Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2018, 06:07:07
Constantin730 Constantin730 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2018
Mesaje: 1
Implicit Ajutor! Prietena mea a facut avort

Buna tuturor,

Am 20 de ani si sunt intr-o relatie de 6 luni cu o persoana minunata care m-a apreciat si care a fost mereu langa mine. In urma unei discutii pe care am avut-o in cursul zilei de ieri am aflat un lucru neplacut despre trecutul ei. Mereu am fost deschisi unul altuia, dar totusi cateodata avea retineri. A avut o relatie de 2 ani cu altcineva si mi-a povestit tot ce i s-a intamplat, mai putin un lucru pe care l-am aflat ieri. In perioada Sfintelor sarbatori de Pasti, vorbeam despre religie si post, iar aceasta mi-a spus ca are canon si ca nu se poate impartasi. Mi-a spus ca in urma cu un an a fost la parintele ei duhovnic caruia i-a povestit totul despre relatia ei din trecut. Nu stiam prea bine ce inseamna si cand se da un canon. Suntem credinciosi si vorbim mereu despre asta, insa ce am aflat ieri m-a marcat. Prietena mea mi-a spus in cele din urma, cu foarte mare greutate, ca a facut avort acum 2 ani. Stiu ca este un foarte mare pacat si acum inteleg pentru ce era canonul. M-am speriat foarte tare cand am aflat, si ma simt foarte rau pentru ea. Am apreciat ca mi-a spus adevarul, stiam ca avea ceva sa-mi spuna, dar niciodata nu m-am gandit ca ea ar fi facut avort.
I-am spus ca tin la ea si ca asta nu schimba nimic, dar eu ma simt foarte rau pentru ea si nu mi-am imaginat cat de mult a putut suferi in trecut. Am renuntat sa o mai intreb alte detalii pentru ca stiu ca nu se simtea bine dar mi-a spus ca parintele ei duhovnic stie tot.
Cer Ajutor pentru ca ma simt groaznic pentru ea, a tinut atat de mult secretul cu frica sa nu ma piarda si a inceput sa planga. Ce ar trebui sa fac? E o persoana minunata si credincioasa, nu am avut certuri niciodata in aceste 6 luni, si de fiecare data ne incurajam spunandu-ne ca "Dumnezeu E cu noi si ne vrea binele".

P.S. Sunt nou pe acest forum, nu stiu multe lucruri despre acest site, nu stiu unde ar fi trebuit sa postez aceasta intrebare.
Multumesc.

Last edited by Constantin730; 18.06.2018 at 06:10:54.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2018, 07:25:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Te inteleg si cred ca ar trebui sa vorbesti cu duhovnicul tau de indata.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2018, 11:39:19
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te inteleg si cred ca ar trebui sa vorbesti cu duhovnicul tau de indata.
Și roagă-te pentru ea, Constantin. De câte ori îți amintești de prietena ta, spune o rugăciune în gând.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2018, 12:27:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

1. Trecutul nu se mai schimba orice ai face.

2. Ai un viitor frumos in fata, vezi daca poti sa-l traiesti alaturi de fata asta.
Spalati si curatiti tot ce ati gresit (pentru ca se poate) si mergeti de acum inainte corect in viata.

3. Fata asta are un zid mare spart pe care trebuie nu mai poti sa-l ridici la loc, acest avort care va ramane acolo toata viata.

============================

Ce este de facut:

1. Solutionare problema: are un copil care nu s-a mantuit din cauza ei si care nu este la lumina (Imparatia Cerurilor) si care toata viata ei de femeie va cere de unde este el acum (la intuneric) "pedepsirea parintilor". Parca si parintele Cleopa zice ca sunt in cerc copiii si se roaga "pedepseste Dumnezeu pe parintii mei care nu m-au nascut".

Si din cauza asta toata viata o sa aiba necazuri, sufiernte si boli.


2. Problema se solutioneaza asa:

Se face un CANON de rugaciune EXPLICIT PENTRU CA DUMNEZEU SA DARUIASCA LUMINA COPIIILOR.

Asta pe langa canonul de pocainta pentru iertarea pacatului care este cu totul altceva, este rugaciune de iertare si nu pentru mantuirea copilului de la intuneric.

Rugaciune, milostenie si restul.


Problema avorturilor este ca raman cu tine toata viata, pentru ca nu se face rugaciune pentru luminarea copiilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare