Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.08.2015, 22:32:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Nu este interesat sa ia calea bisericii, s-a dus tot la sfaturile noastre.
Macar noi am reusit sa acceptam ca suntem depasiti de situatie, dar voi se pare ca nu prea puteti sa concepeti asa ceva (o parte dintre voi, nu e cazul tau Yasmina si a altor cativa care au avut raspunsuri decente)
Nu vreau sa o mai lungesc, asa ca pe scurt: nu v-am cerut parearea voastra personala referitoare la caz, pentru ca am incercat si noi sa discutam cu el pe toate partile... si ca sa va explic toate amanuntele cazului si a discutiilor noastre...... deci v-am rugat doar daca imi puteti recomanda un preot cu har, sau poate este doar o iluzie a mea ca ar mai putea sa existe asa ceva?
Situatia fiind care?
Pentru o parere la obiect, o situatie reala are un istoric.
Sfaturi generice poate da oricine, au ajutat la ceva?

Nu exista "preot cu har" in sensul cautat de tine, gen am fumat toata viata, acum am cancer, ma duc la preotul cu har care face hocus pocus si mai traiesc 100 ani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.08.2015, 22:33:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Du-te frate la orice biserica si o sa gasesti cat har vrei tu in orice preot.
Esti sigur ca ai priceput care e treaba cu harul si cerintele problemei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.08.2015, 07:49:04
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Imi pare rau ca ati trecut prin astfel de experiente nefericite. Nu am vrut sa va jignesc insa imi ies cumplit din fire cand remarc generalizari de genul medicii sunt nu-stiu-cum, preotii sunt asa, profesorii asa, si asa mai departe. Spitalele sunt cum sunt dar oare din vina medicilor? Nu e oare vorba de bugetul alocat de stat pentru amenajarea si intretinerea spitalelor?
Nu sunt medic si nici pe aproape dar am toata admiratia pentru medici. Poate sunt mai visatoare si nerealista dar mereu am avut incredere in capacitatile celor cu care am interactionat. Si auzind tot felul de povesti m-am intrebat mie de ce nu mi se intampla, ci doar altora. O singura data am asistat la o complicatie a unei operatii de apendicita, foarte urat, insa a fost vina pacientului care nu a respectat indicatiile post operatorii.
Acum cativa ani o persoana apropiata a facut comotie cerebrala. Putea sa evite daca facea tratament pt tensiune mare insa a decis ca e mai desteapta ca medicul care a consultat-o. Dupa cateva saptamani a facut comotie si a intrat in coma, a fost operata de urgenta, familia in disperare a cadorisit medicul cu 700 euro sperand ca poate fi salvata. A murit. M-a impresionat medicul pt ca a chemat familia si a restituit cadoul.
Pe mine personal daca ma nemultumeste serviciul primit caut altul, mai cer pareri. Insa nu-mi permit sa spun ca majoritatea frizerilor tund anapoda doar pt ca unul a esuat la parul meu. Poate nici explicatiile mele nu au fost clare.
Imi cer inca o data scuze, nu am vrut sa va supar, nu o luati personal, doar ma alarmeaza foarte tare etichetarile si generalizarile.
Nu m-ati jignit, doar ca experientele mele neplacute in privinta asta nu au fost rare, accidentale , in ultimii ani.Ce parere as putea avea? In fine, ne-am abatut de la tema topicului.Ideea era ca daca un om cu depresie sau cu orice altceva, ar sta doar in baza medicatiei(care babuiesc ca e temporara) si a unui medic indiferent fata de suferinta umana(repet: nu sunt toti asa, dar are sanse mari sa intalneasca ceva de genul), nu prea vad cum si-ar putea reveni.Mai ales cand problemele sunt de ordin afectiv, cand yocmai indifetenta celor din jur, l-au adus poate in stadiul asta.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.08.2015, 10:30:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Este depresiv... grav, deja cred ca e cronic
Nu stie ce e cu el, ne intreaba pe toti ce sa faca el cu viata lui.... si alte intrebari tampite. orice raspunsuri ii dam, el repeta in continuare aceleasi intrebari.
Avea pana de curand o viata normala: loc de munca stabil, sotie, prieteni.... se pare ca o sa le piarda in curand pe toate.... i-a innebunit de cap inclusiv pe parintii lui.
A avut si o tentativa de sinucidere, a fost si internat, a urmat un tratament specific si parea ca incepe sa isi revina. A renuntat insa din proprie initiativa la tratament si a luat-o iar pe campii. Dupa multa munca de lamurire, a reluat de curand tratamentu, dar pare ca nici ala nu isi mai face efectul... sau poate dureaza mai mult...
Oricum, pastilele nu ar fi decat o solutie temporara. Ma gandesc ca poate o discutie cu un preot cu har ar putea sa il readuca pe drumul normal. Daca cunoasteti vreunul....
a luat tratament de specialitate?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.08.2015, 10:32:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti sigur ca ai priceput care e treaba cu harul si cerintele problemei?
apa curge si printr-o teava ruginita amice!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.08.2015, 11:16:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu pricepusi nici tu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.08.2015, 15:44:43
stiucarul stiucarul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2015
Mesaje: 8
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri, in special pentru varianta Dervent, deoarece este singura la subiect, dar.... am un fost cumnat care a fost Frate acolo si, dupa vreo 3 ani, s-a aruncat pe geam.....si a ajuns direct la Palazu... desi avea un preot, Andrei, pe care il respecta foarte mult.
Imi cer iar scuze, nu prea am tangente cu biserica, dar am convingerea ca exista, in cadrul bisericii, OAMENI care ne sunt mult superiori. Acum imi vine in minte Parintele Arsenie Papacioc pentru care am un foarte mare respect! Din pacate nu mai putem apela la Dansul.
Mai exista vreun astfel de OM prin Constanta?

Sau in Papaua Noua Guinee, undeva, oriunde in lumea asta?

Last edited by stiucarul; 26.08.2015 at 16:07:47.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.08.2015, 15:47:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intrebare intrebatoare, mataluta ai duhovnic? te spovedesti regulat?
Sau astepti sa ajungi in pragul nebuniei si atunci poate iti fac rost prietenii de un preot miraculos?

Apropo, prietenul tau cum a ajuns aici?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.08.2015 at 15:50:48.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.08.2015, 16:15:33
stiucarul stiucarul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2015
Mesaje: 8
Implicit

Prietene, de ce esti atat de agresiv?
Nu am duhovnic, asta e, o sa ajung in iad, imi asum raspunderea pentru propria mea cruce, dar nu este vorba de mine!
Ai vreo sugestie pentru prietenul meu?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.08.2015, 16:40:48
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Ai vreo sugestie pentru prietenul meu?
Transmite-i din partea mea să fugă de tine.
Cat mai tare. Ca mai bine-i la ospiciu decat la puscarie.
Adică nu-i mai bine, da' macar a scapat saracu om de-un asa preten.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare