Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.09.2011, 00:50:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dragii mei, as vrea sa-mi iau ramas bun de la voi toti. A sosit momentul sa ma retrag. Va multumesc pentru tot timpul petrecut cu voi si pentru tot ce am invatat de la voi. Au fost 5 ani, care si-au pus amprenta pe viata mea. Va multumesc!
Va doresc tot binele din lume si mantuire!
Doamne ajuta!
Este trist, tare trist ... o noapte trista in care am dat peste mesajul tau de adio. Atit de trist imi este incit am sa caut sa spun doar citeva lucruri .
Parerea mea despre tine este cea pe care pic cu pic (mesaj cu mesaj), pe privat , ti-am spus-o . Ai fost o bucurie pt. mine , o bucurie duhovniceasca . Imi sunt f. suficiente degetele de la mina dreapta ca sa numar marturisitorii asemenei tie intru Adevar, aici pe forum ... desi noi ne numaram cu miile .
Mi-ai fost sprijin si adapost cind nu-mi era bine !
Pt. toate acestea iti multumesc din inima si te rog sa ma ierti ca sunt un biet nevrednic incurcat in multe feluri de pacate !

Bunul Dumnezeu sa te aibe in paza si aparare oriunde pasii te vor duce !

Sa ne vedem la Rai !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.09.2011, 01:55:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va rog sa ma iertati!
Bunul Dumnezeu sa ne indrume tuturor pasii spre mantuire.

Va imbratisez pe toti si va multumesc pentru frumoasele cuvinte. Sunteti prea buni! Tocmai lipsurile mele m-au facut sa renunt la participarea, atat de draga mie, pe forum, pentru a-mi face mai constiincios canonul, pe care l-am cam neglijat in ultima vreme.
As putea spune: la urma urmei, ce conteaza, de vreme ce am primit iertarea pacatelor. Intamplarea face insa, ca am citit scrisoarea adresata calugarilor de Sf. Ioan Iacob Hozevitul, in care le spune acestora despre duhovnicul lor, plecat la Domnul, pe care il visase nu prea bine, desi ar fi trebuit sa fie in rai. Explicatia pe care o da Sfantul, este ca fiii duhovnicesti, care au primit iertarea pacatelor, nu s-au invrednict sa isi faca canonul, fapt pentru care duhovnicul lor, acum avea inca de suferit, nu pentru ale lui, ci pentru ale celor, pe care i-a pastorit cu atata dragoste si devotament.

Aceste randuri ale Sf. Ioan Iacob Hozevitul au rasunat si in constiinta mea, caci curand voi da iar ochii cu duhovnicul. Il vad cu ochii mintii, cum are rabdare si un cuvant bun pentru toti cei, care vin la dansul sa se spovedeasca; iar pridvorul ii este plin de dimineata pana seara, in fiecare zi.
Daca mai sunt cativa ca mine, care nu-si fac canonul, ce ne facem fratilor?!? Nu atat noua ne facem rau, cat celui, care ne vrea binele!

Nu stiu cu altii cum e, dar pentru mine ziua s-a scurtat: dimineata ma trezesc si ma uit la ceas, iar seara constat ca a mai trecut o saptamana.

Imi va trebui multa vointa sa ma desprind, credeti-ma, dar TREBUIE!
As mai avea multe de spus, ca de obicei, dar ma opresc aici, imbratisandu-va si multumindu-va pentru tot ce am primit ca invatatura si dragoste de la voi.
Sa ne vedem in rai, cum zice Cristian, dar poate ne vom mai vedea si aici, cine stie?!?

Doamne ajuta!

P.S. Sf. Lavrentie ne invata ca atunci cand vom fi in primejdie, sa ne rugam Psalmul 90:
1.Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2.Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3.Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4.Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5.Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6.De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7.Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8.Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9.Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10.Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11.Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12.Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13.Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14."Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15.Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16.Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".

Cand am spus ca imi sunteti familie, nu am exagerat. Si asa as vrea sa ramana.

Last edited by Miha-anca; 24.09.2011 at 02:01:32.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.09.2011, 02:13:48
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati!
Bunul Dumnezeu sa ne indrume tuturor pasii spre mantuire.

Va imbratisez pe toti si va multumesc pentru frumoasele cuvinte. Sunteti prea buni! Tocmai lipsurile mele m-au facut sa renunt la participarea, atat de draga mie, pe forum, pentru a-mi face mai constiincios canonul, pe care l-am cam neglijat in ultima vreme.
As putea spune: la urma urmei, ce conteaza, de vreme ce am primit iertarea pacatelor. Intamplarea face insa, ca am citit scrisoarea adresata calugarilor de Sf. Ioan Iacob Hozevitul, in care le spune acestora despre duhovnicul lor, plecat la Domnul, pe care il visase nu prea bine, desi ar fi trebuit sa fie in rai. Explicatia pe care o da Sfantul, este ca fiii duhovnicesti, care au primit iertarea pacatelor, nu s-au invrednict sa isi faca canonul, fapt pentru care duhovnicul lor, acum avea inca de suferit, nu pentru ale lui, ci pentru ale celor, pe care i-a pastorit cu atata dragoste si devotament.

Aceste randuri ale Sf. Ioan Iacob Hozevitul au rasunat si in constiinta mea, caci curand voi da iar ochii cu duhovnicul. Il vad cu ochii mintii, cum are rabdare si un cuvant bun pentru toti cei, care vin la dansul sa se spovedeasca; iar pridvorul ii este plin de dimineata pana seara, in fiecare zi.
Daca mai sunt cativa ca mine, care nu-si fac canonul, ce ne facem fratilor?!? Nu atat noua ne facem rau, cat celui, care ne vrea binele!

Nu stiu cu altii cum e, dar pentru mine ziua s-a scurtat: dimineata ma trezesc si ma uit la ceas, iar seara constat ca a mai trecut o saptamana.

Imi va trebui multa vointa sa ma desprind, credeti-ma, dar TREBUIE!
As mai avea multe de spus, ca de obicei, dar ma opresc aici, imbratisandu-va si multumindu-va pentru tot ce am primit ca invatatura si dragoste de la voi.
Sa ne vedem in rai, cum zice Cristian, dar poate ne vom mai vedea si aici, cine stie?!?

Doamne ajuta!

P.S. Sf. Lavrentie ne invata ca atunci cand vom fi in primejdie, sa ne rugam Psalmul 90:
1.Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2.Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3.Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4.Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5.Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6.De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7.Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8.Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9.Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10.Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11.Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12.Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13.Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14."Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15.Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16.Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".

Cand am spus ca imi sunteti familie, nu am exagerat. Si asa as vrea sa ramana.

Dragă Miha-anca, poți să-ți îndeplinești canonul și să rămîi în acestă "familie". Adevărat, este greu, dar ce este ușor? Acestă misiune pe care tu o desfășori aici este binecuvîntată pt. că înveți oamenii despre Dumnezeu. Nu trebuie să te retragi, trebuie doar să-ți așezi timpul mai bine, atîta tot.
Avem nevoie de cuvintele tale de folos !
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.09.2011, 02:30:07
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna mea surioara, se pare ca esti hotarata sa te opresti aici. Trebuie sa fii foarte puternica, fiindca nu-i usor sa spui gata cu placerile lumesti, sa trecem la cele placute si lui Dumnezeu. Daca tu poti, cred ca si altii putem. Eu, cat timp am stat departe, ma simteam liber si curat. De cand postez zilnic, rugaciunile mele s-au redus la ZERO. Deci ce-am castigat? Am salvat vreun suflet? Dimpotriva, am smintit o duzina. Acum de cat timp am nevoie ca sa ma curat de tot ce-am stricat intre timp? Cate canoane si rusine trebuie sa indur de la bietul meu duhovnic, caruia ii promisesem s-o las mai moale.

Mult as vrea si eu sa... ne vedem in Rai, dar greu ii dealu' de suit, iar in deal ne asteapta o alta pustie de vale in care ne pravalim ca bolovanii, daca... evitam canoanele!...

Pace si bucurie, draga noastra si lungeste-ti canonul cu 10 secunde ca sa spui si de noi o vorba de duh!...
Dumnezeu sa-ti dea toata mangaierea si dragostea Lui!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.09.2011, 11:54:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Multumim pentru cuvintele tale bune si frumoase si iarta-ne noua pe cele urate si ne-bune!
Sa va-ntalniti cu totii in Rai, ca pentru mine nu cred sa se gaseasca loc. Toate cele bune, sora draga, si drumul spre mantuire sa va fie luminat de iubire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.09.2011, 12:43:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Anca draga, sper ca o sa mai intri din cand in cand si o sa citesti si mesajele private.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.09.2011, 13:36:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc din inima pentru cuvintele si indemnurile voastre.
M-as bucura sa folositi acest topic pentru a comunica intre voi lucruri, care privesc pe toata lumea.
Contul meu va fi inchis in curand, deci nu voi putea intra pe MP.
Vedeti? E grea despartirea... dar stiu ca nu ma voi putea abtine sa citesc din cand in cand ceea ce se scrie. De aceea va rog sa postati mesaje frumoase si ziditoare, caci sunt multi cei care le citesc, in aceste vremuri de pe urma.

Din Sf. Lavrentie al Cernigovului:
"Pe cei slabi, Dumnezeu ii va lua, iar altii se vor curata prin boli. Unii, care la razboi isi vor inmuia pacatele lor in sange, vor fi numarati cu mucenicii. Iar cei mai puternici, Domnul ii va lasa sa se intalneasca cu El. Pana ce nu se va intregi cu cei e se mantuiesc numarul martorilor lui Dumnezeu, pustiit prin caderea unei parti a ingerilor, Domnul nu va veni la Judecata".

Sfinte Lavrentie, roaga-te pentru mantuirea noastra!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.09.2011, 14:07:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Va multumesc din inima pentru cuvintele si indemnurile voastre.
M-as bucura sa folositi acest topic pentru a comunica intre voi lucruri, care privesc pe toata lumea.
Contul meu va fi inchis in curand, deci nu voi putea intra pe MP.
Vedeti? E grea despartirea... dar stiu ca nu ma voi putea abtine sa citesc din cand in cand ceea ce se scrie. De aceea va rog sa postati mesaje frumoase si ziditoare, caci sunt multi cei care le citesc, in aceste vremuri de pe urma.

Din Sf. Lavrentie al Cernigovului:
"Pe cei slabi, Dumnezeu ii va lua, iar altii se vor curata prin boli. Unii, care la razboi isi vor inmuia pacatele lor in sange, vor fi numarati cu mucenicii. Iar cei mai puternici, Domnul ii va lasa sa se intalneasca cu El. Pana ce nu se va intregi cu cei e se mantuiesc numarul martorilor lui Dumnezeu, pustiit prin caderea unei parti a ingerilor, Domnul nu va veni la Judecata".

Sfinte Lavrentie, roaga-te pentru mantuirea noastra!

Ai citat cuvintele unui sfant care mie imi este foarte drag.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.09.2011, 15:25:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Anca, in cei cinci ani ai mai plecat si revenit de cateva ori. Cand cineva pleaca, atunci pleacca, posteaza din ce in ce mai putin...si dupa un timp deloc.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.09.2011, 16:29:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa va ajute in tot ceea ce faceti, sa va miluiasca si sa va intareasca! Ma intristez cand cineva pleaca insa poate e mai bine asa anuntata plecarea decat "disparitie"

Pace si bucurii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De pe un alt forum.. xanixade Generalitati 1 04.06.2011 15:30:51
Dictionar forum Melissa Generalitati 38 10.02.2011 10:26:18
FORUM iosif Generalitati 16 30.06.2009 08:17:16