Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.02.2011, 15:29:48
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca il cauti sa faci o poza cu el nu-ti foloseste la nimic, dar daca il cercetezi ca sa vezi prin el cat de departe esti de Dumnezeu, mult folos iti va aduce intalnirea cu el.
Așa e, mult folos mie, dar lui...?

Creștinii înainte de a se pune pe ei înșiși în centrul propriei atenții trebuie să-și vadă (și sunt convins, că majoritatea o fac) semenul întru nevoință. Pustnicii își au nevoința lor și nu ușoară. Cine vrea să-i caute trebuie să o facă "cu privirea în jos", fără prea multe cuvinte, doar cât sunt necesare (adică, vorbirea rugăciunii între doi oameni se face în tăcere, sper să reușesc să mă fac înțeles) și cât de iute, fuga - fuguța, de acolo. Doar dacă nu vrei să devii ucenic al pustnicului pentru a te împustnici (iertatu-mi fie acest verb) și tu. În rest, să ne vedem de mizeria morală (vorbesc în primul rând de mine) și de puținătatea credinței. Adevărat întru Hristos vei fi când vei trăi doar pentru El și propria desăvârșire. Pustnicii nu au nevoie de oameni cu probleme personale "de nerezolvat", deși dacă îi vor căuta, aceștia vor găsi alinare, dar, ei, pustnicii, nu mai au probleme personale de rezolvat, orice problemă care nu are legătură cu mântuirea este suspendată din viața lor.

De ce spun toate acestea, aici sau în postarea de mai sus? Mulți dintre noi cred că, dacă-l vor căuta, își vor rezolva problema cu soția / soțul, cu "vrăjile" care n-o lasă să se mărite, cu dracii din caracterul nostru de care noi înșine nu vrem să scăpăm la o analiză mai atentă, cu reușita la examene și alte, alte, situații de zi cu zi. Noi chiar nu trăim cu adevărat întru Hristos să realizăm "nimicurile" acestei vieți, nimicurile care nu au legătură cu mântuirea noastră, care sunt probleme artificiale, create de noi și diavoli să ne abată / abatem atenția de la îndumnezeire, să nu conștientizăm, de pildă, că e important ce fac pentru soția / soțul meu ca fiind semenul meu, în primul rând, și apoi, partener de viață.

În concluzie, nu sunt împotriva vizitelor la duhovnici, ci doar pentru reducerea vizitei la următoarele cuvinte (din partea noastră): "Blagoslovește / binecuvintează părinte" și "Un cuvânt de învățătură, te rog, părinte", atât și fuga de unde ai venit. Doar nu vrea careva să poarte discuții despre dogmatică, IBOR sau IBU cu părintele pustnic? Și dacă nu vrea să-ți dea vreun cuvânt de învățătură, fiindcă, probabil, consideră că ți l-ar fi dat dintr-o privire, la fel, fuga de unde ai venit. În cazul că vrei să devii pustnic, să te ajute Dumnezeu să găsești calea potrivită și rămâi, dacă o dorește și el, în preajma lui.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.02.2011, 15:48:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Așa e, mult folos mie, dar lui...?
Calin, pentru cel imbunatatit nu esti pricina de cadere. Daca iti poate spune numele, oare nu vede in tine mai multe decat ii poti spune tu? Asa ca si simpla prezenta in fata lui poate fi mai mult decat crezi tu. Deci sa nu mergem pe principiul ca trebuie sa-i cerem doar binecuvantare si sa fugim, pe motiv ca-l putem sminti.

Ma uit si la marii duhovnici, cate rele nu aud ei si cu toate acestea tot drepti raman. Asa si cu pustinicii. Cei drepti vor ramane drepti, indiferent de caderea noastra.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.02.2011, 16:18:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ma uit si la marii duhovnici, cate rele nu aud ei si cu toate acestea tot drepti raman. Asa si cu pustinicii. Cei drepti vor ramane drepti, indiferent de caderea noastra.
Ai dreptate, perfectă dreptate. Cred că poate să vadă mai multe în mine decât îi pot spune eu fără a-i povesti din experiențele mele și sunt convins că nu m-aș duce neîmplinit de acolo. Și știu că cei drepți vor fi drepți, indiferent de căderea noastră, dar eu cel cel care încă n-am fost pregătit să-l întâlnesc, ducându-mă doar din interese "lumești" nu voi risca să mă pierd pe cale neînțelegând sfințenia părintelui?

Să-ți povestesc un episod pentru a mă înțelege: am avut un coleg de școală (Dumnezeu să-l binecuvinteze că mi-a îndreptat pașii spre biserică!) care, așa cum a făcut cu mine, a făcut și cu un alt coleg baptist... l-a dus la mănăstire. Întors de acolo, sectantul a spus despre părintele Cleopa, că este "un moșneag senil" , alte invective mai grele nu cred că merită pomenite. Deci, de mine mă tem ("mine", în sens general) nu de căderea sfinților, ci căderea mea. Pentru că sfinții, deși vorbesc pe înțeles, prin cuvinte simple și concise, cei mai mulți am avea alte pretenții, poate o mică poveste, poate chiar o "bârfă", Doamne iartă-mă...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.02.2011, 20:42:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ai dreptate, perfectă dreptate. Cred că poate să vadă mai multe în mine decât îi pot spune eu fără a-i povesti din experiențele mele și sunt convins că nu m-aș duce neîmplinit de acolo. Și știu că cei drepți vor fi drepți, indiferent de căderea noastră, dar eu cel cel care încă n-am fost pregătit să-l întâlnesc, ducându-mă doar din interese "lumești" nu voi risca să mă pierd pe cale neînțelegând sfințenia părintelui?

Să-ți povestesc un episod pentru a mă înțelege: am avut un coleg de școală (Dumnezeu să-l binecuvinteze că mi-a îndreptat pașii spre biserică!) care, așa cum a făcut cu mine, a făcut și cu un alt coleg baptist... l-a dus la mănăstire. Întors de acolo, sectantul a spus despre părintele Cleopa, că este "un moșneag senil" , alte invective mai grele nu cred că merită pomenite. Deci, de mine mă tem ("mine", în sens general) nu de căderea sfinților, ci căderea mea. Pentru că sfinții, deși vorbesc pe înțeles, prin cuvinte simple și concise, cei mai mulți am avea alte pretenții, poate o mică poveste, poate chiar o "bârfă", Doamne iartă-mă...
Eu cred ca sfantul il reveleaza cel mai bine celorlalti pe Dumnezeu. Daca nici intalnirea cu sfantul nu m-ar schimba, tind sa cred ca si de l-as intalni pe Hristos, tot ratacit as ramane. Ma gandesc ca cei ce spuneau despre Sfantul Ioan Botezatorul ca are demon (Mt.11,18), nu L-au recunoscut nici pe Hristos ca Mesia, ci il numeau mâncăcios și băutor de vin. Ma intreb: daca respectivul "sectant" nu l-a vazut pe Cleopa drept omul lui Dumnezeu, numindu-l "mosneag senil", ce cuvinte i-ar fi adresat Dumnezeului lui Cleopa?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.03.2011, 01:31:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am tastat pe Google "Pustnicul si ucenicul sau". Am gasit mai mult decat banuiam, de-a dreptul incantator:
1. Filmul (10 min, pare un simplu desen de animatie, e "deghizat" - sacrul camuflat in profan...)
2. Cartea (Ion Agarbiceanu, ce surpriza!)
Ambele cu acelasi nume.
Vizionare si lectura placute!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.04.2011, 10:58:36
Gotcu Ioan Gotcu Ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Mesaje: 4
Implicit In fata cui mergem mai des?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg de ce unii forumisti sunt indignati de dorinta de a vedea un pusnic in carne si oase?..Ce este absurd in aceasta intrebare?

Un prieten imi spunea ca, pentru intarirea credintei celor tineri, o misiune ortodoxa din Toronto chiar organizeaza din cind in cind vizite la doi calugari sihastri care locuiesc singuri intr-o padure, undeva spre Montreal precum cei din trecut, intr-o casuta din lemn si la fel ca cei din pustie se hranesc din ce le da Dumnezeu, prin donatii si de la localnicii din jurul padurii.
Ei sunt chiar foarte bucurosi de tinerii care-i viziteaza si le pun intrebari.

Nu toti pustnicii fug de oameni, si au ales pustia pentru a se feri de ei.
Este foarte bine sa avem un duhovnic linga care sa crestem spiritual,dar nu trebuie sa inaltam omul deasupra Domnului IIsus Hristos pentru ca singurul care poate asculta marturisirea mea completa impreuna cu toate gindurile mele muldare este Domnul IIsus.Exzista pusnici si calugari foarte puternici spiritual,dar nici atunci nu trebuie sa-i ridicam mai presus de Domnul pentru ca l-am dezonora pe Domnul nostru IIsus care a murit pentru noi.Mie personal imi place foarte mult viata monahala pentru ca acesti oameni s-au pus deoparte in sfintire sfinta pentru tot restul vietii lor, dar nici acum nu pot uita pe Cel care sa jertfit pentru noi Sfintul lui Dumnezeu IIsus Hristos.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.05.2011, 12:51:07
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg de ce unii forumisti sunt indignati de dorinta de a vedea un pusnic in carne si oase?..Ce este absurd in aceasta intrebare?
Pustnicii de aia fug in pustie ca sa fie departe de oameni. Vorbaria noastra li se pare o MARE pierdere de timp. Pentru el fiecare secunda in care nu se roaga la Dumnezeu este o pierdere! Si in randul monahilor sunt unii care au un fel de canon de exemplu sa nu vorbeasca mai mult de 7 cuvinte pe zi. Daca te duci sa-l intrebi nu mai stiu ce nazdravanie el iti va intoarce politicos spatele si va pleca. VREA SA FIE LASAT IN LINISTE SA SE ROAGE!
Plus ca pentru tot felul de intrebari exista preotii din biserici care si cunosc mediul in care traim si pot da sfaturi practice mai pertinente. Sau eventual monahii la manastiri care sunt dispusi sa vorbeasca cu mireni si sa dea sfaturi (care e si aia o pierdere de timp, ca putini le si indeplinesc).
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.08.2011, 17:32:55
Profetul_getodac's Avatar
Profetul_getodac Profetul_getodac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Within my heart
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Pustnicii de pe langa Montreal

Andreicozia, nu stiu de ce unele persoane simt nevoia sa deformeze realitatea. Pustnicii din padurea de langa Montreal despre care prietenii tai ti-au vorbit nu sunt pustnici ci calugari ortodocsi vietuind in "casuta de lemn", mai exact manastirea ortodoxa "Monastère de la Protection-de-la-Mère-de-Dieu" (nu stiu de ce au numit-o manastire si nu schit, acolo fiind doar doi vietuitori...un canadian-francez si un roman). Este vorba de o manastire ortodoxa romana, parintele Cyril (canadian-francez) fiind un indragostit de crestinismul oriental, convertit evident la ortodoxie. L-am cunoscut personal, un om bland, mic de statura, bucuros sa-ti raspunda oricand la intrebari. Este un loc frumos, retras, in vastele paduri ale regiunii Laurentides (Quebec).
Ma rog, ceea ce doream sa scot in evidenta, dupa umila mea parere, este faptul ca pustnicii ar trebui lasati, linistiti, sa-si traiasca viata retrasa de lume fara sa fie asaltati de turisti, cautatori de senzational, etc. Banuiesc ca daca nu ar fi dorit linistea, ar fi ramas in viata de obste care iti ofera totusi o anumita siguranta.
Doamne-ajuta
__________________
Un singur Cuvânt a spus Tatal si anume pe Fiul Sau si pe Acesta-L spune mereu în tacerea vesnica. Si Cuvântul acesta trebuie ascultat în tacerea sufletului
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.10.2011, 15:27:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Fragment din revista "Lumea Credintei".

"Cât de ciudat și de aparte e un pustnic... pe lângă faptul că nu are curent electric și mașină de spălat, nu are nici vecini. Locuiește într-o peșteră sau colibă amărâtă și „stă” toată ziua. Evident, face ceva: se roagă pentru el și pentru toată lumea. Dar ce știe el despre noi și despre lume? Habar nu are ce înseamnă să îți “cadă” internetul sau să rămâi blocat în trafic. Cu un astfel de pustnic s-a întâlnit odată un monah. Și l-a întrebat cum e cu sfârșitul lumii, când va veni oare? Sihastrul i-a răspuns: „Când nu va mai fi cărare de la un vecin la altul!” Cred ca pustnicul acesta știa mai multe despre noi decât ni se pare nouă că știm. Noi, cei care nu ne cunoștem nici vecinii de palier. Și în răceala aceasta, Antihristul se strecoară încet‑încet, obișnuindu-ne cu ideea că nici nu există poteci de la unul la celălalt."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.10.2011, 00:27:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

VIDEO: Mai traiesc inca pustnici in Romania?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
unde pot gasi un pustnic? cornelpr Calugarul 94 30.04.2015 00:30:50
Inca o aberatie: hibrizi umano-bovini BogdanF Generalitati 5 31.07.2010 13:28:14
Reapare P.C.R - realite sau aberatie ? cristiboss56 Generalitati 22 04.07.2010 00:15:56
O noua aberatie din Anglia Pelerinul Stiri, actualitati, anunturi 7 14.04.2010 20:01:48
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41