Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.01.2015, 09:29:40
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc! Deocamdata suntem bine, mai avem insa de facut niste analize ( pe care nu tineam neaparat sa le fac, dar cica sunt obligatorii...asta e). Nu ca as fi impotriva analizelor in general, dar unele dintre acestea care se fac in sarcina pot conduce la concluzii destul de radicale...ceea ce e destul de stresant. De ex este un test in urma caruia se stabileste ca ai n% risc sa aiba sindr. Down...dc riscul e considerat mare, te pune sa faci amniocenteza...alti bani, alta distractie...si testele astea se fac dupa 12 saptamani abia...
Nu vă mai îngrijorați, o să fie bine! Off topic:În România există acum tendința de a transforma perioada de sarcină într-o mare problemă medicală, bineînțeles, pe banii pacientei. Am trecut prin asta. Când am rămas însărcinată a doua oară, m-am dus, radioasă și emoționată, la un cabinet privat, să-mi confirme sarcina. Medicul mi-a confirmat că sunt însărcinată și apoi, fără alte dezbateri, m-a întrebat când să mă programeze pentru întrerupere. Am întrebat dacă a constatat vreo problemă, ceva și mi-a răspuns senin: *Nu, nu e nici o problemă, dar aveți deja un copil.* În următoarea lună, alți doi medici mi-au recomandat cu seninătate să întrerup sarcina, pt motive absolut neîntemeiate, cum aveam să aflu ulterior, bineînțeles, tot de la medici.... Sarcina a decurs absolut normal, copilașul e sănătos, acum are aproape 9 ani și ne împlinește viața cu voioșia sa și cu vitalitatea molipsitoare! slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Cu ajutorul lui Dumnezeu, le veți trece pe toate, cu bine!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.01.2015, 11:04:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Sa va traiasca! Acum parca nu mai e asa mare dorinta si disponibilitatea nici a medicilor nici a pacientilor de a nu face copii, ba din contra...as zice ca lumea vrea copii.... insa cu toate screeningurile astea, parca si eu as zice ca e o adevarata industrie...
Din cate am inteles, in special in US ar fi o mare problema pt sist de asigurari de sanatate faptul ca lumea vrea copii cu orice pret si din cauza asta se chinuie sa tina in viata si sa aduca pe lume cu orice chip chiar si copii cu malformatii grave, incompatibile cu supravietuirea...insa acum, faptul ca in urma unui screening ti se indica o probabilitate statistica de a avea unele defecte genetice, e o constatate destul de relativa, adica nu iti poate estima cat ar putea fi de grav afectat de sindromul respectiv, daca si cat ar putea trai cu el ....( sunt copii cu sindr Down care se nasc cu o gaura in inima si nutraiesc prea mult, altii sunt retardati mintal, altii insa nu, sunt chiar inteligenti, doar ca nu traiesc mai mult de 40 de ani...iar asta nu cred ca poate cineva sa iti calculeze statistic, la fel cum nu iti poate spune nici un test daca copilul tau ar putea sa ajunga alcoolic, bipolar, schizofrenic sau criminal...). Si apoi daca la > 35 ani probabilitatea de a avea unele anomalii genetice creste, cu siguranta la o eventuala sarcina ulterioara, aceasta probabilitate va fi si mai mare, eventual dubla ( tinand cont ca se iau in calcul si " antecedentele"...)...

Legat de post in perioada asta, sper ca intr-adevar duhovnicii sa dea dovada de intelegere...se spune ca unii te-ar impartasi acum si daca nu esti casatorita, si daca esti sub vreun canon ( eu am spus in ajunul Craciunului ca as putea fi, tocmai facusem testul, dar...nu mi-a zis nimic, am intrebat eu dc pot lua agheazma mare a doua zi dim si a zis ca da, ceea ce probabil m-ar fi lasat si dc nu eram); ar fi mare pacat insa sa nu ne putem impartasi din cauza ca nu ni se permite ( dpdv medical) sa postim nici macar o zi, sau sa nu putem ajuna ( sta nemancate) in ziua respectiva....( eu una nu ma impac prea bine cu abtinerea de la apa si cafea mai ales, am reusit de vreo 2 ori, ca sa iau agheazma mare, dar odata, chiar de Boboteaza, mi-a fost f rau, pt ca statusem si in frig, m-a luat o durere de cap cumplita, iar azi de ex am fost sa-mi recolteze sange si am baut doar apa, am mancat ceva si am baut cafea dupa ce am terminat, si parca tot ma incearca o durere de cap, si nu era decat 8,30-9 am...)...asa ca daca ar fi sa ni se permita totusi, ar fi nasol sa nu putem din cauza neputintelor fizice... ( si ma enerveaza la culme ca am devenit atat de paranoica...)
Ar mai fi o problema ca nu stiu daca am avut rubeola si daca am anticorpi, iar dc nu am cica ar trebui sa evit in special colectivitatile de copii in care ar putea evolua boala...( iar la biserica este o astfel de comunitate, copii de scoala si gradinita, pe cae mamele ii aduc chiar si bolnavi, zicand ca oricum iau unul de la altul si asta e, sunt boli ale copilariei...si pana la urma au dreptate, infectia naturala genereaza o imunitate mult mai buna si mai sigura ca orice vaccin, mai rau fac mamele care incearca sa fereasca copiii, de ajung la varsta adulta fara anticorpi.,,)

Last edited by fallen; 15.01.2015 at 11:18:06.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.01.2015, 12:16:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Fallen, am inteles ca esti medic veterinar. Asta presupune ca totusi ai si anumite cunostinte de medicina umana. Nu stiu sigur, daca nu se face asa ceva (putin) si la facultatea de medicina veterinara.
Ai mare grija si du-te la circa de care ai apartinut pana la 18 ani si vezi ce boli ai avut si ce vaccinuri.
Sau mai simplu: medicul care iti urmareste sarcina poate sa-ti faca analize sa vada imunitatea la anumite boli care sunt periculoase pentru fat. De acolo se vede daca ai avut boala sau nu.

Da, trebuie sa te feresti de orice acum. Mai ales de aceste boli ale copilariei care influenteaza mult sarcina.
Am o prietena care a facut rubeola in timpul sarcinii si la vremea aia probabil ca ori nu stia, ori nu s-a dus la medic, ori aia n-au bagat in seama. In orice caz copilul a iesit cu deficiente mari.
Asa ca ai grija! Nu te juca. Ai o raspundere acum pentru o alta viata.

Nimeni nu cere post la copii si femei insarcinate. Este o prostie. Am vorbit si eu cu preoti si nu sunt chiar atat de absurzi pe cat se scrie pe aici.

Da, multe persoane reactioneaza asa la post (cu dureri de cap si alte simptome). Eu am ajuns pana aproape de lesin de cateva ori.
Depinde de organism. La persoane sanatoase nu se intampla.
Dar la gravide sau persoane bolnave, sau probleme cronice (anemii, talasemii, spasmofilii, diabet etc.) si care au nevoie de o anumita alimentatie, pot apare tulburari chiar grave.
Si apar probleme si la efort fizic si chiar intelectual unde organismul (inclusiv creierul) are nevoie de resurse mai multe.

Ia si citeste o carte pentru gravide si te sfatuieste cu medicul sau alte persoane competente in tot ceea ce este legat de sarcina.

Imi pare rau dar nu pot sa cred ceea ce scrie Monnis mai sus. Daca ar fi asa, atunci cum ar ajunge altii sa faca o gramada de copii?

Iti doresc sarcina si nastere usoara si un copil sanatos. Dumnezeu sa va ocroteasca.
Va veni si preotul sa va sfinteasca locuinta. Banii nu vor fi impedimentul. Si te mai imprumuta cineva, daca se ajunge chiar sa fie asa o problema.
Problema cea mai mare va fi: sa te casatoresti. Nu mai amana!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.01.2015 at 12:20:44.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.01.2015, 13:00:11
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problema cea mai mare va fi: sa te casatoresti. Nu mai amana!
Bun sfat!
Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.01.2015, 14:22:45
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi pare rau dar nu pot sa cred ceea ce scrie Monnis mai sus....
sophia, eu am scris din experiența mea, pentru Fallen, care este însărcinată, în București, 2015. Intenția a fost de a o încuraja, repet, pe Fallen, să privească această perioadă binecuvântată cu optimism și, desigur, cu încredere în Dumnezeu.
Ce înțelegeți dumneavoastră și ce credeți, ......sincer, nu mai este problema mea.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.01.2015, 14:59:22
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Smile

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
...Legat de post in perioada asta, sper ca intr-adevar duhovnicii sa dea dovada de intelegere...se spune ca unii te-ar impartasi acum si daca nu esti casatorita, si daca esti sub vreun canon ( eu am spus in ajunul Craciunului ca as putea fi, tocmai facusem testul, dar...nu mi-a zis nimic,
Data viitoare când mergeți la spovedit (poate e bine să mergeți cât mai repede, chiar dacă nu e post), spuneți-i părintelui vestea cea mare, confirmată! Apoi, eu una l-aș întreba concret dacă pot primi Sfânta Împărtășanie.

Nu vă enervați pe dumneavoastră că vă faceți prea multe griji cu privire la sarcină, întrebările sunt firești, trăiți o etapă nouă a vieții dumneavoastră, și atât de importantă! Doar să nu vă lăsați copleșită de griji!
Vă doresc toate cele bune!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.01.2015, 18:12:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Medicul oricum o sa imi faca analizele pt anumite boli infectioase ( profilul Torch). Problema eca nu vreau sa stie nici macar medicul ca vreau sa merg la biserica si eventual sa tin post si sa ma impartasesc, sa nu cumva sa zica ca nu e ok dpdv epidemiologic si nutritional...iar familia sa subscrie..(.deja mi-a spus dr sa ma feresc de animale, ceea ce mi se pare o aberatie cand e vorba de ale mele, care nu au iesit niciodata din casa, ca de animalele si alimentele suspecte ma feresc si singura, oricum...)

Cu casatoria nu stiu ce sa fac, nu as vrea sa aman botezul copilului pana cand vom fi pregatiti sa facem si cununia...( eventual sa ajungem ca tiganii sa facem si botezul, si "motzul", la 1 an-2-3...) ....cu toate ca alor mei poate le-ar conveni o eventuala amanare, ca nu sunt constienti de importanta crestinarii cat mai grabnice a copilului...dar asta trebuie discutat de asemeni si cu duhovnicul, sa vedem ce ma sfatuieste...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.01.2015, 07:33:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Medicul oricum o sa imi faca analizele pt anumite boli infectioase ( profilul Torch). Problema eca nu vreau sa stie nici macar medicul ca vreau sa merg la biserica si eventual sa tin post si sa ma impartasesc, sa nu cumva sa zica ca nu e ok dpdv epidemiologic si nutritional...iar familia sa subscrie..(.deja mi-a spus dr sa ma feresc de animale, ceea ce mi se pare o aberatie cand e vorba de ale mele, care nu au iesit niciodata din casa, ca de animalele si alimentele suspecte ma feresc si singura, oricum...)

Cu casatoria nu stiu ce sa fac, nu as vrea sa aman botezul copilului pana cand vom fi pregatiti sa facem si cununia...( eventual sa ajungem ca tiganii sa facem si botezul, si "motzul", la 1 an-2-3...) ....cu toate ca alor mei poate le-ar conveni o eventuala amanare, ca nu sunt constienti de importanta crestinarii cat mai grabnice a copilului...dar asta trebuie discutat de asemeni si cu duhovnicul, sa vedem ce ma sfatuieste...
Cum adica nu se poate boteza copilul daca parintii nu sunt casatoriti?
Nu ca nu ar asta buna regula de vietuire ortodoxa,dar pt exceptii cand nu sunt casatoriti nu se poate boteza?
Cunostiinta asta caruia voiam sa-i botez nu era casatorita cu barbatul ei iar preotul nu a zis nimic despre asta,desigur ca a intrebat-o cand se gandeste sa se si casatoreasca dar nu a oprit botezul,se intelege...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.01.2015, 07:34:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problema cea mai mare va fi: sa te casatoresti. Nu mai amana!
Daca ar fi fost ea care sa ia decizia era casatorita de mult...
Nu ea amana :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.01.2015, 11:18:21
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca ar fi fost ea care sa ia decizia era casatorita de mult...
Nu ea amana :)
Atunci, sa profite si ea de situatie! Presupun ca toti ai casei se bucura si graviteaza in jurul lui fallen, mai ales tatal.

Ma tem insa ca la mijloc mai sunt si aranjamentele si cheltuielile pentru un astfel de eveniment, desi in fata Lui Dumnezeu te poti prezenta imbracat simplu, cu partenerul de mana si nasii alaturi - taina sa se savarseasca.. Un copil schimba totul, de acum gata cu "joaca"! Sunt deja o familie, binecuvantarea Lui Dumnezeu le mai lipseste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55