Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2012, 22:36:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si... si.... mai sunt persoane care mananca in fata calculatorului chiar acum! Ciocolata.
E si asta vreun viciu, dar bine ca am aflat rezolvarea: o cura forumistica de insectute!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2012, 22:38:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu de unde si pana unde este ironie, respectiv raspuns serios. Eu intrebam foarte serios.

Totusi unde stau scrise toate explicatiile astea? Vad ca toata lumea stie totul in detaliu? Sau le inventeaza fiecare cumva?
(Deci acum stam si sa clasificam animalele si avem voie fructe de mare si insecte si miere ca sunt (de la) nevertebrate.)

Fumatul este un pacat, orice produs ai folosi.
Uleiul nu este de post (pentru monahi), desi este vegetal, probabil pentru ca da gust mai bun mancarii si placerea este un pacat. Asa este?
Vinul si late bauturi alcoolice la fel. Desi...vinul este folosit la Sf. Impartasanie.

Totusi daca stie cineva ceva surse, la modul serios.
Cum a fost conceput postul?

@andravenache - si eu cred ca inainte oamenii nu-si puneau atatea probleme. Astea sunt reguli mai recente. Cineva, undeva le-a scris.
Ca daca am ajuns sa ne gandim la cazeina si lactoza si nu stiu mai ce.
Inainte oamenii mancau ce gaseau.

Da, la evrei (cei mai stricti, mai ortodocsi) se practica regula cu alimentele cosher, dar la modul ca nu se amesteca lactate cu produse de carne.
Si ei folosesc si vase sperate si frigidere/dulapuri separate.
Dar asta n-are legatura cu postul nostru.

Legat de spalatul vaselor - trebuie f.bine frecate si curatate, pentru ca raman totusi urme (grasime in porii emailului).
De ex. la noim acasa existau si am preluat regula si eu, vase speciale pentru dulciuri (prajituri, dulceata), si altele pentru mancaruri. Dar asta din alte cauze (de ex. mirosuri).
Si instalatiile in fabrici nu se curata? Parca nu cred, tare m-as duce sa vizitez o fabrica de ciocolata.
Si daca painea se face in vase in care a fost inainte cozonac?

Revenind la postul nostru, vin cu alt exemplu care totusi arata ca nu e vorba (numai) de animale. Unii spun ca nici ciocolata amaruie, deci fara lapte, fara unt, fara nimic, nu este totusi de post, ca este o delicatesa, sau ceva in sensul asta.
Probabil ca nici cafeaua.
Dar pentru unii si painea este o mare delicatesa si placere. Si atunci?

Nu vreti sa ne lamurim totusi?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 29.09.2012 at 22:45:08.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2012, 22:39:03
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Deacord: Tutunul nu ar trebui cosumat (fumat) de un crestin nici in afara postului (parerea mea) - iar cafeaua si alcoolul, care pot da si ele dependenta, am putea sa le evitam macar in post (sau macar alcoolul - care se stie clar ca afecteaza gandirea, chiar si in cantitati mici --> Daca nu ai voie sa conduci dupa un pahar de bere, ce te face sa crezi ca esti capabil sa te rogi in curatie?)

Legat de miere, nici eu nu inteleg. Eu consider ca este de provenienta animala (ca si laptele si ouale). Eu stiam ca nu se mananca nici un lucru animal sau de provenienta animala (inclusiv fructele de mare - care sunt animale, nu fructe ). In afara de astea: cam tot ce dauneaza sanatatii (fiind, deci, nefolositor supravieturii, ci dimpotriva): tutun, alcool, droguri, dulciuri (zaharul in exces provoaca diabet, cancer, avitaminoze, osteoporoza, etc.). In schimb, banuiesc ca daca inghiti din greseala o musculita nu e pacat si cred ca la asta se refera exceptia cu anumite insecte care pot fi mancate (de exemplu, nu poti evita sa inghiti anumite microorganisme).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.09.2012, 22:42:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si... si.... mai sunt persoane care mananca in fata calculatorului chiar acum! Ciocolata.
E si asta vreun viciu, dar bine ca am aflat rezolvarea: o cura forumistica de insectute!
Cred ca pentru tine ar fi recomandat sa faci rapid o ciocolata calda . . . Hmmm , e super de buna si rapid de preparat . Sper sa te descurci . Sa-mi dai S.M.S sa-mi spui cum a iesit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.09.2012, 22:47:08
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu de unde si pana unde este ironie, respectiv raspuns serios. Eu intrebam foarte serios.

Totusi unde stau scrise toate explicatiile astea? Vad ca toata lumea stie totul in detaliu? Sau le inventeaza fiecare cumva?
(Deci acum stam si sa clasificam animalele si avem voie fructe de mare si insecte si miere ca sunt (de la) nevertebrate.)

Fumatul este un pacat, orice produs ai folosi.
Uleiul nu este de post (pentru monahi), desi este vegetal, probabil pentru ca da gust mai bun mancarii si placerea este un pacat. Asa este?
Vinul si late bauturi alcoolice la fel. Desi...vinul este folosit la Sf. Impartasanie.

Totusi daca stie cineva ceva surse, la modul serios.
Cum a fost conceput postul?

@andravenache - si eu cred ca inainte oamenii nu-si puneau atatea probleme. Astea sunt reguli mai recente. Cineva, undeva le-a scris.
Ca daca am ajuns sa ne gandim la cazeina si lactoza si nu stiu mai ce.
Ininte oamenii mancau ce gaseau.

Da, la evrei (cei mai stricti, mai ortodocsi) se practica regula cu alimentele cosher, dar la modul ca nu se amesteca lactate cu produse de carne.
Si ei folosesc si vase sperate si frigidere/dulapuri separate.
Dar asta n-are legatura cu postul nostru.

Revenind la postul nostru, vin cu alt exemplu care totusi arata ca nu e vorba (numai) de animale. Unii soun ca nici ciocolata amaruie, deci fara lapte, fara unt, fara nimic, tot nu este de post, ca este o delicatesa, sau ceva in sensul asta.
Probabil ca nici cafeaua.
Dar pentru unii si painea este o mare delicatesa si placere. Si atunci?
Ideea e (subliniez inca o data ca e parerea mea) ca mancatul in post trebui sa fie o activitate de rutina, ca si spalatul pe dinti. Adica sa mananci ca sa traiesti, sa iti asiguri necesarul de nutrienti si calorii, dar .... sa nu cauti sa mananci "de pofta". Acuma, e adevarat ca mie imi plac legumele si fructele - dar nu e pacat ca le mananc, atata timp cat nu pacatuiesc cu gandul (de exemplu: mi-e pofta de un sote de morcovi si , desi nu e ora mesei si nu mi-e foame, mananc ca sa imi satisfac aceasta pofta). Pe de-alta parte, ce nutrienti gasesti in ciocolata, alcool tigari? Aceste produse (fie ca sunt sau nu vegetale) sunt nefolositoare organismului, prin urmare atunci cand le consumi, le consumi din motive pacatoase (care tin de egoism, de satisfacerea poftelor, de incapacitatea de a te infrana).

Apropo: ciocolata amaruie NU este de post. Ea contine lapte, dar in cantitati mai mici, deoarece contine mai multa cacao decat ciocolata obisnuita .
Referitor la laptele praf: Acesta este lapte de vaca deshidratat.

Last edited by andravenache; 29.09.2012 at 22:51:11.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.09.2012, 22:49:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Regula bisericească a postului nu este extrem de amănunțită, însă este foarte clară:
Nu se mănâncă în post: carne, ouă, lapte (se subînțelege că nici derivatele acestora).
Se mănâncă legume și fructe (gătite sau nu), în anumite zile fără ulei, în altele cu, vin atunci când se dezleagă, pește (și derivate) la fel.
Mierea nu este interzisă. De altfel, nici nu conține proteine sau grăsimi animale.
Fumatul este altceva, el nu e permis nicicând.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.09.2012, 22:53:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Nu vreti sa ne lamurim totusi?
Sa lamurim pentru a cata oara , ceea ce este atat de lamurit . Este al N-ulea thread cu nelemuriri la nelamuriri , pentru nelamuriri !
De aceea threadul a luat o turnura relaxant-neserioasa , in capcana cazand si Raul , care nu a inteles sensul celor postate , dar ma rog fiecare este liber in intelegerea sa . Andravenache a mai facut un efort in a te lamuri , dar sunt sigur ca esti tot nelamurita la nelamuriri . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.09.2012, 22:55:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fumatul este altceva, el nu e permis nicicând.
Doar la catolici !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.09.2012, 22:59:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Andravenache - pai stai putin ca gemul si bomboanele simple sunt de post.
La fel halvaua. Si mierea are si ea zaharuri.
Si atunci o ciocolata de ce n-ar fi de post?

Si atunci daca ne luam dupa felul animalelor si melcii sunt de post, viermi, rame. Ca si alea sunt nevertebrate.
Iar in unele produse exista bacterii, fermenti si alte microorganisme (ex. drojdia pentru paine).

Legat de ce spuneam eu si pe urma Zaharia:
Cu stomacul ghiorataind si poftind la o cana de lapte nu stiu cum merge rugaciunea si credinta.
Pe de alta parte cu antrenament ajung unii sa nu mai aibe nevoie sa manance nimic si ajung sa triasca numai cu te miri ce. Rezultatul...anorexie.

Concluzia - trebuie sa avem niste limite totusi, sa nu exageram si sa pierdem sensul real al postului (rugaciune, fapte bune si etc.).

Nu uitati sursele, liste cu produse de post! Cine, cand, unde a stabilit regulile?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.09.2012, 23:02:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumesc, Cristi. Ce repede i s-a topit ciocolata in lapte!
Acum sunt in perioada de testare a prajiturilor de la dr. Oetker. Mi-au iesit bune prajitura paradis tropical si tortul diplomat. Cand ne mai vedem, poate iti aduc si tie, asta daca nu mai vrei sa mai slabesti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de igiena Florin-Ionut Postul 104 24.05.2021 11:40:11
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02
Omul cel mai feroce animal de pe Terra elenavioletacocos Generalitati 74 03.12.2009 15:16:48