Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.05.2009, 10:25:27
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bravo, asta da sfat bun pentru a-i ajuta pe cei plecati dintre noi. Fara pomeni formale si praznice la care sunt invitati familia si vecinii. A ajuta pe cei sarmani si flamanzi si orfani si batrani - asta milostenie placuta lui Dumnezeu, pentru folosul tatalui tau.
MULTUMESC TUTUROR ! Florin Ionut nu era tatal meu si TATAITZA !!! nici nu vreau sa ma gandesc cum va fii cand tati.... A fost groaznic la inmormantare ,dar D.zeu m-a ajutat sa ma tin tare ,tataitza m-a ajutat,a fost prima data cand am pus mana pe un om mort,cand am pupat un om mort ...ma uitam la el si era asa linistit ,nu mai suferea din cauza masinariilor care il tineau in viata ...acum stiu ca e cu mamaitza mea ,cu surioara mea,cu tataitza al meu bun ,si de acolo de sus ne vegheaza si ne protejeaza ! Doar ca imi este ffff dor de el ...dar vorbesc in fiecare seara cu el ,cand ma rog ! Va multumesc inca o data tuturor ! D-zeu sa va ajute ,sa va dea sanatate si intelepciune !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2009, 09:40:29
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit condoleante

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
nu stiu cum sa fac fata durerii,nu am constientizat moartea asa cum o fac acum ...ma rog Tie Doamne pentru sufletul lui ,si Iti multumesc ca l-ai scutit de suferinta ,caci aparatele care il tineau in viata ,il oboseau si chinuiau atat de mult ! il astept pe sotul meu sa vina de la o imbalsamare pe care a trebuit sa o faca ,si plecam spre tine tataie! nu vreau sa vb cu nimeni din familie ,nu pot sa vb ,de aceea scriu si eu aici,sa imi alin suferinta . Ma doare sufletul ...Cum sa fac sa accept moartea in viata mea ? Sotul meu traieste cu ea in fiecare zi ,o simte langa el si nu e asa afectat,eu de nu pot Doamne sa fiu asa ? Va rog oameni buni ,rugati-va pentru tataia meu ,si pt mine sa ma ajute D-zeu sa depasesc momentul ,sa accept moartea! Multumesc!
Sincere condoleante. Va inteleg pe deplin durerea intrucat nu e mult timp de cand bunica mea fata de care eram foarte apropiat a plecat la Domnul.
Ma mangaie credinta ca mamaia mea a plecat intr-un loc mai bun unde se roaga pentru mine si ma asteapta cu drag. Ori de cate ori imi este dor de ea ma gandesc ca timpul pana la revederea ei este scurt si apoi ne vom reintalni.
La propria-mi moarte ma gandesc ca la un stadiu intermediar, asemanator crisalidei, stadiul in care am nevoie de intunericul pamantului pentru a-mi desavarsi metamorfoza in Domnul.
Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei blajini in Imparatia Sa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Constantin Iulian VladCat Resurse ortodoxe on-line 8 01.10.2012 22:18:36
Constantin cel Mare catalinabalhui Generalitati 9 29.05.2011 18:43:19
A murit Marin Constantin dobrin7m Generalitati 6 03.01.2011 22:28:58
O rugaciune ptr tatal meu Constantin alinutza109 Umanitare 15 07.12.2010 18:03:37
A murit Jean Constantin - Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca maria32 Stiri, actualitati, anunturi 24 31.05.2010 14:08:00