Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 20.03.2015, 06:55:08
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Tocmai de aceea am propus deschiderea unui nou topic pe această temă. Dacă doriți... dacă nu, lăsați-o așa...
Poate se blocheaza si asta.
Reply With Quote
  #872  
Vechi 20.03.2015, 07:21:47
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Poate se blocheaza si asta.
Sunt convins!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #873  
Vechi 20.03.2015, 07:26:00
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Sunt convins!
Atunci este bine.E bine sa fii convins.
Reply With Quote
  #874  
Vechi 20.03.2015, 12:56:09
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, unul, nu-mi amintesc sa fi citit in Biblie ca Adam a tinut Sabat-ul. In schimb, imi amintesc ca am citit ca el ar fi iesit din Sabat...
Din nefericire , Ellen G. White , zeita adventistilor , nu a avut o memorie atat de buna ca a dumneavoastra.
Reply With Quote
  #875  
Vechi 20.03.2015, 13:13:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Tocmai de aceea am propus deschiderea unui nou topic pe această temă. Dacă doriți... dacă nu, lăsați-o așa...
Cine ar dori asta ar trebui in prealabil sa citeasca in prealabil cele 168 pagini ale topicului.
Ori, nu cred ca e nimeni atat de masochist..

Pe mine m-ar incerca o dorinta, dar nu pentru asta sunt platit si nici asa mult timp liber.

Dar matalutza daca esti doritor de cunoastere si esti capabil sa citesti si alta literatura decat cea adventista, pot sa-ti recomand niscai studii biblice ale tovarsilor tai neoprotestanti non-adventisti care nu impartasesc convingerile adventiste/iehoviste despre inexistenta sufletului si a vietii de dupa moarte (cel putin pana la inviere).

Am recomandat link -ul si colegului AZSist vasilache-cel-banat dar se pare ca nu era capabil decat sa recite poezii invatate pe de rost.

Ti se explica destul de clar si biblic ce inseamna moartea de fapt si poate te lamuresti de confuzia care o faceti intre moartea fizica si cea spirituala.

Mataluta pari nitel mai capabil (macar din perspectiva perseverentei cu care ai revenit dupa ce ai fost sistematic banat) deci uite aici:
http://www.bible.ca/d-death=separation.htm

Si o lista care arata ca exista marturii chiar din primul secol, vizavi de credinta ortodoxa in aceasta privinta, nici vorba de cea adventist-iehovista.

http://www.bible.ca/H-nature-man-definition-death.htm


As fi curios insa, daca esti capabil, sa citezi cam incepand de prin ce secol poti gasi matale literatura (pretins) crestina care sa sustina varianta adventista-iehovista.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.03.2015 at 13:16:23.
Reply With Quote
  #876  
Vechi 20.03.2015, 20:46:08
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

In Vechiul Testament,evreii HABAR N-AVEAU daca mai e ceva dupa moarte si ce mai e.Ceata totala.
Discutia despre icoane ARE legatura cu punctul de vedere ortodox asupra existentei unui suflet constient dupa moarte.Normal ca sfintii din icoane trebuie sa fie "undeva" CONSTIENTI ,pt.ca,altfel la cine te rogi?
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #877  
Vechi 20.03.2015, 21:03:01
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Adevarul poate fi undeva la mijloc,adica e posibil sa mai fie ceva dupa moarte,ceva care poate fi numit"suflet",insa acel ceva e inconstient,si va deveni constient doar la inviere,cand va fi unit cu trupul,adica i se va da un nou corp fizic,ca pe cel vechi demult l-au mancat viermii.Pana atunci insa,acel "suflet"NU STIE NIMIC!
Ceva cam ca un stick sau DVD,nu functioneaza decat bagat in calculator.
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #878  
Vechi 20.03.2015, 22:34:38
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Adevarul poate fi undeva la mijloc,adica e posibil sa mai fie ceva dupa moarte,ceva care poate fi numit"suflet",insa acel ceva e inconstient,si va deveni constient doar la inviere,cand va fi unit cu trupul,adica i se va da un nou corp fizic,ca pe cel vechi demult l-au mancat viermii.Pana atunci insa,acel "suflet"NU STIE NIMIC!
Ceva cam ca un stick sau DVD,nu functioneaza decat bagat in calculator.
Ai dreptate; e posibil sa fie asa.
Reply With Quote
  #879  
Vechi 20.03.2015, 23:11:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, nu este asa, este o blasfemie.
Reply With Quote
  #880  
Vechi 21.03.2015, 09:09:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cele doua mesaje ale lui se bat cap in cap.
Daca primul e o afirmatia logica/valida, a doua nu mai este.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare