Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2012, 11:32:31
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O problema cu un prieten .

Am un prieten , destul de apropiat , adica ne cunoastem de ceva timp , avem cam aceleasi hobby uri , faza e ca e ateu.Am avut de multe ori discutii pe teme religioase , si pur si simplu imi raspunde ''Pana nu vad nu cred''.Am incercat sa i explic , sa se uite in jur, tot ce exista , nu are cum sa fi aparut la intamplare .Nu prea il pot schimba , imi tot pune intrebarea da pe Dumnezeu cine la creat?, I-am spus ca pur si simplu , aceasta intrebare ,nu si are sensul pt mintile noastre omenesti , Dumnezeu e din vesnicie si punct.Imi pare rau sa spun da e genul de om gol sufleteste , cu nimic spiritual in el , material.
Am incercat sa i explic cum de universul in sine e atat de perfect , planetele cum orbiteaza perfect in jurul unei stele , viata in sine cat e de complexa , corpul uman , planeta noastra , care dintre toate planetele din sistemul solar numai pe ea poate exista viata , natura cat e de frumoasa si perfecta , si din pacate noi o distrugem , toate acestea nu pot aparea la intamplare.Nu reusesc sa i schimb mentalitatea , orice as face
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2012, 12:34:35
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit A crede sau a nu crede...

Dupa mine credinta nu poate fi un act de gandire, ci mai mult de alegere si de simtire. Nimeni nu poate demonstra urmand logica ca Dumnezeu nu exista, precum nimeni nu poate demonstra tot prin rationamente logice irefutabile ca Dumnezeu exista.
Cred ca a crede in Dumnezeu sau nu este tot ceva dat de la Dumnezeu. Tot Dumnezeu ne "planteaza" samanta credintei in noi.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am un prieten , destul de apropiat , adica ne cunoastem de ceva timp , avem cam aceleasi hobby uri , faza e ca e ateu.Am avut de multe ori discutii pe teme religioase , si pur si simplu imi raspunde ''Pana nu vad nu cred''.Am incercat sa i explic , sa se uite in jur, tot ce exista , nu are cum sa fi aparut la intamplare .Nu prea il pot schimba , imi tot pune intrebarea da pe Dumnezeu cine la creat?, I-am spus ca pur si simplu , aceasta intrebare ,nu si are sensul pt mintile noastre omenesti , Dumnezeu e din vesnicie si punct.Imi pare rau sa spun da e genul de om gol sufleteste , cu nimic spiritual in el , material.
Am incercat sa i explic cum de universul in sine e atat de perfect , planetele cum orbiteaza perfect in jurul unei stele , viata in sine cat e de complexa , corpul uman , planeta noastra , care dintre toate planetele din sistemul solar numai pe ea poate exista viata , natura cat e de frumoasa si perfecta , si din pacate noi o distrugem , toate acestea nu pot aparea la intamplare.Nu reusesc sa i schimb mentalitatea , orice as face
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2012, 13:57:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Pe tine cine te'a convins, oare nu Dumnezeu?

Roaga'te pentru el, iubeste'l si inceteaza a'i mai vorbi cu cuvantul.
Daca prin rugaciunea si vietuirea ta nu il vei putea pune pe ganduri, cu cuvantul nici atat nu vei reusi.
Fii bun cu el si bucurati'va impreuna de celelalte lucruri.
Daca iti faci un scop din a'l convinge spre credinta, vei esua, precum si prietenia voastra.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2012, 15:01:38
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Wink

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am un prieten , destul de apropiat , adica ne cunoastem de ceva timp , avem cam aceleasi hobby uri , faza e ca e ateu.Am avut de multe ori discutii pe teme religioase , si pur si simplu imi raspunde ''Pana nu vad nu cred''.Am incercat sa i explic , sa se uite in jur, tot ce exista , nu are cum sa fi aparut la intamplare .Nu prea il pot schimba , imi tot pune intrebarea da pe Dumnezeu cine la creat?, I-am spus ca pur si simplu , aceasta intrebare ,nu si are sensul pt mintile noastre omenesti , Dumnezeu e din vesnicie si punct.Imi pare rau sa spun da e genul de om gol sufleteste , cu nimic spiritual in el , material.
Am incercat sa i explic cum de universul in sine e atat de perfect , planetele cum orbiteaza perfect in jurul unei stele , viata in sine cat e de complexa , corpul uman , planeta noastra , care dintre toate planetele din sistemul solar numai pe ea poate exista viata , natura cat e de frumoasa si perfecta , si din pacate noi o distrugem , toate acestea nu pot aparea la intamplare.Nu reusesc sa i schimb mentalitatea , orice as face
Nu prin argumente se poate schimba mentalitatea, ca logica nu foloseste aici. Ci faptele, care trebuie sa fie diferite de cele ale lumii in care traim.
Cum sa creada omul in dragoste daca nici macar nu o vede la cei din jur? (ce sa mai zic, de trait pe propria piele?)
Cum a si zis prietenul tau, trebuie sa vada, sa experimenteze el ca sa creada.
Tu il poti ajuta doar prin a mijloci intalnirea dintre el si Dumnezeu. Iar aceasta o poti face prin felul tau de a fi, prin carti care i le poti imprumuta, filme, prin rugaciune pentru el (foarte multi s-au intors la rugaciune pentru rugaciunile prietenilor), prin excursii la locuri sfinte, unde se gasesc oameni pe chipul carora se vede bucuria de a fi cu Dumnezeu (manastiri cu duhovnici buni, parohii unde se traieste crestineste etc.)
Iar ca argumente tot ce poti sa ii zici este: De acord ca nu poti sa crezi pana nu vezi, dar atunci de ce nu imi accepti provocarea de a cauta?
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am un prieten fotograf mirelat Stiri, actualitati, anunturi 105 28.03.2012 16:07:11
Parerea unui prieten ! ionion Resurse ortodoxe on-line 0 19.10.2010 23:49:48
Am un caine si un prieten, om eodor nastasa Generalitati 26 25.07.2010 15:10:14
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 03:11:57
prieten vs religie mirelat Generalitati 30 10.11.2009 23:15:07