Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2009, 17:48:49
dianaradoi dianaradoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

si mie mi-a murit tatal anul acesta...este groaznic. si singurul lucru care m-a mai linistit a fost sa ma pot ruga pentru el pentru a-i fi mai usor dincolo.

eu am facut asa: am citit acatist pentru cei adormiti pana la 40 e zile, am dat cate 40 de liturghii imediat cum a murit (am dat la 3 biserici); am facut parastasele cu mama si surorile mele, asa cum a trebuit (la 3, 9, 40 de zile, la 3 luni si 6 luni). Mai trebuie facut si la 9 luni, dar inca nu a trecut atata timp...

si am mai dat pomelnice la manastiri...(la manastirea crasna, sihastria, negru-voda)...

nu mai stiu ce altceva sa fac in afara de faptul de a ma ruga pentru el. Asa ca draga mea, nu te mai gandi ca intristezi pe altii. gandeste-te cat il bucuri pe tatal tau. si daca ceilalti nu apreciaza, fa parastas cu ei amarati.

daca ma puteti ajuta si pe mine cu alte sfaturi, ar fi binevenite. Tati a fost foarte important pentru mine si mi-a lasat un gol imens...as vrea sa-i fie bine dincolo si daca nu-i e, as vrea sa-l ajut cumva. am credinta ca Dumnezeu nu ne va lasa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14