Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.02.2011, 11:15:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Intr-una din cartile sale, IPS Bartolomeu spunea ca "Imparatia Cerurilor este o realitate despre care, dupa doua milenii de teologie crestina, cunoastem mai putin decat talharul de pe cruce". Iata, a venit vremea ca sfintia sa sa cunoasca lamurit ceea ce noi inca vedem "ca prin ghicitura".

Dumnezeu sa-l odihneasca!
  #32  
Vechi 01.02.2011, 11:26:23
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Unhappy

Dumnezeu sa-l odihneasca in imparatia cerurilor.........
  #33  
Vechi 01.02.2011, 11:36:08
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Intr-una din cartile sale, IPS Bartolomeu spunea ca "Imparatia Cerurilor este o realitate despre care, dupa doua milenii de teologie crestina, cunoastem mai putin decat talharul de pe cruce". Iata, a venit vremea ca sfintia sa sa cunoasca lamurit ceea ce noi inca vedem "ca prin ghicitura".

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Minunat citatul expus de tine,multumim Marius.
  #34  
Vechi 01.02.2011, 11:40:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Laudele deșarte nu-și au rostul, nu l-am cunoscut decât din vedere, de la distanță, din TV și că l-am mai ascultat la câteva liturghii și cuvinte duhovnicești la sfârșitul liturghiei și la radio de câteva ori. E trist că am rămas mai singuri, ca niște copii la care ne-a murit străbunicul. Nu știu dacă l-am iubit sau nu cu adevărat. Că așa doar vorbe deșarte, e ușor a spune, dar inima, inima mea nu știu cât de mult a fost de alături de el, nu doar acum la final, ci în toată viața lui, căci știu de el de prin 1991, când l-am văzut la Catedrală cu Arhiepiscopul Teofil Herineanu care era foarte bătrân dar era plin de Har Sfânt, că se vedea când binecuvânta... Și de atunci l-am urmărit de la distanță, așa din curiozitate, ce mai face și ce mai spune, dar n-am stat de vorbă cu el niciodată, și multe lucruri bune a făcut, și a spus... taine cu mult tâlc, și nu știe gLumea ce a făcut el din ascultare... căci gLumea nu-i atentă... nu ia în seamă... Chiar și acum pe patul de moarte a spus o proorocie în ceea ce-l privește, încă de pe patul de spital din străinătate... ''Aș vrea să mor acasă'', adică în România... Și Domnul a hotărât ceea ce e mai bine pentru el, căci nu vrea Domnul jertfe și suferință și chinuri, căci el a suferit multe chinuri pentru Hristos la viața sa, hăituiala comunistă, temniță, batjocuri, umilințe, și nu mai avea sens să-l lase Domnul să mai sufere iarăși, și iarăși căci crucea lui a fost înaltă și de fier, cruce grea și cumplită... și complet împlinită, cum ar zice americanii: Mission Complete! Așa că nu am ce să plâng, nu am ce, și nici nu știu dacă nu cumva ar trebui să mă bucur și să mă veselesc, să dănțuiesc înaintea Domnului, așa ar fi, doar că nu se cuvine... și eventual aș plânge mai mult pentru noi cei rămași de izbeliști... căci el iubea și mângâia pe toți ciungii și cocoșații și bolnavii și piticii și urâții... Am fost martor odată la catedrală și mult m-am mirat cum voiau ei sărmanii să fie mângâiați de părintele, de străbunicu'... Și el i-a mângâiat fără aere de mitropolit, ci era așa ca un frate mai mare și mai bătrân, dar în aceiași durere cu ei... m-am mirat mult atunci... Ce să spun, de faptul că întotdeauna a fost demn și serios și smerit? Că a avut atitudinea cea mai dârză în această perioadă de 20 de ani de aiureală politică, iar în cei 42 de ani de dinainte de '89 a fost mereu stindardul răbdării ciumei comuniste până la sfârșit... căci primind un vis ca să nu ajungă povară, el nu și-a scos amândoi ochii așa cum a avut intenția în pușcăria cea mai grea în care a fost băgat pe nedrept, ci sora lui cea oarbă ce trecuse la Domnul i-a apărut în vis și amândoi pe o plută ce urca râul Bistrița i-a spus că nu e bine să fii povară nimănui, și iată nici pe ultima sută de metri Domnul nu a lăsat ca să ne fie povară. O ce dulce povară... Doar că nu mai au astăzi copiii responsabilitatea cea sfântă pentru străbunici și bunici, așa că el și Dumnezeu știind acest lucru, au hotărât să nu ne mai apese cu un bătrân bolnav și neputincios... trecându-l cu demnitate Domnul la cele de sus, la cele cerești. Mulțumim Doamne pentru toată viața, sfântului robului tău. Amin.

Last edited by vsovivi; 01.02.2011 at 11:50:02.
  #35  
Vechi 01.02.2011, 11:55:55
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Mulțumim Doamne pentru toată viața, sfântului robului tău. Amin.
Foarte frumos!
  #36  
Vechi 01.02.2011, 12:36:07
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

În Numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.
Doamne, întru mila Ta, te rog odihnește în pace sufletul adormitului robului Tău Bartolomeu și-l așează în ceata sfinților Tăi! Ție, Doamne, se cuvine toată slava cinstea și închinăciunea, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
  #37  
Vechi 01.02.2011, 12:40:17
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Te iubesc inaltpreasfiintite parinte Bartolomeu si-ti multumesc din toata inima pentru ca predicile tale mi-au deschis ochii sa inteleg si sa iubesc Ortodoxia. Da, scumpul si dragul sufletului meu iti multumesc pentru misiunea pe care ai facut-o pentru pentru tineri si batrani, pentru ortodocsi si sectari, pentru postul de radio "Renasterea" unde am auzit pentru prima data invataturile ortodoxe si care mi-au deschis mintea si au rupt toate prejudecatile sectare.
Bunul Dumnezeu sa-ti rasplateasca toata jertfa si darurirea si lupta cea buna si dreapta !
Sfintii ingeri sa-ti insoteasca zborul spre inalturi !
Bunul Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihnesca!
  #38  
Vechi 01.02.2011, 12:45:52
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Frati ortodocsi, am pierdut un om si un pastor minunat!
Supranumit "Leul Ardealului", pentru intransigența și conservatorismul privind apărarea valorilor ortodoxe, un om cu coloana vertebrala, nobil si demn, un model de netagaduit a ceea ce inseamna sa fi ortodox adevarat in zilele de astazi.
Domnul Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Era supranumit "Leul Ardealului", dar iata ce parere avea despre aceasta:

Într-o mărturisire făcută în cadrul unei întâlniri cu presa clujeană, în 28 ianuarie 2008, legată de sintagma "Leul Ardealului", folosită prima dată de către maica stareță de la Mănăstirea Râmeț, înaltul ierarh ortodox a spus că leul, deși este regele animalelor, "are parte de cea mai nenorocită moarte". "Leul, neavând dușmani naturali, nu-l mănâncă nimeni și moare numai de bătrânețe. Și cum moare? Îi cad dinții și nu se mai poate hrăni, nu mai poate vâna, dar nici să mănânce din ce vânează altul. Și moare ca un bicisnic, mâncat de furnici și de muște. Sper că nu îmi doriți așa ceva", spunea IPS Bartolomeu, adresându-se jurnaliștilor.

Dumnezeu Sfantul sa primeasca in lacasurile Lui, sufletul acestui om absolut exceptional!!!
Slujba Inmormantarii va fi joi la ora 12, in Cripta Catedralei din Cluj.
  #39  
Vechi 01.02.2011, 12:49:40
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Lacrimi fierbinti sa topeasca inghetul ce s-a lasat in sufletele noastre si peste TARA !Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in Imparatia Sa !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
  #40  
Vechi 01.02.2011, 12:57:44
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca ci sfintii intru Imparatia Sa!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 16:38:38
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 11:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 13:58:30
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 15:39:25
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 13:10:54