Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 11.03.2011, 20:05:16
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

vsovivi, sa nu uiti ca munca te elibereaza.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #432  
Vechi 12.03.2011, 22:11:13
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
vsovivi, sa nu uiti ca munca te elibereaza.
Daca se vor repeta istorii...poate vei avea ocazia sa fii inchis in lagar...si atunci sa-ti repeti ce ai scris....

ps. Eu zic ca intelepciunea te face liber....
Reply With Quote
  #433  
Vechi 12.03.2011, 22:12:10
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Daca se vor repeta istorii...poate vei avea ocazia sa fii inchis in lagar...si atunci sa-ti repeti ce ai scris....

ps. Eu zic ca intelepciunea te face liber....
Eu zic: Dumnezeu te face liber.
Reply With Quote
  #434  
Vechi 13.03.2011, 10:24:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

[quote=camy_d;347367]Eu zic: Dumnezeu te face liber.[/QU
Dumnezeu nu te face liber.....El asa te-a creat....Omul singur se da inlantuirilor telurice....(eventual te re-elibereaza)Deh...e mai greu de deslusit subtilul....Dar mai e vreme camy_d !
Reply With Quote
  #435  
Vechi 15.03.2011, 23:00:47
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit God on trial



Un film dur si cutremurator.Intr-o baraca la Auschwitz,un grup de evrei,de varste diferite,cu conceptii diferite,in asteptarea mortii prin gazare,ii deschid un proces lui Dumnezeu:si-a respectat sau nu Legamintul fata de ei si de ce au ajuns acolo.Actiunea se petrece in aceea camera si la final cei trei judecatori evrei,dintre detinuti,trebuie sa dea veridicul dupa ce toti si-au spus parerea,in asteptarea mortii.
Filmul este realizat din perspectiva lor asa ca nu va asteptati la argumentatii crestine ci strict iudaice.Insa drama pe care o traiesc,
cosmarul mortii in chinuri ii face sa treaca,din disperare,peste orice regula si sa-i ceara socoteala Celui de Sus.Finalul este o lectie care te lasa fara cuvinte din multe puncte de vedere.Cine este adeptul abordarilor clasice nu are de ce sa-l vada.Cine vrea sa vada reactii umane,reale,in conditii de lagar de concentrare,zbaterea lor,disperarea dar si speranta,increderea dar si abandonarea,sa il vada.Tata si fiu,credincios si ateu,invatat si om simplu,revoltat si impacat,las si curajos,toti impreuna in fata mortii,fiecare traind momentul in felul sau.Filmul se bazeaza pe evenimente reale.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 16.03.2011, 13:37:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
vsovivi, sa nu uiti ca munca te elibereaza.
Munca, da, robia, e singurul lucru care te eliberează de muncă și robie, ''duceți unii altora sarcinile voastre...'', cu condiția să nu capeți pe parcurs plăcere mare de nebunia de pe urmă a contradicțiilor pe bază de creiatolul plin ochi cu creiatină din aia dătătoare de soluții... că atunci o să te apuci să iei la rost pe Dumnezeu ca să-ți dea El ție socoteală de legământul Său, de parcă, auzi acolo, El nu și-ar ține Legământul... și trebuie tu să-I dai lecții.

Păi a zis Domnul: ''- Ia puneți-Mă la încercare! ''

Și a și arătat El care este rostul curat al sfâșierii hainelor... atunci când s-a sfâșiat de tot catapeteasma Templului, de sus până jos... căci hainele se sfâșiau de durere și nu de fățărnicie... așa că munca în robie și greutatea ei te de muncă și robie, și nicidecum o scuturare cutremurătoare... că dacă lepezi povara nu vei fi fericit ci doar ai căzut în ispispită și ai ajuns un frumoasă lepădătură plină de soluții... deșarte... arte marțiale și joiale... firește.

Last edited by vsovivi; 16.03.2011 at 13:44:22.
Reply With Quote
  #437  
Vechi 16.03.2011, 21:06:46
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Mi se pare interesant ovreu fiind sa vrei sa faci bani din holocau$t, da' a devenit un pic absurd ca unii ovrei se irita si la vederea anumitor pisici.
Attached Images
File Type: jpg hitlaw.jpg (20,9 KB, 11 views)
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #438  
Vechi 16.03.2011, 21:57:37
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

[quote=calator prin ploaie;347536]
Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu zic: Dumnezeu te face liber.[/QU
Dumnezeu nu te face liber.....El asa te-a creat....Omul singur se da inlantuirilor telurice....(eventual te re-elibereaza)Deh...e mai greu de deslusit subtilul....Dar mai e vreme camy_d !
Omul nici nu traieste cu adevarat decat intru Hristos. Omul e legat si inlantuit de lumea in care traim, numai Dumnezeu ne poate elibera.
Reply With Quote
  #439  
Vechi 24.03.2011, 14:24:36
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Mi se pare interesant ovreu fiind sa vrei sa faci bani din holocau$t, da' a devenit un pic absurd ca unii ovrei se irita si la vederea anumitor pisici.
EVREI se spune si scrie corect....si nu cred ca vreunul isi doreste sa faca avere din holocaust, poate cauta numai dreptate...Si apoi....ei sunt mari iubitori de animale...deci isi iubesc si ocrotesc mult pisicile, si se irita vazand unii soriceii cum vor sa devina brusc matze cu clasa si rasa...si deh....sunt prea multi....

ps. atentie nicador...sunt destule curse de prins astfel de.....soareci....
Reply With Quote
  #440  
Vechi 26.03.2011, 12:06:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
EVREI se spune si scrie corect....si nu cred ca vreunul isi doreste sa faca avere din holocaust, poate cauta numai dreptate...Si apoi....ei sunt mari iubitori de animale...deci isi iubesc si ocrotesc mult pisicile, si se irita vazand unii soriceii cum vor sa devina brusc matze cu clasa si rasa...si deh....sunt prea multi....

ps. atentie nicador...sunt destule curse de prins astfel de.....soareci....
"Ovreu" nu este peiorativ, ci mai degraba arhaic:
"nu a geniului princiar. Selim, tot ca Ivan, nu știa ce este o bătălie. Administrațiunea se afla pe mâinile vizirului și ale unui favorit... ovreu! Sultanul nu ieșea din harem, închinând mereu frumuseților circaziene cupe cu vin de Malvasia. În cronicele turce el este cunoscut sub porecla de "cel bețiv ..." Bogdan Petriceicu Hasdeu, Ioan Voda cel Cumplit
Asa ca, fara amenintri, draga calator prin ploaie, ca nu e frumos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 10:39:16