamne ajuta!), dar imi permit sa corectez putin: Daca eram credinciosi cu adevarat poate ca Adam nu cadea si atunci chiar n-aveam nevoie de paracetamol. Insa in aceasta situatie de acum, chiar azi de dimineata am luat o bulina pentru durerea mea de cap (chiar paracetamol, face bine la sinuzita). Asta nu inseamna ca nu cred ca daca Domnul vrea imi poate scapa trupul de suferinta si printr-o lucrare strict spirituala. Ba chiar garantez pentru asta!

Concluzie: si spitalele sunt cu randuiala lui Dumnezeu, slava Lui pentru toate!

Pentru sinuzita sunt bune inhalatiile de apa fiarta cu sare de bucatarie ,timp de mai multe zile.
Poate niste mir de la sfantul Nectarie sau sf.Maslu.
Si asa nu mai avem nevoie de medic sau spital.
Asta pentru Blue_cat
Reply With Quote
  #266  
Vechi 30.08.2010, 14:43:05
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-a scapat porumbelul! Vai mie! Dupa ce am fost acuzat de prietenii cu penticostalii, na ca m-am scapat ca am prieteni musulmani! Daca ma acuza de "tirorism" acum!
Reply With Quote
  #267  
Vechi 30.08.2010, 14:57:20
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pentru sinuzita sunt bune inhalatiile de apa fiarta cu sare de bucatarie ,timp de mai multe zile.
Saru'mana pentru sfat! O sa incerc si cu sare!
Domnul sa va rasplateasca dragostea!

Last edited by Pr.Gheorghe; 30.08.2010 at 14:59:36.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 30.08.2010, 15:10:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Saru'mana pentru sfat! O sa incerc si cu sare!
Domnul sa va rasplateasca dragostea!
Doamne ajuta !
La un litru de apa ,2 linguri de sare ,dar cel mai bine in formula As e data reteta ,se fac doua ,trei inhalatii pe zi.
Si nu se iese afara la frig dupa inhalatie.
Sanatate !
Reply With Quote
  #269  
Vechi 30.08.2010, 15:18:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
M-am linistit. Doamne-ajuta!

Chiar si asa, intrigat, am avut senzatia ca ati afirmat ca din cauza acelor "multi" preoti nu s-a putut plati o a doua si o a treia asistenta la maternitate si din cauza asta (poate partial din cauza asta) s-a intamplat nenorocirea.

Mie imi suna ca partasie la vina, atata timp cat "nesatuii" de preoti stiu cum sta treaba in sistemul sanitar, ca doar se mai uita si ei pe la TV, si totusi isi iau salariile alea nesimtite pe care statul le da din buzunarul cetateanului. Aferim, bre! dupa cum ar zice un prieten de-al meu musulman, adica "Bravos, musiu" dupa Caragiale.
Sa zicem ca "intorc" foarte greu obazul si de obicei palma mea tasneste in aceeasi fractiune de secunda in am primit-o la randul meu.
Am simtit nevoie sa-i raspund cu aceeasi moneda.
Nu consider ca sunt prea multi preoti (ma refer orice fel de preoti). Dar nici nu prea ma incanta ideea de a fi si mai multi. Dar nu e treaba mea asta.
Insa stim cu totii ca sunt mult prea putine cadre sanitare.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 30.08.2010, 15:59:10
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu consider ca sunt prea multi preoti (ma refer orice fel de preoti). Dar nici nu prea ma incanta ideea de a fi si mai multi. Dar nu e treaba mea asta.
Insa stim cu totii ca sunt mult prea putine cadre sanitare.
Faptul ca sunt "nu stiu cate" spitale, asa cum sunt azi, nu este datorat faptului ca sunt "nu stiu cate" biserici. Topicul este tendentios si are scopul clar de a lovi in Biserica folosindu-se de sensibilitatea provocata in mintea si sufletele noastre de distrugerea unui sistem vital pentru societate, cel sanitar. Un om echilibrat si intelept, trebuie sa simta si nuantele si sa nu raspunda provocarii perfide. Faptul ca v-a prins, oarecum, in capcana se poate datora nu neincadrarii dumneavoastra in categoria enuntata mai inainte, ci poate datorita unei suferinte acute pe care o incercati in raport cu sistemul sanitar. Cu Biserca ati marturisit ca nu aveti nimic!

In aceasta ordine de idei, va pot marturisi ca sotia mea lucreaza in sistemul sanitar, asistent medical intr-un spital ce trateaza TBC-ul. Ca familie resimtim din plin "binecuvantarile" cu care ne onoreaza sitemul in aceste zile. Mediul acesta (TBC) este unul din cele mai degradante nu numai pentru pacient dar si pentru personalul din aceste spitale. Nu stiu unde in Europa, un asistent intr-un spital TBC ar accepta sa lucreze pentru 1000 (o mie) de lei, deci putin peste 200 euro, pe luna? Asta in conditiile in care mediul este infect, echipamente de protectie nu exista si sitemul te batjocoreste constant.
Va rog sa ma credeti ca simt din plin frustrarea celor din sistemul medical, mai ales ca venitul sotiei, de peste doi ani, reprezinta peste 80% din totalul veniturilor din familie, astfel fiind vital pentru noi.

Vina preotilor pentru aceasta situatie este doar aceea ca poate nu se roaga mai abitir pentru tara asta! Poporul lui Israel de multe ori a cazut si multi fii ai sai au murit de mania Domnului Dumnezeu, dar Domnul si-a intors fata catre ei cu blandete de fiecare data cand dreptii au facut rugaciune. La noi fie nu mai sunt oameni drepti si vom muri cu toti, fie sunt dar nu se roaga, stiu ei de ce, fie sunt, se roaga, dar Domnul inca nu vrea sa ia seama; mai avem de patimit!

Dar oare numai preotii trebuie sa se roage domnule Dumitru? Dumneavoastra de la cine asteptati solutii? De la unul ca Boc sau ca Videanu? Iar imi vine sa ma scutur a lehamite, brrrrr.......!!!!!

Sa dea Dumnezeu sa aveti parte de sanatate multa ca sa nu ajungeti la spital. Acolo nu mai este decat Dumnezeu.

Last edited by Pr.Gheorghe; 30.08.2010 at 16:08:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28